Skocz do zawartości

Refraktor TS APO 65 Q (kwadruplet)


Iluvatar

Rekomendowane odpowiedzi

2. TS Optics to jest Chińska firma czy europejska?

TS to niemiecka marka powiązana ze sklepem Teleskop Express. Omawiany sprzęt zapewne produkowany jest gdzieś na Tajwanie, czy w Chinach.

 

8. Ile kosztował by taki cały zestaw z montażem cena w przybliżeniu do ok. 100zł.

100 zł? Sam refraktor kosztuje znacznie więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad.3 Aberacji nie zauważyłem żadnej a korekcja z APS-C jest po sam brzeg.

ad.5 Najlepszy na jako Cię stać. Ja na EQ3-2 bez guidingu spokojnie zbieram 2-3min klatki a są tacy co na Astrotracku z guidem ciągną 10min. Poniżej EQ3-2 nie ma żadnych montaży godnych uwagi a każdy większy od EQ3-2 będzie lepszy ot i tyle.

ad.6 W astrofoto nie operuje się mnożnikiem ogniskowej po prostu z twoją matrycą ten astrograf da takie pole z inną inne. Tu masz fajny kalkulator pola:

http://www.12dstring.me.uk/fov.htm z twoim aparatem ten teleskop pokryje 3x2 stopnie.

ad.7 Guiding zawsze się przydaje no chyba, że powiesisz tą lunetkę na montażu ASY to ewentualnie wtedy można sobie darować ;)

--> riklaunim "100 zł? Sam refraktor kosztuje znacznie więcej."

Koledze chodziło chyba o to, żeby podać cenę zestawu w przybliżeniu do +/- 100 zł. Przy braku jakiś konkretniejszych danych raczej niemożliwe do wykonania.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Koledze chodziło chyba o to, żeby podać cenę zestawu w przybliżeniu do +/- 100 zł. Przy braku jakiś konkretniejszych danych raczej niemożliwe do wykonania.

 

 

Chodziło mi o to że z proponowanym montażem, adapterami i przedłużkami ewentualnie z Guidningiem i oczywiście refraktorkiem ile to by kosztowało.

Bo wiem że w teleskopy.pl kosztuje teraz 2095 zł a w astromarkecie 2450 zł. Tylko się nie bardzo mogę zorientować w potrzebnych adapterach dlatego chcę o cenę w przybliżeniu do 100 zł.

 

Odnośnie montażu to zastanawiałem się nad HEQ5, gdyż mógłbym ją podpiąć do komputera ale nie wiem czy w tym przypadku to nie będzie aż za dużo.

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4. Teoretycznie wystarczyłby adapter Nikon/T2 + adapter T2/2". Wszystko zależy od tego, jak bardzo zależy ci na sztywności. Ja przy zakupie dobrałem http://astromarket.pl/astrofotografia-1/adaptery-i-przed/adapter-do-teleskopu-ts-apo-65q-na-gwint-m48.html oraz http://astromarket.pl/astrofotografia-1/adaptery-i-przed/adapter-m48-do-aparatow-canon.html, co daje nam wszystkie połączenia gwintowe, czyli lepszą sztywność. Okazało się, że ostrość jest łapana zbyt daleko, więc ostatecznie do pierwszego adaptera będę wkręcał http://astromarket.pl/adapter-ts-optics-t2-2-cale-3mm.html jako extender i przez T2 do aparatu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iluvatar:

Na jakości zdjęcia zależy mi jak najbardziej, co za tym idzie sztywnością. Czyli potrzebował bym aż tych trzech adapterów? Czy mógłbym w tedy wkręcać filtry 2 calowe?

riklaunim:

Nie jestem pewien czy bym często z tym sprzętem podróżował. Gdybym miał kupować słabszy to EQ5 bo jest różnica 300 zł od EQ3-2 a jest o wiele masywniejszy i ma lepszy udźwig. Tylko nie wiem czy mógłbym montaż EQ5 podpiąć do komputera.

 

Czy do takiego sprzętu wymagane jest guidowanie? Jeśli tak to jaki sprzęt? Webkamerkę i SW80/400?

 

Pozdrawiam

Tomek

Edytowane przez Tomek96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iluvatar:

Na jakości zdjęcia zależy mi jak najbardziej, co za tym idzie sztywnością. Czyli potrzebował bym aż tych trzech adapterów? Czy mógłbym w tedy wkręcać filtry 2 calowe?

 

Jeśli zależy ci na 2" filtrach, to można by pomyśleć o szufladce na filtry: http://astromarket.p...-gwint-m48.html

Mamy wydłużony tor optyczny o 15 mm, więc powinny spokojnie wystarczyć te 2 pierwsze adaptery pod M48, które podałem. Taniej byłoby z czymś takim: http://www.teleskop-...cal-length.html ale nie wiem, na ile solidnie będzie się całość trzymała na 2".

 

Co do guidingu, to będę używał właśnie SW80/400 i przerobionego webcama.

Edytowane przez Iluvatar
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo wiem że w teleskopy.pl

Żeby coś wiedzieć, musiałbyś kupić u nich i u nas w Astromarket. Wtedy wiedziałbyś, na czym polega różnica i dlaczego "najniższa" cena to nie wszystko. Zapytaj Dusera, jak to jest w teleskopy.pl, kiedy będziesz miał wątpliwości, co do jakości sprzętu. Albo wyślij do nich tę listę pytań i daj znać, co ci odpowiedzieli :szczerbaty:

 

Nie mamy zamiaru sprzedawać sprzętu bez marży. Nie trudno się domyślić, czemu T.pl zrobiły taką cenę akurat na ten teleskop, tym bardziej, że przed startem Astromarketu nawet nie wiedzieli, co to jest marka TS ;)

 

Zdaję sobie sprawę, że wiele ludzi pójdzie tam, gdzie dostaną taniej. Szanuję to. Mamy wolny rynek. Astromarket ma być firmą dla osób, które oczekują czegoś więcej.

 

A przechodząc do konkretów:

 

1. Czy do astrofotografii lepszy jest apochromat czy dobry teleobiektyw do lustrzanki Nikona D90?

 

Apochromat - zawsze.

 

2. TS Optics to jest Chińska firma czy europejska?

 

Marka niemiecka, towar produkowany w różnych miejscach, w większości daleki wschód.

 

3. Czy do astrofotografii wystarczający będzie TSAPO65Q? Czy ma dostatecznie dobrą korekcję pola i małą aberrację?

 

Zdecydowanie ma wystarczającą korekcję koloru (trzy barwy skupione w ognisku), oraz spore, płaskie pole (do pełnej klatki włącznie). Nie potrzebujesz żadnego korektora.

 

4. Jakie tuleje, adaptery będą potrzebne do połączenia tego refraktora apochromatycznego z Nikonem.

 

Koledzy już Ci napisali powyżej bardzo precyzyjnie.

 

5. Jaki montaż jest minimum do tej lunety?

 

W zasadzie każdy który ma napęd powinien sobie z nią poradzić. Ja fotografowałem nią na małym Astrotrac'u. Zakładam, że sensowne minimum to EQ3, może EQ5.

 

6. Czy do większości obiektów 420 mm ogniskowej razy 1.5 starczy czy mogłaby być większa? Ja się nie znam bo głównie obserwowałem mniejsze obiekty mgławicowe. Jaki kąt widziałbym w minutach tą luneta razem z moim aparatem?

 

Nie da się odpowiedzieć na to pytanie. Co to znaczy "większa" część obiektów? Jakich? Na pewno jest wieeeleeeee obiektów, które możesz nim sfotografować. Dla upartego starczyłoby na całe życie ;) (przy naszej średniej ilości nocy pogodnych).

 

7. Czy potrzebuję guidinga? Jeżeli tak to jaki do tego sprzęt?

 

To zależy do jakiego montażu. Do popularnych chińskich raczej będziesz potrzebował guiding. W tej opcji polecam np. jakiś szukacz + QHY5.

 

8. Ile kosztował by taki cały zestaw z montażem cena w przybliżeniu do ok. 100zł.

 

Naklikaj sobie w Astromarkecie i koszyk pokaże Ci "total".

9. Czy proponujecie jakiś inny sprzęt?

 

W takim budżecie ten TS APO 65Q nie ma w tej chwili konkurencji - moim skromnym zdaniem.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uuu... nie jest dobrze. To też nie jest efekt ugięcia wyciągu. Wg mnie, coś jest nie tak z obiektywem (naprężenia w celi). My staramy się swoje egzemplarze sprawdzać, tak samo uczulamy na to producenta (każdy przed wysyłką do nas jest kolimowany i sprawdzany na ławie optycznej).

 

Była na pewno seria TSAPO 65, która cierpiała na poważny astygmatyzm, trudno oszacować, ile ich trafiło na rynek, ale przestrzegam kupować ten refraktor z rynku wtórnego, a jeżeli już - to sprawdzajcie to dokładnie.

 

Sugeruję Ci, żebyś wrócił z nim do sklepu i go wymienił możliwie szybko.

 

Dodam tylko, że żaden z TS APO, którego miałem w swoich rękach nie dawał takich objawów.

 

Wiem, że w Astromarkecie jest sprawdzany każdy sprzęt czy jest dobry ale nie wiem jak jest w Teleskopy.pl i nie wiem dlaczego jest aż tak niska cena. Zastanawiam się czy mi się opłaca kupować w przyszłości ten refraktor, gdyż potrzeba do niego bardzo dużo adapterów i wcale nie tanich. I jest taki problem, że bym kupował najpierw montaż a dopiero po pół roku refraktor, bo nie mam naraz tyle kasy, a wtedy raczej maleją szanse na jakiś rabacik.

 

Iluvatar:

Będziesz stosować filtry? Czy to będą właśnie 2 cale czy inne? I czy to będzie ta szufladka czy koło filtrowe? Opłaca trochę dołożyć do koła?

 

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się czy mi się opłaca kupować w przyszłości ten refraktor, gdyż potrzeba do niego bardzo dużo adapterów i wcale nie tanich.

 

Wręcz przeciwnie. Akurat do niego wiele nie potrzeba. Do "normalnego" refraktora potrzeba więcej, bo np. odpowiedni flattener, który nie kosztuje 5 zł.

 

I jest taki problem, że bym kupował najpierw montaż a dopiero po pół roku refraktor, bo nie mam naraz tyle kasy, a wtedy raczej maleją szanse na jakiś rabacik.

 

Niekoniecznie. Zawsze można ułożyć ścieżkę "rozwoju" tak, żeby wszystkie strony były zadowolone. Astromarket woli zdecydowanie pracę ze stałymi klientami, którzy chcą się rozwijać astrofotograficznie (pomagamy, prowadzimy), niż pojedyncze, incydentalne zakupy, za niższą cenę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja ostatecznie się zdecydowałem na filtr EOS Clip CLS. Jeśli chodzi o koło filtrowe, to pod DSLR potrzeba 2" aby uniknąć winietowania, co też całkiem tanie nie będzie tym bardziej, że chyba większości dedykowanych kamer wystarcza 1.25". W przypadku rozbudowy sprzętu mamy kolejny koszt. A pod aparat chyba wielu filtrów i tak nie będziesz potrzebował.

Przynajmniej taki kierunek rozwoju ja sobie narzuciłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku chyba będe robił bez filtrów.

Czyli potrzebowałbym tylko adaptera z wyciągu na M48, i z właśnie 2 cali na T2? Bo z T2 na Nikona już mam.

EDIT: Czy z EQ5 z guidowaniem SW804 i webkamerką nie byłby za ciężki zestaw? Czy lepiej HEQ5? Czy pójdzie na EQ5 bez guidowania? Tylko wtedy rośnie trochę cena.

 

Pozdrawiam

Tomek

Edytowane przez Tomek96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakimś cudem wszystko zagrało i pasuje. Nawet udało się całość wyważyć. Adapter, o którym mówiłem, pasuje, a ostrość na Słońcu jest łapana w okolicach 20mm wysuwu, więc ze stabilnością nie będzie problemu. Na zdjęciu gotowy zestaw (pomijam problemy z webcamem, które są w trakcie rozwiązywania). Teraz tylko czekać na pogodę i opanować całą wersję softową.

244.jpg

 

Zdravim

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy dało by radę to pociągnąć na EQ5? Bo jeśli nie to mam jeszcze jedno pytanie. Czy HEQ5 SynTrek można sterować z Stellarium, że klikamy 2 razy w dany obiekt a montaż naprowadzi.

Jakie są tu zamontowane wszystkie adaptery? I jakie mają gwinty?

 

Pozdrawiam

Tomek

Edytowane przez Tomek96
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że EQ5 da radę. Ja montażem steruję przez CdC, ze Stellarium jeszcze nie próbowałem, ale nie powinno być problemów, jeśli jest interfejs ASCOM.

Jeśli chodzi o adaptery, to po kolei:

1. APO: http://astromarket.pl/adapter-do-teleskopu-ts-apo-65q-na-gwint-m48.html + http://astromarket.pl/adapter-ts-optics-t2-2-cale-3mm.html + http://astromarket.pl/adapter-t2-do-aparatow-canon.html

2. SW 804: Vixen Barlow x2 (soczewka wyjęta, więc działa jak redukcja 1,25"/T2) + T2/M42 + nosek do webcama. Jeśli się okaże, że mam sporo zapasu przy wyostrzeniu, to Barlow zostanie pominięty, bo na wyciągu jest gwint T2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakimś cudem wszystko zagrało i pasuje. Nawet udało się całość wyważyć. Adapter, o którym mówiłem, pasuje, a ostrość na Słońcu jest łapana w okolicach 20mm wysuwu, więc ze stabilnością nie będzie problemu. Na zdjęciu gotowy zestaw (pomijam problemy z webcamem, które są w trakcie rozwiązywania). Teraz tylko czekać na pogodę i opanować całą wersję softową.

244.jpg

 

Zdravim

 

Z niecierpliwością czekam na pierwsze fotki .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.