Skocz do zawartości

AstroTrac sote - Mini test


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

ten test to bez guide?

Tak.

możesz rozwinąć temat o co chodzi z tą korektą ustawiania lunetki?

Lunetki z tego typu tarczą jak ta od AT mają oznaczone pozycje nie tylko Polaris ale i drugiej oraz trzeciej gwiazdki z okolic przybiegunowych łapiących się w pole findera.

 

1.jpg

 

Generalnie umożliwia to dokładne ustawienie kąta pod jakim lunetka winna się znajdować (czasem zgrubne ustawienie na Kasjopeę i Niedźwiedzicę, jest zbyt zgrubne). Problemem jest to, że to słabe gwiazdki i pod słabym niebem po prostu ich nie widać. O ile dobrze pamiętam, to w instrukcji jest cały rozdzialik o co w tym chodzi, nie potwierdze teraz, nie wziąłem papiera ze sobą.

 

jak nie chcesz mieć kupy kabli to kawałem klimaty owinięty wokół odrosnika rozwiąże problem

 

 

Tak to jedna z opcji. Zastanawiam się nawet czy nie dało by się tej karimaty użyć jednocześnie jako elementu opakowania podróżnego AT lub refraktora. Dobór odpowiedniej torby/walizki i wypełnienia przede mną. Chcę mieć wszystko w tobołku spełniającym wymogi bagażu podręcznego popularnych linii lotniczych. Całkiem sensowną opcją jest też kupowanie taniej karimaty na miejscu i robienie sobie jednorazowych odrośników. No i jest jeszcze opcja z grzałeczką na baterie, nie zgłębiałem tej wersji jeszcze.

 

Pozdrawiam.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W końcu udało się znaleść trochę pogody żeby zobaczyć co warte jest słynne prowadzenie astrotrackowe.

 

Zestaw testowy składał się :

 

1. Statyw Benro c269c nośność 12 kg , pięciosekcyjny podróżny statyw mający po złożeniu 38 cm i mieszczący co ciekawe w futerale Astrotracka. :rolleyes: ,waga 1.24 kg

2. Głowicą kulowa Benro B1 (tu nośność także 12 kg) waga 0.36 kg

3. pożyczona głowica Manfrotto 410 Junior , nośność 5 kg, (zdecydowanie najsłabszy element zestawu co pokażą foty) waga 1,2 kg

4. Astrotrack , nośność 15 kg , waga 1 kg

 

Poza tym Canon 40D, obiektywy Tokina 12-24/4, Sigma 50/1.4 i Canon 70-200/4 IS , waga różna :)

 

Zasilanie podpiąłem ze znalezionego w graciarni pudełka Meade na 10 paluszków, tu problem akumulatorów mających napięcie 1.2 odpadł zupełnie, mogę zabierać w teren 10 aku i 8 baterii alkalicznych z zestawu astrotrackowego co i tak będzie o wiele wygodniejsze niż taszczenie ze sobą dużego akumulatora.

Ww. zestawy zasilające powinny zapewnić mi 20 h prowadzenia a i tak nie mamy takich nocy :rofl: waga bateryjek około 200 g

 

Widać z powyższego iż zestaw podróżny nie licząc aparatu lub kamery z obiektywami ( teleskopem) waha się w moim przypadku w okolicach 3.7- 4 kg a więc mistrzostwo swiata astrofoto wyjazdowego, zobaczymy jak to się sprawdzi za granicą .

 

A teraz kilka testowych fotek wykonanych 5 sierpnia około 1 szej w nocy z tarasu.

Pojedyncze, pełne klatki bez cropowania.

 

Tokina 12-24/4 przy 12 mm i przesłonie 4.0 ,ISO 800, czas 427 sek.

_MG_7932.jpg

Koma wyszła okrutna :szczerbaty:

 

Sigma 50/1.4 przy przesłonie 3.2 ,ISO 800 ,czas 202 sek.

_MG_7931.jpg

 

Canon 70-200/4 IS przy 200 mm i przesłonie 4.0 , ISO 800 ,czas 394 sek.

_MG_7941.jpg

 

Na ostatniej fotce widac że głowica manfrotto nie wytrzymała i gwiazdki sie rozjeżdzały.

Dla informacji dodam iż do każdej ekspozycji była na nowo ustawiana polarna ( co przy głowicy manfrotto z mikroruchami było banalnie proste i trwało około 5 do 10 sekund - w sumie jedyna jej zaleta ).

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

(...)

3. pożyczona głowica Manfrotto 410 Junior , nośność 5 kg,

(...)

Na ostatniej fotce widac że głowica manfrotto nie wytrzymała i gwiazdki sie rozjeżdzały.

Dla informacji dodam iż do każdej ekspozycji była na nowo ustawiana polarna ( co przy głowicy manfrotto z mikroruchami było banalnie proste i trwało około 5 do 10 sekund - w sumie jedyna jej zaleta ).

 

Co dokładnie się stało? Powoli opada? Zmienia kąt po zablokowaniu?

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydaje mi się, że wiem, co zaszło. Przy regulacji na polarną w elewacji, trzeba kręcić 'pod górę'. W przeciwnym razie ramię zawsze troche opadnie. IMO jeżeli problem jest znany, to można sobie z nim bez problemu poradzić. Też przez to przechodziłem :D Dlatego wcale nie uważam, żeby MF410 się nie nadawał.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg mnie to zwykłe pojechanie związane z niezbyt dokładnym ustawieniem polarnej.

 

Tak, tak. O tym właśnie piszę. Tylko problem nie jest oczywisty, bo patrząc przez lunetke jest git, ale jeżeli kręci sie 'w dół', to ramie jeszcze troche opadnie (zwykle jak już oderwiemy oko od lunetki). Dlatego pojawia sie problem z ustawieniem. Niemniej najlepiej będzie, jak Darek opisze, o co mu chodziło, bo ja tu tylko spekuluję :P

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No może rzeczywiście jest tak jak piszecie, na razie mam małe doświadczenie z tym sprzetem ,tylko jedno spotkanie. :yes:

Jak bedę miał okazję sprawdzę przy innej konfiguracji sprzętowej.

Pisałem że to jest przyczyna starej głowicy manfrotto gdyż jest dość mocno sfatygowana i jednak ma minimalne luzy jak nią poszarpiemy , mogła też lekko "uskoczyć" z polarnej co dłuższa ogniskowa dobitnie pokazała .

 

Dlatego wcale nie uważam, żeby MF410 się nie nadawał.

Poprubuję go w takim razie, ale ma zbyt małą deklarowana nośność. Już wolę zestaw gdzie wszystkie elementy będą w przedziale 10-15 kg.

Jak się rozmyślę to dokupię wedgea , czekam też na opiine o alternatywnym rozwiązaniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Heh,

 

Tu chyba sporo takich co czekają na innego co zaryzykował, wytestował i powie "ten działa". ;)

 

Strasznie mnie boli cena TW3100, problem w tym, że alternatywy są równie drogawe. Juniorek 410 to 50% org. wedge i strach kupić w ciemno głowicę, która będzie na krawędzi nośności z TS65/420 i 40D. 405 PRO jest droższy od org. wedge, sporawy i ponad pół kilo cięższy. Kolejnych typów nie bardzo widać.

 

Niby dałem rade ustawić dwa razy względnie sensownie AT na dwie testowe próby używając dziadka YH410 i zajęło to minuty, ale... mimo że się da, już czuje ten ból na tyłku bez mikroruchów.

 

Wrrr, cierpie na syndrom "kupa sprzętu prawie w zasięgu" ;)

 

Pozdrawiam.

 

PS. W sumie to masakra, w Astromarkecie cały AT z wedge jest tańszy niż w reszcie sklepów sam AT... Ale to już inna bajka, chyba raczej na dyskusje przy piwie na zlocie. Papier wszystko zniesie, a w nerwach można sie zagalopować ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprubuję go w takim razie, ale ma zbyt małą deklarowana nośność. Już wolę zestaw gdzie wszystkie elementy będą w przedziale 10-15 kg.

Jak się rozmyślę to dokupię wedgea , czekam też na opiine o alternatywnym rozwiązaniu.

 

Ja mam chyba lżejsze zabawki :) Ale i tak nie wychodzę powyżej 5 minut. Twoja fotka to ponad 7 minut. Miała już prawo być pojechana.

 

Hans,

Też się rozglądam za alternatywą. Kusi mnie 'montaż azymutalny' TS (http://astromarket.pl/montaze-1/montaze-azymutalne/montaz-azymutalny-ts-triton.html). Tylko się obawiam, czy nie będzie za delikatny. Zastanawiałem się też, czy sensowne byłoby wykorzystanie AZ3. W sumie wychodzi ekonomicznie, ale pewnie potrzeba dorobić jakieś przejściówki do montowania AT. Są jeszcze wynalazki Baadera (http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p4136_Baader-Stronghold-Tangentialneiger-blau-fuer-Teleskope-bis-7kg.html) ale cena już nie bardzo ekonomiczna.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...

 

TS waży 2 kilo, do tego jaszcze jakiś "coś" by czepnąć AT na nim. Cena prawie jak za juniorka 410. To Baaderowskie rozwiązanie też na lekkie nie wygląda, a ceną zbliżone do dedykowanego wedge'a...

 

Ja jeszcze znalazłem to:

 

http://www.scsastro.co.uk/catalogue/orion-precision-slow-motion-adaptor.htm

 

tylko jakoś nie moge dokopać się do specyfikacji... kurde.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze znalazłem to:

 

http://www.scsastro.co.uk/catalogue/orion-precision-slow-motion-adaptor.htm

 

tylko jakoś nie moge dokopać się do specyfikacji... kurde.

 

Pozdrawiam.

 

Na stronie Oriona w sekcji 'reviews' znalazłem, że ludzie używają tego wynalazku do maków. Ciężko powiedzieć, czy nada się do astrotraca nie próbując samemu. Tutaj przynajmniej cena jest przystępna :)

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, to jest to samo co Piggyback Fine Adjustment Unit DX Vixena, za małe, za mikre do astrotraca, zresztą to i tak niema wystarczającej regulacji do ustawienia kąta elewacji na naszej szerokości geograficznej, zarówno jak i ten wynalazek Baadera

trzeba by było zamontować jeszcze coś takiego

 

wedge for teegul.jpg

 

a ta głowica TS którą podlinkował Miłosz jest za wysoka, strasznie odchyli cały setup od osi pionowej statywu

 

ale jest jeszcze jakaś taka alternatywa:

 

12815244.jpg

 

http://www.tele-optic-tecnica.de/astrotrac-gr-mini.html jako wedga do AstroTraca,

ale też trochę kosztuje

Edytowane przez sumas
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans - podłączę się do tematu z testami jeśli można.

 

Moja pierwsza próba z AT była porażką.

W niedzielny wieczór korzystając z tego że byłem u rodziców w okolicach Skarżyska zabrałem AT na testy.

 

Całość osadziłem na statywie Manfrotto 055XPROB -> głowica Manfrotto 410 -> AT -> głowica kulowa Manfrotto 496RC2 -> Canon EOS 550D -> obiektyw Canon EFS 18-55 (na szeroko).

Nie mam oryginalnej lunetki biegunowej do AT więc wykorzystałem tą z CG5 (tutaj może być przyczyna niepowodzeń - nie leży dokładnie w ramieniu AT jak powinna). Poza tym ta lunetka coraz bardziej przestaje mi się podobać - mam pewne obiekcje co do niej: http://deltaoptical.pl/lunetka-biegunowa-sky-watcher-eq5,d1171.html

 

Ustawienie na polarną w/g rysunku z lunetki.

 

1 klatka 345 sek ISO 400 okolice polarnej

przed levelsami i krzywymi

IMG_4166_noLM.jpg

i po levels`ach i krzywych - mocno pociągnąłem dla potrzeb doświadczenia

IMG001.jpg

 

Co jest nie tak? :g:

Wygląda mi to na błąd polarnej aczkolwiek w prawej części zdjęcia widać że gwiazda "stoi w miejscu".

Ustawienie prędkości AT? Możliwe?

Zasilanie? AT na batterypack`u.?

 

Poradźcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z prawej gwiazdy "stoją w miejscu" bo to właśnie rejon GP - poza tym mi to wygląda na złe ustawienie montażu względem bieguna.

Zresztą sam pisałeś - że lunetka źle leży więc tutaj pewnie jest problem

 

Nie mam AstroTrack'a i nie wiem jak funkcjonuje jego oryginalna lunetka i jak się ustawia ją na GP za pomocą grafiki w niej zawartej.

Ale sam używam tej lunetki od eq5 do swojego AW. Na samym początku robiłem tak jak ty czyli ustawiałem GP zgodnie z rysunkiem w lunetce. Ale po złapaniu większego doświadczenia przestałem się przejmować tymi rysunkami i ustawiam AW zgodnie z tym co pisałem w tym wątku

http://astropolis.pl/topic/35880-wakacyjna-astrofotografia-akcja-specjalna-astromarketu-1/page__view__findpost__p__427534

 

 

P.S. Adam miał uporządkować w tym wątku bo dotyczy on akcji promocyjnej - a znalazło się tam wiele cennych informacji odnośnie AT.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W oryginalnej astrotrakowej lunetce nie ma tego kółka, które jest w skywatcherach. Są za to zaznaczone położenia 2 gwiazd pomocniczych. Dzięki nim wiadomo, gdzie powinna być polarna w każdym położeniu ramienia, które trzyma LB.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jednak prościej ustawić na biegun w oryginalnej LB niż w Sky-watcherach.

 

Spirit - a jak się sprawuje głowica Manfrotto 496RC2 - jak z nośnością i funkcjonalnością - pytam bo sam już ze dwa razy przymierzałem się do wymiany 484 RC - ale ostatecznie zmieniłem aparat na lżejszy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie, to jest to samo co Piggyback Fine Adjustment Unit DX Vixena, za małe, za mikre do astrotraca, zresztą to i tak niema wystarczającej regulacji do ustawienia kąta elewacji na naszej szerokości geograficznej, zarówno jak i ten wynalazek Baadera

trzeba by było zamontować jeszcze coś takiego

 

a ta głowica TS którą podlinkował Miłosz jest za wysoka, strasznie odchyli cały setup od osi pionowej statywu

 

ale jest jeszcze jakaś taka alternatywa:

 

http://www.tele-optic-tecnica.de/astrotrac-gr-mini.html jako wedga do AstroTraca,

ale też trochę kosztuje

 

Przypadkiem znalazłem jeszcze głowice Majectic. Koszt niestety podobny do astrotracowego wedge'a (w B&H photo nieco poniżej $300). Krótki opis tutaj:

http://www.bencher.com/photo/gearheads.php

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jednak prościej ustawić na biegun w oryginalnej LB niż w Sky-watcherach.

 

Spirit - a jak się sprawuje głowica Manfrotto 496RC2 - jak z nośnością i funkcjonalnością - pytam bo sam już ze dwa razy przymierzałem się do wymiany 484 RC - ale ostatecznie zmieniłem aparat na lżejszy ;)

mówią że do 6 KG - nie sprawdzałem

przy tym setupie co mam AT+canon + głowica kulowa bez zastrzeżeń ale dopiero okaże się na 100% jak będę miał biegun OK i wtedy wszystko wyjdzie na gwiazdach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.