Skocz do zawartości

AstroTrac sote - Mini test


Hans

Rekomendowane odpowiedzi

Darek,

Super wątek wygrzebałeś. Fajne tam mają patenty. np to: http://astrosurf.com/club-antares/FR/Wedge-Astrotrac_04-mini_A1E2DD46_FR.JPG

 

Pozdrawiam,

milosz

 

Chyba zrobię u stolarza wersję w stylu podhalańskim, z "rysiami" "pazdurami" i lelujami. :rofl:

 

A w domu mam w zanadrzu jeszcze pomysł ożenienia wedga ETXa z AT.

Tylko to mało mobilne jest , niestety. Zobaczymy.

 

_MG_8781.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hans - fajne to jest.

Tylko czy zawsze rozsuwasz nogi statywu na max`a? Zawsze to więcej drgań i mniej stabilności. Wiem że wygodniej w lunetkę biegunową patrzeć. Ja zawsze wysuwam tylko jedną cześć (tą grubszą).

Zawieje wiatr albo krowa przebiegnie :) i co wtedy? :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja cały czas mam dylemat jaka głowicę dokupić.

410 tka Manfrotto do samego aparatu z obiektywem wydaje się wytrzymywać ale już z większym sprzętem (o ile o TSAPO65 można tak powiedzieć :D ) już nie.

Właśnie znalazłem głowicę 229kę tegosamego producenta , ma udźwig 12 kg , waży 1.9 kg i mogłaby poza astrotrackiem służyć także w codziennej fotografii.

 

strona producenta

http://www.manfrotto.com/product/8374.31708.76884.0.0/229/_/3D_Super-Pro_Head

 

i opis ze sklepu

http://www.e-cyfrowe.pl/produkt.php?id=6039&PCID=43177_24

 

Ciekawi mnie czy ktoś zetknął się z tym sprzętem albo przynajmniej obmacał.

 

Ale decyzję zostawię sobie dopiero po zlocie w Jodłowie gdzie mam nadzieję porównać z orginałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale decyzję zostawię sobie dopiero po zlocie w Jodłowie gdzie mam nadzieję porównać z orginałem.

 

To właśnie chciałem Ci zaproponować. Zobaczysz sobie kompletne zestawy na AT (razem z pierem, głowicami, przeciwwagami, wedge'ami, etc.) i wtedy zdecydujesz. Wiem, że to kupisz :))))) Każdy, kto go u nas ukradkiem widzi, to natychmiast chce :) Zapytaj Łysego, też miał okazję to widzieć. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Coś o podstawie astrofotografii ;) LOL

 

http://www.astroamator.info/obserwatoria/podstawa_astro-fografii_czyli_alternatywa_dla_piera.html

 

DSCN0377.jpg

 

 

Miłej lektury.

 

Pozdrawiam.

Hans - ten Astrotrack to jest zajebista rzecz. Mam w pamięci oryginalnego piera do AT - widziałem w Astromarket jak odbierałem sprzęt. I pomyślałem że do Twojej konstrukcji można by dodać linki naciągowe. Trzy stalowe długie pręty w ziemię > linki naciągowe > na nogi statywu obejmy > np. z Castoramy takie z ogumowaniem do rur (mają gwint na śrubę zdaje się 10). W środek każdej linki naciągacz - oczywiście z umiarem. I wiatr nie straszny. ^^

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A po co? Przecież masz tyle sklepów z tymi gadżetami. Do wyboru, do koloru :) - włącznie z allegro.

Dobre.

To fakt ale w innych sklepach nie doradzą modelu do astro.

Juz widze te pytania i teksty w stylu ... jak to ustawianie na polarną ? co to takiego ? ,ma pan tu gałeczki i róbta zdjęcia. mikro ugięcia ? naświetla pan 10 minut? wariat!!!

A z drugiej strony w astromarkecie zapewne byłyby przetestowane wybrane modele .

 

ps.

No dobra poczekam do zlotu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre.

To fakt ale w innych sklepach nie doradzą modelu do astro.

Juz widze te pytania i teksty w stylu ... jak to ustawianie na polarną ? co to takiego ? ,ma pan tu gałeczki i róbta zdjęcia. mikro ugięcia ? naświetla pan 10 minut? wariat!!!

A z drugiej strony w astromarkecie zapewne byłyby przetestowane wybrane modele .

 

ps.

No dobra poczekam do zlotu.

 

Jakbym miał doradzać, to każda głowica bez mikroruchów odpada, więc ta 3D też. Jeżeli MF 410 będzie za słaba, to najbardziej sensowny (cenowo) wydaje się oryginalny wedge. Głowice foto, które mogą dźwigać podobne ciężary kosztują tyle samo, albo więcej. Ja poszedłem w drugą stronę - czyli zmniejszyłem wagę i rozmary zestawu foto. Teraz całość waży mniej niż 2kg i jest króciutka, więc 410 powinno spokojnie wyrobić.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raport.

Przetestowane zestawy na MF 410.

550D+Canon 18-55mm

550D+Canon 75-300mm

550D+Soligor 400mm - przedstawiam jedną klatkę iso 800 czas 600s m31_800iso-0011.jpg

550D+Rubinar 500mm - tutaj zaczynają się lekkie schody w ustawianiu.

550D+SW 80/400mm - kiepsko ale możliwe

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja znów poprosze o cropy ze środka w skali 1:1. Więcej powiedzą niż caly obrazek... no i będe mógł porównać dokładność prowadzenia do mojego :).

 

U mnie też postęp. W deklinacji zbliżonej do 0* udało mi się prowadzić "w punkt" przy ogniskowej 135mm i pikselu 4,3 um przez 5 min. Przy 10 min klatki są już zauważalnie pojechane. Polarna może nie jest ustawiona idealnie ale dokładniej na razie nie jestem w stanie tego zrobić bo ledwo widzę dwie pomocnicze gwiazdki. Ale odniosłem wrażenie że wczoraj już siedziały tam gdzie powinny. W każdym razie będe walczył o poprawe wyniku. Marzy mi się w miare stabilne 5 min przy 250-300mm.

 

Nawrzucam jeszcze troche lunetce biegunowej. Widzę że rysunek ze schematem ustawienia wykazuje lekką paralakse względem gwiazd w zależnosci od ustawienia oka. Przydała by sie jakaś gumka stabilizująca położenie oka względem LB.

 

Wczoraj AT narobił mi stracha... w trakcie sesji zaczął z siebie wydawać jakiś jazgot, myślałem że się zepsuł albo jeszcze coś gorszego. Na szczęście okazało się że to tylko akumulatorki przestały podawać odpowiedni prąd. W sumie to troche negatywnie jestem zaskoczony bo korzystam z 10 Eneloopów 2000 mAh i liczyłem ze spokojnie pociagną kilkanaście godzin a wymiękły moze po 7. Ale są nowe, pomęcze je troche w ładowarce, może zwiększy im się pojemność.

 

Korzystam w wedga TeleOptic, o którego były tu pytania. Trudno porównać mi go do innych rozwiazań (oryginalny wedge i frotka) bo nie miałem ich w ręku ale jestem z niego całkiem zadowolony. Jest szybki w instalacji (nie wyobrażam sobie zabawy po ciemku z trzema luźnymi imbusikami w TW3100) i wystarczajaco stabilny. Z minusów trzeba wymienić:

- niezbyt wyszukane wykończenie,

- mało wygodną regulacje wysokości (ale da sie to poprawić we własnym zakresie i o dziwo wczoraj działało lepiej nie przy pierwszej sesji),

- blokade ruchu, która po zablokowaniu minimalnie zmienia położenie wedga. Zresztą ten sam problem występuje podobno w oryginalnym wedge'u. W czasie wczorajszej sesji nie blokowałem wedga - nie miało to żadnych negatywnych konsekwencji... chyba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Czyli jednak masz nieporuszone gwiazdki na 10 min ekspozycji przy 400mm. Nieźle - dla mnie to narazie czysta abstrakcja.

Mógłbyś kiedyś w ciągu dnia sprawdzić osiowość lunetki biegunowej? Tzn. znaleźć za jej pomocą jakiś punkt odniesienia (najlepiej coś dalekiego na horyzoncie) i zobaczyć o ile (jesli wogóle) przesuwa się punkt centralny w czasie obracania LB wokół własnej osi.

U mnie to przeunięcie jest elipsą o dłuższym boku równym około 1/3 długości literki I w napisie POLARIS. Precyzja z jaką ustawiam GP jest na oko ze 2-3 razy większa, dlatego obawiam się że moge już być blisko kresu dokładności ustawiania za pomocą lunetki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

LP od CG5 ja chyba już rozpracowałem.

Wcześniej ustawiałem jak na obrazku i bardziej się skupiałem na Kasiopei. Teraz ustawiam obrazek na Wielki Wóz i mam takie efekty. A polarna musi być centralnie w kółeczku LP. Dochodzi jeszcze minimalny błąd w głowicy który też już wyczułem. Tak więc jeżeli masz LP ok a zestaw statywowy lipny to dłuższe ekspozycje mogą być niemożliwe.

 

A na tym zdjęciu 10 minut jest leciutki pojazd.

Edytowane przez _Spirit_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

crop ze środka kadru

ogniskowa 400mm czas 300sek iso400

m31_400iso-0011_cr.jpg

i crop iso800 czas 10min

CCD Image 11_cr.jpg

 

 

Dzięki. Czyli jednak masz nieporuszone gwiazdki na 10 min ekspozycji przy 400mm. Nieźle - dla mnie to narazie czysta abstrakcja.

....

 

Spirit - przypadkiem ta pojedyncza klatka 10 minutowa nie jest z ogniskowej 75mm - bo pokazuje obiekt z tego wątku

http://astropolis.pl/topic/36582-gromady-otwarte-ngc-1245-wyrwane-z-serca-perseusza

 

Jeśli jest to z 400mm to masz rzeczywiście wynik rewelacyjny - gratuluję!

 

Z tego co się orientuję sprzęt masz usadowiony na statywie manfrotto. Przy wykonywaniu zdjęć poziomujesz dokładnie statyw (a co się z tym wiąże głowicę) pod AstroTrackiem?

Edytowane przez simarik
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co się orientuję sprzęt masz usadowiony na statywie manfrotto. Przy wykonywaniu zdjęć poziomujesz dokładnie statyw (a co się z tym wiąże głowicę) pod AstroTrackiem?

statyw Manfrotto>pierwsza głowica Manfrotto 410 - tutaj ustawiam poziom > na niej AT > i kolejna głowica kulowa Manfrotto.

Po wypoziomowaniu na 410 reguluję w 2 osiach - w pionowej i horyzontalnej nie dotykam absolutnie w osi odchylania na boki (nazwał bym to w osi RA). Tymi dwoma płaszczyznami operuję przy ustawianiu na polarną. Jak to się uda na głowicy kulowej ustawiam na interesujący mnie obszar nieba i jazda ... :)

 

Aha - warto całość poziomować na gotowym zestawie - czyli z obciążeniem. Dołożenie kilogramów zmienia nam minimalnie ale zawsze bazę dla AT.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.