Skocz do zawartości

Wybór teleskopu-obserwacje Warszawa Południe


bjs

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po przestudiowaniu dziesiątków, jeśli nie setek opinii na forum, najlepszym rozwiązaniem przed wyborem i zakupem sprzętu wydaje się obejrzenie różnych rozwiązań "na żywo". Pomimo przeglądu wielu opinii i opisów wciąż trudno o decyzję zasadniczą - refraktor, czy lustro, gabaryty, montaż, etc.

Warunki: poza domem, możliwie kompromisowo (DS i US tez, bo trudno nie spojrzeć na Księżyc, czy Jowisza), mobilnie (samochód), na pewno bez astrofoto (wiem, że to inna opcja, inny sprzęt i całkiem inne pieniądze). Budżet 2-2.5 tys. Oczy już nie pierwszej młodości. Czas do dyspozycji - często, ale raczej do 1-2 w nocy max. (parę godzin spać też kiedyś trzeba).

 

Chętnie dołączyłbym do kogoś (ew. grupki) obserwującej "w polu" na południowych krańcach Warszawy (Piaseczno, Konstancin).

Nie jestem pewien, czy to właściwe miejsce na takie pytanie/prośbę - jeśli nie, to proszę o przeniesienie tematu na odpowiednie miejsce (nie zlokalizowałem żadnego takiego wyróżnionego).

 

Przy okazji - znalazłem całkiem niezłe, moim zdaniem, miejsce do obserwacji za Konstancinem-Jeziorną, odludne (nie zaświetlone) z szerokim otwartym horyzontem i z dobrym dojazdem mocno utwardzoną drogą, co przy obecnym rozmiękczonym opadami gruncie, ma kapitalne znaczenie. Droga Mleczna w ostatnich dniach bez Księżyca b. dobrze widoczna, a nawet Plejady nieuzbrojonym okiem też dostrzegalne, chociaż w miarę dobrze widoczne dopiero w lornetce.

Dzięki za ew. propozycje/wskazówki.

 

Pozdrawiam,

 

w zał. niezbyt zgrabny szkic M31 - obraz przez lornetkę Nikon EX 10x50 CF, 29 lipca 2011, ok. 24.00.

2011_07_29_szkic M31.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...

Witam!

Niestety nie mam odpowiedzi a pytanie....mam ten sam problem i podobnie jak pan prowadzę obserwacje z balkonu Praga-południe a w lato pod Warszawą w okolicach Konstancina. Czy dostał pan odpowiedz na powyższe pytanie? Czy może dokonał pan zakupu i może coś polecić?

Serdecznie pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.