Jump to content

Zakończony Konkurs: Wymyśl nazwę dla nowej marki teleskopów

Adam_Jesion
 Share

Recommended Posts

Mam jeszcze takie coś

S - SIMPLE

U - USEFUL <-------------- oczywiście to jest skrót i cała nazwa

T - TELESCOPE

lub np. Seria teleskopów : window to the sky a pierwszy model by mógł się nazywać starter

Edited by majkii2001

kolejne moje pomysły:

NiV lub NiVe - od Night View... hmmm, choć ten drugi coś za blisko do kremów ma :g:

SkyVe - Sky View

SkyVis - Sky Vision

viSKY - vision of SKY. Choć pewnie przy tym skojarzenia będą wysokoprocentowe ;)

• Like 2

Krzysztof K Twoje propozycje z wyrazem traveller raczej nie beda uniwersalne, gdyz beda sie raczej kojarzyc z sprzetem przenosnym, to jest teleskopami z mala aperatura. Zas nazwa ma sie tyczyc raczej teleskopow wszystkich typow i rozmiarow. To taka mala uwaga ode mnie ;)

• Like 1

Drodzy wyzej podani koledzy, wasze propozycje w mojej opinii sa troche za dlugie i malo oryginalne i nie bierzcie tego jako prowokacje z mojej strony tylko jako subiektywna ocene komentatora ;)

Drodzy wyzej podani koledzy, wasze propozycje w mojej opinii sa troche za dlugie i malo oryginalne i nie bierzcie tego jako prowokacje z mojej strony tylko jako subiektywna ocene komentatora ;)

Zawsze można przecież nazwać X lub +,jak kto woli.

Cóz nazwanie takiego pierwszego Waszego teleskopu to nie jest prosta sprawa :D ciężko w kilku literach, skierowanych w sumie do odbiorców nie tylko z kraju ująć, astronomie, astrofotografie, i w ogóle jeszcze żeby to ładnie brzmiało. No bo jakby nie było Panowie nie oszukujmy się, ta nazwa ma brzmieć jeśli ktoś ma to kupić. Cóż pierwsze co mi do głowy przyszło ( Solar i Uranus) wydawało mi się, że to 2 krótkie nazwy odnoszące się do astronomii, ale po czasie pomyślałem że może lepiej wymyślić coś odnoszącego się bardziej do ogółu. No bo to kojarzy się głównie z układem słonecznym, a może by coś bardziej uniwersalnego ? Jakieś takie pojęcie na tyle uniwersalne, odnoszące się do każdego obserwatora nie zależnie od tego co obserwuje. No i wpadł mi do głowy pomysł ( nie wiem czy mniej czy bardziej spodoba się autorowi tematu). ŚWIATŁO. Tak to jest to co łączy po części nas wszystkich. Każdy teleskop zbiera światło, mniej czy więcej, odbite od obiektów które oglądamy. I każdemu z nas zależy żeby było go jak najwięcej ;) Może więc ten kierunek i skupienie nazwy na czymś takim ( chodź może być też coś innego, może i nawet bardziej uniwersalnego jeśli ktoś wymyśli) to byłby dobry pomysł. Taka mała wskazówka ;)) No bo w sumie można by było wymyślić jakąś dobrze brzmiącą nazwe, ale że to Wasz pierwszy teleskop to może coś takiego z leksza unikatowego ?

więc do pierwszych propozycji, Solar i Uranus dorzuce jeszcze:

LIGHTBRINGER - nazwy chyba nie trzeba tłumaczyć :)

Trudno mi jest ocenić czy to dobrze brzmi, aczkolwiek w sumie kupiłbym takie cacko gdyby było w sklepie i w dobrej cenie ;) daje fajne skojarzenia, i nie tylko do astronomii ale też astrofotografii. Pomyśle jeszcze może wpadnie coś do głowy.

pozdrawiam

Wpadł mi jeszcze do głowy TWILIGHT, w nazwie jest light a słowo znaczy 'zmierzch", po zmierzchu przecież obserwujemy ;)

Edited by anum

LIGHTBRINGER rzeczywiscie daje pozytywne skojarzenia, ale jest to chyba spowodowane wypromowana juz marka LIGHTBRIDGE, kecz swoja droga taki tok rozumowania jest bardzo ciekawy, zas sama nazwa godna uwagi.

Co do propozycji kolegi majkii2001 z tym ARMAGEDONEM to chyba lekkie przegiecie ;) no bo niby w jaki sposob ma to cos wspolnego z marka teleskopow? Nazwa jak najbardziej dobra co najwyzej dla filmu katastroficznego :)

LIGHTBRINGER rzeczywiscie daje pozytywne skojarzenia, ale jest to chyba spowodowane wypromowana juz marka LIGHTBRIDGE, kecz swoja droga taki tok rozumowania jest bardzo ciekawy, zas sama nazwa godna uwagi.

Co do propozycji kolegi majkii2001 z tym ARMAGEDONEM to chyba lekkie przegiecie ;) no bo niby w jaki sposob ma to cos wspolnego z marka teleskopow? Nazwa jak najbardziej dobra co najwyzej dla filmu katastroficznego :)

armagedon kojarzy się z czymś co rozwali wszystko a ja wpadłem na taki pomysł że teleskop będzie tak dobry że wszystkie inne marki poupadają *(w sensie że nikt ich nie będzie chciał :szczerbaty: ) tak to też można rozumieć :) WŁĄCZ WYOBRAŹNIE :D

No w sumie teraz się skapłem, można wymyślić coś podobnego a bardziej w tym kierunku. Ale patrząc inaczej mamy sky watchery na przykład, a ile padało tu sky viewerów i skyronów heh. Ale z drugiej strony to ma być nazwa pierwszego teleskopu, czy już całej marki i ta nazwa zostanie ?

To jeszcze jedna moja propozycja: NELM :) Odwieczna i bardzo ważna dla nas sprawa, "naked eye limiting magnitude". Taka nazwa odzwierciedlałaby jedną z najważniejszych rzeczy. Czyli wysoki NELM.

W ogóle kojarzyć by się mogła z czymś upragnionym. :)

Ewentualnie "okiem uzbrojonym" EELM (equipped eye...), AELM (armed eye...) ;)

Edited by wimmer

Jeszcze jedna coś tam sugerująca i niejednoznaczna propozycja. Zdaje się nie było:

SkyInSight

No niestety, jest portal astronomiczny o tej nazwie. Szkoda.

Edited by perm

Sky-Mirror

Star-Mirror

StarDust

Night-Mirror

Vision-Mirror

Tele-Mirror

Scope-Mirror

Eternally

Sky Imagination

Sun Shine

SkyMiracle

Miracle

Marvel

Scope4all

Scope4u

Scope4you

Star-Focus

Sky-Focus

Focus

Edited by Gozdi

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
      • 36 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
      • 63 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
      • 16 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
      • 21 replies
    • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D  (tutorial gratis)
      Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
        • Like
      • 131 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.