Jump to content

Zakończony Konkurs: Wymyśl nazwę dla nowej marki teleskopów

Recommended Posts

Guest Adrian Malinowski

Proponuje nazwę "PULSAR" - łatwa krótka nazwa, na całym świecie zrozumiała.

Pozdrawiam

Adrian Malinowski

Nie jest wielką tajemnicą, że od jakiegoś czasu pracujemy nad własnym, polskim sprzętem astro. Marzą nam się narodowo-patriotyczne teleskopy ;) Dużymi krokami zbliżamy się do premiery pierwszego prototypu, ale już teraz fabryka potrzebuje logotyp, a więc i nazwę.

Z założenia ma to być sprzęt bliski oczekiwaniom społeczności astronomicznych, spełniający jej współczesne wymagania, dlatego wymyśliłem, że dobrze by było, gdyby marka w swojej podstawie, czyli nazwie, wychodziła z naszych serc i żeby każdy czuł, że ma w niej jakiś wkład.

Niniejszym ogłaszam mini-konkurs na nazwę marki teleskopów. Oto krótki brief, który pomoże Wam w myśleniu:

1. Marka musi być uniwersalna językowo - skierowana jest do potencjalnych odbiorców z całego świata.

2. Nazwa musi być możliwie krótka i unikatowa

3. Najlepiej jeżeli uda się wymyślić nazwę w 100% własną (nie rodzajową) - nawet dowolne zestawienie liter

4. Powinna dawać skojarzenia z astronomią, astrofotografią, wstrzelić się w klimat społecznościowy

5. Komunikujemy nowoczesność, innowację, zaawansowane technologie, wysoką jakość

6. Musi spodobać się właścicielom (mnie i Jazzowi)

7... pewnie coś jeszcze, o czym w tej chwili nie pamiętam.

Termin - 2 tygodnie od tej chwili. Po tym czasie, razem z Jackiem, wybierzemy nazwę sugerując się waszymi typami i entuzjazmem. Z osobą, której uda się wstrzelić ze swoją propozycją, podpiszemy stosowną umowę oraz wręczymy nagrodę-niespodziankę: TS APO65Q o wartości blisko 2,5 tys. złotych.

Ponieważ ta inwestycja jest dla nas bardzo ważna (życiowo) zastrzegamy sobie możliwość nie wybrania żadnej opcji. Nie mniej - zależy nam bardzo, żeby nazwa pochodziła od społeczności i była wynikiem jej oczekiwań. Po to organizujemy tę akcję.

Kandydatury składajcie w tym wątku. Obserwatorów prosimy o klikanie "Lubię ten post!", żebyśmy mogli ocenić monitorować wasze reakcje. Nie wahajcie się komentować.

Dla najbardziej aktywnych komentatorów i oceniających także przewidzieliśmy niespodzianki. Ale o nich dopiero za 2 tyg. :P

Powodzenia!

Idąc tropem 'Scuti' [swordek], natrafiłem w krętych uliczkach umysłu na inny, równie polski gwiazdozbiór.

Lynx. Jego 'twórca', Heweliusz, mawiał, że aby zobaczyć wszystkie jego gwiazdy trzeba by mieć oczy rysia. Lynx jako gwiazdozbiór jest uniwersalny wśród narodów.

Teleskopy Rysia o wszystkowidzących zwierciadłach.

---

Zwracam prawa wszystkim użytkownikom AP, którzy napisali ww propozycję przede mną i figuruje ona na tej stronie gdzieś ponad moim postem. Nie trudno chyba zrozumieć, że przy takiej ilości stron człowiekowi zwyczajnie nie chce się ich po kolei przeglądać. Losowo zresztą też nie.

• Like 3

LYNX nazwa ciekawa i bardzo krotka, tylko czy bedzie sie wszystkim kojarzyc z marka teleskopow? Chociaz z drugiej strony jak wczesniej pisalem nie wszystkie nazwy musza sie bezposrednio z astronomia kojarzyc.

Nie rozumiem dlaczego nazwa ma być "uniwersalna językowo". W Polsce sprzedawanych jeśt mnóstwo produktów o nazwach w języku producenta i odnoszą one sukcesy. Myślę, że jeśli nowa marka ma być solidna to warto promować nią polskość, najlepiej przez nazwę. Wyróżniałaby się tym z tłumu astrogadżetów o angielsko brzmiących nazwach.

Moje propozycje to:

Światowid

Światłowid

Kosmowid (jeśli nazwa koniecznie ma być uniwersalna, to ta pasuje najlepiej z trzech wymienionych)

LIGHTBRINGER to moze od razu Lucyfer

Lucyfer (także Lucyper (z łac. – niosący światło; lucis dopełniacz od lux: światło; ferre: nieść) – we współczesnej oraz późnośredniowiecznej myśli chrześcijańskiej jeden z upadłych aniołów.

Nie do końca jestem pewny czy szukacie tylko nazwy dla marki, czy też np dla pierwszego modelu, bo np mamy takiego bressera, a modele są różne np skylux ;)

wpadł mi do głowy jeszcze jeden pomysł poza poprzednimi - SKY-TREK czyli taka wędrówka po niebie, może by to bardziej pasowało na nazwę jakiegoś modelu, np dla początkujących. A nóz wam się przyda ;)

Kolejna propozycja nazwy teleskopu:

HighLens

p.s.

skoro poleciano tu na na luzie (nawet ZbyT!) to i ja coś dorzucę w tym p.s.

Zagadka - o kogo chodzi (na zdjęciu zamazano jej buzię).

Znana polska piosenkarka (na literę D) powiedziała, że nigdy nie zwiąże się z mężczyzną

zarabiającym mniej od niej - bo by się źle czuła w takiej sytuacji.

Jak widać postawiła facetom twarde warunki.

TRZEBA MIEĆ WARUNKI ŻEBY STAWIAĆ ...

FACETOM ...

WARUNKI :D

Panowie - bierzmy przykład z najlepszych i róbmy szybko jakiś ASTROMARKET - ups zajęty - do...do...chodowy biznes.

Ktoś musi wygrać ten wyścig do ...

APO ;)

i to wcale nie musi być Yesion :szczerbaty:

zagadka_na_litere_D.jpg

Edited by ekolog

W Polsce sprzedawanych jeśt mnóstwo produktów o nazwach w języku producenta i odnoszą one sukcesy.

No właśnie :

OSRAM - i wszystko jasne, CURVER - pojemniki plastikowe ,PUPA - kosmetyki itp :)

Moje nowe propozycje :

DIUNA

DUNE

WYDMA

MENTAT

SkyQueen1

MySkyQueen

Edited by jestem
Guest Jarek

Witam, może jakoś:

acoros (tęczówka)

adar (wł. Adar: 12-sty miesiąc kalendarza Hebrajczyków)

lub

semifer (pół-dziki, nieokiełznany)

pozdrawiam

Witam, może jakoś:

acoros (tęczówka)

adar (wł. Adar: 12-sty miesiąc kalendarza Hebrajczyków)

lub

semifer (pół-dziki, nieokiełznany)

pozdrawiam

wpisałem jako gość... przez roztargnienie :)

UR - czyli skrót od Uran, ale też slangowo You Are - jesteś.

TB - skrót od To Be. W końcu w naszej pasji zawsze ważniejsze było "to be" niż "to have". :szczerbaty: A dla astroamatora posiadanie teleskopu to niewątpliwie kwestia "być albo nie być".

• Like 1
Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Our picks

• Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
      • 16 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
      • 21 replies
    • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D  (tutorial gratis)
      Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
        • Like
      • 130 replies
    • Aktualizacja silnika Astropolis - zgłaszanie uwag
      Dzisiaj zaktualizowaliśmy silnik Astropolis do najnowszej wersji (głównie z powodów bezpieczeństwa). Najpoważniejsze błędy zostały już naprawione, ale ponieważ aktualizacja jest dosyć rozbudowana (dotyczy także wyglądu), drobnych problemów na pewno jest więcej. Bez was ich nie namierzymy. Dlatego bardzo proszę o pomoc i wrzucanie tu informacji o napotkanych problemach/błędach.
      • 247 replies
    • Insight Investment Astrophotographer of the Year 2020 – mój mały-wielki sukces :)
      Jestem raczej osobą która nie lubi się chwalić i przechwalać… ale tym razem jest to wydarzenie dla mnie tak ważne, że postanowiłem podzielić się z Wami tą niezwykle radosną dla mnie wiadomością.

Moja praca zajęła pierwsze miejsce w kategorii „Planety, komety i asteroidy” podczas tegorocznego konkursu Insight Investment Astronomy Photographer of the Year 2020.
        • Like
      • 85 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.