Skocz do zawartości

Szkic Veila


Robson_g

Rekomendowane odpowiedzi

Robert, szkic zacny :dobrze:

 

A czy UHC-S w tym temacie coś pomoże, czy raczej nie ma szans?

 

Pomoże :) Ja bez większych problemów obserwuję Veila przez UHC Lumicona i moje malutkie APO 65/365. Ale OIII daje lepszy efekt, zwłaszcza w większych aperturowo teleskopach.

Edytowane przez Lukasz83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nigdy nie stosowałem filtra UHC-S, ale testowałem kiedyś UHC Lumicon, który w moim odczuciu okazał się filtrem niemal identycznym jak Orion UB, który z kolei dość ładnie wydobywał te mgławice. Filtr UHC-S jest dużo słabszy od UHC, więc najprawdopodobniej też nic nie pomoże, warto byłoby to jednak sprawdzić.

 

edit:

 

o Łukasz już mnie uprzedził, czyli jednak można...

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Robercie, dzięki za podzielenie się naprawdę fajnym szkicem.

 

A czy UHC-S w tym temacie coś pomoże, czy raczej nie ma szans?

 

Co prawda UHC-S i OIII (Baadera) porównywałem przez c8n, a nie 80ed, ale w przypadku Veila miałem dosyć kosmiczną różnicę w obrazie, na korzyść tego drugiego. Kiedyś to opisywałem KLIK. Jest to chyba jeden z niewielu obiektów jakie obserwowałem kiedy OIII dawał aż takiego kopa i w sumie to po czasie trzymam go głównie pod kątem Veila.

 

Robercie, jak było u Ciebie z jasnością obrazu ? Bo powiem szczerze, że zawsze uważałem 8" lustra za takie sensowne minimum pod kątem OIII, ciekaw jestem jak wygląda sytuacja przy 80mm soczewce, na którą pewnie za jakiś czas będę się przesiadał ;)

 

Pozdrawiam

lech

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świetny szkic, Robson!

Ja mam podobne wrażenia, co poprzednicy. Kiedyś byłem posiadaczem Synty 8" i filtra O III. I wydawało mi się, że Veil jest stworzony dla tego filtra, a filtr dla Veila. Przyznam się szczerze, że nie znalazłem sensowniejszego zastosowania O III jak do Veila :)

 

Welonik na Twoim szkicu jest bardzo naturalny. Aż miło popatrzeć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo! Veil to mój ulubiony letni obiekt nocny i tak jak Olo napisał, filtr OIII jest chyba właśnie stworzony dla tego obiektu. Niesamowicie wydobywa struktury tych pięknych mgławic, nawet pod średnim niebem. 80 mm refraktor nie jest na pewno dedykowanym sprzętem do obserwacji Veila, ale jak widać na szkicu, nawet taką aperturką z pomocą filtra, można go sobie podejrzeć i to prawie w całości.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez robson999
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.