Skocz do zawartości

Napęd ekonomiczny Sky-Watcher EQ-1 (CG-2)


swordek

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem pod wrażeniem wyposażenia teleskopiku o napęd dla osi rektascensji. Z akumulatorkiem kosztował około 150 zł i chociaż nie był dedykowany dla mojego sprzętu to udało mi się go w 5 minut solidnie zamocować, nieco odmiennie niż podawała instrukcja. Stąd też konieczność jeszcze kosmetyki polegającej na odcięciu naddatków i pomalowaniu kątowniczka na czarno.

 

Obiekt do testów: Arktur

powiększenie 138x okular PL 6,5 mm obiektyw 70/900

czas obserwacji w polu widzenia bez napędu: około 60 sekund

czas obserwacji w polu widzenia z napędem: stały, obserwowany około godziny

 

W pełni naładowany akumulatorek 9V 200 mAh pracował skutecznie 8 godzin, padł po 40 minutach ponad to, pracując na maksymalnych obrotach które wynosiły dla obrotów N odpowiednio dla 1 godziny skali rektascensji 37 minut pracy napędu, a dla obrotów przeciwnych S dla 1 godziny skali rektascensji napęd pracował 26 minut. Zapewne zimą czas żywotności baterii znacznie się skróci, a najlepiej wykonać wyprowadzenie do zewnętrznego zasilania np. z ocieplonego akumulatorka, bo w dużej temperaturze ujemnej na pewno nie zadziała. Po 500 minutach pracy nic się nie grzeje, więc możliwe będzie ewentualne podrasowanie gdyby przyszła mi ochota na filmowanie panoramy w położeniu azymutalnym, a chciałbym nieco przyspieszyć przesuwanie.

 

WNIOSEK:

- na jasnych obiektach jak planety, Słońce, duże gwiazdy, napęd jest bardzo użyteczny przy dużym powiększeniu. Zapewne Saturn byłby równie dobrze widoczny jak Arktur w tym powiększeniu. Można by było pokusić się o astrofotografie

- dla mniej jasnych obiektów napęd nie ma chyba sensu, gdyż przy dużych powiększeniach i małej jasności teleskopu

obiekty są słabo widoczne

- przy małych powiększeniach dedykowanych obserwacjom dalekim i szerokim, napęd jest zbyteczny, ale jeżeli będę chciał wykonać fotografię to napęd znowu staje się niezbędny

- gdybym chciał filmować panoramę dzienną, również napęd okaże się pomocny przy ustawieniu montażu w pozycji azymutalnej.

 

Podsumowując, montaż paralaktyczny pokazuje swoje atuty jeszcze jaskrawiej gdy posiada napęd osi.

post-20640-0-24768600-1312629652_thumb.jpg

post-20640-0-52331900-1312629665_thumb.jpg

Edytowane przez swordek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.