Skocz do zawartości

Szkice młodym okiem


Tomek96

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Ostatnio przeczytałem poradnik Wimmera jak robić szkice. Bardzo mi się spodobało jak je się wykonuje, i że chyba najlepiej uwiecznią moje obserwacje. Nie dysponując prowadzeniem, nie mogę zajmować się astrofotografią, więc zdecydowałem się na szkice. Kilka dni temu przy sprzyjających warunkach zabrałem się za szkicowanie. Czekam na krytykę, by wiedzieć co mam poprawić w przyszłości. Na początek dam bardzo dobrze znane dwa obiekty: M27 i M57. Nie wiem czy w przypadku pierwszego szkicu dobrze odwzorowałem wielkość. Widoczność to ok. 5 mag. Czekam na krytykę.

 

 

DSC_2129---di.jpg DSC_2130---di.jpg

 

 

 

Pozdrawiam

Tomek

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Ostatnio przeczytałem poradnik Wimmera jak robić szkice. Bardzo mi się spodobało jak je się wykonuje, i że chyba najlepiej uwiecznią moje obserwacje. Nie dysponując prowadzeniem, nie mogę zajmować się astrofotografią, więc zdecydowałem się na szkice. Kilka dni temu przy sprzyjających warunkach zabrałem się za szkicowanie. Czekam na krytykę, by wiedzieć co mam poprawić w przyszłości. Na początek dam bardzo dobrze znane dwa obiekty: M27 i M57. Nie wiem czy w przypadku pierwszego szkicu dobrze odwzorowałem wielkość. Widoczność to ok. 5 mag. Czekam na krytykę.

 

Pozdrawiam

Tomek

 

Bardzo fajnie, że zacząłeś :) Szkice niezłe. Jeśli miałbym coś doradzić to następnym razem zwróć więcej uwagi na gwiazdki, żeby nie były takie plackowate (no chyba, że chciałeś pokazać wady okularu lub brak ostrości ale chyba to nie było celem ;) ). Detale w mgławicy staraj się lepiej rozetrzeć palcem a małe włókienka bawełnianym wiszorem (do kupienia w sklepach dla plastyków) tak żeby nie było widać mocnych kresek. Generalnie do mgławic najlepiej nadaje się ołówek o miękkości około 6B - bardzo dobrze się rozciera i przy lekkim docisku nie zostawia praktycznie mocnych śladów. A do gwiazdek koniecznie coś twardszego - 2H lub 3H.

 

Powodzenia i oby tak dalej :dobrze:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z gwiazdami jaśniejszymi miałem problem jak je zaznaczyć. Kiedy dociskałem w jednym punkcie ołówek to gwiazdka nie okazała się być tak jasna jak powinna, więc chciałem im dodać efekt lekkiej poświaty który widziałem. Niestety zapomniałem, że mogłem je w programie rozjaśnić. Bardzo dziękuję za radę żeby twardszym ołówkiem rysować gwiazdki, może będą wychodzić lepiej. Mgławicę rysowałem ołówkiem 9B. I mam jedno pytanie. Na jakim papierze powinienem robić szkic? Rysunkowym, technicznym czy takim do drukarek?

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z gwiazdami jaśniejszymi miałem problem jak je zaznaczyć. Kiedy dociskałem w jednym punkcie ołówek to gwiazdka nie okazała się być tak jasna jak powinna, więc chciałem im dodać efekt lekkiej poświaty który widziałem. Niestety zapomniałem, że mogłem je w programie rozjaśnić. Bardzo dziękuję za radę żeby twardszym ołówkiem rysować gwiazdki, może będą wychodzić lepiej. Mgławicę rysowałem ołówkiem 9B. I mam jedno pytanie. Na jakim papierze powinienem robić szkic? Rysunkowym, technicznym czy takim do drukarek?

 

Pozdrawiam

Tomek

 

Efekt poświaty możesz uzyskać przez użycie wiszora lekko "rozsmarowując" wcześniej narysowany punkt. Wtedy efekt będzie taki jak np na tym szkicu:

 

http://www.asod.info/?paged=2

 

Ja osobiście praktycznie nie ingeruję w szkice softwarowo (oprócz rozjaśniania i przyciemniania całości bo różnie się zeskanuje) i gwiazdki staram się różnicować poprzez docisk ołówka (mniej lub więcej grafitu). Ale techniki są różne i można też bawić się np.: w Gimpie.

 

Jeśli chodzi o ołówek to najpierw drukuje szablony na zwykłym papierze (jakaś Impega czy coś :) ) i tyle. Żadnych specjalnych wynalazków raczej nie stosuje.

Do pasteli owszem - konieczny jest sztywny papier - czarny lub niebieski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słyszałem kiedyś, że na technicznym lepiej, ale przekonałem się, że to nie prawda. Kiedyś, pamiętam, blok techniczny był sztywny, gruby. Teraz robią te kartki jakieś takie mało techniczne :) Albo kartka ma dziwny lekki połysk, który sprawi problem przy skanowaniu i nie zeskanuje dokładnie wszystkich cieni, albo będzie miała za grube ziarno i ołówek zostawi jakieś dziwne faktury.

Dlatego ja szkicuję na normalnej kartce do drukarki.

Tomku, jak wspomniał Łukasz, zaopatrz się w wiszer (fiszor, wiszor, fisior, różnie mówią :) ) Znacznie pomoże Ci cieniować mgławice i rozmywać gwiazdki, jeśli będzie to konieczne.

 

Wrzucaj też trochę bardziej zmniejszone obrazki, będzie lepiej widać. Fajnie że zacząłeś, pierwsze koty za płoty. Teraz będzie już tylko z górki,

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kiedy najlepiej zacząć robić szkice pastelami? Nie jestem pewien czy miałbym dobre oświetlenie, żeby dokładnie szkicować. Dotychczas używałem zwykłej diodowej latarki włączonej w kieszeni mojej bluzy. Macie może na to jakieś inne rozwiązania? I czy jednak najlepiej jest mieć czerwoną diodę lub latarkę? Gdzie można się w taką zaopatrzyć? I jeszcze o jaki wiszer chodzi bo nigdy o taki nie słyszałem. Jak on wygląda? O taki chodzi?

http://www.sklepbohema.pl/shopping/pe.php?id=37

I jakiej średnic najlepiej używać? Jestem bardzo ciekawy całe techniki stąd tyle pytań.

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kiedy najlepiej zacząć robić szkice pastelami? Nie jestem pewien czy miałbym dobre oświetlenie, żeby dokładnie szkicować. Dotychczas używałem zwykłej diodowej latarki włączonej w kieszeni mojej bluzy. Macie może na to jakieś inne rozwiązania? I czy jednak najlepiej jest mieć czerwoną diodę lub latarkę? Gdzie można się w taką zaopatrzyć? I jeszcze o jaki wiszer chodzi bo nigdy o taki nie słyszałem. Jak on wygląda? O taki chodzi?

http://www.sklepbohe...ng/pe.php?id=37

I jakiej średnic najlepiej używać? Jestem bardzo ciekawy całe techniki stąd tyle pytań.

 

Pozdrawiam

Tomek

 

Pastele to raczej do Księżyca - tutaj Olo (wimmer) więcej Ci doradzi bo ja jestem noga w tych tematach.

Wiszory (wiszery - zwał jak zwał) - to jest dokładnie to co podlinkowałeś. Rozmiar - jak komu wygodniej - kup sobie 2 lub 3 i zobacz który lepiej Ci leży (koszt znikomy). Czerwona latarka przyczepiona klipsem do szkicownika lub czołówka to najlepsze rozwiązania - tutaj nie ma co kombinować. Można ewentualnie zwykłą białą czołówkę obkleić czerwoną izolacją i też się świetnie sprawdzi (czołówki do dostania na allegro - Energizer lub Silva).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...] Czerwona latarka przyczepiona klipsem do szkicownika lub czołówka to najlepsze rozwiązania - tutaj nie ma co kombinować.

Dokładnie. Jeżeli masz za mało światła, to musisz umieścić bliżej czerwoną latarkę. Możesz ją przyczepić własnie tuż obok kartki. Ja nawet czasem trzymam ją w jednej ręce tuż obok szablonu, na którym szkicuje. Używanie większego, jaśniejszego światła może pogorszyć sprawę.

Pastelami, tak jak wspomniał Łukasz, fajnie szkicuje się Księżyc, bo lepiej, szybciej i łatwiej nakładać duże połacie światła, cienia, półcienia itp. Ale jaśniejsze DSy też można spróbować. Myślę, że mgławice wychodziłyby też fajnie.

Opanuj najpierw ołówek, zwłaszcza cieniowanie, rozcieranie wiszorem, lekkie i mocne cienie, półcienie. Przy szkicowaniu pastelami będą bardzo potrzebne. Praktycznie 80 % szkicu pastelami to cieniowanie i rozcieranie.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O, od razu lepiej się ogląda, jak są mniejsze :)

Do szkiców pastelowych będziesz na początek potrzebował białych i czarnych pasteli suchych jak i olejnych (choć suche będą miały większe zastosowanie). I czarnych kartek do pasteli (tzw. bawełnianych). Wystarczy format A4. Możesz również zakupić kartki o odcieniach granatowych czy niebieskich, jak masz zamiar oddawać kolor nieba inny niż czarny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na razie to czekam znów na pogodę. Bez niej nie jestem wstanie nic wykonać. Byle była pogoda na zlocie na końcu sierpnia Astroshow. Czy ktoś się wybiera?

A czy do szkiców i obserwacji mgławic przydałby się jakiś filtr? Dużo poprawia kontrast, i ściemnia niebo? Jakie są rodzaje mgławicowych i w jakich są cenach. Czytałem już o filtrach na forach, w poradnikach ale nic z tego nie rozumiem. Mógłby mi ktoś trochę poradzić?

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy do szkiców i obserwacji mgławic przydałby się jakiś filtr? Dużo poprawia kontrast, i ściemnia niebo? Jakie są rodzaje mgławicowych i w jakich są cenach. Czytałem już o filtrach na forach, w poradnikach ale nic z tego nie rozumiem. Mógłby mi ktoś trochę poradzić?

 

Zapoznaj się z tym:

 

http://www.astronoce...php?id=28&str=0

 

http://www.astronoce...ty_an.php?id=11

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.