Skocz do zawartości

Jaki teleskop do heq5 - astrofotografia


tgtomek

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich weteranów astrofotografii.

Zakładam ten temat, gdyż chciałbym się dowiedzieć jaki teleskop do 3000 zł (póki co tyle mam przeznaczonych funduszy na sama optyke) najlepiej kupic do astrofotografii na montaz Heq 5 (który kupuje pod koniec sierpnia od znajomego). Zaznaczam, że poki co zajmowalem sie jedynie tzw. astrofotografia statywowa, czyli Canon 550 i do tego stabilny statyw. Nie zdziwi was jednak fakt, ze w miare jedzenia apetyt rosnie i owe statywowe czasy naswietlan juz mi nie wystarczaja :) Zastanawialem sie nad Sky Watcherem ED 80 lub ED 100, ale nie wiem czy to najlepszy wybor w tej cenie.

Aha i jeszcze jedno. Prosilbym was, o ile to nie problem, o podanie linkow do tutoriali, poradnikow na tematy powazniejszej astrofotografii (mam tu na mysli focenie z teleskopow, a nie z samej lustrzanki). Pare ciekawych tutoriali juz znalazlem, ale dobrych porad nigdy za wiele :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

optykę powinno się raczej dobierać do kamery, albo raczej obiektów które Cię najbardziej interesują,

bo chyba ważniejsze jest pole widzenia, ogniskowa, światłosiła, jakość tej optyki, a nie ile ona waży,

może napisz czym chcesz focić i przede wszystkim co, to może będzie łatwiej doradzić :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Twoim budżecie na standardowym montażu standardowe propozycje - jakieś ED/APO 80mm (90mm już przekracza budżet) lub newton 150mm f/4-f/5. Zaletą ED są mniejsze gabaryty i mniejsza uciążliwość obsługi, zaletą newtona będzie większa apertura i światłosiła, co ma dość spore znaczenie przy skromnej ilości pogodnych nocy w naszym kraju. W ofercie astromarketu jest ciekawy jasny astrograf newton 150/600, do tego oczywiście korektor komy będzie konieczny. No i jakiś guider. Można by zaryzykować :flirt:

To zakładając, że chcesz focić DSy a nie planety :)

Edytowane przez jolo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.