Skocz do zawartości

Regulacja przekładni ślimakowych w MON-2


pyszczuk

Rekomendowane odpowiedzi

Witam ;)

 

Jestem posiadaczem odpowiednika EQ-5, mianowicie MON-2. Przymierzam się do regulacji przekładani, jednak nie wiem jak się do tego zabrać. Przekładnie mogą być zbyt mocno ściśnięte, i chwilowe kasowanie luzów może je przyszłościowo tylko zwiększać...

Tylko kiedy wiadomo, czy przekładnie chodzą za luźno czy za ciasno? :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przymierzam się do regulacji przekładani, jednak nie wiem jak się do tego zabrać..

 

witaj

to może lepiej ich wcale nie ruszaj? :rolleyes:

a przekładnie

jak są za luźno to oś się kiwa przy zablokowanych sprzęgłach

a jak za ciasno, to ciężko się nimi kręci

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi głównie o to, jak sprawdzić czy wszystko jest w porządku, żeby nie narobić sobie kłopotów na przyszłość :rolleyes: . Wydaje mi się, że montaż w osi rektascensji chodzi za ciężko w stosunku do osi deklinacji. Czy regulację przeprowadza się trzema imbusowymi śrubami, obok osi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba proste :) Masz przekładnię już gotową, nie musisz jej wymyślać :) Musi się kręcić swobodnie i tyle, myślę :)

Gdybyś chciał pisać doktoraty na ten temat to trzeba by było policzyć moduły dla danych materiałów, ilości zębów, oraz dokładnie pomierzyć geometrię zębów i rozstaw osi kół i porównać z wyliczoną odległością rzeczywista=sumie połowy średnic podziałowych + iloczyn współczynnik przesunięcia zarysu zęba x moduł nominalny. Odsyłam do "oblicznia przekładni ślimakowych pkt. 4.3.2"

Zasada jest taka, że zęby ślimacznicy mają obejmować ślimak na jak największym obwodzie /nie przekraczając wytrzymałości/, aby uzyskać jak największe pole przyporu zmniejszając nacisk i zużycie zębów. Natomiast długość ślimaka powinna umożliwiać jak największą ilość zazębiających się zębów ze ślimacznicą.

 

W praktyce widziałbym to tak /moja teoria, nie musi być słuszna :)/:

Maksymalne wciśnięcie, wciśnięcie kiedy zęby już się nie zazębiają, a potem obliczyłbym wielkość średnią i mniej więcej od tej odległości zacząłbym ustawiać rozstaw nieco go zwiększając.

Edytowane przez swordek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.