Jump to content

Galaktyka M31 z guidowanego setupu


mattman12
 Share

Recommended Posts

Cześć!

Mogę powiedzieć: nareszcie uruchomiłem guiding! :szczerbaty: . Po wielu miesiącach walki z przejściówkami LPT i innymi uruchomiłem prowadzenie przez port ST4, który jest o niebo wygodniejszy. No i użyłem kamerkę Lodestar zgodnie z jej przeznaczeniem. B) .

Mimo prawie pełni postanowiłem przetestować nowe możliwości mojego zestawu astrofotograficznego w postaci:

montaż EQ5

newton 6" f5 + Canon 300D

do guidingu:

lunetka oparta o obiektyw PZO

lodestar xpress autoguiding

Na celownik wczorajszej nocy wybrałem M31- głównie ze względu na dużą odległość od mocno świecącego Księżyca. Guiding prowadzony przez PHD. Ten program wydaje sie być najmniej skomplikowany. Parametry dobierałem po części przypadkowo, a po części kierując się informacjami znalezionymi w internecie:

agresywność - 50% (tak mała ze względu na prędkość guidingu- 2x)

strefa martwa - 0,3px

czas expo - 3 sek

oś dec nieguidowana

Lunetka prowadząca posadzona na sztywno na barana Newtona. Bez możliwości precyzyjnego poruszania w obejmach. O dziwo nie było to jakoś dużą przeszkodą, bo kamerka zawsze kilka gwiazd w kadrze miała.

Przy takich parametrach tracking był na poziomie 0,25px, czyli ~2sek. Bywały momenty, że prowadził z dokładnością 1,5sek,a czasem spadała ona do 3sek. Dodam, że korekty były wprowadzane raz na kilkanaście sekund. Przy zmniejszeniu strefy martwej do 0,25px montaż już zaczynał szaleć wpędzając się w nadkorekcję. Chyba dobrze jak na przeciążone EQ5 po lekkim tuningu.

Noo a na koniec fotka :)

22x180sek + darki + flaty

Długo się męczyłem, żeby ją jakoś sensownie obrobić... Nie ogarniam kolorów, jakie daje modyfikowany Canon :Boink:

Obróbka- DSS + PS

wersja mała:

m31_gotowa_v2-mała.jpg

crop 1:1 centrum kadru (krawędzi nie pokażę, bo koma zabija. Następna rzecz, jaką kupię to MPCC):

M31_crop.jpg

 

pozdrawiam

Mateusz

 

EDIT.

Podszedłem jeszcze raz do obróbki. Zacząłem trochę od innej strony i efekt jest chyba znacznie lepszy. Kolorki są jakby bardziej naturalne.

m31_gotowa_v3-mała.jpg

Edited by mattman12
 • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Widać, że materiału sporo, ale trochę bym popróbował pobawić się balansem kolorów. Masz dość niebieskie tło np. w prawym górnym rogu, co nie przekłada się na galaktykę, która w moim odczuciu jest zbyt żółta. Jak uda ci się trochę dodać niebieskiego w galaktyce, to będzie na prawdę fajne zdjęcie, bo ostrość wyszła bardzo ładnie i detal np. ciemne pasma też bardzo ładnie.

BTW. Gdzieś ty chłopie dopadł pogodę? Ja bym w końcu chciał też coś ustrzelić, więc liczę, że na początku przyszłego tygodnia dojdą rzeczy z AM i pogoda w końcu do mnie zawita :burza:

 

Zdravim

Link to comment
Share on other sites

BTW. Gdzieś ty chłopie dopadł pogodę?

Hehe. Wczoraj w nocy było dość ładnie. Wg prognozy miały być duże dziury w chmurach, więc miałbym okazję do potestowania guidingu. Ku mojemu zaskoczeniu rozpogodziło się całkowicie i siedziałem przy teleskopie właściwie do rana :szczerbaty: .

A nad tymi kolorami spróbuję jeszcze popracować.

Link to comment
Share on other sites

W pierwszym poście wrzuciłem kolejną wersję obróbki. Jest znacznie lepiej. Na tej wersji chyba zakończę męczenie tego materiału. Nie ma się co spinać nad zdjęciem robionym przy tak mocno świecącym Księżycu. Byle do nowiu :)

Edited by mattman12
Link to comment
Share on other sites

bardzo ładna - czasy 180 sek - i tutaj masz chłopie przewagę z eq5

ja na cg5 120sek max

 

Ale zauważyłeś, że używałem autoguiding?

Wg mnie EQ5 nie różni się zbytnio jakością od CG5. Miałem w rękach oba modele. W Celestronie jest nawet łatwiej zrealizować guiding, jak ma się wersję z GoTo. W EQ5 trzeba kombinować z przerabianiem pilota itp itd...

A co do czasów, to spokojnie mógłbym ciągnąć nawet 300s i więcej, ale niezbyt dokładnie ustawiłem wtedy montaż na biegun i przy tak długich czasach gwiazdka w deklinacji uciekała. Poza tym Księżyc sprawiał, że nawet te 3 minuty były dyskusyjne...

Edited by mattman12
Link to comment
Share on other sites

A co ile masz korekty? Jeżeli bardzo często, to by znaczyło, że guidujesz seeing i/lub ziarnistość montażu, co masakruje ostrość na zdjęciu. Zwiększ trochę strefę martwą (jakiego programu używasz?). U mnie domyślnie była wpisana 0,15px i montaż szalał. Błąd prowadzenia był 4x większy. Po zwiększeniu strefy martwej do 0,3px korekty wprowadza co 10-15sek a tracking jest na poziomie +/- 1,5sek, a nawet jeszcze lepiej. Jeszcze poprawić prowadzenie będzie bardzo ciężko. Czeka mnie wymiana przekładni 1:1 na pasek, nie tyle po to, by wyeliminować ziarnistość, tylko po to, by zniwelować luz, który jest w tym miejscu dość duży.

Z kolei agresywność też jest ważna.

Może podrzuć logi z guidingu. Wtedy będzie widać, w czym tkwi problem.

 

pozdrawiam

Mateusz

Edited by mattman12
 • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Haha
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Like
   • 134 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.