Skocz do zawartości

Galaktyka M31 z guidowanego setupu


mattman12

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć!

Mogę powiedzieć: nareszcie uruchomiłem guiding! :szczerbaty: . Po wielu miesiącach walki z przejściówkami LPT i innymi uruchomiłem prowadzenie przez port ST4, który jest o niebo wygodniejszy. No i użyłem kamerkę Lodestar zgodnie z jej przeznaczeniem. B) .

Mimo prawie pełni postanowiłem przetestować nowe możliwości mojego zestawu astrofotograficznego w postaci:

montaż EQ5

newton 6" f5 + Canon 300D

do guidingu:

lunetka oparta o obiektyw PZO

lodestar xpress autoguiding

Na celownik wczorajszej nocy wybrałem M31- głównie ze względu na dużą odległość od mocno świecącego Księżyca. Guiding prowadzony przez PHD. Ten program wydaje sie być najmniej skomplikowany. Parametry dobierałem po części przypadkowo, a po części kierując się informacjami znalezionymi w internecie:

agresywność - 50% (tak mała ze względu na prędkość guidingu- 2x)

strefa martwa - 0,3px

czas expo - 3 sek

oś dec nieguidowana

Lunetka prowadząca posadzona na sztywno na barana Newtona. Bez możliwości precyzyjnego poruszania w obejmach. O dziwo nie było to jakoś dużą przeszkodą, bo kamerka zawsze kilka gwiazd w kadrze miała.

Przy takich parametrach tracking był na poziomie 0,25px, czyli ~2sek. Bywały momenty, że prowadził z dokładnością 1,5sek,a czasem spadała ona do 3sek. Dodam, że korekty były wprowadzane raz na kilkanaście sekund. Przy zmniejszeniu strefy martwej do 0,25px montaż już zaczynał szaleć wpędzając się w nadkorekcję. Chyba dobrze jak na przeciążone EQ5 po lekkim tuningu.

Noo a na koniec fotka :)

22x180sek + darki + flaty

Długo się męczyłem, żeby ją jakoś sensownie obrobić... Nie ogarniam kolorów, jakie daje modyfikowany Canon :Boink:

Obróbka- DSS + PS

wersja mała:

m31_gotowa_v2-mała.jpg

crop 1:1 centrum kadru (krawędzi nie pokażę, bo koma zabija. Następna rzecz, jaką kupię to MPCC):

M31_crop.jpg

 

pozdrawiam

Mateusz

 

EDIT.

Podszedłem jeszcze raz do obróbki. Zacząłem trochę od innej strony i efekt jest chyba znacznie lepszy. Kolorki są jakby bardziej naturalne.

m31_gotowa_v3-mała.jpg

Edytowane przez mattman12
  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widać, że materiału sporo, ale trochę bym popróbował pobawić się balansem kolorów. Masz dość niebieskie tło np. w prawym górnym rogu, co nie przekłada się na galaktykę, która w moim odczuciu jest zbyt żółta. Jak uda ci się trochę dodać niebieskiego w galaktyce, to będzie na prawdę fajne zdjęcie, bo ostrość wyszła bardzo ładnie i detal np. ciemne pasma też bardzo ładnie.

BTW. Gdzieś ty chłopie dopadł pogodę? Ja bym w końcu chciał też coś ustrzelić, więc liczę, że na początku przyszłego tygodnia dojdą rzeczy z AM i pogoda w końcu do mnie zawita :burza:

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

BTW. Gdzieś ty chłopie dopadł pogodę?

Hehe. Wczoraj w nocy było dość ładnie. Wg prognozy miały być duże dziury w chmurach, więc miałbym okazję do potestowania guidingu. Ku mojemu zaskoczeniu rozpogodziło się całkowicie i siedziałem przy teleskopie właściwie do rana :szczerbaty: .

A nad tymi kolorami spróbuję jeszcze popracować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W pierwszym poście wrzuciłem kolejną wersję obróbki. Jest znacznie lepiej. Na tej wersji chyba zakończę męczenie tego materiału. Nie ma się co spinać nad zdjęciem robionym przy tak mocno świecącym Księżycu. Byle do nowiu :)

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo ładna - czasy 180 sek - i tutaj masz chłopie przewagę z eq5

ja na cg5 120sek max

 

Ale zauważyłeś, że używałem autoguiding?

Wg mnie EQ5 nie różni się zbytnio jakością od CG5. Miałem w rękach oba modele. W Celestronie jest nawet łatwiej zrealizować guiding, jak ma się wersję z GoTo. W EQ5 trzeba kombinować z przerabianiem pilota itp itd...

A co do czasów, to spokojnie mógłbym ciągnąć nawet 300s i więcej, ale niezbyt dokładnie ustawiłem wtedy montaż na biegun i przy tak długich czasach gwiazdka w deklinacji uciekała. Poza tym Księżyc sprawiał, że nawet te 3 minuty były dyskusyjne...

Edytowane przez mattman12
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co ile masz korekty? Jeżeli bardzo często, to by znaczyło, że guidujesz seeing i/lub ziarnistość montażu, co masakruje ostrość na zdjęciu. Zwiększ trochę strefę martwą (jakiego programu używasz?). U mnie domyślnie była wpisana 0,15px i montaż szalał. Błąd prowadzenia był 4x większy. Po zwiększeniu strefy martwej do 0,3px korekty wprowadza co 10-15sek a tracking jest na poziomie +/- 1,5sek, a nawet jeszcze lepiej. Jeszcze poprawić prowadzenie będzie bardzo ciężko. Czeka mnie wymiana przekładni 1:1 na pasek, nie tyle po to, by wyeliminować ziarnistość, tylko po to, by zniwelować luz, który jest w tym miejscu dość duży.

Z kolei agresywność też jest ważna.

Może podrzuć logi z guidingu. Wtedy będzie widać, w czym tkwi problem.

 

pozdrawiam

Mateusz

Edytowane przez mattman12
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.