Skocz do zawartości

Carbon vs aluminium


Gość guest

Rekomendowane odpowiedzi

szuu a zastanowiłeś się co to oznacza?

że dla szkła FPL53 ten współczynnik wynosi ok. 15

a ile jest tego szkła w teleskopie na jego długości? może 5cm

a to znaczy, że przy spadku temp. o 1°C szkło się skurczy o 0,00005 mm

tak bym tego nie obliczał, przecież ważny jest efekt optyczny tego szkła a nie o ile zmieniła się jego własna grubość.

 

w prostym przypadku, gdy soczewka zmienia swoje wymiary o ileśtam procent to o tyle samo zmienia się jej promień krzywizny i proporcjonalnie do tego jej ogniskowa. można sobie wyobrazić taką wirtualną "tubę ze szkła" której jednym końcem jest obiektyw a drugim ognisko. zmienia ona wymiary przesuwając ognisko i jeżeli reszta teleskopu nie jest z tego "wirtualnego szkła", to zmienia wymiary z inną szybkością i pojawia się przesunięcie ogniska względem focusera.

 

(tak naprawdę to "wirtualne szkło" będzie miało inną rozszerzalność niż szkło soczewki, zależnie od współczynnika załamania szkła, a w przypadku lustra dokładnie 2x mniejszą niż materiał lustra - chodzi mi tylko o zasadę, że rozszerzenie szkła ma o wiele większy wpływ na ognisko niż tylko zmiana odległości wywołana "pogrubieniem" tego szkła)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szuu,

 

Nie zmienia to faktu, że Aluminiowy tubus w praktyce oznacza kłopoty z permanentnym refokusowaniem w krótkich interwałach czasu przy większych teleskopach. Masz dwie drogi, poza ręcznym refokusem co klatkę, by temu zaradzić. Pierwsza metoda to fokusery z elektroniczną kompensacją, druga to tubus węglowy.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chodzi mi tylko o zasadę, że rozszerzenie szkła ma o wiele większy wpływ na ognisko niż tylko zmiana odległości wywołana "pogrubieniem" tego szkła

To na pewno. Problem w tym, że to układy wielokrotne (3 soczewki), do tego z separacją i wykonane z różnych materiałów. Do tego cela z kompensacją termiczną.

 

Nie jestem optykiem, nie potrafię tego policzyć. Ciekawe jest to, że jest taka rozbieżność zdań nawet wśród samych konstruktorów APO. A wydawało mi się, że wszystko jest policzalne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tego cela z kompensacją termiczną.

 

Czy mógłbyś łopatologicznie wyjaśnić forumowiczom jak działa ta skompensowana termicznie "cela" współpracująca z węglowa tubą? Czyżby ogniskowa optyki się skracała wraz ze spadkiem temperatury a cela ją jakoś wydłużała ogniskową aby skompensować rozszerzalność termiczną szkła ED.

 

Może wymontuj celę i powyciągaj soczewki - zobaczymy co tam siedzi w środku i jak jest zrobione. :-) Jeśli tego nie zrobisz będziesz raczej powtarzał tylko przeczytane w internecie informacje a takie podejście do tematu jest chyba według ciebie mało profesjonalne bo ty swoje opinie opierasz przeciez na własnych testach i doświadczeniach. :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Nasz Gościu,

 

czy mógłbyś jak to ładnie napisałeś "łopatologicznie" wyjaśnić mi i pozostałym forumowiczom cel i sens Twoich wypowiedzi? Chciałbym poznać kryteria którymi się kierujesz w tej dyskusji. Poznanie tych faktów na pewno pomoże mi zrozumieć czym się kierujesz i jakie jest Twoje zdanie na temat poruszanych zagadnień.

 

Dodatkowo będzie Wszystkim na pewno milej jeśli chociaż się przedstawisz i podpiszesz pod swoimi postami, tak abyśmy wiedzieli z kim rozmawiamy. Widzisz My tu w większości się znamy albo osobiście albo poprzez długie rozmowy telefoniczne, skypowe i forumowe.

 

Pozdrawiam

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mógłbyś łopatologicznie wyjaśnić forumowiczom jak działa ta skompensowana termicznie "cela"

też mnie to zainteresowało, wygląda na to że istnieją na ten temat różne patenty:

http://www.prior-ip.com/patent/25478978/

 

a w ogóle to przestań się wygłupiać Adam, nie pisz już jako guest ^_^ przecież nikt nie uwierzy że taki cudak może istnieć naprawdę (nawet nie próbuję sobie wyobrażać że mógłby prowadzić poważną stronę z testami optyki bo taka myśl zburzyłoby mój cały obraz świata :szczerbaty: )

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Nasz Gościu,

 

czy mógłbyś jak to ładnie napisałeś "łopatologicznie" wyjaśnić mi i pozostałym forumowiczom cel i sens Twoich wypowiedzi? Chciałbym poznać kryteria którymi się kierujesz w tej dyskusji. Poznanie tych faktów na pewno pomoże mi zrozumieć czym się kierujesz i jakie jest Twoje zdanie na temat poruszanych zagadnień.

 

Ciekawość to pierwszy stopień do piekła Jazz? :-)

 

Może chodzi mi o ośmieszenie niby ekspertów od astrofotografii, tych handlarzy sprzętem co wszystkie rozumy już pozjadali? Nie sądzisz, że skuteczne mi się to udało?

 

Dodatkowo będzie Wszystkim na pewno milej jeśli chociaż się przedstawisz i podpiszesz pod swoimi postami, tak abyśmy wiedzieli z kim rozmawiamy. Widzisz My tu w większości się znamy albo osobiście albo poprzez długie rozmowy telefoniczne, skypowe i forumowe.

 

Pozdrawiam

Jazz

 

Wydaje mi się, że do tej pory ani ty ani A-J nie mieliście wątpliwości z kim rozmawialiście. :-) Coś się zmieniło? Jakieś wątpliwości? :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wydzieliłem wątek. Niby jest ciekawy, choć szkoda, że nasączony nie drążeniem tematu, ale zwykłym zawistnym jadem. Usunąłem personalne informacje. W sumie, to w dupie mam, kim ten troll jest. Nie chce mi się marnować czasu na dochodzenia. Baza danych forum wskazuje 1 kandydata, którego wcześniej wymieniłem. Depresja szamba sięgnęła jednak tak daleko, że nie podejrzewam, żeby on był aż takim debilem, jak ten osobnik powyżej. Na tak prostacką retorykę mam zawsze jednego kandydata (szczególnie, że kryzys w bankowości daje się we znaki - więc musi odreagować). Mojego idola od 8 lat. A to oznacza, że trzeba dać sobie siana i nie tracić energii na dyskusję, bo to nie o to w niej chodzi, a o zwykłą, staropolską, zakompleksioną zawiść.

 

Dziękuję za uwagę. Nie będę uczestniczył w zabawie przerośniętego dziecka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Gościu,

 

Widzisz ja już jestem w piekle... bo jestem zmuszony do konwersacji z takimi zaślepionymi we własnej nienawiści ludźmi jak Ty.

 

Ale od początku. Zacznijmy od lekcji dobrego wychowania.

 

Jeśli już zwracasz się do kogoś Ty, Oni, On, Wy to używaj dużej litery... tak z szacunku dla ludzi do których piszesz. Jeśli przychodzisz do kogoś (a Ty jednak przyszedłeś na to forum) wypada powiedzieć "Dzień Dobry" i się przedstawić (ja dalej nie wiem z kim rozmawiam - zdziwiony?).

 

Przechodząc do sedna... napisz mi proszę CO CI SIĘ UDAŁO??????

 

Mam wrażenie, że coś mi umknęło a nie chcę nic stracić z tak interesującej rozmowy. Myślę, że Ty też będziesz chciał abym wszystko dobrze zrozumiał, przecież już wiemy, że nie napisałeś swoich postów aby jak inni dyskutować o sprzęcie i technologii tylko po to aby dokonać prywatnej zemsty - patrz nawet to Ci nie wyszło - ale pech.

 

Czekam z niecierpliwością na Twoją odpowiedź - mam nadzieję, że odnalazłeś wątek - tak łatwo się zgubić ;-))

 

Pozdrawiam

Jazz

 

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

też mnie to zainteresowało, wygląda na to że istnieją na ten temat różne patenty:

http://www.prior-ip.com/patent/25478978/

 

a w ogóle to przestań się wygłupiać Adam, nie pisz już jako guest ^_^ przecież nikt nie uwierzy że taki cudak może istnieć naprawdę (nawet nie próbuję sobie wyobrażać że mógłby prowadzić poważną stronę z testami optyki bo taka myśl zburzyłoby mój cały obraz świata :szczerbaty: )

A Tobie oczywiście odpowiem :szczerbaty:

Tak, jest kilka patentów na kompensację focus shiftu w celi. Nie mam pojęcia, jak i którą zastosowali twórcy Taj-Chin APO, bo generalnie wiele rozwiązań w tej konstrukcji zaskoczyło branżę. Staram się dowiedzieć u źródła, ale nie jest łatwo. Informację mam tylko taką, że jest taka kompensacja.

 

Mam nadzieję, że do spisania podsumowania i docelowej recenzji uda mi się to potwierdzić, albo zdementować. Kolejne sesje foto też pozwolą odpowiedzieć, czy to bullshit, czy fakt.

 

"The apparatus of claim 21, wherein axial displacement of the lens support means is selected to compensate for a focal shift of the lens element due to the change in temperature."

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli przychodzisz do kogoś (a Ty jednak przyszedłeś na to forum) wypada powiedzieć "Dzień Dobry" i się przedstawić (ja dalej nie wiem z kim rozmawiam - zdziwiony?).

 

Od tego należy zacząć, aby być traktowanym poważnie. O dobrym wychowaniu Jazz1972 już wspomniał.

 

Ciekawa dyskusja i tylko szkoda, że prowadzona na zasadach "jak dopiec drugiej stronie" (mógłbym określić dosadniej, ale nie mam zamiaru zniżać się do pewnego poziomu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Koledzy astronomowie,

 

WOW! to jest dopiero kulturalna dyskusja, to jest dopiero ton!

 

Jako przedstawiciel marki Omegon pozwalam sobie dodać do dyskusji krótką notatkę:

 

Tuby węglowe mają zalety i wady.

Tuby aluminiowe mają zalety i wady.

Inne tuby.....

 

Znany w naszych kręgach włoski "Optical Designer and advanced Amateur Telescope Maker Massimo Riccardi" (http://www.atmos-software.it/Atmos.html) na pytanie:

 

what is the typical focuse shift for such lens from + 20° to 0° C and from + 20° C to minus 20° Celsius?

 

stwierdził że:

 

in general for a 150mm f/7 it could be about 2 mm and about 4 mm (from 20 to –20) depending on the outer glasses utilized

 

Wniosek: przy tak dużych wachaniach temperatury, niezależnie od materiału z którego skonstruowana jest tuba, najprawdopodobniej trzeba będzie refokusować.

 

Pozdrawiam

 

Michał Suchodolski

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie mam kilka pytań:

1. Dlaczego mam kupić carbonową wersję, która jest znacząco droższa, jeżeli będę musiał refocusować?OTA w alu.

OTA w carobonie

 

2. Dlaczego w opisie sprzętu czytam, że wasza konstrukcja pozwala mi fotografować całą noc, bez refucosowania?

 

Dieser Apochromat ist für die visuelle Beobachtung gut geeignet, dennoch wurde er speziell für astrofotografische Zwecke entwickelt. Nutzen Sie die Vorteile des Carbontubus: der Tubus ist besonders leicht und ist daher auch für kleinere Montierungen perfekt geeignet. Der Carbontubus bietet Ihnen außerdem eine sehr hohe Eigenstabilität und nur minimale Temperaturausdehnungen. Diese Vorteile sind für Sie als Astrofotograf besonders nützlich: Der Fokus bleibt stabil, sogar die ganze Nacht. Die Taukappe ist ebenfalls aus Carbon und leicht ausziehbar. Zusätzlich ist sie mit schwarzem Filz ausgekleidet.

 

Wymarzony sprzęt dla astrofotografów – tubus węglowy

 

Apochromat OMEGON 150/1000, choć świetnie nadaje się do obserwacji wizualnych, to jednak został specjalnie dostosowany do celów astrofotografii. Zaletą tuby węglowej jest jej wyjątkowo mała waga, dzięki czemu idealnie nadaje się on do współpracy z mniejszymi montażami. Tubus węglowy oferuje poza tym dużą stabilność własną oraz minimalną rozszerzalność termiczną. Zalety te są szczególnie przydatne dla astrofotografów. Ogniskowa pozostaje niezmienna nawet przez całą noc.

 

3. Rożnica w wadze 1 kg (12 vs 11) jest absolutnie pomijalna, także w kwestii nośności montażu. I tak długość tego refraktora wymaga zastosowania min. EQ6.

 

4. Dlaczego przedstawiciel Omegona pisze na forum niemieckim, że przeprowadzone testy w zimie nie wymagały refocusowania oraz podaje wartość shiftu ogniska na poziomie 0,3 mikrona (40 stopni)?

 

5. Jeżeli wartości, które Pan podał powyżej są już tymi "realnymi" to jakim cudem udało mi się przeprowadzić ostatnią sesję bez refocusowania? Jedyne wytłumaczenie jest takie, że udało mi się wstrzelić w wyjątkowo stabilny okres termperaturowy. Zmierzę to bardzo dokładnie.

 

Widząc dyskusję na różnych forach świata dochodzę do wniosku, że nikt do końca nie wie, co w tym Omegonie siedzi. Nikt nie potrafi przeprowadzić prostego testu fotograficznego? Ja mam pecha, bo nie mam tu za grosz pogody, ale może wkrótce to się zmieni. Postaram się ściągnąć na stock wersję aluminiową i przeprowadzić z nimi bezpośredni pomiar.

 

Różnica w cenie jest na tyle duża, że reprezentując interes klienta muszę tę sprawę jasno i klarownie wyjaśnić. Bo jak mam odpowiedzieć mojemu klientowi, kiedy zapyta, czy brać carbon Omegon, czy aluminiowy TS?

 

Pozdrawiam,

Adam Jesionkiewicz

 

PS. Próbujemy się do Was dodzwonić od jakiegoś czasu, ale nie sposób tego dokonać. Proszę odpowiedzieć na te pytania w tym wątku.

 

Jako przedstawiciel marki Omegon pozwalam sobie dodać do dyskusji krótką notatkę:

 

Tuby węglowe mają zalety i wady.

Tuby aluminiowe mają zalety i wady.

Inne tuby.....

 

Znany w naszych kręgach włoski "Optical Designer and advanced Amateur Telescope Maker Massimo Riccardi" (http://www.atmos-sof...e.it/Atmos.html) na pytanie:

 

what is the typical focuse shift for such lens from + 20° to 0° C and from + 20° C to minus 20° Celsius?

 

stwierdził że:

 

in general for a 150mm f/7 it could be about 2 mm and about 4 mm (from 20 to –20) depending on the outer glasses utilized

 

Wniosek: przy tak dużych wachaniach temperatury, niezależnie od materiału z którego skonstruowana jest tuba, najprawdopodobniej trzeba będzie refokusować.

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób kompensacji temperaturowego pełzania ogniska z użyciem ( m.in) tubusów weglowych jest raczej prosty, o ile znamy odp. współczynnik dla danego obiektywu. Zastosowanie włókna weglowego jest jak najbardziej uzasadnione.

Szkoda, że ciekawy merytorycznie wątek tak wygląda...

Może zaczniemy jeszcze raz?

Pozdrawiam!

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sposób kompensacji temperaturowego pełzania ogniska z użyciem ( m.in) tubusów weglowych jest raczej prosty, o ile znamy odp. współczynnik dla danego obiektywu. Zastosowanie włókna weglowego jest jak najbardziej uzasadnione.

Szkoda, że ciekawy merytorycznie wątek tak wygląda...

Może zaczniemy jeszcze raz?

Pozdrawiam!

 

Szkoda, że nie rozumiesz, że dla optyki o "nie zerowej rozszerzalności temperaturowej", jaką jest optyka z elementem ED, karbonowa tuba nic nie daje a nawet sprawę pogarsza. Ogniskowa obiektywu z elementam ED skraca się wraz ze spadkiem temperatury w nocy (wypromieniowywanie ciepła w czasie pogodnych, użytecznych do obserwacji, nocy) a więc lepszy będzie tubus aluminiowy, który "kurczy się wraz ze spadkiem temperatury". Jasne?

 

Chodzi właśnie o to, że tuby z włókna węglowego są czysto zabiegiem marketingowym w przypadku refraktorów i jeszcze do tego gorzej się chłodzą (ma to wpływ na jakość obrazów, która jest gorsza w przypadku nie w pełni wychłodzonego reftaktora). Inaczej sprawa ma się w przypadku tubusów otwartych lub zamknietych Mak-Cas z zastosowanych chłodzeniem wnętrza tuby (tam spore znaczenie ma odległość lustra głównego od lustra wórnego, która wpływa na ogniskową teleskopu - jeśli lustra się zbliżą do siebe co niewątpliwie nastąpi przy zastosowaniu tubusa aluminiowego, który wraz ze spadkiem temp. ulegnie skróceniu to ogniskowa ulegnie poważnemu wydłużeniu i zmieni się punkt ostrości.

 

Czy uważasz, że firmy takie jak TEC, Astro-Physics, Takahashi są idiotami bo nie stosują fajnie wyglądających (szczególnie tych nie malowanych) tubusów z włókna weglowego? Pewnie tak. :-) Są jeszcze 2 kwestie, dla których tubusy z włókna węglowego nie są najlepszym rozwiązaniem do wiekszych refraktorów ale pominę je milczeniem na razie.

 

Jako nie zarejestrowanemu użytkownikowi tego forum (nie mam zamiaru się na nim rejestrować) ostatnio odebrano mi możliwość odniesienia się do zaproszenia Jesiona do wzięcia udziału w testach Omegona 150 z tego wątku: http://astropolis.pl/topic/36376-test-omegon-triplet-apo-1501000-mm/page__pid__430914__st__30#entry430914. A podobno forum astropolis jest otwarte i bez moderacji. :-)

 

Ale odpowiem tutaj. Z człowiekiem, któremu potrzeba ponad 3 godzin na sklecienie posta (zerknijcie na datę utworzenia i edycji powyższego, wielokrotnie adytowanego, postu Jesiona - 22:02 - 1:19) nie czuję potrzeby ani przyjemności spotykania się na wspólne obserwacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jako nie zarejestrowanemu użytkownikowi tego forum (nie mam zamiaru się na nim rejestrować) ostatnio odebrano mi możliwość odniesienia się do zaproszenia Jesiona do wzięcia udziału w testach Omegona 150 z tego wątku: http://astropolis.pl/topic/36376-test-omegon-triplet-apo-1501000-mm/page__pid__430914__st__30#entry430914. A podobno forum astropolis jest otwarte i bez moderacji. :-)

Szanowny gościu!

Wiem, że jesteś sfrustrowany posiadając TEC'a bez "fajnie wyglądającego tubusu węglowego" ale nie rób z siebie męczennika i nie mijaj się z prawdą twierdząc, że ktoś Tobie odebrał możliwość wypowiadania się na forum.

 

Rozumiem, że nie chcesz się tu rejestrować po raz kolejny ale swobodnie możesz skorzystać z jednego z kilku posiadanych na Astropolis kont. Jeśli pamięć szwankuje, to skorzystaj z opcji przypomnienia hasła. Nie pamiętasz loginu? Ot, choćby "Pytka".

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gościu, co byś teraz nie wypisywał i tak jesteś postrzegany jako anonim który tylko dlatego nie ma odwagi wystąpić z otwartą przłbicą, ponieważ jedynym motywem Twojej wizyty jest osobisty uraz do Jesiona, oraz jakieś ambicjonalne pierdoły, a nie chęć "oświecenia" maluczkich. Jeśli nie stać Cię na normalną wymianę myśli, to jesteś w tym chorobliwie dobry, jak zawsze zresztą.

Edytowane przez lemarc
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.