Skocz do zawartości

Perseidy 2011 w szkicu


wimmer

Rekomendowane odpowiedzi

Heloł.

Nie wiem czy ktoś ze szkicujących próbował "notować" tegoroczne Perseidy ołówkiem... Ja spróbowałem.

Pogoda nie rozpieszcza. Prawie się załamałem gdy zobaczyłem prognozy. Jednak wczoraj pomiędzy 20tą a 24tą była u nas spora dziura w chmurach. Zrezygnowaliśmy ze wspólnego wyjazdu pod ciemne niebo wraz z 'bliżejgwiazdową' ekipą. Niemniej w raz z moją Anią wybraliśmy się nad rzekę, aby chociaż przez godzinkę spróbować zerknąć na maksimum roju.

Warunki mocno "takiesobie". Miasto, kawałek od drogi, dwie duże sodówki, szare niebo. No i ten Księżyc nawalał jak wariat.

 

Efekt. 7 jasnych Perseidów w około godzinę. Niewiele, ale zawsze coś.

Zrobiłem sobie zrzut ekranu ze Stellarium, odwróciłem kolory, żeby było jasne, i na tak przygotowanym szablonie zaznaczyliśmy zaobserwowane meteory. Potem jeszcze obrobiłem graficznie zeskanowaną kartkę, aby przypominała wygląd w naszych warunkach.

 

perseidy2011_s.jpg

perseidy2011.jpg

 

pazdrawjaju

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy dobrze "czytam" ten rysunek?

 

Wygląda jakby jeden z meteorytów (tfu meteorów ... szybko poprawiam bo jeszcze mnie tu Ten czy Tamten zacytuje jak zwykle :D) był soczysty ale króciutki?!

 

Co by to znaczyło?

 

 

a oboje zobaczyliście te wszystkie siedem czy to składnka z dwóch "wizji" ? :szczerbaty:

 

Pozdrawiam (Oboje) i resztę

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrobiłem sobie zrzut ekranu ze Stellarium

 

 

Myślę, że warto napisać w tym miesjcu, że do rysowania meteorów są specjalne mapki (w formatach pdf i gif), które można pobrać ze strony Pracowni Komet i Meteorów (link mapki do obserwacji).

 

 

pazdrawjaju

 

Jak już używać obcego języka, to bez gubienia liter: поздравляю (zresztą: po rosyjsku te słowo znaczy co innego, niż po polsku). Podobnie Ziemia - Земля.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy dobrze "czytam" ten rysunek?

 

Wygląda jakby jeden z meteorytów (tfu meteorów ... szybko poprawiam bo jeszcze mnie tu Ten czy Tamten zacytuje jak zwykle ) był soczysty ale króciutki?!

 

Co by to znaczyło?

 

 

a oboje zobaczyliście te wszystkie siedem czy to składnka z dwóch "wizji" ?

 

Zgadza się. Dość jasny ale "krótki".

Szkic jest składanką z "dwóch wizji" ;) Ja przegapiłem dwa, które widziała Ania i pomogła zaznaczyć :)

 

Myślę, że warto napisać w tym miesjcu, że do rysowania meteorów są specjalne mapki (w formatach pdf i gif), które można pobrać ze strony Pracowni Komet i Meteorów (link mapki do obserwacji).

 

Dobrze wiedzieć. Dzięki.

 

Jak już używać obcego języka, to bez gubienia liter: поздравляю (zresztą: po rosyjsku te słowo znaczy co innego, niż po polsku). Podobnie Ziemia - Земля.

 

Nie przejmuj się. To dla zabawy.

 

Priwjet :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgadza się. Dość jasny ale "krótki".

Szkic jest składanką z "dwóch wizji" ;) Ja przegapiłem dwa, które widziała Ania i pomogła zaznaczyć :)

 

No właśnie! Ale czy perseidy są w stanie - w Polsce - wlecieć tak w atmosferę ziemską żeby lecieć prosto w obserwatora na ziemi?

 

Czy też to był raczej perseid akurat z gąbczastej miałkiej "skały" i unikalnie szybko się rozleciał (taki pocisk dum-dum) ?

 

 

Pozdrawiam

 

p.s.

to wilekie marzenie nas - mieszczuchów (nawet bywam naciskany w tym kierunku ;))

Być z tą drugą osobą z dala od wielkiego miasta, pod lasem i sobie tak niebo oglądać

i wcale nie potrzeba żadnego "śniegu" czy bimbru żeby trochę odlecieć !

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie! Ale czy perseidy są w stanie - w Polsce - wlecieć tak w atmosferę ziemską żeby lecieć prosto w obserwatora na ziemi?

 

Czy też to był raczej perseid akurat z gąbczastej miałkiej "skały" i unikalnie szybko się rozleciał (taki pocisk dum-dum) ?

 

Trudno powiedzieć. Nie wiem, czy krótki jasny błysk był spowodowany "ostrym kątem" wejścia meteoroidu w atmosferę, czy raczej zjawisko spowodowane było zaświetleniem nieba. Stawiałbym na to drugie. Ten właśnie meteor, o którym mówimy znajdował się najniżej na niebie, które było oświetlone od dołu światłem miasta. Przypuszczam, że był jaśniejszy i "dłuższy", ale warunki sprawiły, że widziałem tą najjaśniejszą część, a "ogonek" mógł zniknąć w niechcianym świetle.

 

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.