Skocz do zawartości

Mars 2011/2012


astrokosmo

Rekomendowane odpowiedzi

Hmm, czy nie przesadziłeś trochę..... z seeingiem? Jakby nie patrzeć to w takie mrozy seeing zwykle bywa raczej najlepszy niż najgorszy. :)

 

Niska temperatura wcale nie musi oznaczać dobrego seeingu , spędziłem wiele godzin w bardzo niskich temperaturach (- 16* , -25*) i nie stwierdziłem tak dobrego seeingu jak w okresie wiosenno/jesiennym.

 

Jezeli mam kłopoty z ustawieniem ostrości czy w wizualu czy na kamerce mozna sobie odpuścić , czasami kręcę jednak stęskniony brakiem warunków i również po to by pokazać że nawet w kiepskich warunkach coś tam widac ale to nie to samo co powyżej 3/10 .

 

Mars jest na tyle jasny że spokojnie nawet z barlowem 5x kręcę bez obawy utraty jakości i detalu pod warunkiem że seeing jest 4/10 i wyzej , wtedy to ma sens .

 

Fotka z barlowem 5x i film z barlowem 3x z filtrem Ir-Pass który bardzo poprawia jakość , jak widac nie na wiele sie przydał , ale próbować zawsze warto .

 

http://www.youtube.c...eature=youtu.be

5X.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Mars z "niedzieli", dość mroźny. C11 trochę nie nadążało z temperaturą, ale dało się te rozmyte klatki odsiać przy stackowaniu (ponad 3000 klatek na kanał nagrywanych z prędkością 60 FPS).

 

f/30; RGB, LRGB, ORGB, GRGB; 00:46:

mars2-rgb.pngmars2-lrgb.pngmars2-orgb2.pngmars2-grgb.png

 

f/30; RGB, LRGB, ORGB, GRGB; 00:30:

mars1-lrgb.pngmars1-orgb.png

  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajne Marsy :)

 

U mnie jest jakieś dziwne rozmycie detalu , coś tam widać ale Mars dwoi sie i troi , trudno złapać ostrość , czekam na lepszy seeing.

 

Jak widzisz trzy Marsy to znaczy że teleskop nie nadąża za temperaturą. Bez aktywnego przewiania SCT przy takiej pogodzie będzie ciągle płynął. (choć już się chyba ta wyżowa mroźna pogoda kończy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz trzy Marsy to znaczy że teleskop nie nadąża za temperaturą. Bez aktywnego przewiania SCT przy takiej pogodzie będzie ciągle płynął. (choć już się chyba ta wyżowa mroźna pogoda kończy).

 

Raczej wystudzony jest na maksa bo jest non stop w obserwatorium , kolimację też ma.

 

Nigdy nie miałem potrzeby używania aktywnego chłodzenia nawet przy niskich temperaturach , ale może - 20-30* ma już jakieś znaczenie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój też był od piątku na balkonie, a na rozogniskowanej gwieździe było widać słaby (ale jednak) słup ciepłego powietrza unoszący się znad LG.

 

cooling.jpg

 

Taka mała pierdoła, a od razu powoduje rozmywanie się obrazu. Silny prąd będzie rozmywał ciągle obraz "w górę", ale taki po prostu co jakiś czas spowoduje że obraz np. się rozmyje do kilku Marsów ;) W dzień wszystko się nagrzewa, a w nocy przez dłuższy czas stygnie, temperatura spada aż do około 7 rano. No i tuba zaczyna dryfować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja wentyluję całego:

sct_cooler3.jpg

 

Powietrze wchodzi na wyjściu optycznym, a uchodzi otworem po śrubie mocującej obok szukacza - obok LG - tym samym usprawniając znacząco jego chłodzenie. Przewentylowany przez jakiś czas będzie stabilny, ale jak temperatura będzie dalej spadać to znowu zacznie płynąć. W pudełku znajduje się filtr do odkurzaczy (taki z białej niby-tkaniny co ma być super wypas, zero kurzu, bezpieczny dla alergików itd...

 

IanKingImaging ma chłodziarkę działającą na tej samej zasadzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajny pomysł trzeba będzie się w coś takiego zaopatrzyć.

 

Rozeznawałem sprawę i zastanawiałem się jak to mozliwe że teleskop jest cały czas w obserwatorum a jednak taka róznica?

 

Otwory wentylacyjene ma , a 8" to maleństwo i szybko się chłodzi ? . co prawda PC jest tam non stop włączony ale chyba aż tak grzeje ;) , różnica jednak może być ,, można by sie zastanowic nad wymuszonym obiegiem w obserwatorium , mogło by to przyspieszyć wyrównanie temperatur a po odsunięciu dachu ewentualnie doziębić wentylatorkiem teleskop.

 

Sprwdzałem przed chwilą obraz Marsa zaraz po odsunięciu dachu , w ognisku gł. - trochę pływa więc z barlowem tym bardziej , poczekam 2 godziny i zobaczę wówczas (jeśli utrzyma sie bezchmurne niebo) co prawda będzie wyżej ale ostatnio też sprawdzałem jak był wysoko a i tak pływał .

 

Zobaczymy czy będzie lepiej .

 

Czas robic wentylator :) mam już kilka patentów i zamieszczę w odpowiednim dziale po zrobieniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SCT to zamknięta tuba. Jak temperatura wokół tuby spadnie to zacznie się chłodzić powietrze wewnątrz tuby, które to dopiero zacznie chłodzić lustro główne. Wtedy wokół LG tworzy się faza graniczna/laminarna, która spowalnia ten proces. Takie konstrukcje same z siebie nie są w stanie szybko wyrównywać temperatur (co może być zaletą np. przy fotografii Słońca, gdzie izolowany SCT nie zacznie się od razu nagrzewać od Słońca dając jakieś okno czasowe na fotografię bez turbulencji wewnątrz tuby :)).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i sprawa się wyjaśniła , trzeba studzic teleskop choc mały i non stop w obserwatorium , niby temperatura ta sama a jadnak nie , musze zakupic 3 termometry i porownać temperaturę na zawnątrz w obserwatorium i w teleskopie , a następnie po 2 godzinach naturalnego studzenia , lub aktywnego po 30minutach - jestem ciekaw na jak długo utrzumaja sie wewnątyrz tuby podobne temperatury .

 

Dodam jeszcze że Mars wystudzony byl kręceny przez chmury i mgłę o seeingu nie będe sie wypowiadaał bo trudno określić , detal jednak ostry jak na takie warunki.

porównanie.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego też myślę o jakimś Dall Kirkhamie... ale trudno o takie w rozsądnych cenach. Masowo robione są tylko te DSowe (drogie i z korektorami), a prostsze planetarne nie... plus ci od skorygowanych DK są tak zawaleni robotą że nawet gdyby chcieli to nie mają jak myśleć ani robić planetarnych. Hubble Optics pracuje nad taką serią ale ciągle jej nie skończył itd. itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak widzicie nową serię Celestronów, Edge HD? Będą miały wywietrzniki przy lustrze głównym (dość duże, zakryte filtrami). Czy to mogłoby ułatwić sprawę?

 

Ci co mają EdgeHD na Cloudynights opatentowali już budowanie wentylatorów, które pasują do tych wywietrzników bo w wylocie optycznym szkło blokuje wszystko. EdgeHD problemu nie rozwiązuje za bardzo. Gdyby wbudowali wewnętrzną wentylację do mieszania powietrza w tubie - zdmuchiwania fazy granicznej z LG to by było co innego.

 

 

Przy okazji wczorajszy 30 minutowy test NexStara 8SE:

349ct1l.jpg

Chameleon, f/10, czerwony, RGG, UV :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam że sam zastanawiam się nad zmianą teleskopu na planetarny o dużej aperturze

rzędu 14-16" ale myślę jednak o newtonie. C-11 to doskonały optycznie teleskop, i raczej max

aperturowy w systemie SCT w naszych warunkach - ale studzenie trochę

trwa.

 

Poza tym mam niewykorzystany do końca potencjał montażu, spokojnie mogę na Losmandy Titan

wrzucić tubę rzędu 30kg.

 

Niestety ceny takich newtonów (zastanawiam się nad UK Orion) trochę hamują zapędy ;)

 

Póki co czekam na zamówiony C-8 edge do wizuala na alt-az z bino :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ukrywam że sam zastanawiam się nad zmianą teleskopu na planetarny o dużej aperturze

rzędu 14-16" ale myślę jednak o newtonie. C-11 to doskonały optycznie teleskop, i raczej max

aperturowy w systemie SCT w naszych warunkach - ale studzenie trochę

trwa.

 

Poza tym mam niewykorzystany do końca potencjał montażu, spokojnie mogę na Losmandy Titan

wrzucić tubę rzędu 30kg.

 

Niestety ceny takich newtonów (zastanawiam się nad UK Orion) trochę hamują zapędy ;)

 

Ci z Hubble Optics (http://www.hubbleoptics.com) podawali wstępnie że ich DK 16" f/18 zmieściłby się wagą na EQ6 (sandwiczowe lustro). Podobnie ważą niektóre podobne rozwiązania. Standardowa cena ~$5000 (choć pewnie do negocjacji dla pierwszych "klientów"). Newtony są do opanowania (Anthony Wesley, a także czasami Damian Peach używają dużych Newtonów) ale potrzeba do nich przestrzeni i silniejszego montażu (i braku wiatru). http://www.skyvision.fr - ci się do cen nie chcą przyznać, ale zrobić mogą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci z Hubble Optics (http://www.hubbleoptics.com) podawali wstępnie że ich DK 16" f/18 zmieściłby się wagą na EQ6 (sandwiczowe lustro). Podobnie ważą niektóre podobne rozwiązania. Standardowa cena ~$5000 (choć pewnie do negocjacji dla pierwszych "klientów"). Newtony są do opanowania (Anthony Wesley, a także czasami Damian Peach używają dużych Newtonów) ale potrzeba do nich przestrzeni i silniejszego montażu (i braku wiatru). http://www.skyvision.fr - ci się do cen nie chcą przyznać, ale zrobić mogą...

 

W EQ6 to do tak dużego newtona to ja nie wierzę, ponieważ tu już bezwładność tuby będzie grała dużą rolę

w dodatku wrodzona ziarnistość montażu też nie pomaga.

 

Pewnie nowy EQ8 dałby sobie radę, na taki sprzęt potrzeba niestety już dość masywnego "obserwatoryjnego"

montażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt dla DK prędzej ;)

 

Swego czasu byłem posiadaczem mewlona 210 ale niestety to była dość ciemna konstrukcja

chociaż obrazy na poziomie maksutova. Do wizuala bajka, ale C11 ma większe możliwości w

astrofoto planetarnym.

 

To tylko moja opinia jako usera tych dwóch sprzętów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ci co mają EdgeHD na Cloudynights opatentowali już budowanie wentylatorów, które pasują do tych wywietrzników bo w wylocie optycznym szkło blokuje wszystko. EdgeHD problemu nie rozwiązuje za bardzo. Gdyby wbudowali wewnętrzną wentylację do mieszania powietrza w tubie - zdmuchiwania fazy granicznej z LG to by było co innego.

 

 

Przy okazji wczorajszy 30 minutowy test NexStara 8SE:

349ct1l.jpg

Chameleon, f/10, czerwony, RGG, UV :)

 

 

Jak na 8" SCT i malutkiego kątowo Marsa + alt-az wyszło to znakomicie, może uda mi się pofocić

skutecznie C8 wyjazdowo planetki :). Zastanawiam się czy rotacja pola w takich montażach ma

realnie jakikolwiek wpływ na sesje 10-15 minutowe dla ognisk wypadkowych rzędu 4m dla rozmiaru pixela

kamerki basler ACE.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.