Skocz do zawartości

Jaki seeing w kosmosie?


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

Atmosfera praktycznie nie ogranicza zasięgu gołego oka przez lepszy lub gorszy seeing, bo zdolność rozdzielcza oka jest daleko gorsza od typowego seeingu.

 

Zasięg na Ziemii jest nieco mniejszy od pozaatmosferycznego przez ekstynkcję atmosferyczną. W zakresie wizualnym spada on ok. 0,3 mag na jednostkę masy atmosfery. Ponieważ jednostkowa masa atmosfery "wisi" nad nami w zenicie, efekt ten wysoko nad horyzontem jest mały.

 

Najpoważniejszym czynnikiem limitującym zasięg na Ziemii jest jasność tła nieba. Przedewszystkim rozświetlenie sztucznymi światłami, a także naturalne świecenie atmosfery. W kosmosie ogranicza nas jedynie świecenie ośrodka (międzyplanetarnego, międzygwiazdowego czy wreszcie międzygalaktycznego) oraz obiektów tła.

 

Ponieważ pod idealnie ciemnym niebem na Ziemii (praktyczny brak rozświetlenia sztucznymi światłami) zasięg wynosi około 8,0-8,5 mag, można się spodziewać, że w kosmosie będzie odrobinę lepszy. Piszę "odrobinę", gdyż świecenie atmosfery (na naszych szerokościach, a zwłaszcza w pobliżu równika) jest bardzo słabe i nie wiele już pogarsza tło.

 

Mój typ na zasięg w kosmosie to 8,5-9,0 mag.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak przy okazji myślę że trochę wyjaśni artykuł o astrofotografii robionej z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Tak się złożyło że oficer naukowy powracającej wkrótce szóstej załogi był także miłośnikiem astronomii.

 

Trochę jego zdjęć i wrażeń jest tu:

 

http://science.nasa.gov/headlines/y2003/24..._noseprints.htm

 

A przede wszystkim tu:

 

http://spaceflight.nasa.gov/gallery/images.../ndxpage13.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze myślałem, że najsłabsze gwiazdy jakie możemy dostrzec mają około 6.5 mag. Michał wspomina natomiast coś o 8-8.5. Czy jest to zasięg na szczytach gór w Peru czy też jest to wartość zawyżona, chociaż kiedyś spotkałem się już z tą wartościa.

To jak jest z tymi najsłabszymi objektami widocznymi z ziemi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.