Skocz do zawartości

GSO 8" vs Sky-Watcher (Synta) 8" - LIVE


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli chodzi o konkurs piękności to ja też jestem za GSO.

 

Poza tym wyciąg w GSO wygląda solidniej - z tego co widzę to ma zaciski z clamping-ringami a SW zwykłe śrubki. Poza tym GSO ma chyba chłodzenie lustra z tego co widzę. Za to większa waga i nieco dłuższa tuba.

Edytowane przez adam_k27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o konkurs piękności to ja też jestem za GSO.

bo jeszcze nie widziałeś Dobsona :szczerbaty:

 

wyciąg bez najmniejszych wątpliwości jest lepszy w GSO ... i ładniejszy :D

jednak najważniejsze będzie porównanie optyki

chodzą słuchy, że GSO ma lepszą sprawność warstw na zwierciadłach. Ciekawe na ile są prawdziwe

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nie wszyscy pamiętają, a wielu nie wie - to m.in. ja osobiście rozpocząłem hegemonię Synty 8" poprzez słynny swego czasu live-test"... no jak cytat z króla Juliana w Pingwinach z Madagaskaru

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Nie wszyscy pamiętają, a wielu nie wie - to m.in. ja osobiście rozpocząłem hegemonię Synty 8" poprzez słynny swego czasu live-test"... no jak cytat z króla Juliana w Pingwinach z Madagaskaru

A dziękuję :) To najważniejszy fragment całego tekstu. Nie mogłem pominąć takiej okazji, żeby napisać coś do siebie miłego :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yoker - ale my many Synty, jak widać na zdjęciu naszym. Ale z naszymi Syntami to nie będzie obiektywne dla wielu. Dlatego wolę, żeby zrobić to z czyjąś Syntą, która jest sprawdzona w bojach.

 

Jeżeli wiesz, który wygra, to daj znać, bo ja nie wiem. Przecież optyka będzie kluczowa, a to tylko w czasie real testów da się sprawdzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydał by się pomiar luster na nożu bo GSO gwarantuje 1/8 lambda i jeżeli taka dokładność lustra się okaże prawdziwa dla GSO, to synta 8 jest zdeklasowana w każdym calu, bo dokładność lustra Synty nie jest lepsza od 1/6 lambda.

Moim zdaniem jest to najważniejszy test teleskopów na dokładność lustra, bo obserwacje mogą być nie miarodajne

Edytowane przez endriu624
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ mam kontakt z lustrami różnej produkcji to zwracam uwagę na jeszcze jeden często pomijalny, a ważny element.

Niestety nie sprawdzicie tego, bo tym elementem jest okres czasu w którym napylenie ulega degradacji innymi słowy wartość powłok.

Sprawdzimy! O wyniku powiadomię Ciebie za 20 lat :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Używam synty 8" od 4 lat, z teleskopem ze stajni GSO zapoznałem się dopiero w tym roku na obozie Almukantaratu, co prawda była to 10", wiec cieżko porównywać wrażenia obserwacyjne, ale parę kwestii technicznych:

 

GSO ma dwie niezaprzeczalne zalety:

+łożyska w meblu, które naprawdę dobrze chodzą.

+montowany seryjnie wyciąg crayforda, gdzie nie potrzeba zadnych magicznych przejściówek i nadaje się on do astrofoto bez zbednego sprzętu. (jowisz z GSO 10" wyszedł naprawdę dobrze)

 

A żeby nie było zbyt kolorowo to niestety:

- mocowanie tuby do mebla mnie osobiście nie przekonuje, rączki synty są tutaj pewniejsze, lepiej trzymają tubę, można szybko za nie przenieść teleskop na małą odległość (np. przestawić go o metr czy dwa), natomiast GSO wymaga zdjęcia tuby przesunięcia mebla i powtórnego nałożenia tuby.

-W zakupionym GSO był jeden mankament, a mianowicie tulejka w meblu, która trzyma łożyska była za długa (nie wiem jak opisać tę część, ale każdy kto ma GSO lub LB wie o co chodzi) i wymagała spiłowania dosłownie o 1mm. Niby takie nic, ale świadczy to o wykonaniu sprzętu.

 

Pozdr. Gruby

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu Janusz Płeszka , jak jeszcze nie kumplował się z DO wyliczał sprawność odbicia luster SW na ok 86%

Co przy powłokach SiO2 jest sprawnością jak najbardziej słuszną. Nie znam źródła które podaje sprawność luster

Meade i GSO (bo to ta sama optyka) ale jeśli są to powłoki SiO2 to przynajmniej po napyleniu są starannie polerowane,

bo nie widać efektu "mąki" na powierzchni , a przy takim wykończeniu można liczyć na większą sprawność.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale jak bez emocji, przecież my kochamy nasze teleskopy :friends:

co wcale nie oznacza, że nie możemy ich obiektywnie oceniać

jeśli GSO okaże się lepszy to nie sprawi mi żadnego problemu polecanie GSO zamiast Synty, a gdybym miał któryś z nich kupić to wolałbym lepszy. Nie kupiłbym gorszego tylko dlatego, że jestem przywiązany do jakiejś marki :Boink:

w tej chwili poza zdecydowanie lepszym wyciągiem nic pewnego o przewagach GSO nie wiadomo bo narosło już o nich tyle mitów, że trudno ocenić co jest prawdą, a co nie

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w tej chwili poza zdecydowanie lepszym wyciągiem nic pewnego o przewagach GSO nie wiadomo bo narosło już o nich tyle mitów, że trudno ocenić co jest prawdą, a co nie

Też mam takie odczucie. Szczerze - nie wierzę w przewagę optyczną GSO. Sądzę, że to bajeczka którego z dealerów. Jak nie będzie gorszy od Synty, to już będzie dobrze. Nic więcej nie oczekuję, choć zawsze miło się "rozczarować" pozytywnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Swego czasu Janusz Płeszka , jak jeszcze nie kumplował się z DO wyliczał sprawność odbicia luster SW na ok 86%

Co przy powłokach SiO2 jest sprawnością jak najbardziej słuszną. Nie znam źródła które podaje sprawność luster

Meade i GSO (bo to ta sama optyka) ale jeśli są to powłoki SiO2 to przynajmniej po napyleniu są starannie polerowane,

bo nie widać efektu "mąki" na powierzchni , a przy takim wykończeniu można liczyć na większą sprawność.

 

W przypadku luster z GSO producent podaje ich sprawność na 93% i dokładność wykonania powierzchni na 1/16 wave RMS co przekłada się na około 1/4,5 lambda PV. Czyli LG spełnia kryterium Rayleigha (1/4 PV).

Synta nie podaje żadnych parametrów - ani sprawności ani dokładności. Zapewne nie bez powodu siedzi cicho jak mysz pod miotłą ;).

 

U siebie w Taurusie mam świeżo napylone lustro główne (we Wrocławiu), a lusterko kątowe jest z GSO. Jakość powierzchni jak i wsp. odbicia zdecydowanie na korzyść GSO - różnica widoczna na pierwszy rzut oka. Na LG jest jak to nazwał Olo "efekt mąki", ja bym to okreslił mikro-porami. Pytałem Janusza skąd ta różnica i wg niego jest to spowodowane tym że warstwa zabezbieczajaca nakładana we Wrocławiu (jak i zapewne w Syntach) to SiO, a w GSO jest SiO2, dające większą sprawność oraz większą trwałość. I zapewne jest to prawdą bo widziałem lusterka napylane u Janusza z warstwą SiO2 i wyglądają one bardzo podobnie do tych z GSO.

 

Dla dociekliwych polecam link dotyczący warstw refleksyjnych: http://www.bas.org.in/Home/forums/2009/22/03/optical-coatings,

oraz książke dostępną w całosci na google: Optical coating technology

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.