Skocz do zawartości

GSO 8" vs Sky-Watcher (Synta) 8" - LIVE


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

jeśli Ci się lustro zarysuje to masz kilka wyjść:

1. przeważnie zarysowania drobne nie wpływają na jakość obrazów,

2. czasami lustro jest uszkodzene ale w "martwej strefie" czyli tej zasłoniętej przez lustro wtórne,

3. można zamalować uszkodzenie na czarno aby nie dawało odblasków (przelicz ile takie uszkodzenie stanowi powierzchni lustra),

4. Zawsze możesz zrobić nową powłokę chyba, że uszkodzenie jest głębokie i uszkodziło powierzchnię blanka(u),

5. lustro się wyjmuje z każdego newtona ale NIE myje się płynem Baadera i ściereczką tylko wodą, płynem np. Ludwik i spłukuje wodą demineralizowaną (żadnego tarcia i przecierania - jedynie delikatne mycie w wodzie opuszkiem palca).

 

Pzdr

Jazz

Ten opis jest bardzo dobry i prawidłowy.

 

Natomiast żadnych flanelowych szmatek nie polecam,a odradzam,to samo tyczy się mikrofibry.Tak czyści się obiektywy i soczewki,pocieranie lustra nie powinno mieć miejsca.Będzie coraz więcej rys.:no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Astromarket, a nie w Astromarkecie :P;)

Jeśli nazwa jest międzynarodowa, to się nie odmienia. Np. nie mówi się: "Kupiłem meble w Ikei" tylko "kupiłem meble w Ikea" :)

I mówi się też: słyszałem w "radio" a nie w "radiu"

 

Hi hi.

 

Nie zgadzam się :).

 

Astromarket nieodmieniony mógłby pozostać gdyby na końcu pojawiła się końcówka ".pl" - w innym wypadku jest nazwą własną posiadającą łatwy do identyfikacji wzorzec odmiany, a przez to - odmienianą jak każdy inny rzeczownik w języku polskim. Taka jest zasada.

 

Podany przez ciebie przykład Ikei jest również zasadniczo błędny, ale... masz trochę racji. Dlaczego? Ikea to wyjątek. Jej nazwa pisana w sposób, jaki to zrobiłeś, to rzeczownik i powinien być odmieniany - "Kupiłem meble w Ikei" jest więc jak najbardziej poprawne. Ale poprawne byłoby też, gdybyś napisał "Kupiłem meble w IKEA" - z dużych liter, bo IKEA w ten sposób zapisana to skrótowiec, a ten może zostać nieodmieniony.

 

Tak samo wyraz radio. To, że niektórzy stosują go w formie nieodmiennej wywodzi się z dawnych czasów, kiedy faktycznie był nieodmienny, podobnie jak np. wyraz metro. Obecnie normą jest odmiana wyrazu "radio" przez przypadki, występuje on też w liczbie mnogiej. :)

 

 

Edit - zapomniałem o jednym. To, że teraz w telewizji pojawia się np. coraz więcej nazw sklepów w formie nieodmiennej nie oznacza, że norma się zmieniła. Po prostu ktoś sobie wymyślił, że jak nie będzie się odmieniać, to marka bardziej w pamięć zapadnie - co jak dla mnie jest bzdurą. "Kupiłem kalesony w Real" brzmi tak samo dziko jak "Kalesony leżą na taboret" i żadna marketingowa magia tego nie zmieni :).

Edytowane przez krigore
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj mnie moja narzeczona (po filologii polskiej) uświadomiła, że napisałem źle. Ale już było za późno, żeby odwołać moje zdanie, bo niektórzy już przeczytali.

Chciałem się popisać zwyczajnie, a strzeliłem sobie w stopę ;)

(Myliłem się)

 

Obiecuję, że już nie będę robił offtopa. :)

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak samo wyraz radio. To, że niektórzy stosują go w formie nieodmiennej wywodzi się z dawnych czasów, kiedy faktycznie był nieodmienny, podobnie jak np. wyraz metro. Obecnie normą jest odmiana wyrazu "radio" przez przypadki, występuje on też w liczbie mnogiej. :)

te "dawne czasy" to jeszcze kilkanaście lat temu :D

wtedy forma odmienna była błędna, a obecnie obie są poprawne ... cóż język też ewoluuje

tylko co to ma wspólnego z tematem wątku? :blink:

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szperając w internecie znalazłem kilka recenzji od astrobraci :Astrobrać: z południowej pólkuli (głównie Australii i Nowej Zelandii) na temat 10" Dobsona GSO.

 

http://www.iceinspace.com.au/41-457-0-0-1-0.html

http://www.iceinspace.com.au/41-273-0-0-1-0.html

http://www.iceinspace.com.au/41-283-0-0-1-0.html

http://www.iceinspace.com.au/41-272-0-0-1-0.html

 

Trzy z nich pochodzą z 2006 roku! Tylko jedna recenzja jest z 2011, ale ona dotyczy wersji o światłosile F/4.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzien dobry. kupujac prezent zastanawialismy sie czy kupic gso czy sky watchera. zdecydowalismy sie na ten pierwszy. biorac pod uwage ze ten teleskop przeznaczony jest dla poczatkujacych, ktorzy napewno nie beda prowadzic zadnych profesjonalnych obserwacji powstal maly problem. widze ze sa tu osoby ktore znaja sie na rzeczy wiec bardzoooo bym prosila o pomoc = udzielenie wskazowek oto linki:

http://astropolis.pl/topic/36661-gso-%3B-dobson-8-2031200/page__gopid__433534#entry433534

http://astropolis.pl/topic/36663-gso-%3B-dobson-8-2031200/

wiem wiem ze 2 takie same pytania nie powinny sie znalezc na tej stronie - no ale tak to jest jak ma sie blond wlosy ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dymsza muszę przyznać Ci rację, że Zhumell wygląda ciekawie a nawet bardzo, jeśli był by dostępny w PL mógł by być sporą konkurencją dla SW 8'', konstrukcja jest równie ciekawa co niecodziennie spotykane wyposażenie kolimator i filtr księżycowy :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pierwszy rzut oka, to GSO pod innym logiem (wersja deluxe). Przyjrzę się tematowi, jak będę miał trochę czasu.

 

I pewnie tak jest.

 

Wydaje mi się, że z tą lepszą sprawnością optyki w GSO to bajka. Najpewniej optyka GSO, Synta, czy nawet Meade pochodzi od jednego producenta znajdującego się w jakiejś chińskiej wiosce gdzie przy taśmie stoi kilku maleńkich Cińczyków i swoimi małymi rączkami sortują wyroby to dla Synty, to z prawej dla GSO, a co prosto to dla Meade itp. Co zaś nie złapią i spadnie z taśmy wyślą do producenta Nostrusów, Sebenów i Big Sebenów. Następnie producenci poszczególnych marek zamontują takową optykę w swoich celach i tubach (pochodzących również od jednego producenta) zapakują w podobne pudła tylko w innym kolorze i z innym wyposażeniem i wyślą do Europy aby podbijać rynek.

Różnica w optyce pewnie będzie na korzyść GSO pod warunkiem, że trafimy na lepszy egzemplarz i tyle.

Mam nadzieję, że się mylę ale biorąc pod uwagę jakość optyki to Vixen, czy Takahashi nie na darmo kosztuję krocie.

Edytowane przez dark1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Wydaje mi się, że z tą lepszą sprawnością optyki w GSO to bajka. Najpewniej optyka GSO, Synta, czy nawet Meade pochodzi od jednego producenta znajdującego się w jakiejś chińskiej wiosce gdzie przy taśmie stoi kilku maleńkich Cińczyków i swoimi małymi rączkami sortują wyroby to dla Synty, to z prawej dla GSO, a co prosto to dla Meade itp. Co zaś nie złapią i spadnie z taśmy wyślą do producenta Nostrusów, Sebenów i Big Sebenów. Następnie producenci poszczególnych marek zamontują takową optykę w swoich celach i tubach (pochodzących również od jednego producenta) zapakują w podobne pudła tylko w innym kolorze i z innym wyposażeniem i wyślą do Europy aby podbijać rynek.

Różnica w optyce pewnie będzie na korzyść GSO pod warunkiem, że trafimy na lepszy egzemplarz i tyle.

Mam nadzieję, że się mylę ale biorąc pod uwagę jakość optyki to Vixen, czy Takahashi nie na darmo kosztuję krocie.

 

Zgadza się jedno, mylisz się ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli optyka SW jest gorsza od GSO,w co wątpię,to nie ma co się rozwodzić na temat przewagi jednego nad drugim.Wybór powinien paść tutaj na GSO nie tylko ze względu na lepszą optykę ale i na osprzęt.Ale moim zdaniem tylko i wyłącznie osprzęt jest tutaj lepszy i to jest przewaga GSO,wyciąg Krayforda z mikrofokuserem przyciąga i nie na darmo bo mikrorychy kuszą i są przydatne.Może doczekamy się seryjnych synt z takowym wyciągiem,bo wtedy będzie się nad czym zastanawiać,dobson w SW jest moim zdaniem znacznie lepiej wykonany,mówię o estetyce.Jeśli chodzi o wyciąg to samo,wykonanie SW moim zdaniem jest lepsze pomijając te trochę śmieszne redukcje,ośka poruszająca tuleję ma znacznie mniejszą średnicę niż w GSO,to przekłada się na większe przełożenie bez mikroruchów i stabilność podczas większego obciążenia.Czyli ładuję w swój wyciąg SW kilogramowy okular i barlowa 2",a mimo to nic mi się pod ciężarem nie wsuwa,w GSO jest już znacznie gorzej.Pod takim ciężarem wyciąg po puszczeniu pokrętła z ręki sam się wsuwa,regulacja?,nie bo większy docisk może spowodować uszkodzenie samej tulei,zrobić na niej dwie bruzdy po łożyskach.

 

Takie moje porównanie samych wyciągów.:g:

Edytowane przez antares1972
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam propozycję na zlot w sprawie pojedynku. Wydrukować trochę ankiet mających mniej-więcej taki wygląd:

GSO [3][2][1][0][1][2][3] SYNTA , gdzie:

0 - nie widzę różnicy

1 - jest odrobinę lepszy

2 - jest trochę lepszy

3 - jest sporo lepszy

 

i do tego rzeczy, które porównujemy, np. wygląd, wyciąg, wyposażenie, łatwość i szybkość montażu, jakość obrazu itp.

 

Rozdajmy takie ankiety w trakcie zlotu i niech każdy, kto chce odpowie na pytania, bądź ich część. Później zbierze się całość do kupy i będziemy mieli wynik.

Co sądzicie o pomyśle? Wypali?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli optyka SW jest gorsza od GSO,w co wątpię,to nie ma co się rozwodzić na temat przewagi jednego nad drugim.Wybór powinien paść tutaj na GSO nie tylko ze względu na lepszą optykę ale i na osprzęt.Ale moim zdaniem tylko i wyłącznie osprzęt jest tutaj lepszy i to jest przewaga GSO,wyciąg Krayforda z mikrofokuserem przyciąga i nie na darmo bo mikrorychy kuszą i są przydatne.Może doczekamy się seryjnych synt z takowym wyciągiem,bo wtedy będzie się nad czym zastanawiać,dobson w SW jest moim zdaniem znacznie lepiej wykonany,mówię o estetyce.Jeśli chodzi o wyciąg to samo,wykonanie SW moim zdaniem jest lepsze pomijając te trochę śmieszne redukcje,ośka poruszająca tuleję ma znacznie mniejszą średnicę niż w GSO,to przekłada się na większe przełożenie bez mikroruchów i stabilność podczas większego obciążenia.Czyli ładuję w swój wyciąg SW kilogramowy okular i barlowa 2",a mimo to nic mi się pod ciężarem nie wsuwa,w GSO jest już znacznie gorzej.Pod takim ciężarem wyciąg po puszczeniu pokrętła z ręki sam się wsuwa,regulacja?,nie bo większy docisk może spowodować uszkodzenie samej tulei,zrobić na niej dwie bruzdy po łożyskach.

 

Takie moje porównanie samych wyciągów.:g:

 

Wszystko fajnie tylko:

 

- testy optyki były już dawno temu na astromaniaku i wyniki potwierdziły deklarację producenta, nie jest to żadna wyrocznia ale o czymś świadczy

- wyciąg GSO ma nośność 2,7 kg, regulowany docisk i blokadę wysuwu także jestem ciekaw skąd takie wnioski

 

Widzę że mamy kilku fachowców co na podstawie zdjęć wiedzą lepiej jak co działa i koniecznie muszą się tą "wiedzą" podzielić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszystko fajnie tylko:

 

- testy optyki były już dawno temu na astromaniaku i wyniki potwierdziły deklarację producenta, nie jest to żadna wyrocznia ale o czymś świadczy

- wyciąg GSO ma nośność 2,7 kg, regulowany docisk i blokadę wysuwu także jestem ciekaw skąd takie wnioski

 

Widzę że mamy kilku fachowców co na podstawie zdjęć wiedzą lepiej jak co działa i koniecznie muszą się tą "wiedzą" podzielić.

Testy optyki na maniaku?,a kto je przeprowadził?.Regulowany docisk mają wszystkie i nie mów mi że na podstawie zdjęcia wyciągam wnioski,bo mam oba wyciągi.Nośność to on może i ma,ale tuleja wsuwa się sama pod ciężarem osprzętu.Co z tego że ma ma blokadę wysuwu,po zwolnieniu nawet nie można wyostrzyć bo kręcenie pokrętłem ostrości nic nie daje,trzeba mu ręką pomagać.Nooo ale wykonanie z zewnątrz jest na szustkę.

 

Tak że z tymi zdjęciami troszkę pojechałeś.:flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy przeprowadzał dwukrotnie Janusz P., w bodajże 2008 roku jeśli mnie pamięć nie myli i 2010 dla długości fali 550 nm.

 

Problem który opisujesz z przypadku wyciągu GSO świadczy o tym że masz go źle ustawionego albo uszkodzonego. Używam ten wyciąg od ponad roku i takich problemów nie ma, kilogramowe obciążenie nie wpływa w żadnym stopniu na pracę wyciągu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że mamy kilku fachowców co na podstawie zdjęć wiedzą lepiej jak co działa i koniecznie muszą się tą "wiedzą" podzielić.

.......

Używam ten wyciąg od ponad roku i takich problemów nie ma, kilogramowe obciążenie nie wpływa w żadnym stopniu na pracę wyciągu.

 

Ostra reakcja na czyjeś uwagi, proponowałbym trochę wyhamować.

Co do doświadczenia w używaniu wyciągu GSO, może tutaj wykazałbyś więcej zaangażowania i raczył napisać jako użytkownik tej marki z jakimi okularami pracujesz i podał ich ciężar, wtedy Tobie nikt nie będzie niczego mógł zarzucić.

Ciągle brakuje konkretnych szczegółów dotyczących pracy teleskopów i nadal nikt z zainteresowanych nie jest bliżej podjęcia decyzji, który teleskop wybrać.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co więcej - nikt nawet nie zgłosił się do pomocy w teście. Makabra. Sądziłem, że takie testowanie to fajna zabawa, ale nikomu się nie chce. Ja mam sporą kolejkę w moim TO DO, ale muszę znaleźć czas. Tak samo znajdziemy czas, żeby w Jodłowie na zlocie przeprowadzić walkę tych 2 marek. Więc wyniki, wcześniej, czy później, się pojawią. Trzeba cierpliwości.

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co więcej - nikt nawet nie zgłosił się do pomocy w teście. Makabra. Sądziłem, że takie testowanie to fajna zabawa, ale nikomu się nie chce. Ja mam sporą kolejkę w moim TO DO, ale muszę znaleźć czas. Tak samo znajdziemy czas, żeby w Jodłowie na zlocie przeprowadzić walkę tych 2 marek. Więc wyniki, wcześniej, czy później, się pojawią. Trzeba cierpliwości.

 

 

Jeżeli testy będą przeprowadzane w okolica Waw to z chęcią wezmę w nich udział.

 

Ale ostrzegam ,napisze prawdę nawet jeśli będzie ona niewygodna :szczerbaty: bez względu na to czy dostane bana czy tez nie :) , jak nie zdążę na tym forum to dokończę na innym .

 

Y

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.