Skocz do zawartości

GSO 8" vs Sky-Watcher (Synta) 8" - LIVE


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Wizualnie wyciąg, wiatrak na LG przemawia za GSO aczkolwiek mam sentyment do SkyWatcher`a - to mój pierwszy teleskop a jak wiadomo pierwsza miłość nigdy nie umiera

Wagę można wytłumaczyć (wiatrak). Nie miałem okazji zerkać przez ani jeden ani drugi teleskop więc nie ma o czym mówić.

 

Jak na chwilę obecną wybrał bym GSO.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym dał oba teleskopy w łapy komuś, kto nigdy wcześniej nie patrzył przez "lunetę" i niech powie, przez którą jest "ładniej" - dzięki temu najłatwiej będzie zdecydować, która tuba bardziej nadaje się dla początkujących :)

A już poważniej - wydaje mi się, że oba telepy są na dość równym poziomie i różnice, o ile się ujawnią, będą niewielkie. Dostrzegalne dla "zawodowców" ale niekoniecznie dla ludzi, którzy na ośmiocalówce przeżywają swoje pierwsze czy drugie światło :)

Obym się mylił - żeby było zabawniej w pojedynku :)

 

P.S. Jest jedna mało techniczna przewaga GSO - dostępne w 48 przynajmniej w jednym sklepie (ciekawe.. :D) a Synta 8" akurat teraz jest chyba wszędzie albo chwilowo niedostępna albo 14 dni.... ;/

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Jestem posiadaczem Synty i widzę kilka plusów w jej kierunku.

Po pierwsze ma się opcję kupienia wersji rozsuwanej, co skraca ją o jakieś 30cm, co w moim przypadku pomaga w transporcie i nie zajmuje aż tak dużo miejsca.

Po drugie w wersji rozsuwanej, dopłacając do niej całkiem niewiele dostajemy dwa okulary Super Plossla, a w GSO tylko jeden Plossla.

Po trzecie lepsze są uchwyty w Syncie. Pamiętajmy że początkujący nie ma idealnych warunków obserwacyjnych. Ma pojedyncze drzewa na podwórku, lub z widoku balkonu i żeby obserwować ciągle swój obiekt musi się przesunąć o te 5 metrów. Wtedy Synte jest łatwiej przenieść.

Jak się w ogóle przenosi GSO? Trzeba rozkręcać?

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Po drugie w wersji rozsuwanej, dopłacając do niej całkiem niewiele dostajemy dwa okulary Super Plossla, a w GSO tylko jeden Plossla.

 

 

Okulary "SUPER" dodawane obecnie do Synt, to Kellnery. Koło Super Plossla to nie stało ;) Kiedyś dodawano w miarę przyzwoite plossle, na których pisało "Super Plossl".

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okulary "SUPER" dodawane obecnie do Synt, to Kellnery. Koło Super Plossla to nie stało ;) Kiedyś dodawano w miarę przyzwoite plossle, na których pisało "Super Plossl".

 

To już wiadomo dlaczego między Hyperionem a super Plosselem jest taka przepaść. :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj jest podana sprawność luster GSO:

 

http://www.teleskop-...----Optics.html

 

pozdrawiam,

mpp

 

Podana jest,tylko na ile te informacje są prawdziwe,nie wiadomo.Trzeba by to sprawdzić na nożu,bo jak dla mnie to raczej spekulacja marketingowa.Zawsze gdy na rynku pojawia się nowy gracz,pojawiają się również achy i ochy na jej temat.Mowa o samej optyce,bo osprzętem wygrywa jednak GSO.:flirt:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@wimmer:

"Okulary "SUPER" dodawane obecnie do Synt, to Kellnery. Koło Super Plossla to nie stało ;) Kiedyś dodawano w miarę przyzwoite plossle, na których pisało "Super Plossl". "

 

Okulary "SUPER" są typu RKE. To nie jest klasyczny Kellner.

RKE to Reversed-Kellner (RKE) (ulepszona wersją okularu Kellnera) o większym polu widzenia.

 

Ad meritum:

Nie wierzę w znaczącą lepszą sprawność GSO. Optycznie będą to prawie identyczne teleskopy.

Natomiast dla mnie problemem będzie długość tuby (już się nie zmieści na tylne siedzenie) i trudności z przenoszeniem. Już ktoś pisał wyżej o tym.

Wentylator, jak chcę to sobie zamontuję w każdej chwili.

Zwróćcie uwagę na różnicę w montażu lusterka wtórnego. W GSO lusterko jest bardziej masywne. Jeśli tak, to trudniej będzie zrobić grzałkę, która nagrzeje większą masę. Z drugiej strony większa masa, zapewni dłuższe obserwacje bez wilgoci.

Ciekawi mnie również jak będzie sprawowała się sprężyna dociskowa w GSO po rocznym użytkowaniu. No, ale to wyjdzie w praniu.

 

pozdro

mpp

 

ps> Zarzekałem się nie pisać, ale taki test! Raz na 10 lat się zdarza. :D

pss> GSO produkuje lustro już długo. Myślę, że podane przez nich dane są prawdziwe. Test sprawdzi jedynie ten jeden konkretny egzemplarz lustra. Albo wyjdzie, albo nie...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat do zwykłej, białej Synty 12" dodają Plossle 10mm i 25mm. Plossla 10mm już nie pamiętam, bo dość szybko go wymieniłem i oddałem razem z Syntą 130/650. Ale 25mm ciągle mam, jest to tragedia, porównywałem go kiedyś z RKE od Synty 130/650 i wcale nie był lepszy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Wentylator, jak chcę to sobie zamontuję w każdej chwili.

 

To akurat żaden argument w sytuacji gdy oba telepy kosztują tyle samo. W GSO wentylator masz gratis, do Sky-Watchera musisz dokupić. Jeśli chodzi o wyposażenie to GSO wygrywa, jeśli tylko optyka w GSO nie ma jakiś ewidentnych wad i stoi na poziomie Synty to mamy nowego lidera, tymczasem zaś pojawiają się głosy że optyka w GSO jest lepsza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat do zwykłej, białej Synty 12" dodają Plossle 10mm i 25mm. Plossla 10mm już nie pamiętam, bo dość szybko go wymieniłem i oddałem razem z Syntą 130/650. Ale 25mm ciągle mam, jest to tragedia, porównywałem go kiedyś z RKE od Synty 130/650 i wcale nie był lepszy...

 

Nie wiem czy zawsze dodają to co mają na stanie, czy to, co mają ochotę dodać. Wiem jednak z autopsji, bo rozmontowywałem, że kiedyś dodawano takie okulary:

f5df02f9977e0bfam.jpg

 

I to były plossle. Ten 25mm był nawet całkiem niezły.

 

Natomiast teraz coraz częściej dodają takie okulary:

http://pu.i.wp.pl/?k=MjU3NjU4NTUsMzk5MDQx&f=2007-05-23_182432.jpg

 

Które są, jak słusznie mnie poprawił mpp, RKE.

 

Kto wie, może i po dziś dzień dają czasem te co kiedyś. Albo do określonej apertury, np 12"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milem chyba 2 x Synte 8 cali a GSO również widziałem w akcji.

 

Co do jakości luster w stosunku do dawanych obrazów to odnośnie teleskopów lustrzanych jakość wykonanych luster ma znaczenie jeśli obstrukcja jest < 19%.

 

Poniżej link do sąsiedniego forum gdzie był poruszany temat jakości luster do obstrukcji centralnej.

 

http://www.astromaniak.pl/viewtopic.php?f=1&t=15065

 

Podane przy Mewlonach wartości PtV mniej niż 1/6Lambda... a jednak to jedna z najsłynniejszych konstrukcji planetarnych...

 

"I teraz jeżeli nad lustrem wykonanym z dokładnością np. 1/40λ umieścimy zwierciadło wtórne przesłaniające liniowo 20% apertury, to - zakładając że zwierciadło wtórne jest OK, nasz cały układ będzie dawał obrazy nie do odróżnienia od taniego Newtona czy MAK-a z lustrem 1/6λ i naprawdę bardzo ciężkie do odróżnienia od "taniochy" ze zwierciadłem 1/4λ - jest to związane z wpływem obstrukcji centralnej na dystrybucję energii we wzorze dyfrakcyjnym.

Innymi słowy nie opłaca się śrubować dokładności powyżej 1/6λ dla zwierciadeł w teleskopach których obstrukcja centralna przekracza liniowo 20% apertury.

Jeżeli mamy teleskop z mniejszym zwierciadłem wtórnym wtedy dokładności powyżej 1/6λ - 1/8λ, 1/10λ mają sens.

Na tej stronie małe conieco w tym temacie (tu zresztą twierdzą nawet że przy 20% obstrukcji nie opłaca sie wychodzić poza 1/4:

 

http://www.oldham-optical.co.uk/index.htm (dział Optical Standards)"

 

 

To mi trochę tłumaczy dlaczego wielokrotnie obrazy z Synty 8 cali były dość zbliżone do tych z Mewlona 180-1/20L.

 

Poniżej link do strony gdzie przeprowadza się profesjonalne pomiary jakości luster ,ich wpływu na wypadkowa danego obrazu.

 

http://www.astro-foren.de/forumdisplay.php?f=199

 

Y

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo wiem, jakie są szczegóły konstrukcyjne obejmy lustra w konkretnych syntach 8". W inaugurującym wątek poście nr 1 są 2 fotki tego fragmentu i nie widzę tam w syncie żeliwnego "trójramienia" z pierścieniem / takiego jak w GSO, do którego przymocowany jest wentylator/. Oczywiście ten element co-nieco waży, ale ja np. przymocowałem tam sobie dla odmiany b.lekki krzyżak do wyważania z nasadką bino czy cięższym 2" okularem. Fotka niżej . Otworki były, chociaż gwint nie jest metryczny. Ale to jest 10". Nic tutaj nie nie wystaje poza płaszczyznę krawędzi obejmy, tubę mogę położyć na w miarę równym podłożu...

 

Jak to jest z GSO z tym odkładaniem tuby w pozycji pionowej...?

 

Dla mnie ten wentylator to byłby raczej bajer, lustro w otwartej tubie szybko się chłodzi, chyba że teleskop wyciągany byłby z sauny ;)

 

Szkoda, że w syntach 8" nie dają łożyska w azymucie / np. takiego: http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=95 / oraz mikroruchów, ale tutaj można sobie pomóc Lacertą http://www.astronoce.pl/artykuly.php?id=109

 

2261_23_12_09_10_31_28.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie ten wentylator to byłby raczej bajer, lustro w otwartej tubie szybko się chłodzi, chyba że teleskop wyciągany byłby z sauny

mam podobne wrażenia

do swojego ATM-owego Newtona 7" kupiłem wentylator już 2 lata temu ale nadal go nie zainstalowałem bo nie był mi do niczego potrzebny. Po wyjęciu teleskopu z bagażnika nawet przy -20oC zanim wytaszczyłem wszystkie akcesoria teleskop był już dostatecznie wychłodzony ... i nie muszę pamiętać o bateriach, akumulatorach, ładowarkach itd.

z drugiej strony lepiej wentylator mieć niż nie mieć :D

może być przydatny w jakichś szczególnych sytuacjach

 

ale to wszystko tylko dywagacje o drobiazgach, a najważniejsze będą bezpośrednie porównania optyki bo to jest najistotniejsze i dodatkowo trzeba pamiętać, że GSO jest reklamowany jako znacznie lepszy optycznie

 

jestem też ciekawy jak będą wyglądały GSO po kilku miesiącach użytkowania. Kiedyś w Syntach odpadała farba wyczerniająca ale już to poprawili (podobno). Jak będzie to wyglądało w GSO? Co z trwałością montażu? Na fotkach wygląda jak marny ATM

kila osób skarżyło się też na rdzę na tubach :blink:

 

ale najbardziej zabawne jest to, że doczekaliśmy się czasów gdy na Tajwanie robią podróbki chińskich teleskopów :szczerbaty:

świat się kończy ...

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

z drugiej strony lepiej wentylator mieć niż nie mieć :D

może być przydatny w jakichś szczególnych sytuacjach

...

 

Np do walki z roszeniem LW. Pamiętam, że jak montowałem wiatrak do mojej Synty 8" to zabudowałem całe te miejsce za LG okrągłym plastikiem. Wiaterek wiał pomiędzy celą a tubą, do wylotu tuby. Na tyle mocno, że nadmuchiwał foliówkę przyłożoną z przodu tuby :) .

Ruch powietrza w pewnym stopniu spowalniał osadzanie się wilgoci na LW.

 

Nie wiem, czy otwarta konstrukcja, a więc zaczepienie wiatraka na jakichś ramionach też powoduje, że dużo wiatru przedostaje się do tuby, czy "odbija" się od tyłu LG.

 

Ktoś kto ma wiatrak mógłby sprawdzić, czy jak włączy i przyłoży foliówkę (ekologiczną za 5 groszy ;) ) czy zostanie nadmuchana. Można też zaczepić uszy na śrubach od pająka na zewnątrz tuby. Ciekawi mnie to :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np do walki z roszeniem LW. Pamiętam, że jak montowałem wiatrak do mojej Synty 8" to zabudowałem całe te miejsce za LG okrągłym plastikiem. Wiaterek wiał pomiędzy celą a tubą, do wylotu tuby. Na tyle mocno, że nadmuchiwał foliówkę przyłożoną z przodu tuby :) .

Ruch powietrza w pewnym stopniu spowalniał osadzanie się wilgoci na LW.

ale lepszy jest stary indiański sposób czyli zamknięcie tuby od tyłu. Wystarczy dowolny dekielek lub nawet worek foliowy założony po wychłodzeniu teleskopu

nie dość, że zmniejszymy roszenie LW to w dodatku "uspokoimy" powietrze wewnątrz teleskopu co wpłynie na stabilność obrazów. To właśnie brak zamknięcia od tyłu powoduje tzw. "wrażliwość na seeing" Newtonów ... zwłaszcza dużych

z tego też powodu konstrukcje kratownicowe nie mogą konkurować z pełnymi rurami przy obserwacjach planet

 

no to przy okazji obaliliśmy parę mitów :szczerbaty:

 

żeby nie było nieporozumień: wentylatory są bardzo przydatne przy większych lustrach, których chłodzenie może trwać nawet kilka godzin!

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rezultaty zaproponowanego pojedyneku byłyby pomocą dla niezdecydowanych.

Z niecierpliwością czekam na rezultaty.

 

Przeglądając informacje o DOB z GSO widzę, że wersja 8" występuje w dwóch wykonaniach. Ten lepszy z wyważaniem tubusu, łożyskowaniem w obu osiach i z 2 okularami na wyposażeniu (w tym jeden 2") jest nieporównywalny ze S-W. Fakt, że droższy ale chyba warto.

Swoją drogą ciekawe, że większość sklepów astro w Polsce w ostatnich dniach wprowadziła do oferty DOB GSO. Jeśli wierzyć informacjom na ich stronach to wszyscy oferują natychmiastową wysyłkę.

Robi się ciekawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są też już oferty GSO 8" nie z jednym, nie z dwoma a z trzema okularami w zestawie (SV30mm, PL9mm i PL4mm) ;)

Tydzień temu miałem już kupować używaną Synte 8 ,bo nówek brak, aż tu nagle pojawiło się nowe GSO, na które nabrałem ogromnej chęci. Kiedy będzie ten teścik?

Z drugiej strony myślę, czy kosztem tego wentylatora, łożysk i wszystkich dodatków z wersji deluxe nie wziąć po prostu synty z jakimś dobrym okularem? co myślicie?:)

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ja niestety nie doczekam do wyników testów (mam nadzieję :D) bo właśnie zamawiam ósemkę GSO. Szczerze mówiąc pewnie zamówiłbym pewnie Syntę, ale nie mam wyboru, wakacje się kończą, kampania wrześniowa się zbliża, a wszędzie wysyłki po dwa tygodnie... ;/. No i liczę, że sprzęty są porównywalnie dobre :) Zobaczymy, jak sprawuje ta rurka w rękach, powiedzmy delikatnie, niekoniecznie najbardziej profesjonalnego obserwatora...

Edytowane przez Behlur_Olderys
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ja niestety nie doczekam do wyników testów (mam nadzieję :D) bo właśnie zamawiam ósemkę GSO. Szczerze mówiąc pewnie zamówiłbym pewnie Syntę, ale nie mam wyboru, wakacje się kończą, kampania wrześniowa się zbliża, a wszędzie wysyłki po dwa tygodnie... ;/. No i liczę, że sprzęty są porównywalnie dobre :) Zobaczymy, jak sprawuje ta rurka w rękach, powiedzmy delikatnie, niekoniecznie najbardziej profesjonalnego obserwatora...

Na pewno będziesz zadowolony;) nie mogę również wytrzymać, nie jestem cierpliwy, ale czekałem kilka lat więc poczekam jeszcze kilka dni:) Wydaje mi się, że jednak GSO zdobędzie prym, zwłaszcza wersja d-lux, która wymiata starszą konstrukcję SW, zlotowcy testujcie i mówcie raz dwa czy optyka GSO to to samo lub w przyblżeniu kultowa Synta....czekamy , macie no 24 godziny max , potem zwrot :))

 

 

p.s.

Behlur_Olderys a gdzie zamówiłeś GSO?

Edytowane przez Bartek P.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obawiam się, że za kilka dni nie doczekasz się rzetelnych testów, a na pewno nie tych przeprowadzonych na zlocie.

 

Pierwsze wnioski można wyciągnąć już na podstawie przedstawionych opinii.

 

Osobiście uważam, że test tak czy inaczej wygra GSO. Ale czy różnica pomiędzy instrumentami będzie istotna, w to wątpię. Zapewne podczas obserwacji i tak najważniejsze będą warunki (ciemne niebo, seeing, przejrzystość), dobra kolimacja sprzętu, odpowiedni dobór i wykorzystanie okularów, umiejętność obserwacji (np. zerkaniem), a dopiero na końcu czy będzie to Synta, czy GSO.

 

Ale może się mylę. Sam z ciekawością zaczekam na wyniki porównań :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.