Skocz do zawartości

GSO 8" vs Sky-Watcher (Synta) 8" - LIVE


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Ale ostrzegam ,napisze prawdę nawet jeśli będzie ona niewygodna bez względu na to czy dostane bana czy tez nie , jak nie zdążę na tym forum to dokończę na innym .

Mam nadzieję, że to żart? Powiedz proszę, że nie podejrzewasz mnie o takie "postępowanie", bo nie usnę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK., daj znać to umówimy się na jakiś weekend.

 

Myślę ,ze okularów będziesz miał wystarczająca ilość by dokonać pomiarów pod każdym względem ?.

 

Jako zwieńczenie dzieła proponuje zakryć płótnem oba teleskopy i poprosić osobę postronna celem stwierdzenia różnic w danych obrazach .

 

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No i jak tam wypadły Jodłowskie testy?

Pozdrawiam

Marcin_K12

Totalna porażka. Było tyle zajęć, że GSO vs Synta nie doszedł do skutku. Uczestnicy, ze względu na rewelacyjną pogodę, nie mieli ochoty zajmować się testami, co jest zupełnie zrozumiałe.

 

Walkę trzeba będzie zorganizować w środowisku warszawskich przy najbliższej okazji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uczestnicy, ze względu na rewelacyjną pogodę, nie mieli ochoty zajmować się testami, co jest zupełnie zrozumiałe.

No tak, rozumiem, że wszyscy nastawiali się na testy 8-calówek w razie braku pogody ;) Mieliście świetną okazję przetestować dwa podobne lustra w jednakowych, bardzo dobrych warunkach, a tu klops. Dla mnie nie jest do końca zrozumiałe, że tak nagłośniony test został zarzucony w tak sprzyjających okolicznościach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris, rozumiem, że opieprzasz ludzi, że zamiast konsumować przepiękny zlot, za który zapłacili ciężko zarobionymi pieniędzmi, nie siedzieli i nie robili testu GSO? Mając to doświadczenie za sobą stwierdzam, że organizowanie testów na zlocie to poroniony pomysł i zwyczajnie się do tego przyznaję. Trzeba będzie to zorganizować w inny sposób.

 

Dla mnie nie jest do końca zrozumiałe, że tak nagłośniony test został zarzucony

Nic mi nie wiadomo o tym, żeby test został zarzucony. Test będzie trwał tyle, ile potrzeba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, rozumiem, że wszyscy nastawiali się na testy 8-calówek w razie braku pogody ;) Mieliście świetną okazję przetestować dwa podobne lustra w jednakowych, bardzo dobrych warunkach, a tu klops. Dla mnie nie jest do końca zrozumiałe, że tak nagłośniony test został zarzucony w tak sprzyjających okolicznościach.

 

Jednak większość ludzi wolała podejść np. do 16" Taurusa lub 14" konstrukcji Bartoliniego. Poza tym było sporo większych teleskopów, więc nie ma co się dziwić, że większe teleskopy mały większe branie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Polaris, rozumiem, że opieprzasz ludzi, że zamiast konsumować przepiękny zlot, za który zapłacili ciężko zarobionymi pieniędzmi, nie siedzieli i nie robili testu GSO?

Nie opieprzam, nie opieprzam i nijak to nie wynika z mojego postu, że opieprzam. Wyrażam tylko żal, że mając do dyspozycji 3 pogodne noce nie znaleźliście czasu (choćby 2 godzin) żeby porównać dwa teleskopy na co najmniej: ze dwóch gwiazdach podwójnych, kilku DSach (galaktyki, gromady otwarte i kuliste) i Jowiszu. To wystarczy żeby wstępnie ocenić różnice lub ich brak.

 

W sumie nocną konsumpcję zlotu rozumiem przez obserwacje, co chyba nie jest w sprzeczności z przyjemnością wycelowania w kilka fajnych obiektów testowanymi teleskopami i oceny jakości obrazów jakie dają. W głowie mi się nie mieści, że wśród tylu doświadczonych miłośników astronomii nie znalazło się choćby 2-3 chętnych do porównania. Stąd moje rozczarowanie.

 

Nic mi nie wiadomo o tym, żeby test został zarzucony. Test będzie trwał tyle, ile potrzeba.

Wyrwałeś z kontekstu cytowany fragment. Całe zdanie brzmi:

Dla mnie nie jest do końca zrozumiałe, że tak nagłośniony test został zarzucony w tak sprzyjających okolicznościach.

Nadal mam nadzieję, że zostanie doprowadzony do końca.

Edytowane przez polaris
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie opieprzam, nie opieprzam i nijak to nie wynika z mojego postu, że opieprzam. Wyrażam tylko żal, że mając do dyspozycji 3 pogodne noce nie znaleźliście czasu (choćby 2 godzin) żeby porównać dwa teleskopy na co najmniej: ze dwóch gwiazdach podwójnych, kilku DSach (galaktyki, gromady otwarte i kuliste) i Jowiszu. To wystarczy żeby wstępnie ocenić różnice lub ich brak.

"My" znaleźliśmy, nie mniej, nie o nas tu przecież chodzi (ja już swój werdykt na podsumowanie mam). Inni - nie znaleźli. Powiem więcej - nikogo ten test nie interesował, bo żeby go przeprowadzić, to trzeba jednak poświęcić na to czas (robota), a nikt tego nie lubi. Nie wiem, może problem jest gdzie indziej i ludzie nie bardzo chcieli łączyć komercję ze zlotem? W końcu wydanie werdyktu spowoduje, że ktoś na tym zarobi? Ale z drugiej strony - przecież to dotyczy każdego testu, albo się zwiększy komuś sprzedaż, albo wręcz przeciwnie.

 

Nie ma co się użalać, tylko zorganizować kolejną próbę. Spróbuję podpiąć się do warszawskich trolli. Jak wyrażą zgodę, to podrzucę im te 2 teleskopy, żeby się nad nimi popastwili.

 

A zlot był wyjątkowy. Nawet na prelekcje ciężko było ludzi zagonić. Cały czas ktoś coś robił w terenie, na placu. Działo się po prostu za dużo, a same 8-calówki nikogo nie ciekawiły. Rzadko kto ma we krwi potrzebę realizacji celów społecznych. Szkoda, że Ciebie nie było na zlocie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przyznam, ze przed zlotem miałem zamiar uczestniczyć w teście ale w trakcie zlotu zupełnie o tym zapomniałem. Działo się tak wiele, że nie dało rady o wszystkim pamiętać ... zresztą dzisiaj ten test wydaje mi się jakiś mało ważny

pomacałem tylko oba teleskopy w dzień i potwierdziły się moje obawy dotyczące jakości wykonania GSO

 

nie spodziewam się wielkich różnic w obrazach bo standardowe lustra budżetowych konstrukcji są prawdopodobnie nie lepsze niż 1/4 λ . Lepsze lustra są zdecydowanie za drogie by umieszczać je w najtańszym sprzęcie

powłoki są albo z SiO2 lub MgF2 co w sumie na jedno wychodzi bo dają identyczny współczynnik odbicia, a różnią się tylko trwałością

różnica w materiałach na lustra między pyrexem (Synta) a BaK7 (GSO) też jest nieistotna przy tej aperturze

moim zdaniem jeśli ktoś chce kupić GSO to powinien brać pod uwagę jedynie wersję De Lux bo wersja standard nie ma żadnych przewag nad Syntą poza bajeranckim ale mało precyzyjnym wyciągiem ... no i może jeszcze ładnym kolorem tuby

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzadko kto ma we krwi potrzebę realizacji celów społecznych. Szkoda, że Ciebie nie było na zlocie.

to nie jest do końca tak

poświęciłem większą część drugiej nocy na testowanie okularów TS

problem w tym, że było ich za dużo (cały karton), a ja nie porobiłem notatek

w każdym razie najbardziej przypadł mi do gustu skromny okular TS ED 25 mm

postaram się napisać o nim i innych coś więcej

 

pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uczestnicy, ze względu na rewelacyjną pogodę, nie mieli ochoty zajmować się testami

 

O, przepraszam bardzo, ale ja bardzo sumiennie katowałem TS 20x80 z filtrami przez dwie noce (trzeciej nocy nie miałem już sprzętu do dyspozycji). Relacja wkrótce :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja od siebie dodam, że zostałem (wraz z kilkoma innymi osobami) zapytany czy wziąłbym udział na co (nie sam tylko) odpowiedziałem twierdząco. Jednak później po prostu zapomniałem a i sam pytający chyba też, bo temat już (w czasie przygotowań do wieczornych obserwacji) nie powrócił... A szkoda, bo akurat nie miałem na tym zlocie nic poza lornetkami, więc chętnie bym poświęcił czas na "katowanie" tych telepów. Jakoś tak się wszystko rozmyło :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale się fajnie porobiło :szczerbaty:

 

zgadzam się z wypowiedzią Zbyta:

 

"nie spodziewam się wielkich różnic w obrazach bo standardowe lustra budżetowych konstrukcji są prawdopodobnie nie lepsze niż 1/4 λ . Lepsze lustra są zdecydowanie za drogie by umieszczać je w najtańszym sprzęcie..."

Zresztą moje pierwsze wypowiedzi w tym poście potwierdzają to :flirt:

 

W testach b.istotne będzie szegl. opisanie i "opstrykanie zdjęciami" np. :oprawę lustra,czy tuleja wyciągu w czasie ogniskowania nie wchodzi na lustro itp. ,dobrze by było zrobić kamerka parę ujęć D.S,Jowisza .

 

Ciesze się ze zrobią to warszawskie Trole ,jest ich chyba dużo a wiec oby nie nastąpiła kosmiczna pomyłka!!!!! B)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest jeszcze druga strona medalu

doświadczenie uczy, że jakby taki test nie wypadł to znajdzie się wiele osób chętnych "napisać prawdę za wszelką cenę", które rzucą się do gardeł testującym

co jakiś czas fora astro opanowują mody na jakiś konkretny sprzęt. Tak było z lidletką, okularami SWA od SW, lantanami Vixena. Teraz jest moda na GSO i ES i wiele osób podchodzi do tego testu bardzo emocjonalnie. Nie zawahają się zmieszać z błotem testującego jeśli porównanie nie wypadnie po ich myśli

 

żeby móc obronić swoje zdanie potrzeba precyzyjnych testów wspartych badaniami laboratoryjnymi wielu egzemplarzy, a na zlocie takich możliwości nie było

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ciesze się ze zrobią to warszawskie Trole ,jest ich chyba dużo a wiec oby nie nastąpiła kosmiczna pomyłka!!!!! ...
Yokerku, nie udawaj, że nie jesteś warszawskim trollem, tylko zgłaszaj się do Jesiona i bierz się za robotę. Na pewno dobrze przetestujesz, bo znasz się na rzeczy :flirt: Edytowane przez Janko
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Yokerku, nie udawaj, że nie jesteś warszawskim trollem, tylko zgłaszaj się do Jesiona i bierz się za robotę. Na pewno dobrze przetestujesz, bo znasz się na rzeczy :flirt:

 

 

 

Nie uda nam się przeprowadzić miarodajnych testów na wypadzie za miasto .

Z całym szacunkiem,ale to wymaga trochę pracy i w miarę skupienia na 2-ch konkretnych egzemplarzach,zrobienie: zdjęci, opisów, itp.

 

Zebrałem już wszelkie pomoce naukowe :yes: ,nawet znalazłem sztuczna gwiazdę "made in home" a wiec jeśli propozycja Adama nadal będzie aktualna to poświecę parę godzin by zobaczyć" co w trawie piszczy".

 

Janko,

Ty chyba tez nie miał byś daleko do Adamowego obserwatorium ? Twoje wskazówki,rady , sugestie,z pewnością będą cennym wkładem w oszacowaniu różnic i podobieństw :Salut:

 

Y

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie uda nam się przeprowadzić miarodajnych testów na wypadzie za miasto .

Z całym szacunkiem,ale to wymaga trochę pracy i w miarę skupienia na 2-ch konkretnych egzemplarzach,zrobienie: zdjęci, opisów, itp.

 

Zebrałem już wszelkie pomoce naukowe :yes: ,nawet znalazłem sztuczna gwiazdę "made in home" a wiec jeśli propozycja Adama nadal będzie aktualna to poświecę parę godzin by zobaczyć" co w trawie piszczy".

 

Janko,

Ty chyba tez nie miał byś daleko do Adamowego obserwatorium ? Twoje wskazówki,rady , sugestie,z pewnością będą cennym wkładem w oszacowaniu różnic i podobieństw :Salut:

 

Y

Jeśli tylko bym się przydał, to chętnie. Jednak z moją znajomością teleskopów to pewnie mógłbym co najwyżej nosić. :whistling:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przydasz się Janko.

 

Ale teraz z II giej beczki:

2 lub 3 lata temu na forum w "sprzedam" był teleskop Newton na Dobsonie/mocno wysłużony/ o parametrach 250/1800.

 

Poszukuje tego sprzętu,wiem ze osoba która sprzedawał go pochodzi z Konina i być może są jakieś posty w archiwum albo ktoś pamięta i ma namiary telefoniczne/e-mailowe ? .

 

Teleskop ten był dziełem mojego znajomego z firmy" Viper Glass", który zmuszony był go sprzedać.

 

Będę wdzięczny za wszelkie informacje.

 

ciemnego nieba

 

Y

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja również się zgłosiłem do testowania. Niestety, linczowanie Pablita trochę się przeciągnęło (jakoś tak do północy), a potem zapomniałem o całym świecie, ciesząc sie nową zabawką. Nie mniej jednak jako przedstawiciel warszawskich troli, chętnie wezmę udział w testach sprzętu. Mogę użyczyć działki, aby przetestować je w warunkach miejskich w większej grupie ochotników.

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

testy wizualne zawsze będą w sporym stopniu subiektywne (nie neguję ich przydatności)

mam propozycję prostego testu, który da bardziej obiektywne wyniki. Nie wyznaczymy bezwzględnych parametrów ale przynajmniej względną różnice między teleskopami ... chodzi oczywiście o sprawność luster bo w tym podobno tkwi największa przewaga GSO nad Syntą

potrzebna będzie flatownica i kamerka. Wystarczy przy tym samym gainie zmierzyć ilość zarejestrowanych elektronów. Dodatkowo poznamy poziom winietowania co wizualnie będzie bardzo trudne do wyznaczenia

wcześniej przydałoby się zmierzyć ogniskowe obu teleskopów oraz źrenice wejściowe ... tak na wszelki wypadek B)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.