Skocz do zawartości

GSO 8" vs Sky-Watcher (Synta) 8" - LIVE


Adam_Jesion

Rekomendowane odpowiedzi

Minęły ponad 4 miesiące porównania i żadnych konkretów. Brak ludzi, sprzętu czy pogody?

Największy portal astro w Polsce nie potrafi porównania zrobić? :szczerbaty:

jakoś brak zainteresowania takim testem

Adam kilka razy deklarował, że udostępni sprzęt do testu więc może podejmiesz się?

warto też zebrać opinie osób posiadających te teleskopy dłużej. Czy po jakimś czasie nie wychodzą jakieś typowe usterki itp.?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja posiadam Gso od kilku tygodni, z większych wad dłuższego użytkowania można zaliczyć mnóstwo niedokręconych śrubek w tubie (szczególnie na mocowaniach przy osi obrotu góra-dół) na szczęście "naprawa" zajeła mi kilka minut : ). I irytujące sprężyny, trzeba się namęczyć (nie raz zabolało gdy poobijałem palce) by je delikatnie ściągnąć nie wiem jak z syntą nie miałem z nią do czynienia. Jeśli ktoś ma synte z okolic Wrocławia (mam do niego tylko 30km) to chętnie przyłącze się do testu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli ktoś ma synte z okolic Wrocławia (mam do niego tylko 30km) to chętnie przyłącze się do testu :)

zapraszamy na wspólne wypady obserwacyjne na Tąpadła

nie tylko w celach testowych

Synt na ogół jest kilka. Od starszych wersji z wyciągiem R&P po nowe modele rozsuwane ... w różnym rozmiarze i kolorze :D

umawiamy się w okolicach nowiu w tym wątku

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jakoś brak zainteresowania takim testem

Adam kilka razy deklarował, że udostępni sprzęt do testu więc może podejmiesz się?

warto też zebrać opinie osób posiadających te teleskopy dłużej. Czy po jakimś czasie nie wychodzą jakieś typowe usterki itp.?

 

pozdrawiam

Liczyłem bardziej na testy "laboratoryjne" - sprawdzenie % odbicia i dokładności wykonania na kilku losowo wybranych lustrach GSO i SW.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w PTMA w Warszawie mają sprzęt i specjalistów potrafiących zrobić pomiary na nożu

pomiar współczynnika odbicia to już nieco trudniejsza sprawa ale też wykonalna. Znacznie prościej można porównać sprawność warstw obu teleskopów flatownicą i precyzyjną kamerką astronomiczną (16 bit)

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

No, niebieskie się zrobiły...

 

Zabawne, bo nie zauważyłem :)

No ale bez żartów, wyglądają jak GSO Deluxe, mają chyba te same okulary(9mm + 30mm) i to samo mocowanie i być może oś azymutu na łożysku rolkowym(ale to trzeba sprawdzić) a ceny............są ciekawe. To chyba akurat zauważyłeś.

Edytowane przez marpio
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cena niższa o 500-700zł w zależności od modelu 8",10" czy 12". To tak niewiele, że niektórzy pewnie tego nawet nie zauważą :szczerbaty:

ale o co chodzi :blink:

8" w delcie 1479zł a GSO 8" w np. astrokraku 1499zł różnica 20zł

10" w delcie 1979zł a GSO w astrokraku 2099zł różnica 120zł

12" w delcie 2979zł a GSO w astrokraku 2999zł różnica 20zł

gdzie te różnice po 500-700zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.......................gdzie te różnice po 500-700zł?

 

Pojawiły się modele niebieskie więc porównujemy ceny" białych" kontra ceny "niebieskich".

Jeśli nadal nie zauważyłeś o co mi chodzi podam Ci link do cen "białych".

http://astromarket.pl/catalogsearch/result/?q=Deluxe&order=relevance&dir=desc

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astromarket w takim razie bardzo drogi jest skoro te teleskopy konkurencja ma taniej. Czas poznać inne sklepy.

np. http://www.astrokrak.pl/dobsony/1184-teleskop-gso-dobson-8-203-1200-m-crf-deluxe.html

i jeszcze jeden: http://www.astro-partner.pl/product_info.php/teleskop-gso-dobson-mcrf-delux-p-999

Edytowane przez piotrkusiu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Astromarket w takim razie bardzo drogi jest skoro te teleskopy konkurencja ma taniej.

No właśnie różnice są spore. Pamiętam była jakiś czas temu dyskusja co do cen. Podobno niska cena wcale nie oznacza, że można dostać za nią towar. Podobno często jest tylko zachętą do zainteresowania się ofertą sklepu.

Jak będzie z dostępnością nowych "niebieskich" w dobrej cenie okaże się za jakiś czas.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

czy nikt z Was nie zwraca uwagi, że są to teleskopy od innych dostawców??? Gdybyśmy mieli w ofercie wersję "niebieską" z taką różnicą cenową rozumiałbym Wasze komentarze.

Mieliśmy niższe lub takie same ceny na GSO co konkurencja ale na chwilę obecną są one niedostępne więc zmieniliśmy czasowo dostawcę na droższego ale umożliwiło nam to zaoferowanie tych teleskopów na rynku dla osób które nie będą chciały czekać i są zdeterminowane na zakup pomimo wyższej ceny. Czy to źle? Mogliśmy utrzymać starą ceną tak jak to zrobił Astrokrak ale bez dostępności towaru do "odwołania" lub poszukać w Europie innego dostawcy który zagwarantował nam dostawę ale niestety za wyższą cenę - taka podjęliśmy decyzję. Jak wróci dostępność u tańszego dostawcy oczywiście zmienimy cenę.

 

To tyle w kwestii porównań cenowych.

 

Co do wersji niebieskiej mam nadzieję, że niedługo będziemy mogli ją Wam zaoferować i ceny będą na pewno porównywalne z konkurencją.

 

Pozdr

Jazz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Z produktów SW/GSO miałem okazję porównać tylko szukacze 50mm. Wygrał zdecydowanie szukacz SW dając nie tylko lepsze obrazy ale też lepszy zasięg. To co w SW widziałem na wprost to w GSO widoczne było zerkaniem. Nie spodziewałem się tak niskiej jakości GSO bo przecież "apertura" porównywalna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Wczoraj na placu boju w Blizinach spotkały się dwie dziesięcocalówki - rozkładana Synta i GSO w pełnej tubie. Niestety, czasu na obserwacje było bardzo mało - zaledwie 1,5 godziny ze Słońcem schowanym 14-15° pod horyzontem. Do tego zjawił się nowy narybek i nie bardzo był czas na testy. Mimo to udało się nam wyszarpać parę minut na porównanie Hantli. W obu wyciągach był ES11 82°.

Kontrast był zdecydowanie lepszy w GSO. Sama mgławica znacznie wyraźniejsza, parę okolicznych słabych gwiazdek , które w Syncie wyłapałem po paru sekundach, w GSO było widocznych od razu. Tło nieba znacznie jaśniejsze w Syncie.

Bardzo podobała mi się też kultura pracy dobsona w GSO - no i oczywiście wyciągu. Rozczarował mnie za to kitowy okular 30mm (spodziewałem się więcej po nim), ale sądzę, że powinienem wstrzymać się z pełnym osądem do okazji, kiedy uda się przeprowadzić konkretniejsze testy.

 

Zastanawialiśmy się też, jakie znaczenie mogła mieć różnica w konstrukcji (pełna tuba vs niepełna) oraz różnica w przebiegu luster (o ile dobrze kojarzę, Synta użytkowana od 1,5 roku, nie wiem czy zwierciadła były kiedykolwiek myte; GSO - nówka, po paru sesjach balkonowch).

Edytowane przez panasmaras
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozczarował mnie za to kitowy okular 30mm (spodziewałem się więcej po nim), ale sądzę, że powinienem wstrzymać się z pełnym osądem do okazji, kiedy uda się przeprowadzić konkretniejsze testy.

 

Powiedz tylko kiedy :yes:

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnio jak przez tego 30 mm patrzyłem byłem raczej zachwycony, no ale może brak mi doświadczenia więc nie będę się upierał. Jakkolwiek jednak przez Naglera też patrzyłem i owszem miał wspaniałe pole, ale ten GSO był mega, mega wygodny w porównaniu do TV, który ponadto był wrażliwy na każdy drobny ruch głowy i obraz lubił znikać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.