Skocz do zawartości
ekolog

Zagadki, pytania i pomysły na temat kosmosu

Rekomendowane odpowiedzi

Napisano (edytowane)

Brawo Loxley! :)

Tak - dokładnie to powinien wziąć pod uwagę człowiek obliczający stosunek prawdopodobieństw trafienia w te obiekty czegoś nadlatującego szybko z kosmosu.

Na niebie z Księżyca Ziemia jest widziana jako większa tarcza więc ona chroni statystycznie Księżyc bardziej niż odwrotnie.

Behlur zaproponował obliczenia zakładając, że te obiekty są jakby nieskończenie daleko od siebie (co czasem ma sens) ale tu akurat jak porównany średnice Ziemi z odległością od Ksieżyca to mamy liczby z tej samej bajki (12, 360) i tak robić nie należało.

By nie bawić się w prawdziwe liczby.

Niech powierzchnia przekroju Ziemi będzie 9  (w jakichś jednostkach)

Powierzchnia przekroju Księżyca 1.

Niech sfera o promieniu jak odległość Ziemia Ksieżyc (360 tys km) ma powierzchnię 7000.

Taka sama sfera jest do rozpatrzenia dookoła Księżyca i taka sama dookoła Ziemi.

Pociski nadlatujące zewsząd ku ksiezycowi sa odfiltrowywane przez tarczę ziemi czyli ich ilość maleje - doleci z nich wszystkich   ułamek (7000-9)/7000.

Pociski nadlatujace ku Ziemi sa odfiltrowywane przez tarczę Księżyca czyli ich ilość maleje - doleci z nich wszystkich  ułamek (7000-1)/7000.

Zatem prawidłowy wzór stosunków prawdopodobieństw nie jest 1/9 lecz

1 * (7000-9)/7000

----------------------------

9 * (7000-1)/7000

zatem wynosi   [1*(7000-9)] / 9*(7000-1)]

Obrazując sprawę inaczej. Po poligonie wojskowym gdzie latają zabłąkane kule lepiej przechadzać się z bardzo grubym kolegą niż z bardzo chudym, a już na pewno nie warto samemu (sic!)

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
  • Dziękuję 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta

Nie wiedziałem gdzie wkleić, ...............Zdjęcie Huraganu Irma. Właśnie pustoszy Florydę. A ja widzę galaktykę spiralną. I myślę sobie, że może odpowiedzi na niektóre pytania mamy przed nosem.

huragan irma.png

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta