Skocz do zawartości
E.Eri

Supernowa typu Ia w M101

Promowane odpowiedzi

E.Eri    140

W bazie AAVSO pojawiły się pierwsze wyniki fotometrii (wstępnie zatwierdzone) PTF11kly wykonane 25 sierpnia ok. 3-4 UT za pomocą filtra V. W ciągu niespełna 2 godzin jasność supernowej wzrosła o ok. 0,2 mag (z 14,79 do 14,59 mag).

ptf11kly.gif

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość astrodamian27   
Gość astrodamian27

Kolejne pojaśnienie już poniżej 14 mag jak wynika z aavso :astronom:

post-10327-0-60253400-1314521801_thumb.jpg

Edytowane przez astrodamian27

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
dobsonme    285

Już przeskoczyła 13 mag. Szykuje się najjaśniejsza supernowa w tym roku.

• Lubię 1

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
sawes1    656

Czyżby była szansa ustrzelić ją w wizualu w Jodłowie?

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
dobsonme    285

Czyżby była szansa ustrzelić ją w wizualu w Jodłowie?

Jak dobrze pójdzie to nawet przez lornetkę. Podobno ma w tej chwili ok. 12.5 mag. Pewnie już za dużo nie pojaśnieje ale jeszcze jedno magnitudo jest prawdopodobne.

PS. Dostała już normalne oznaczenia SN 2011fe

Edytowane przez dobsonme
  • Lubię 3

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
E.Eri    140

Jasna supernowa w galaktyce Messiera jest fe? Normalnie skandal! ;)

Dobsonme ma rację z jasnością; z wykresu dotychczasowych obserwacji można zaryzykować prognozę, że maksimum supernowa osiągnie na poziomie 11,5-12 mag.

Image1.gif

• Lubię 2

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Tomek96    367

Już ma 11.5 mag i ciągle nam jaśnieje ta Supernowa. Według mnie dojdzie do ok. 10.8-11.2 mag.

Pozdrawiam

Tomek

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
dobsonme    285

I już 10.5 mag. W końcu Ia, więc nie ma się co dziwić. Jest jeszcze dużo czasu na obserwację, każdy chętny zdąży.

956963641.png

• Lubię 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
panasmaras    2113

I już 10.5 mag

Rewelacja! To oznacza, że jest spokojnie w zasięgu lornetek 70mm! yahoo.gif

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Piotr Brych    1154

Skoro jest już w zasięgu lornetek, to tradycyjnie załączam fragment mojego atlasu tak aby był widoczny cały obszar pomiędzy M101 a Mizarem i Alkorem co pozwoli posiadaczom małego sprzętu szybko dojść do M101 i zlokalizować SN. Jasność gwiazd w atlasie do 12.0 mag. Zatem SN jest zauważalnie jaśniejsza od najsłabszych gwiazd z atlasu. Kółko symbolizujące SN ma rozmiar odpowiedni do gwiazd o tej samej jasności ujętych w atlasie. Rozmiar M101 z atlasu obejmuje galaktykę taką jak na najbardziej wypasionych zdjęciach tak więc w wizualu będzie ona zazwyczaj dużo mniejsza.

Rozdzielczość obrazu jest duża po to aby ładnie wyszło na wydruku (wystarczy A4 - będzie to jakieś 80% oryginalnej skali atlasu) natomiast do oglądania na typowym monitorze się nie nadaje.

SN.png

Edytowane przez Piotr Brych
  • Lubię 6

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość astrodamian27   
Gość astrodamian27

Panowie i Panie, już mamy 10.2 mag jasności,czyżby przekroczyła poniżej 10 mag B):astronom:

post-10327-0-72808100-1315035089_thumb.jpg

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
angelscorpion    199

Podobno już nawet 9.9 mag

sn2011fe-d

Adam, to przy najbliższej okazji zapolujemy na nią :szczerbaty:

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
adam_k27    135

Adam, to przy najbliższej okazji zapolujemy na nią :szczerbaty:

KONIECZNIE :) Ciekawi mnie ile jeszcze pojaśnieje. Skoro to Ia to może uda jej się nawet przyćmić swoim blaskiem gakatykę (7.9 mag) zobaczymy.

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
Gość astrodamian27   
Gość astrodamian27

Ciekawy filmik B)

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
adam_k27    135

Wczoraj po 23, gdy księżyc już zaszedł, wystawiłem teleskop na balkon w celu wypatrzenia rzeczonej supernowej. :astronom: Niestety balkon w mieście i niebo mocno zanieczyszczone światłem. M101 nietrudno zlokalizować - dwie ostatnie gwiazdki dyszla wielkiego wozu, nad nimi tworzymy w wyobraźni trzeci punkt tworzący trójkąt równoboczny i w ten punkt kierujemy teleskop. Tak też zrobiłem ale niestety w rzeczonym miejscu niczego nie odnalazłem. Wyciągnąłem więc netbooka ze Stellarium i poczynając od ostatniej gwiazdki w dyszlu doskakałem po gwiazdach do M101 żeby przekonać się że w miejscu gdzie powinna ona się znajdować niczego nie widać bo galaktyka najwyraźniej tonie w morzu LP. Przyjrzałem się jednak dokładnie układowi gwiazd w Stellarium oraz w okularze i znalazłem słabą niebieskawą gwiazdkę której Stellarium nie pokazywało. Gwiadka widoczna wyraźnie bez potrzeby zerkania. Znajdowała tuż pod miejscem w którym powinno się znajdować jądro M101. Tak więc po raz pierwszy na własne oczy zobaczyłem supernową :banan: . Przyjrzałem się jeszcze otaczającym gwiazdom. Miałem w okularze gwiazdkę o jasności 9mag i supernowa świeciła wyraźnie słabiej od niej. Była też gwiazdka o jasności 10.30, która świeciła z podobną siłą. Z kolei gwiazdy o jasności 11.45 mag nie widziałem wogóle. Conajwyżej momentami coś mi tam majaczyło zerkaniem, na tyle słabo że sam nie wiem czy coś tam widziałem czy nie. Jasność supernowej oszacowałbym więc na 10-10.5mag. Zauważyłem też że obraz supernowej był jakby bardziej rozmyty i mniej punktowy (szpilkowaty) niż innych gwiazd, z zauważalnym niebieskawym zabarwieniem. Samej M101 nie udało mi się wyłuskać, nawet z filtrem Baader Semi Apo, redukującym LP, który w tych warunkach całkiem ładnie przyciemniał tło gwiazdowe. Mam nadzieję że uda mi się jeszcze dokonać obserwacji na ciemniejszym niebie.

Edytowane przez adam_k27
  • Lubię 7

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
angelscorpion    199

Świetna robota Adam :astronomer2: Mam nadzieję, że wkrótce razem zapolujemy na supernową, może na nowej miejscówce? Pozdrawiam

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta
don Pedro    441

Świetna robota Adam :astronomer2: Mam nadzieję, że wkrótce razem zapolujemy na supernową, może na nowej miejscówce? Pozdrawiam

Gratuacje! :notworthy:

I już 10.5 mag. W końcu Ia, więc nie ma się co dziwić. Jest jeszcze dużo czasu na obserwację, każdy chętny zdąży.

956963641.png

Oby była tylko pogoda, to wrzuciłbym aparat na EQ5 i....miałbym udokumentowaną supernową w wiatraczku B)

Edytowane przez don Pedro

Udostępnij tego posta

Odnośnik do posta