Jump to content

Supernowa typu Ia w M101


E.Eri
 Share

Recommended Posts

W bazie AAVSO pojawiły się pierwsze wyniki fotometrii (wstępnie zatwierdzone) PTF11kly wykonane 25 sierpnia ok. 3-4 UT za pomocą filtra V. W ciągu niespełna 2 godzin jasność supernowej wzrosła o ok. 0,2 mag (z 14,79 do 14,59 mag).

 

ptf11kly.gif

Link to comment
Share on other sites

Czyżby była szansa ustrzelić ją w wizualu w Jodłowie?

Jak dobrze pójdzie to nawet przez lornetkę. Podobno ma w tej chwili ok. 12.5 mag. Pewnie już za dużo nie pojaśnieje ale jeszcze jedno magnitudo jest prawdopodobne.

 

PS. Dostała już normalne oznaczenia SN 2011fe

Edited by dobsonme
 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Jasna supernowa w galaktyce Messiera jest fe? Normalnie skandal! ;)

 

Dobsonme ma rację z jasnością; z wykresu dotychczasowych obserwacji można zaryzykować prognozę, że maksimum supernowa osiągnie na poziomie 11,5-12 mag.

 

Image1.gif

 • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Skoro jest już w zasięgu lornetek, to tradycyjnie załączam fragment mojego atlasu tak aby był widoczny cały obszar pomiędzy M101 a Mizarem i Alkorem co pozwoli posiadaczom małego sprzętu szybko dojść do M101 i zlokalizować SN. Jasność gwiazd w atlasie do 12.0 mag. Zatem SN jest zauważalnie jaśniejsza od najsłabszych gwiazd z atlasu. Kółko symbolizujące SN ma rozmiar odpowiedni do gwiazd o tej samej jasności ujętych w atlasie. Rozmiar M101 z atlasu obejmuje galaktykę taką jak na najbardziej wypasionych zdjęciach tak więc w wizualu będzie ona zazwyczaj dużo mniejsza.

 

Rozdzielczość obrazu jest duża po to aby ładnie wyszło na wydruku (wystarczy A4 - będzie to jakieś 80% oryginalnej skali atlasu) natomiast do oglądania na typowym monitorze się nie nadaje.

SN.png

Edited by Piotr Brych
 • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Wczoraj po 23, gdy księżyc już zaszedł, wystawiłem teleskop na balkon w celu wypatrzenia rzeczonej supernowej. :astronom: Niestety balkon w mieście i niebo mocno zanieczyszczone światłem. M101 nietrudno zlokalizować - dwie ostatnie gwiazdki dyszla wielkiego wozu, nad nimi tworzymy w wyobraźni trzeci punkt tworzący trójkąt równoboczny i w ten punkt kierujemy teleskop. Tak też zrobiłem ale niestety w rzeczonym miejscu niczego nie odnalazłem. Wyciągnąłem więc netbooka ze Stellarium i poczynając od ostatniej gwiazdki w dyszlu doskakałem po gwiazdach do M101 żeby przekonać się że w miejscu gdzie powinna ona się znajdować niczego nie widać bo galaktyka najwyraźniej tonie w morzu LP. Przyjrzałem się jednak dokładnie układowi gwiazd w Stellarium oraz w okularze i znalazłem słabą niebieskawą gwiazdkę której Stellarium nie pokazywało. Gwiadka widoczna wyraźnie bez potrzeby zerkania. Znajdowała tuż pod miejscem w którym powinno się znajdować jądro M101. Tak więc po raz pierwszy na własne oczy zobaczyłem supernową :banan: . Przyjrzałem się jeszcze otaczającym gwiazdom. Miałem w okularze gwiazdkę o jasności 9mag i supernowa świeciła wyraźnie słabiej od niej. Była też gwiazdka o jasności 10.30, która świeciła z podobną siłą. Z kolei gwiazdy o jasności 11.45 mag nie widziałem wogóle. Conajwyżej momentami coś mi tam majaczyło zerkaniem, na tyle słabo że sam nie wiem czy coś tam widziałem czy nie. Jasność supernowej oszacowałbym więc na 10-10.5mag. Zauważyłem też że obraz supernowej był jakby bardziej rozmyty i mniej punktowy (szpilkowaty) niż innych gwiazd, z zauważalnym niebieskawym zabarwieniem. Samej M101 nie udało mi się wyłuskać, nawet z filtrem Baader Semi Apo, redukującym LP, który w tych warunkach całkiem ładnie przyciemniał tło gwiazdowe. Mam nadzieję że uda mi się jeszcze dokonać obserwacji na ciemniejszym niebie.

Edited by adam_k27
 • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Świetna robota Adam :astronomer2: Mam nadzieję, że wkrótce razem zapolujemy na supernową, może na nowej miejscówce? Pozdrawiam

Gratuacje! :notworthy:

I już 10.5 mag. W końcu Ia, więc nie ma się co dziwić. Jest jeszcze dużo czasu na obserwację, każdy chętny zdąży.

956963641.png

Oby była tylko pogoda, to wrzuciłbym aparat na EQ5 i....miałbym udokumentowaną supernową w wiatraczku B)

Edited by don Pedro
Link to comment
Share on other sites

Gratuacje! :notworthy:

 

Oby była tylko pogoda, to wrzuciłbym aparat na EQ5 i....miałbym udokumentowaną supernową w wiatraczku B)

 

Ja wrzuciłem Nikona na EQ3. Zdjęcie raczej w celach dokumentacyjnych, bez walorów estetycznych, ale jak na użyty sprzęt (ruski obiektyw Tair 135mm na Nikonie D70s i EQ3) i miejsce (taras mojego domu w podwarszawskiej miejscowości) daje jako tako radę. Załączam - 8x4min, 1x6min, 3xdark.

m101 median no prc3 crp gimp crp podbite.jpg

Edited by karpies
 • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Zauważyłem też że obraz supernowej był jakby bardziej rozmyty i mniej punktowy (szpilkowaty) niż innych gwiazd, z zauważalnym niebieskawym zabarwieniem.

 

Z tej odległości obraz supernowej jest punktowy a więc raczej seeing lub kolimacja.

Dodatkowo nie mogła być niebieska, jej kolor B-V=0.58 jest bliski barwie Słońca.

pozdrawiam

 

PS. Chyba właśnie przekroczyła 10 mag.

 

Edit: OK już wiem jak z tym kolorem. To co napisałem pochodzi z wczesnych pomiarów. Obecnie B-V ocenia się na około 0, czyli porównywalnie z Riglem, a więc głupoty pisałem wcześniej. Sorki.

Edited by dobsonme
Link to comment
Share on other sites

Z tej odległości obraz supernowej jest punktowy a więc raczej seeing lub kolimacja.

Dodatkowo nie mogła być niebieska, jej kolor B-V=0.58(niepewne ale na pewno nie niebieska) jest bliski barwie Słońca.

pozdrawiam

 

PS. Chyba właśnie przekroczyła 10 mag.

 

Kolimację mam dobrą, obserwowałem przez refraktor a nie newtona. Seeing - być może, ale inne gwiazdki były ostrzejsze. Ja to sobie tłumaczyłem że otoczenie (galaktyka) lekko rozpraszała światło supernowej.

Link to comment
Share on other sites

Kolimację mam dobrą, obserwowałem przez refraktor a nie newtona. Seeing - być może, ale inne gwiazdki były ostrzejsze. Ja to sobie tłumaczyłem że otoczenie (galaktyka) lekko rozpraszała światło supernowej.

 

 

Czego nie widzimy, to sobie dośpiewamy. :rofl: Ja do dzisiaj wmawiam sobie, że przez 10 cali widziałem most w M51 i ramię jednej z galaktyk w "Czułkach".

Link to comment
Share on other sites

gdy brukowiec przepisuje z brukowca to może być tylko śmiesznie :szczerbaty:

http://wiadomosci.onet.pl/nauka/spektakularna-eksplozja-juz-wkrotce-na-niebie,1,4842632,wiadomosc.html

 

ale to, że ten wątek o supernowej jest praktycznie nie do znalezienia na naszym forum przy użyciu forumowej wyszukiwarki, już nie jest śmieszne. może by ją tak przekierować na google?

 • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
  • MARS 2020 - mapa albedo powierzchni + pełny obrót 3D (tutorial gratis)
   Dzisiejszej nocy mamy opozycję Marsa więc to chyba dobry moment żeby zaprezentować wyniki mojego wrześniowego projektu. Pogody ostatnio jak na lekarstwo – od początku października praktycznie nie udało mi się fotografować. Na szczęście wrzesień dopisał jeśli chodzi o warunki seeingowe i udało mi się skończyć długo planowany projekt pełnej mapy powierzchni (struktur albedo) Marsa.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 135 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.