Skocz do zawartości

Supernowa typu Ia w M101


E.Eri

Rekomendowane odpowiedzi

cytat:

"Miłośnicy obserwacji kosmosu będą już wkrótce mieli niepowtarzalną okazję, aby zobaczyć spektakularną eksplozję gwiazdy. Ma do niej dojść w ciągu najbliższych dni..."

 

Z tym newsem to się spóźnili o 21 milionów lat :szczerbaty:

 

A tymczasem supernowa osiągnęła już chyba mniej więcej maksimum blasku w okolicach 10mag i wygląda na to że już za wiele nie pojaśnieje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego nie widzimy, to sobie dośpiewamy. :rofl: Ja do dzisiaj wmawiam sobie, że przez 10 cali widziałem most w M51 i ramię jednej z galaktyk w "Czułkach".

Spoko, Sawes, ja podczas jednej z moich pierwszych obserwacji miałem problem z odnalezieniem M101 i do dziś nie jestem pewien, czy ją widziałem :rofl: Ale może dzięki supernowej mi się to uda, pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gdy brukowiec przepisuje z brukowca to może być tylko śmiesznie :szczerbaty:

http://wiadomosci.onet.pl/nauka/spektakularna-eksplozja-juz-wkrotce-na-niebie,1,4842632,wiadomosc.html

 

ale to, że ten wątek o supernowej jest praktycznie nie do znalezienia na naszym forum przy użyciu forumowej wyszukiwarki, już nie jest śmieszne. może by ją tak przekierować na google?

Myślę, że onet ma tłumaczy, którzy nie mają bladego pojęcia o astronomii (czy jest tak również w innych dziedzinach? - nie wiem), dlatego wychodzą tego typu "kfiatki" :rofl:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczorajszej nocy 11IX wybrałem sie na pobliską polankę aby zobaczyć i uwiecznić to cudo.

Chyba trochę na głowę upadłem bo pomimo ponad 20 stopni w nocy ,halnego wiatru i złośliwie wtedy świecącej Pełni udało mi sie złapać kilka fotonów Supernowej.

 

Mało widoczna galaktyka ale Supernowa za to już wyraźna, zasięg oceniam na "oko na około 13.5 mag , fota wykonana przez Canona 70-200IS (przy 200) i F4 . W sumie 8 klatek po około 120 sekund na Astrotracku. Iso od 200 do 800.

Troche żałuje że nie zabrałem TSa 65 ale nie sądziłem że w ogóle coś złapię.

 

M101 SN small.jpg

 

takie miałem widoki na polance koło skoczni po 30 sekundach naświetlania przy f4 i 12 mm , mogłem zabrać gazety do czytania :Boink:

 

_MG_9636small.jpg

 

Próbowałem na koniec bez prowadzenia złapać na tle świerka z Sigmy 1.4 ,50 mm , 8sek.

 

_MG_9664small.jpg

 

Daję tu pojedynczą klatkę , na stacku widać majączącą supernową ale świerk mi się rozjechał i w sumie z "artystycznego " (ale wielkie słowa :) ) nic ciekawego by nie wyszło.

 

ps. Dopiero wprawiam się w składanie DSSem ale za każdym razem mam mocno "sprane" kolory, gdzie tkwi mój błąd w ustawieniach ? Wie ktoś?

  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czego nie widzimy, to sobie dośpiewamy. :rofl: Ja do dzisiaj wmawiam sobie, że przez 10 cali widziałem most w M51 i ramię jednej z galaktyk w "Czułkach".

Bo w ciemną zimowo-wiosenną noc w 10" widać most w M51 :astronom:

 

Supernowa oczywiście wypatrzona- bardzo jasna w przeciwieństwie do bladej M101

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc na urlopie w Zakopanem, gdzie niebo choć nie idealne, to o wiele przewyższa ciemnością warszawskie (w kierunku zachodnim droga mleczna sięga horyzontu), pofotografowałem galaktykę M101 wraz z lśniącą w niej supernową SN2011fe. Niestety M101 teraz znajduje się dość nisko, a z racji tego że co rano wstawałem o 6, to nie mogłem siedzieć nie wiadomo jak długo, czekając aż wzniesie się wyżej. Tym niemniej galaktyka się rejestrowała, a wraz z nią bardzo jasna (~10 mag) supernowa. To moja druga już ustrzelona supernowa w tym roku :)

 

117__M101_i_SN2011fe.jpg

 

Supernowa to ta jasna gwiazda na lewo od jądra M101. Zdjęcie średniej jakości, to efekt niekorzystnego położenia galaktyki, wysokiej czułości i potem mocnego "wyciągania" w PS. No i mojej niewiedzy w dziedzinie astrofotografi ;) Zdjęcie robione Nikonem D40X i Nikonowskim stałoogniskowym obiektywem 200 mm f/4. Całość posadzona na EQ3-2 z napędem w jednej osi

  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiejszego wieczora była niesamowita przejrzystość, nawet mimo dwóch dni po pełni z miasta widziałem drogę mleczną więc powtórzyłem polowanie na SN, tym razem z TS 65 APO.

Składanka 10x180 sek. ISO 400.

Zasięg na fotce od razu wzrósł do około 15.5 mag , strach pomyśleć co by było w czasie nowiu.

No i nie wiało na graniczącej z nośnością głowiczce 410 :), crop

 

2b.jpg

 

Kolejny etap to czekanie na nów ( na zlocie :) ) albo wyjazd za miasto które jedna świeci mi od północy.

 

 

 

Ps.Macku gdzie dokładnie robiłeś zdjęcia?

Coś wysypało supernowe z Tatr :)

  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps.Macku gdzie dokładnie robiłeś zdjęcia?

Coś wysypało supernowe z Tatr :)

 

Dopiero teraz przeczytałem to pytanie :sorry:

Zdjęcie było robione ze Starych Krzeptówek, blisko wylotu Dolinki za Bramką. Wielka Niedźwiedzica stała nisko nad Gubałówką, ale na szczęście nie w centrum łuny od Zakopanego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.