Skocz do zawartości

Literatura dotycząca astrofotografii


Xerum525

Rekomendowane odpowiedzi

Wiecie może czy są jakieś książki na temat astrofotografii? bo chciałbym zgłębić temat i taka pozycja byłaby bardzo przydatna.Sam szukałem ale nie znalazłem nic takiego,a jak zapytałem w księgarni to pani zrobiła tylko wielkie oczy i powiedziała że nie słyszała o niczym takim i że może mi jedynie zaproponować poradnik do zwykłej fotografii :/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za info :) postaram się ją gdzieś znaleźć,chociaż szkoda że nie ma nic aktualniejszego.A swoją drogą to dziwne że od tamtej pory nie ukazało się nic o takiej tematyce(w Polsce) bo myślę że znalazło by się dosyć spore grono odbiorców,jeśli spojrzeć chociażby po postach z pytaniami o astrofoto na forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Xerum525 , w grę wchodzą tylko pozycje polskojęzyczne czy może to być równiez literatura w języku angielskim ?

 

Raczej wolałbym polskojęzyczne,nie mówię że nie umiem angielskiego,ale boję się że będzie tam dużo fachowego słownictwa,z którym będę miał problem :szczerbaty: nie chciałbym co chwilę zaglądać do słownika.A jak to wygląda w praktyce?

Edytowane przez Xerum525
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej wolałbym polskojęzyczne

kiedy już wiesz, że nie ma aktualnych pozycji polskojęzycznych na temat astrofotografii. Jeśli myślisz poważnie o astronomii to bez korzystania angielskiego łatwo nie będzie. Jeśli masz silną motywację przeczytania publikacji angielskojęzycznej to poradzisz sobie. Ksiązki popularnonaukowe są pisane zazwyczaj prostym językiem więc z tłumaczeniem nie będziesz miał problemów. Kilkanaście pierwszych stron będziesz musiał czytać ze słownikem w ręce i może z pomocą tłumacza z googli, a potem już będzie coraz łatwiej. Warto zacząć, a silna motywacja to podstawa.

 

p.s. dużo ci da porównywanie haseł z astronomii z polskiej i angielskiej wikipedii. Treść haseł jest zazwyczaj inna ale tematyka ta sama więc łatwo domysleć się które partie tekstu angielskiego odpowiadają polskim i tym samym poznać fachowe słownictwo.

Edytowane przez skymacho2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, jest wiele dziedzin w których nie ma konkretnej fachowej literatury w języku polskim i chcą nie chcąc trzeba się przestawić na język angielski. Generalnie mogę powiedzieć że często nawet fachowa literatura nie jest napisana trudnym językiem pomijając pewne przypadki gdzie twórcą tekstu jest zespół indyjsko-polski :huh: . Jak na ironię często teksty rodowitych anglików czy amerykanów są o wiele strawniejsze.

 

Oprócz tych wspomnianych wcześniej mogę wymienić np. takie pozycje jak;

 

-CCD Astrophotography: High Quality Imaging from the Suburbs, Adam M. Stuart, M.D. 2006

-How to Photograph the Moon and Planets with Your Digital Camera, Tony Buick 2006

-Making Beautiful Deep-Sky Images Greg Parker 2007

-The Science and Art of Using Telescopes, Philip Pugh 2009

-Deep-Sky Video Astronomy, Steve Massey and Steve Quirk 2009

-Hunting and Imaging Comets, Martin Mobberley 2011

-Lunar and Planetary Webcam User’s Guide, Martin Mobberley 2006

-Creating and Enhancing Digital Astro Images, Grant Privett 2007

-Digital Astrophotography: The State of the Art, David Ratledge (Ed.) 2005

 

 

Plus masa literatury dotyczącej konkretnego rodzaju obiektów astronomicznych, gdzie można dodatkowo znaleźć informacje dotyczące ich fotografowania.

 

PS: Wiedza teoretyczna jest ważna ale nic nie zastąpi doświadczenia, dobrego sprzętu i ciemnego nieba.

Edytowane przez lukaszp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę że nie mam wyboru i muszę się przełamać :D Dzięki wielkie za rady i przykłady konkretnych tytułów :) na pewno znajdę wśród nich coś dla siebie.

 

lukaszp masz całkowitą rację,ale chciałem najpierw poznać podstawy i zorientować się w jaki sprzęt będę się musiał wyposażyć.Doszedłem też do wniosku że najrozsądniej będzie się zaopatrywać stopniowo w miarę możliwości finansowych,a nie rzucać się od razu na wszystko,bo to raczej trudne do zrealizowania dla przeciętnego astroamatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne że tak. Znam to, ja jak narazie jestem na etapie planowania bo po długim przestoju dopiero w tym roku poważniej wróciłem do astro/astrofoto....Chyba już wiem co chce i tylko czekam na niespodziewany przypływ gotówki :Boink:

 

Życzę owocnego kompletowania sprzętu.

 

PS: Jeli chcesz parę ciekawych "info" to wyślij mi na PW swojego maila.

 

Pozdro

Edytowane przez lukaszp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Sorry za odgrzewanie starego tematu, ale to jedyny jaki pojawia się po szukaniu klucza "książki astrofotografia" na forum - jest to dla mnie zaskoczenie.

Do listy książek, które wpadły w moje ręce dołączyła ostatnio ta:

http://www.willbell.com/aip/index.htm

 

Polecam początkującym (jak ja), bo w przeciwieństwie do forum, gdzie wiedza jest mocno rozrzucona, tutaj dostajemy ustrukturyzowany wykład, od zasad działania matryc, poprzez omówienie wszystkich niedokładności kamer (darki, biasy) po pokazanie metod obróbki.

A wszystko to... z wyprowadzeniem wszelkich zależności (wzorów) - to cieszy dociekliwych.

Zagadką pozostaje dla mnie, że tak niewiele książek tego wydawnictwa jest u polskich dystrybutorów sprzętu astro. Ważna uwaga - książka nie zajmuje się praktyczną stroną fotografowania a obróbką obrazu właśnie.

 

Z listy powyżej z absolutnie czystym sumieniem polecam:

Michael Covington "Digital SLR Astrophotography".

 

To rewelacyjny wstęp (ok. 160str.) dla kogoś, kto nie postawił jeszcze żadnych kroków w temacie - mam, mogę pożyczyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.