Skocz do zawartości

Walimska Droga Mleczna


Kuba J.

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :)

 

Wczoraj tak naprawdę pierwszy raz miałem okazję sfotografować Drogę Mleczną ze statywu paralaktycznego. To właśnie wtedy dowiedziałem się, że dosłownie MINIMALNA zmiana ostrości może mieć fatalny wpływ na wynik końcowy (czytaj - zamiast 1200 gwiazd widać 20).

 

Podejrzewam, że gdyby nie huraganowy wiatr i temperatura 10*C niższa, to wyniki byłyby jeszcze lepsze.

 

Poniższe zdjęcia to stacki 3-4 fotografii (65-75 sekund naświetlania każda, ISO 1600) i 1 darka. Czyli razem jakieś 10 zdjęć.

 

102065857.jpg

 

102070620.jpg

 

 

Z niecierpliwością czekam na zimę - wtedy będzie można pojechać z długimi czasami przy względnie niskim ISO, na przykład 400.

 

Pozdrawiam!

 

EDIT:

Nawet Amerykę widać :szczerbaty: !

Edytowane przez Kuba J.
  • Lubię 9
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba,

 

1. spróbuj nie wycinać tak mocno tła (jak pewnie sam zauważyłeś, niebo wczoraj nie było aż tak czarne, co nie znaczy, że nie było urokliwe ;) Nie skupiaj się na ilości wyciągniętych szczegółów - jak zdjęcie będzie bardziej miękkie, może się okazać, że jest dużo lepsze... potraktuj MW jak chmurkę a nie skupisko gwiazd.

 

2. Podbij trochę saturację, myślę, że mocniejszy kolorek da się wyciągnąć z tego zdjęcia.

 

Popracuj jeszcze nad nim na chłodno, na pewno ma jeszcze potencjał, bo noc była fajna :)

 

... i tak kroczek po kroczku... :)

 

Pozdrawiam

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za cenne wskazówki :).

 

Wiesz, dopiero się uczę - to mój pierwszy raz.

 

Zaraz popracuję nad materiałem i wrzucę jeszcze raz. Zobaczymy, jaki będzie efekt.

 

Generalnie robię tak, że zestackowane zdjęcia wstępnie (saturacja, kanały) obrabiam w Deep Sky Stacker, potem zapisuję plik wyjściowy jako TIFF i tutaj bawię się poziomami, którego z kolei eksportuję do JPEG i nanoszę zmiany w balansie kolorów.

 

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie robię tak, że zestackowane zdjęcia wstępnie (saturacja, kanały) obrabiam w Deep Sky Stacker, potem zapisuję plik wyjściowy jako TIFF i tutaj bawię się poziomami, którego z kolei eksportuję do JPEG i nanoszę zmiany w balansie kolorów.

 

Pozdrowienia!

 

Spróbuj tak:

 

złóż w DSS. Zapisz w 16 bitach w TIFF bez zmian wprowadzanych przez DSS.

W jakims programie graficznym... z umiarem kilka razy podciągnij krzywymi tak aby z tła wyciągnąć trochę szczegółów, potem poziomami wyreguluj zdjęcie tak aby rozciągnąć histogram od 0 do max'a...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zciągam nr.1 ale żeby doprowadzić do końca, to jakaś masakra na tym serwerze. Trzeba uważać co sie klika, bo właściwy "guzik" jest zazwyczaj gdzieś na dole strony...

 

P.S.

Ja się poddałem, może coś bym podziałał jak bym miał pojedyńcze RAW-y, ale chyba to za wysokie progi dla mnie... :(

 

Pozdro

 

P.S.

 

Kuba Twoje wersje całkiem ładne :) , szkoda że tak było ostatnio ciepło, czego nie lubią żadne cyfrówki bez chłodzenia :(

Edytowane przez Piotrek L.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest właśnie najgorsze - temperatura. Przy takim ciepełku zaraz pojawia się glow i masa hot pixeli. :(

 

Dzisiaj już nie dałem rady, ale jutro coś zakombinuję z drugim stackiem i wstawię na forum. Dodatkowo wrzucę na jakiś w miarę normalny serwer surówki, coby ktoś mógł się pobawić, gdyby zaszła taka potrzeba. :)

 

Osobiście mam nadzieję, że następnym razem będzie już tylko lepiej.

 

Dziękuję Wam wszystkim za pomoc! Przy najbliższej okazji stawiam :Beer:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucam surowe RAWy.

 

Pierwsza paczka:

DSC2886.NEF

DSC2887.NEF

DSC2888.NEF

 

Druga paczka + Dark:

DSC2892.NEF

DSC2893.NEF

DSC2894.NEF

DSC2895.NEF

DSC2908.NEF

 

 

Wybaczcie za taki rozgardiasz :(

 

PS.

Trzeba kliknąć na dole, po prawej "Slow download".

Edytowane przez Kuba J.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.