Jump to content

Balkonowa obserwacja z 27.03.2004


McArti
 Share

Recommended Posts

Przez lornetkę 7x50 obserwowałem Jowisza. 2 księzyce z lewej, jeden z prawej.

sprawdziłem w CDC i okazało sie, że w gąszczu z lewej przegapiłem 3ci księżyc.

 

Potem przesunąłem lornetkę na chybił trafił w lewą stronę i zobaczyłem wielkie na 5-6° skupisko gwiazd wypełniające całe pole. Było ładnie to narysowałem sobie to na kartce. :)

 

Oględziny w CDC wykazały, że to fragment jakiegoś małego gwiazdozbioru nad Panną.

Sprawdziłem mapki w moim nowym nabytku "Niebo na weekend" i okazało się, że to gromada otwarta MEL III w Warkoczu Bereniki odległa od nas o 300lat świetlnych.

Zasięg jaki zaobserwowałem na wprost bez żadnego wypatrywania to 7,4mag

 

ps. ten krótki opis tego co oglądałem powstał na motywach niekłamanej radochy jaką miałem przy czytaniu podobnych tekstów Oskara. :King:

Link to comment
Share on other sites

A tak ja zawsze zapisuję to co widziałem, a czasem dzielę się z kolegami z forum swoimi wrażeniami. Uważam, że jest miło zapisać co się widziało i czasem powrócić do tego choćby wspomnieniami.

Faktycznie ostatnio gadaliśmy z McArtim o róznych zjawiskach sprzed lat :P

Link to comment
Share on other sites

McArti :roll: 7,4 mag z balkonu a nie ma tam jakichś tanich parcelek na górce w pobliżu pod obserwatorium  :lol:  :lol:  :lol:

 

Janusz jeszcze jasnawo na zachodzie było i oczywiście o zasiegu przez lornetkę mówie :lol:

 

Rok temu max jaki wydawało mi sie, że widzę przez tę lornetkę to 8,5mag w lutni.

Link to comment
Share on other sites

U mnie na krańcu małego miasta zasięg na wprost bez żadnego wypatrywania to ok. 7,8 mag.

 

Ale wracając do tych zepsutych elektrowni OcelotX'a, to u Mnie wyłączają co najmniej raz na 2 tygodnie całe centrum i część krańca miasta ze świateł ulicznych. I tak jest do 3 dni nawet. Mam wtedy niebo jak w Jodłowie. He,he :twisted: :Arrow: :wink: :Arrow: :salu: :Arrow: :mrgreen: :Arrow: :shock: Zasięg lornetką 10x50 wyciągam wtedy nawet 9 mag. ale to normalne pod ciemnym niebem.

Przez ostatnie pół roku to nawet coraz częściej wyłaczają prąd na ulicach - może z oszczędności, ale dobra nasza. Cała przyjemność po mojej stronie. :P

 

Ta gromada w Warkoczu Bereniki jest faktycznie interesująca. :wink: To chyba najbardziej interesująca część nieba dla galaktycznych obserwatorów - krocie galaktyk. Właśnie szykuję się na obserwacje tej części nieba lustrem 17 cm. Może będzie ciekawie :shock: , w końcu lustro nie jest takie małe do deepsky.

Link to comment
Share on other sites

Ful szczęścia. I piękna brzegówka zaobserwowana, mały ale całkiem dobry pokazik nieba dla mieszkańców (Księżyc, Jowisz i Saturn) i nieco doświadczenia bo u nas się zaczęło o jakieś 3 minuty przed planowanym czasem no i jeszcze z nudnego profilu zrobił się prawdziwy bajerek. Z tego co wiem, co na jednym stanowisku wcale zjawiska nie widzieli (dobrze i źle).

Ale tam mają niebo :shock: . Pierwszy raz tak naprawdę widziałem Pannę, przed wyjazdem na stanowiska lukaliśmy na planetki- widziałem pierwszy raz Merkurego no i około 2 w nocy w Niedźwiadach (po prawie rocznej przerwie) Drogę Mleczną w Łabędziu (jeszcze nie w całej okazałości) a ja już ze szczęścia nie mogłem :D . Pare emek wytropiłem w Łabędziu i Kasjopei, M13 i to wszystko lornetką 7x50.

Wyprawa o taka :Cheers: .

Link to comment
Share on other sites

u Mnie wyłączają co najmniej raz na 2 tygodnie całe centrum i część krańca miasta ze świateł ulicznych. I tak jest do 3 dni nawet. Mam wtedy niebo jak w Jodłowie
u mnie bardzo rzadko wyłączają :( a znając moje szczęście to się coś zepsuje, w miescie ciemno jak na Syberii a na niebie pełno chmur :evil:
Link to comment
Share on other sites

Oj, to szczerze wam współczuje, ale niestety takie są uroki miasta. Wszystko jest pooświetlane i wokoło wiele budynków :? . Najgorsze jest jeszcze to, że młodzi obserwatorzy czesto po prostu boję się wychodzić sami wieczorem z mieszkania bo pełno jest osób, które miały by radoche nie z obserwacji, tylko z niszczenia sprzętu (zbakierowane społeczeństwo). Niedaleko mnie jest działka do sprzedania, ciemne niebo, mała wioska, zero strachu, może ktoś chętny :?: :wink:

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.