Skocz do zawartości

Balkonowa obserwacja z 27.03.2004


McArti

Rekomendowane odpowiedzi

Przez lornetkę 7x50 obserwowałem Jowisza. 2 księzyce z lewej, jeden z prawej.

sprawdziłem w CDC i okazało sie, że w gąszczu z lewej przegapiłem 3ci księżyc.

 

Potem przesunąłem lornetkę na chybił trafił w lewą stronę i zobaczyłem wielkie na 5-6° skupisko gwiazd wypełniające całe pole. Było ładnie to narysowałem sobie to na kartce. :)

 

Oględziny w CDC wykazały, że to fragment jakiegoś małego gwiazdozbioru nad Panną.

Sprawdziłem mapki w moim nowym nabytku "Niebo na weekend" i okazało się, że to gromada otwarta MEL III w Warkoczu Bereniki odległa od nas o 300lat świetlnych.

Zasięg jaki zaobserwowałem na wprost bez żadnego wypatrywania to 7,4mag

 

ps. ten krótki opis tego co oglądałem powstał na motywach niekłamanej radochy jaką miałem przy czytaniu podobnych tekstów Oskara. :King:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tak ja zawsze zapisuję to co widziałem, a czasem dzielę się z kolegami z forum swoimi wrażeniami. Uważam, że jest miło zapisać co się widziało i czasem powrócić do tego choćby wspomnieniami.

Faktycznie ostatnio gadaliśmy z McArtim o róznych zjawiskach sprzed lat :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

McArti :roll: 7,4 mag z balkonu a nie ma tam jakichś tanich parcelek na górce w pobliżu pod obserwatorium  :lol:  :lol:  :lol:

 

Janusz jeszcze jasnawo na zachodzie było i oczywiście o zasiegu przez lornetkę mówie :lol:

 

Rok temu max jaki wydawało mi sie, że widzę przez tę lornetkę to 8,5mag w lutni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie na krańcu małego miasta zasięg na wprost bez żadnego wypatrywania to ok. 7,8 mag.

 

Ale wracając do tych zepsutych elektrowni OcelotX'a, to u Mnie wyłączają co najmniej raz na 2 tygodnie całe centrum i część krańca miasta ze świateł ulicznych. I tak jest do 3 dni nawet. Mam wtedy niebo jak w Jodłowie. He,he :twisted: :Arrow: :wink: :Arrow: :salu: :Arrow: :mrgreen: :Arrow: :shock: Zasięg lornetką 10x50 wyciągam wtedy nawet 9 mag. ale to normalne pod ciemnym niebem.

Przez ostatnie pół roku to nawet coraz częściej wyłaczają prąd na ulicach - może z oszczędności, ale dobra nasza. Cała przyjemność po mojej stronie. :P

 

Ta gromada w Warkoczu Bereniki jest faktycznie interesująca. :wink: To chyba najbardziej interesująca część nieba dla galaktycznych obserwatorów - krocie galaktyk. Właśnie szykuję się na obserwacje tej części nieba lustrem 17 cm. Może będzie ciekawie :shock: , w końcu lustro nie jest takie małe do deepsky.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ful szczęścia. I piękna brzegówka zaobserwowana, mały ale całkiem dobry pokazik nieba dla mieszkańców (Księżyc, Jowisz i Saturn) i nieco doświadczenia bo u nas się zaczęło o jakieś 3 minuty przed planowanym czasem no i jeszcze z nudnego profilu zrobił się prawdziwy bajerek. Z tego co wiem, co na jednym stanowisku wcale zjawiska nie widzieli (dobrze i źle).

Ale tam mają niebo :shock: . Pierwszy raz tak naprawdę widziałem Pannę, przed wyjazdem na stanowiska lukaliśmy na planetki- widziałem pierwszy raz Merkurego no i około 2 w nocy w Niedźwiadach (po prawie rocznej przerwie) Drogę Mleczną w Łabędziu (jeszcze nie w całej okazałości) a ja już ze szczęścia nie mogłem :D . Pare emek wytropiłem w Łabędziu i Kasjopei, M13 i to wszystko lornetką 7x50.

Wyprawa o taka :Cheers: .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

u Mnie wyłączają co najmniej raz na 2 tygodnie całe centrum i część krańca miasta ze świateł ulicznych. I tak jest do 3 dni nawet. Mam wtedy niebo jak w Jodłowie
u mnie bardzo rzadko wyłączają :( a znając moje szczęście to się coś zepsuje, w miescie ciemno jak na Syberii a na niebie pełno chmur :evil:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj, to szczerze wam współczuje, ale niestety takie są uroki miasta. Wszystko jest pooświetlane i wokoło wiele budynków :? . Najgorsze jest jeszcze to, że młodzi obserwatorzy czesto po prostu boję się wychodzić sami wieczorem z mieszkania bo pełno jest osób, które miały by radoche nie z obserwacji, tylko z niszczenia sprzętu (zbakierowane społeczeństwo). Niedaleko mnie jest działka do sprzedania, ciemne niebo, mała wioska, zero strachu, może ktoś chętny :?: :wink:

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.