Skocz do zawartości

Część Pelikana i Ameryki


Kevin

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

to jedno z moich pierwszych podejść do astrofoto. W ostatnią sobotę wziąłem na cel Pelikana. Przyznam się bez bicia, że kadr jest w dużej mierze przypadkowy - zmarnowałem mnóstwo czasu na odpalenie set-up'u i chciałem jak najszybciej zacząć zbierać materiał.

 

To jest stack 26-u klatek, każda po 5min, ISO 1600. Canon 350D modyfikowany podpięty pod Megreza 72, guidowany SW 80/400 z Orionem SSAG (w PHD guiding). Montaż to HEQ5. Używam flattener'a Sky-watcher'a i jak widać nie załatwia on problemu krzywizny pola w całości (choć jest spora poprawa w porównaniu do focenia bez flattener'a). To jest resize pełnej klatki.

 

Zdjęcie składane było w Nebulosity. Odjęte darki, bez flata. Obrabiałem w PS (tu też dopiero zaczynam, więc trochę pobawiłem się poziomami i krzywymi, podpierając się "Guide to Astrophotography" Jerry'ego Lodriguss'a). Bardzo jestem ciekawy co można wyciągnąć z tego zdjęcia obróbką, więc jeżeli znajdzie się ktoś chętny, podrzucę surowy stack.

 

Wszelkiego rodzaju wskazówki i komentarze mile widziane.

post-16182-0-84978600-1315339203_thumb.jpg

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

możesz wrzucić całą nieobrobioną klatkę? chodzi mi o krzywizne pola, bo u mnie ten sam setup jak u ciebie i krzywizna trochę mniejsza wychodzi, choć nie do końca jest wyeliminowana. wydaje mi sie, że może to być spowodowane za mocnym lub za słabym dokręceniem śrubek trzymających flattenera w wyciągu. U mnie zauważyłem, że dwa rogi są idealne, trzeci trochę mniej i czwarty ma bardziej wyciągnięte gwiazdy.

 

a zdjęcie super jak na debiut.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę bardzo, cieszę się, że zdjęcie się podoba :D

Na którejś ze wcześniejszych prób miałem dokładnie taką samą sytuację co do krzywizny jak opisujesz, ale nie mam pojęcia, jak mieć na to wpływ. Czy próbowałeś używać MPCC Baader'a? To dziwne, ale dzisiaj znalazłem parę przykładów używania go jako flattener'a dla Megrez'ow. np. link

post-16182-0-05849800-1315343299_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzeczywiście dziwne, bo wg opisów to raczej koma korrector do newtonów nie refraktorów. muszę głębiej przestudiować temat.

Na załączonej fotce widać, że górne rogi są o wiele bardziej krzywe od dolnych, a dolny lewy to już prawie dobrze wygląda. osobiście mam jeszcze za mało praktyki z moim Magrezem, ale wydaje mi się, że lepsze zamocowanie (tylko jak?) poprawi znacznie sytuację, choć z drugiej strony tragedii nie ma, lekki crop i można cieszyć się z dobrze wykonanej fotki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.