Skocz do zawartości

Pytanie o ogniskową teleskopu


orion1982

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich.Mam takie pytanie odnośnie ogniskowej teleskopu.Mam zamiar kupić lustro główne o średnicy 150mm i ogniskowej 750mm.I teraz pytam,jakie lusterko wtórne jest mi potrzebne,popytałem tu i tam i dowiedziałem się że potrzebne będzie lusterko o wymiarach 45x50mm, czy to jest prawda?.Nie rozumiem do końca jednego , czym się różni lustro o średnicy 150mm.i ogniskowej 750mm od lustra o tej samej średnicy lecz o ogniskowej 1200mm.Mam nadzieję że dobrze sprecyzowałem pytanie, ale nurtowało mnie to od bardzo dawna.Za odpowiedż i wyrozumiałość z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Im dłuższa ogniskowa tym lustro jest bardziej płaskie. W praktyce im większa ogniskowa tym większe powiększenia można osiągać, przy tych samych okularach - powiększenie jest stosunkiem ogniskowej obiektywu do ogniskowej okularu. Mam nadzieję, że o to chodziło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej o to mi chodziło,pytałem bo mam zamiar zbudować teleskop o tych parametrach.Ale tylko taka ogniskowa plus okulary np.25 lub10mm. to niewiele.A do skonstruowania teleskopu mam wszystko prócz luster,teraz nie wiem czy jest sens budować telep do takich małych powiększeń. :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

lusterko wtórne musi odbić całą padającą wiązkę światła

wielkość LW zależy więc od światłosiły lustra głównego i miejsca umieszczenia LW na osi optycznej oraz zakładanego niewinietowanego pola widzenia teleskopu

 

ściągnij sobie program NewtWin, w którym można sobie to wszystko policzyć oraz są rysunki układu optycznego i padającej wiązki światła

 

można też samemu sobie wszystko rozrysować znając tylko 2 podstawowe zasady

1. promienie równoległe padające na zwierciadło główne po odbiciu skupiają się w jednym punkcie (ognisku)

2. kąt odbicia jest równy kątowi padania(w stosunku do normalnej do powierzchni lustra)

reszta to już czysta geometria

najlepiej poznasz budowę teleskopu gdy sam dojdziesz co jest co ... a nie jest to wcale trudne

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bieg światła w teleskopach to znam,ale zaskoczeniem było dla mnie że takie nie małe lustro a co za tym idzie i ogniskowa nie robią oszałamiających powiększeń.Mam telep o parametrach 76/700 i mogę wyciągnąć z niego 180-krotne powiększenie,tyle że kupiłem go w hipermarkecie 4 lata wstecz i jest to badziew niestety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znam ten wątek,wałkuje od kilku lat jak zbudować teleskop ale napiszcie co zobaczę przez telep o parametrach 150/750 do tego z okularem 4 i 6mm.

a dlaczego akurat takimi?

skoro chcesz mieć teleskop do DSO (bo do tego są teleskopy f/5) to czemu skupiasz się na powiększeniach planetarnych?

jeśli zależy Ci na dużych powiększeniach to zbuduj teleskop f/8 lub ciemniejszy

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie jakie lustro jest potrzebne do DSO ,pytam bo w takich sprawach jestem cienki :notworthy:

 

 

 

Piszesz, że od kilku lat wałkujesz temat jak zbudować teleskop, a do chwili obecnej nie wiesz co chcesz obserwować i jakie lustro jest potrzebne do DSO?

Po pierwsze czytaj, ale w celu pogłębiania wiedzy nie dla samego czytania.

Do DSO potrzebne jest jak największe lustro (średnica) im większa powierzchnia zbiorcza, tym więcej światła (fotonów) utworzy obraz na siatkówce Twojego oka, a więc tym słabsze obiekty będziesz w stanie dostrzec. Duże lustro jest z kolei bardziej podatne na ruchy powietrza (na drodze obserwowany obiekt-teleskop) tzw. falowanie obrazu przy większych powiększeniach. Zatem jeśli kręcą Cię powiększenia planetarne (duże) może lepiej pomyśleć o długoogniskowym niezbyt światłosilnym instrumencie (o mniejszej średnicy) wówczas teleskop będzie mniej podatny na słabsze warunki.

Podstawowe pytanie które musisz sobie zadać to czego oczekujesz od sprzętu i pamiętaj że już około 100x pow. daje dużo frajdy z obserwacji planet i Księżyca, a przereklamowane powiększenia jak wspomniane 180x z 76mm średnicy obiektywu na dodatek słabej jakości to czysta bajka nic tam nie wypatrzysz poza wadami optycznymi.

Edytowane przez dyspa
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem o budowie teleskopów z ciekawości lecz nie myślałem że kiedyś najdzie mnie ochota na zbudowanie własnego.Teraz rozumiem o co chodzi, zostaję przy tych parametrach lustra 150/750mm i w najbliższych dniach zbieram materiał do budowy teleskopu może mi się powiedzie. Dzięki za odpowiedzi :astronom:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Głównie obserwowałbym planety,może DS-y.Jakim dysponujesz pytam ELORI powiększeniem w swoim sprzęcie?

Na razie mam tylko to co było w zestawie: okulary 6,5mm i 25mm, barlow x2.

Ponieważ teleskop mam niedługo, a pogodna nie jest sprzyjająca, nie wiele zaobserwowałem, ale na razie sprzęt mnie nie zawiódł.

Księżyc - przy okularze 6,5 dość dokładnie było widać powierzchnię, zwłaszcza przy biegunach, w okolicach granicy cienia. Niestety barlow w tym wypadku za bardzo pogorszył obraz, więc stanęło na powiększeniu x115.

Jowisz - przy okularze 6,5 zarówno z barlowem jak i bez, było widać kolorowe pasy. Okular 25mm pozwolił zobaczyć Jowisza, razem z czterema księżycami.

M45 - tutaj tylko 25mm, było widać ładnie rozdzielone gwiazdy.

M42 - to zostawiłem na koniec, widok mnie zachwycił. Obraz był wyraźny, przy obu okularach dokładnie było widać "kształt" mgławicy.

 

Tak więc jest to stanowczo teleskop do DS'ów, jeśli chcesz, żeby służył Ci głównie do planet, to możesz się czuć rozczarowany. Przy powiększeniu x230 obraz lekko się rozmazuje (chociaż to może być wina słabego barlowa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki ci za odpowiedż,pytam bo nie mam zaufania do tego co piszą producenci na ofercie w sprzedaży teleskopów z takimi parametrami że zobaczymy to i to a ktoś kto posiada taki sprzęt powie szczerze co zaobserwował.Zostaję przy parametrach twojego teleskopu. POZDRAWIAM. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam wszystkich.Na dzień dzisiejszy jestem w posiadaniu rury kartonowej i rury PVC 200mm. średnica=4,9MM. I mam pytanie, czy ta średnica rury będzie odpowiednia do lustra 150mm,również wyciąg okularowy mam od teleskopu first scope 76/300 czy on też by się nadał?Jeśli nie to zrozumiem ,czytałem gdzieś,że zbudowano teleskop nawet chyba o takich parametrach i nadały się te akcesoria, z nabyciem innych nie mam problemu. .Za jakąkolwiek odpowiedż z góry dziękuję. :notworthy:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam forumowiczów.Jestem w beznadziejnej sytuacji,nie mogę ściągnąć programu NEWTWIN, chyba wszystkie możliwe programy są pod system Windowsa a ja mam system Ubuntu.Próbowałem kilku sposobów i nic.Chciałem się upewnić w jakiej odległości od LG powinno być zamocowane LW na pająku i takie tam ważne rzeczy.Za jakąkolwiek pomoc i radę z góry DZIĘKUJĘ.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.