Skocz do zawartości

MON2 i astrofotografia


adimonis

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, nie chciałbym wyważać drzwi które z pewnością ktoś już wyważył.

Posiadam montaż jak w temacie oraz tubę Newtona 150/750. Obserwacje wizualne są git ale myślę tez o tym żeby spróbować tego sprzętu do astrofotografii. Przewaliłem trochę forum i wiem, że specjaliści powiedzą że fundamentalnym montażem jest HEQ5. Ale jak się nie ma co się lubi to sie lubi co się ma. Widziałem, że niektórym osobom udawało się focić na EQ5 a nawet na EQ3-2. Nie mam oczekiwań żeby otrzymywać zdjęć niczym z Hubbla :szczerbaty: Dlatego pytanie dotyczy co zrobić żeby wyciągnąć maksa z tego monatżu pod astrofoto. Na rozwiazanie typu SynScan GOTO Upgrade Kit do EQ5 nie stać mnie. Może uderzać w rozwiązania p. Leszka Jedrzejowskiego?

 

Czy na początek jest sens montowanie napędu w jednej osi do astrofoto. Czy to zda egzamin?? Wyobrażam sobie, że dokładne ustawienie montażu w terenie bedzie szalenie trudne żeby pstryknac fotkę bez guiding'u z napedem tylko na jedną oś. Ale może sie mylę.

 

Czytałem też o guidowaniu manualnym czyli śledzenie obiektu wzrokiem przez aparat podłączony do teleskopu i podspieszanie/zwalnianie napędów we własciwach osiach. Ma ktoś z Was doświadczenie w tym zakresie ?

 

Wszelkie rady mile widziane

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj może najpierw z krótszą ogniskową - czyli wrzuć aparat z obiektywem (np 50mm) na ten montaż i nazbieraj kilka (naście) klatek. Przy dobrym ustawieniu na polarną powinno Ci sie udać naświetlić nawet 5 minutówki (a może więcej).

 

Gdzieś na forum był wątek, w którym ktoś pokazywał zdjęcia z newtona na EQ1, ale odrzut materiału był chyba na poziomie > 50%. Więc chyba szkoda czasu i frustracji z 'dużym' newtonem.

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Milosz ma racje, zacznij od krótkich ogniskowych, nawet do 135mm.

Nie będzie to czas stracony, bo nabędziesz wiedze, która przyda Ci się jeśli zechcesz rozbudować swój zestaw o lepszy montaż.

Zresztą na niebie jest bardzo dużo obiektów, które świetnie się prezentują w szerokim kadrze.

 

Pozdrawiam

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź.

Doprecyzuje pytanie. Na razie mam sam montaż mon2 odpowiednik EQ5 bez napędów i zastanawiam się czy kupować do niego jeden napęd i na tym focić bo lepszych rezultatów w stosunku do wydanych pieniedzy i tak nieuzyskam, czy może kupić napędy w obu osiach i guidować manualnie a póżniej do tego kombinować sterownik umożliwiający podłaczenie do komputera (np. patent Pana Jędrzejowskiego) czy warto po prostu poczekać i zainwestować w coś takiego jak Syn Scan Upgrade KIT do EQ5 (na razie poza zasięgiem finansowym). Jaką drogę proponujecie z Waszego doświadczenia. Wielu z Was przechodziło tę drogę modyfikacji EQ5. Nie chciałbym niepotrzebnie wyrzucać kasy.

Kupując sprzęt miałem wyobrażenie, że dołożę napęd w jednej osi i będę król astrofoto :Boink: - ale widzę, że nie wyglada to tak rózowo.

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie to najpierw powinniśmy zapytać, a czym zamierzasz fotografować? Masz lustrzanke?

Jeśli masz to pamiętaj, że do newtona musisz mieć korektor komy (np MPCC Baadera), czyli już kilka stówek do wydania. Do tego oczywiście napęd i jak by nie patrzeć, do ręcznego guidingu trzeba by było napęd w dwóch osiach, a to kolejne 550 zeta, a jeszcze musisz mieć dodatkową optyke, żeby guidować, pewnie jakieś 300 zeta i robi się nam łącznie około 1300 zeta (patrząc bardzo optymistycznie)!

Gdyby patrzeć od innej strony, to biorąc pod uwagę napęd od Sky Watchera, który może by pasował do tego Mon2 (ja tego nie wiem, więc proszę się nie sugerować tylko sprawdzić) to mając lunetke biegunową (zakładam że już masz) i z napędem w jednej osi, można by było pofocić z ogniskowymi 50-135mm i to bez guidingu i bez większych strat! Koszt dużo mniejszy (250 napęd i około 400 za dobre tele 135mm)!

 

To wszystko to tylko takie luźne przemyślenia, bo nie wiemy czym chcesz focić, jakie masz zaświetlenie nieba (zbyt duże może wymagać filtrów ALP lub UHC, czyli kolejne kilka stówek) i najważniejsze, czy wogóle przeszukałeś i przeczytałeś no forum wątki dotyczące astrofotografii DS-ów???

Jeśli jesteś młodym zapaleńcem, który z zapartym tchem wpatruje się w fotki robione przez naszych kolegów, speców od astrofoto, to najpierw powinieneś dużo poczytać, a dopiero potem wydawać kase!

Lepiej zrobić wypaśną fotke na krótkiej ogniskowej niż męczyć sie nad beznadziejną fotką z długiej ogniskowej!!!

Pośpiech jest wymagany tylko w przypadku łapania pcheł ;) Astrofoto wymaga troszkę za dużych kosztów, żeby podejmować złe decyzje, więc życze Ci tylko tych dobrych!

 

Pozdrawiam

Piotrek

  • Lubię 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dorzucę poglądowo moją pierwszą astrofotkę:

http://astro.cieplekapcie.pl/uploads/Astrophoto/m31_crop.png

To jest M31 (jakby nie było widać) sfotografowane Canonem na montażu SVP (też klon EQ5). Nie było guide. O ile pamiętam, to zdjęcie robiłem przez zoom Sigmy przy 300mm ogniskowej. Zdjęcie jest mocno resizowane, żeby nie było bardzo tragicznie :P

 

Dla porównania Orion przez ten sam obiektyw @135 modyfikowanym Canonem na Astrotracu:

http://astro.cieplekapcie.pl/uploads/Astrophoto/flame_final.jpg

 

Pozdrawiam,

milosz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

aparat jakim zamierzam focić to lustrzanka Nikon D70, ponieważ mieszkam w mieście to wchodzą tylko w grę wyjazdy w plener a tam zaświetlenie niewielkie. Nie palę się z zakupem, na razie visual w zupełności mi wystarcza, póki co chcę ustalić na co mam zbierać do astrofoto:)

 

 

Pozdrawiam

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...aparat jakim zamierzam focić to lustrzanka Nikon D70...

...póki co chcę ustalić na co mam zbierać do astrofoto:)

 

Obawiam się, że właśnie powinieneś zbierać na jakiegoś Canona, lub najlepiej kamere dedykowaną do astrofoto... :(

Ten Nikon tak szumi, że szkoda nim coś robić, zwłaszcza w lecie.

Jak chcesz zobaczyć o co chodzi, to wykonaj sobie ciemną trzy i pięcio minutową klatke (najlepiej w ciemnym pokoju, z aparatem pod kocem), tylko pamiętaj żeby zrobić RAW-y (JPG-i nie mają sensu) i zobacz jakie masz szumy i zaświetlenia rogów kadru :(

Dodatkowym problemem, jest to że do Nikonów ciężko podpinać obiektywy M42 - nie ostrzą na nieskończoność, choć w niektórych obiektywach jest to możliwe, o ile można całkowicie wymontować tą część z gwintem, co pozwala podłączyć inny rodzaj mocowania Nikona.

 

Pozdrawiam

 

Piotrek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Uuuu at mnie zmartwiłeś - ale przynajmniej wiem na czym stoję -thx

 

 

Przechodzę podobną drogę - zbieram doświadczenia do poważnego astrofoto, robiąc fotki zestawem budżetowym - Soligor EQ3-2 z napędem w 1 osi (bez guidingu) i obiektywy 50mm oraz 135 mm. Już 135 mm to jednak jest wyzwanie na tym sprzęcie - np. z ostatniej sesji 15 klatek x 3,5 minuty uzysk był 12. A i to tylko dlatego, że zobaczyłem w porę, że montaż zaczyna gorzej prowadzić i przesunąłem go w inną część ślimaka.

 

Co do lustrzanki - również byłem tam gdzie Ty. Robiłem fotki D70s, był szum, efekty średnie i myślałem, że tak być musi. Teraz kupiłem na allegro używanego 300d z uszkodzonym AF (do naszych zastosowań nie przeszkadza, a cenę zbiło o połowę).

 

Jeszcze go nie zmodyfikowałem, a efekty są o klasę wyżej niż Nikon. Jak pierwszy raz zobaczyłem darka z Canona, to myślałem, że coś poszło nie tak - szum Canona w porównaniu z szumem Nikona jest duuuużo niższy. Teraz zabieram się za modyfikację, a potem za zakup jakiejś porządnej głowicy.

 

Podsumowując - kup koniecznie chociaż 300d i fotografuj obiektywami krótkoogniskowymi. Jeśli koniecznie chcesz zostać przy Nikonie, to polecam Ci Taira 135 mm - ma on wymienną końcówkę z mocowaniem (M42 lub bagnet Nikona). Z innymi szkłami MF na M42 niestety Canon ma kolejną przewagę - przejściówki Canon/M42 ostrzą na nieskończoność bez soczewki, zaś do Nikona konieczna jest do tego przejściówka z soczewką, która znacząco pogarsza obraz.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.