Skocz do zawartości

Czy to Jowisz?


Bartek24

Rekomendowane odpowiedzi

Zwabiony obietnicami zorzy polarnej nad nocnym niebie pojechałem w plener z aparatem. Zorzy nie zobaczyłem ale za to zrobiłem zdjęcie jednej z jaśniejszych gwiazd. Oraz M31 :)

Canon 500d + 55 - 250 mm

 

Proszę o informację czy to jowisz wraz z jego 3 księzycami ?

Mam wątpliwości bo księżyce wydają się bardzo duże ?

post-15644-0-26275000-1315602181_thumb.jpg

post-15644-0-57297800-1315602196_thumb.jpg

Edytowane przez Bartek24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Zwabiony obietnicami zorzy polarnej nad nocnym niebie pojechałem w plener z aparatem. Zorzy nie zobaczyłem ale za to zrobiłem zdjęcie jednej z jaśniejszych gwiazd. Oraz M31 :)

Canon 500d + 55 - 250 mm

 

Proszę o informację czy to jowisz wraz z jego 3 księzycami ?

Mam wątpliwości bo księżyce wydają się bardzo duże ?

 

z tego postu sądziłem, że zdjęcia były wykonane dzisiejszej nocy, a właściwie wczoraj wieczorem. Tymczasem z danych zawartych w załączonych zdjęciach wynika, że były poprzedniej nocy - tzn. 8/9 września, a dokładniej: M31 o godz. 1h00m, a Jowisz - o 1h16m (o ile zegar w aparacie był dobrze ustawiony).

Zdjęcia M31 jest nieostre, co powoduje spadek zasięgu zarejestrowanych gwiazd. Dopiero po konwersji na negatyw, dużym zmniejszeniem jasności (na negatywie) jasności półtonów mozna znaleźć sporo gwiazd - najsłabsze śa nawet 9 mag. Ponadto aparat był poruszony na początku (lub na końcu) ekspozycji.

Co ciekawe - wyszła nawet M32 !!

 

Oto zestawienie zdjęcia Bartka24 i mapy z "Guide'a" przeskalowane do podobnych rozmiarów:

post-14903-0-48998200-1315645134_thumb.jpg

 

Co do Jowisza - są to rzeczywiście 3 księżyce: z jednej strony Ganimedes (4.8 mag), z drugiej Io (5.3 mag) i Callisto (6.1). Blisko tarczy Jowisza była jeszcze Europa (5.4 mag), ale z powodu nieostrego obrazu Jowisza - nie wyszła.

 

Z tego co wyczytałem, to zdjęcia były robione przy f=250mm, F=5.6, ISO: 800 ASA dla Jowisza i 1600 ASA dla M31, czasy naświetlania ok. 2.5 sek (Jowisz) i 8 sekund M31. Ustawianie ostrości ręczne, ale za bardzo sie nie udało - widać to na gwiazdach przy M31 (wyglądają jak... M57).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to jest Jowisz i jego ksiezyce. ksiezyce Jowisza latwo fotografowac nawet kompaktem. pozdrawiam.

 

Moim zdaniem to nie są księżyce Jowisza. To mogą być obrazy Jowisza powstałe na matrycy przy robieniu zdjęcia- w momencie podnoszenia i opuszczania lustra obiektyw się troszkę przesuwał i matryca zarejestrowała szczątkowy obraz samego EDIT: Jowisza of course ;)

Edytowane przez gregohr
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zwabiony obietnicami zorzy polarnej nad nocnym niebie pojechałem w plener z aparatem. Zorzy nie zobaczyłem ale za to zrobiłem zdjęcie jednej z jaśniejszych gwiazd. Oraz M31 :)

Canon 500d + 55 - 250 mm

 

Proszę o informację czy to jowisz wraz z jego 3 księzycami ?

Mam wątpliwości bo księżyce wydają się bardzo duże ?

jeśli możesz to zrób zdjęcia jeszcze raz ale teraz bez poruszenia, spróbuj go o coś oprzeć jeśli nie masz statywu - polepszy się wtedy wszystko :-)

 

PS Czemu nikt nie wspomniał ze wczoraj było przejście Europy na tarczy Jowisza???

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne ze zrobię, znowu złapałem bakcyla na astro

tylko musze kupić teleskop

czy jeżeli odkrece moj obiektyw i wsadze body do synty 8 czy zdjęcia beda lepsze ?

Czy lepiej kupić mocniejszy obiektyw np. 500mm

 

Ile max można gwiazdy naświetlać na zwykłym statywie bez ruszania się zgodnie z obiegiem ziemi aby gwiazdy nie były poruszone ?

 

Wiem ze syna nie jest najlepsza do astrofotografii ale chyba to bedzie najlepszy wybór dla mnie w granicy 1000 zł ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dzisiejszym mini zlocie sawes1 wspominał o jakiejś tabelce gdzie jest wyliczone na jakim stopniu można maksymalnie fotografię statywową stosować aby gwiazdy wyszły nieporuszone

bodajże dla 40 stopni 8 sek na naszej szerokości geograficznej - wyżej -> czas krótszy

ale mogę się mylić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.