Skocz do zawartości

Explore Scientific 120*


Marek_N

Rekomendowane odpowiedzi

Explore Scientific po cichutku wprowadza nowy okular o rekordowo dużym polu widzenia 120° i ogniskowej 9mm. Ale szerokie pole to nie jedyna rzecz przy której możemy użyć przedrostka -naj.

Okular składa się z 12 elementów optycznych, umieszczonych w 8 grupach, jego waga to 1,35 kg, a nabyć go będziemy mogli w promocyjnej cenie $1000 (normalnie $1500). Jedynie ER wygląda tak jakoś zwyczajnie - 13mm.

 

Pierwsi szcześliwcy mieli okazję spojrzeć za jego pomocą w niebo już w sierpniu, na jednym z kanadyjskich zlotów astro. Zgodnie z oczekiwaniami obraz jest ostry na całej powierzchni, a krawędzie pola widzenia niedostrzegalne.

 

es12009CU.jpg

 

Więcej informacji w poniższym linku

 

--

To podobno wcale nie koniec nowości ES. Na forum CN już krążą opowieści o nowym okularze z serii 100*. Tym razem 30mm. Niestety nie ma róży bez kolców. Okular posiada tuleje o średnicy 2,7".

  • Lubię 7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

30mm - 100° - 2,7" - a kilogramów jak myślicie, ile? :blink:

 

Myślę że nie więcej niż dwa kilogramy,ale ten okular nie został raczej stworzony dla amatorów.Jego rozmiar i waga nie pozwoli na umieszczenie go w mniejszych teleskopach niż 16" o specjalnym wyciągu.To nie przelewki.:D

Choć będą pewnie tacy,którzy sobie coś zmajstrują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W Optcorp można już zamawiać tego ES-a 120º 9 mm w przedsprzedaży, wysyłka od grudnia.

 

http://www.optcorp.com/product.aspx?pid=30-718-1511-1927-17170

 

Może ktoś sobie go sprawi pod choinkę? :D

 

EDIT Właśnie, jakie są Newtony w których fabrycznie się montuje wyciągi większe niż 2"? Poza astrografami oczywiście ;)

Edytowane przez Lars
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no proszę, czyli z firmy naśladującej televue awansowali do rangi firmy która robi coś nowego, pogratulować! :)

Co natychmiast odbiło się na cenie. ES 9mm o polu 100o jest od niego aż 4 krotnie tańszy. Co więcej w jego cenie można mieć całe trio 9-14-20 100o ES'a. Co przy wadze tego okularu i jego stosunkowo krótkiej ogniskowej może spowodować że będzie on jedynie zlotową ciekawostką i to nie w PL, a w USA.

 

Przypuszczalnie prawdziwa rola tego okularu jest taka jak to zasugerował szuu - zmiana opinii o ES z powielaczy na kreatorów i liderów rynku. Umieszczenie takiej informacji na materiałach reklamowych może przynieść dużo większy dochód firmie niż 120o okular sam w sobie.

 

 

 

EDIT Właśnie, jakie są Newtony w których fabrycznie się montuje wyciągi większe niż 2"? Poza astrografami oczywiście

Nie ma bo do tej pory nie istniały takie okulary. Jeśli istnienie okularu o tulei 2,7" się potwierdzi to producenci fokuserów będą mogli zacierać ręce bo będzie sie szykował dla nich spory rynek zbytu.

100o 30mm niezależnie od masy i ceny znajdzie wielu nabywców. Prawdopodobnie każdy amerykański posiadacz 20" i więcej calowego potwora kupi go jako podstawowy okular.

Edytowane przez Marek_N
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co natychmiast odbiło się na cenie. ES 9mm o polu 100o jest od niego aż 4 krotnie tańszy. Co więcej w jego cenie można mieć całe trio 9-14-20 100o ES'a. Co przy wadze tego okularu i jego stosunkowo krótkiej ogniskowej może spowodować że będzie on jedynie zlotową ciekawostką i to nie w PL, a w USA.

 

Przypuszczalnie prawdziwa rola tego okularu jest taka jak to zasugerował szuu - zmiana opinii o ES z powielaczy na kreatorów i liderów rynku. Umieszczenie takiej informacji na materiałach reklamowych może przynieść dużo większy dochód firmie niż 120o okular sam w sobie.

 

 

 

 

Nie ma bo do tej pory nie istniały takie okulary. Jeśli istnienie okularu o tulei 2,7" się potwierdzi to producenci fokuserów będą mogli zacierać ręce bo będzie sie szykował dla nich spory rynek zbytu.

100o 30mm niezależnie od masy i ceny znajdzie wielu nabywców. Prawdopodobnie każdy amerykański posiadacz 20" i więcej calowego potwora kupi go jako podstawowy okular.

ES robi wokół siebie szum, myślę, że to dobrze, zwłaszcza, że jak wyżej wspomnieliście są tańszą alternatywą dla Telewujka :yes: Konkurencja jest dobra dla nas, czyli nabywców :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztuka dla sztuki. Pokazują, że mogą zrobić coś takiego. I robią. Tylko czy te 120 stopni naprawdę da się wykorzystać? No i cena. W sam raz dla astroamatorów, zbierających na Syntę 8 cali. :D

Ten okularek akurat nie jest dla zbierających na "ósemkę", ale trzeba przyznać, że pozostałe (mam na myśli serię 82*) są cenowo bardziej przystępne dla zjadacza chleba :yes: Pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sztuka dla sztuki. Pokazują, że mogą zrobić coś takiego. I robią. Tylko czy te 120 stopni naprawdę da się wykorzystać? No i cena. W sam raz dla astroamatorów, zbierających na Syntę 8 cali. :D

 

Zgadza się. Póki co, to TeleWujek wyznaczał nowe trendy. I oby to się teraz zmieniło. A co do ceny, to nie mierzmy polską miarą. Za oceanem wydać tysiaka na swoje hobby to nic aż tak wielkiego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martwi trochę LER - zwłaszcza że nie wiadomo jak jest mierzony: od diafragmy przysłaniającej soczewkę oczną, czy od dna tej soczewki (która jest jak widać dość mocno wklęsła)...

 

Jeżeli ES chce wykosić TV, to niech zrobią serię okularów od 5 do 15mm z polem 82* i LER 20mm.

W tej chwili, w okolicach tych parametrów poruszają się tylko nagler 31T5 i 22T4.

To byłby hit - a nie wojna na stopnie.

Osobiście liczyłem na to, że nowe okulary TV takie będą, ale Delosy to taka spóźniona (o 10lat) odpowiedź na Pentaxa XW.

 

Jeśli chodzi o cenę:

Z okularów o zbliżonych parametrami jest na rynku wtórnym okular Leitz 30mm 88* - do trafienia za 1000~1200€

Jeśli chodzi o nówki to za 1500€ można sprawić sobie okular Nikona serii NAV HV 103*.

- lepszy LER niż Ethosy i ES

- w komplecie dedykowany barlow, skracający ogniskową o 1.6x

http://www.apm-telescopes.de/nikon-nav-hw-12.5-mm-eyepiece-with-corrector-eic-10_proinfo_52783.html

http://www.apm-telescopes.de/nikon-nav-hw-17-mm-eyepiece-with-corrector-eic-14_proinfo_98242.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Wyścigu na stopnie ciąg dalszy - Televue szykuje na Mikołaja (ewentualnie na Gwiazdkę) Ethosa SX 4.7mm 110*

http://www.televue.com/engine/TV3_page.asp?id=20&Tab=EP_ETH-04.7

 

Koszt 625$ na przedpłatach - po tej akcji ES z 8mm@120* będą musieli sklecić coś koło 8mm...

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martwi trochę LER

...

Jeżeli ES chce wykosić TV, to niech zrobią serię okularów od 5 do 15mm z polem 82* i LER 20mm.

...

Jeśli chodzi o nówki to za 1500€ można sprawić sobie okular Nikona serii NAV HV 103*.

- lepszy LER niż Ethosy i ES

A jakim cudem duży LER nie stwarza nieprzekraczalnych barier dla dużych pól widzenia?

 

Rozumiem, że wszystko można zrobić - nawet spore wnętrze sfery (żeby się głowa człowieka mieściła :D - wtedy mamy 190* dla McArti'ego) - ale chyba jednak nie w takiej kubaturze wyciągu i nie za takie (względnie małe) pieniądze?!

 

Pozdrawiam

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry Bartku. Wczoraj jak "uzupełniałem" moje pytanie to miałem urwanie głowy w pracy (mimo że Niedziela) dlatego tak skrótowo :sorry: . Teraz namalowałem o co mi chodzi bo jak to mówią jeden obrazek wart tysiąca słów ;)

 

 

No to chyba ja się zaczynam domyslać o co chodzi :mellow:

 

w okularze 120 stopni pola widzenia

 

z nieruchomej głowy i oka w osi optycznej [i oczywiście z definicji w odległości 20 mm od szkła]

to może nie uzyskamy (kręcąc samą gałką oczną) oglądu w górę i w dół po 60 stopni

zapewne Człowiek nieco przestawia głowę jak chce podziwiać promienie światła lecące ze szkła okularu w dół/górę pod katem 60 stopni?

 

Czyli nie zachodzi sytuacja z lewej tylko z prawej (ruszanie głową) ?!

 

Pozdrawiam

bartoliniemu.jpg

Edytowane przez ekolog
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 8 lat później...
Godzinę temu, Dan1367 napisał:

Temat trochę zakurzony, ale czy ktoś przez te 9 lat przetestował ES 120° i może co nieco opowiedzieć?

Na CN znajdziesz kilka raportów. Mówi się o słabej transmisji (12 elementów). 

Moim zdaniem to przerost formy nad treścią i tak jak pisali przedmówcy raczej pokazówka niż wartość użytkowa. Po tylu latach nie pojawiła się żadna inna ogniskowa. Znacznie ciekawsza jest seria 92 i jak czytałem ma być kolejna ogniskowa. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, Mariusz Psut napisał:

Na CN znajdziesz kilka raportów. Mówi się o słabej transmisji (12 elementów). 

Moim zdaniem to przerost formy nad treścią i tak jak pisali przedmówcy raczej pokazówka niż wartość użytkowa. Po tylu latach nie pojawiła się żadna inna ogniskowa. Znacznie ciekawsza jest seria 92 i jak czytałem ma być kolejna ogniskowa. 

Za granicą patrzyłem, byłem ciekaw o polskie opinie ;) te 92° całkiem niezłe opinie zbierają.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.