Skocz do zawartości

IC342 - zakurzona galaktyka


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

To może brzmi jak mantra ale podstawą jest jednak dobry materiał wyjściowy. Nie można odpuszczać ostrości. Nie da się ustawić jej raz i iść spać aż do rana. Sam widzisz czym zrobione. Zwykła chińska tuba pod nazwa Celestron, optyka tego samego pochodzenia zapewne. Do tego dochodzi budżetowy MPCC. Orion Optics powinien dać w teorii lepsze obrazy ;)

Jeśli chodzi o uzyskiwanie małych gwizdek to tych małych nie tykałem wogółe. Skupiłem się na większych.

Jest kilka możliwości ale nie ma jednego przepisu. Ja korzystam z Astronomy Tools gdzie mogę selektywnie wybrać gwiazdki i potem innym pluginem je zmniejszać; on czasami nie polepsza a już na pewno jak się go nadużywa. W inny sposób można po wybraniu gwizdek próbować je potraktować filtrem minimum. Pierwotne gwiazdki po skopiowaniu jako nowy poziom służą jako warstwa która sobie możemy skorygować efekty zastosowania wspomnianego filtru.

To wszystko wtedy kiedy chcemy pokazywać zdjęcia w pełnej lub prawie pełnej rozdzielczości kamery. Jak robimy resize to czasami lepiej nie kombinować z gwiazdkami bo taka różnorodność dobrze się prezentuje.

Edytowane przez MarcinPc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostrość ostrością, tuba tubą ale montaż robi swoje. Tuba może byc najlepsza ale jak montaż prowadzi plus minus 5 arcsek to gwiazdy będą plackami na 10 arcsek, a jak prowadzi plus minus 1 sek to będą miały 2 arcsek. Nie zapominajmy o takich błachych sprawach. NJP to nie HEQ5 :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Franz, bez przesady, swoim HEQ5 mam prowadzenie na poziomie +=1.5" przy RMS równym 1" gdzie seeing w bardzo dobrych warunkach sięga +-1,5" a to zdarza się bardzo rzadko, więc wątpie by to miało aż taki duży wpływ.

 

P.S. Marcin możesz udostępnić gdzieś surowego stacka, chciałbym się przekonać na ile jakość materiału na wejściu ma znaczenie z tymi gwiazdkami, i ewentualnie jedną surową klatke z sesji. Z góry dzięki.

Edytowane przez Szymek Ozimek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz, bardziej chodziło mi o to jak robisz to że się gwiazdki przy wyciąganiu materiału nie rozlewają, bo końcową redukcje rozmiarów to znam, więc? :D

 

 

Co rozumiesz przez "końcowa redukcja rozmiaru"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bo Mitek można robić tak, że przy zabawie z krzywymi na wstępie można przypilnować rozmiaru gwiazdek, a można też na samym końcu takimi bajerami jak AstronomyTools zmniejszyć ich rozmiar.

 

 

"Marcinie może podziel się poszczególnymi etapami obróbki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co pokazuje wykres z guidera to jest jedna rzecz a to co się dzieje faktycznie na właściwej matrycy to jest całkiem inna rzecz.

Ja tam widzę, że gwiazdki z montaży za 30 tysięcy są bardziej punktowe od gwiazdek z montaży za 3 tysiące. Nie umniejszajmy zatem wpływu montażu na efekt końcowy. Gdyby tak było to nikt by nie kupował montów w cenach samochodów :szczerbaty:

Ja wiem, że tutaj jest wiele fachowców od analizy wykresów z guidera, którzy po miesiącach analiz i usprawniania swoich montów zakupili w końcu montaże z górnej półki, przestali analizować wykresy :szczerbaty: i zabrali sie za właściwe focenie z dobrym skutkiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To co pokazuje wykres z guidera to jest jedna rzecz a to co się dzieje faktycznie na właściwej matrycy to jest całkiem inna rzecz.

Ja tam widzę, że gwiazdki z montaży za 30 tysięcy są bardziej punktowe od gwiazdek z montaży za 3 tysiące. Nie umniejszajmy zatem wpływu montażu na efekt końcowy. Gdyby tak było to nikt by nie kupował montów w cenach samochodów :szczerbaty:

Ja wiem, że tutaj jest wiele fachowców od analizy wykresów z guidera, którzy po miesiącach analiz i usprawniania swoich montów zakupili w końcu montaże z górnej półki, przestali analizować wykresy :szczerbaty: i zabrali sie za właściwe focenie z dobrym skutkiem.

Czyli taki Astrotrak jest do dupy ?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli taki Astrotrak jest do dupy ?

 

Czemu do dupy? Wszystko czemuś służy. Można na nim fociś krótką ogniskową w terenie, czyli ma zastosowanie. Nie powiesisz jednak na nim tuby 250/1000. Focisz na EQ6 tak jak ja ale wolałbyś mieć w swoim obserwatorium NJP czy Paramonta?

Chyba to nie jest to samo. A jak jest to samo to sugeruję wytężyć wzrok i przyjrzeć się dokladnie zdjęciom z tych sprzętów to może dostrzeżesz, że jakaś różnica jest? Gdyby było inaczej to właściciele tych montaży po prostu wyrzucili kasę w błoto?

Za takich głupców ich masz? :szczerbaty:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu do dupy? Wszystko czemuś służy. Można na nim fociś krótką ogniskową w terenie, czyli ma zastosowanie. Nie powiesisz jednak na nim tuby 250/1000. Focisz na EQ6 tak jak ja ale wolałbyś mieć w swoim obserwatorium NJP czy Paramonta?

Chyba to nie jest to samo. A jak jest to samo to sugeruję wytężyć wzrok i przyjrzeć się dokladnie zdjęciom z tych sprzętów to może dostrzeżesz, że jakaś różnica jest? Gdyby było inaczej to właściciele tych montaży po prostu wyrzucili kasę w błoto?

Za takich głupców ich masz? :szczerbaty:

Wyobraź sobie że nie - wolę EQ6 zamiast NJP serio. Masz mnie za głupca ?

 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli taki Astrotrak jest do dupy ?

 

Nie no chyba nie aż tak :) Chodzi o to: co i czym chcemy robić. Należy sobie zdawać sprawę jak rośnie wymaganie wraz ze wzrostem ogniskowej i zmniejszaniem się pixela kamerki. Widziałem zdjęcia astrotraka z powieszonym sporym APO które nie wyglądało na krótko ogniskowe.

Czy to czysty marketing tego nie wiem ale montaże wyrabiają sobie markę poprzez swoich użytkowników i ich rezultaty a nie z racji parametrów lub samego istnienia na rynku. Dla przykładu ciekaw jestem czy direct drive będzie w stanie wyprzeć wszystko inne z rynku. Owszem cena jest cena ale czy wszyscy nagle się na nie rzucili ?

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie można wszystkiego wrzucać tak bezlitośnie do jednego worka, taki paramount to nie mount na 10kg setupu i ogniskową metr, polecam zobaczyć z jakich ogniskowych na tych mountach się foci i jakimi setupami w sensie wagi.

 

No ale tuba 200/1000, nawet chińska to już trochę za duże wyzwanie dla HEQ5 :szczerbaty:

Powieś ją na swoim moncie i zobaczymy czy zrobisz taką fotę jak Marcin na NJP. Jak będziesz miał na pojedyńczych klatkach takie gwiazdy jak Marcin to dopiero potem pytaj o obróbkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ale tuba 200/1000, nawet chińska to już trochę za duże wyzwanie dla HEQ5 :szczerbaty:

Powieś ją na swoim moncie i zobaczymy czy zrobisz taką fotę jak Marcin na NJP. Jak będziesz miał na pojedyńczych klatkach takie gwiazdy jak Marcin to dopiero potem pytaj o obróbkę.

 

Mam nie wiele mniejszą 200/900 i stąd proszę Marcina o surową klatkę i stacka bym mógł stwierdzić czy po prostu za słaby ja jestem, mój mount, moja kamera czy może obróbka kuleje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyobraź sobie że nie - wolę EQ6 zamiast NJP serio. Masz mnie za głupca ?

 

Za głupca cię nie mam. Ja też focę na EQ6 ale nie dlatego, że uważam, że jest lepszy czy taki sam jak Paramont, NJP czy jeszcze coś innego z górnej pólki, tylko dlatego, że nie mam kasy na te montaże. Gdybym miał kasę na NJP i kamerkę pełnoformatową oraz tubę ze światlem 3,8 za 40 tysięcy to wierz mi żebym kupił se na gwiazdę taki sprzęcior :szczerbaty:

i nie próbowal udowodnić, że moje graty robią takie same fotki.

Nie chcę nic ujmować Twoim fotkom ale jednak trochę się różnią od tych z wypasionych sprzętów

Edytowane przez franz
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za głupca cię nie mam. Ja też focę na EQ6 ale nie dlatego, że uważam, że jest lepszy czy taki sam jak Paramont, NJP czy jeszcze coś innego z górnej pólki, tylko dlatego, że nie mam kasy na te montaże. Gdybym miał kasę na NJP i kamerkę pełnoformatową oraz tubę ze światlem 3,8 za 40 tysięcy to wierz mi żebym kupił se na gwiazdę taki sprzęcior :szczerbaty:

i nie próbowal udowodnić, że moje graty robią takie same fotki.

Nie chcę nic ujmować Twoim fotkom ale jednak trochę się różnią od tych z wypasionych sprzętów

 

Powiem tak, kompletnie odszedłeś od tematu i zacząłeś swój wątek autorski.

Przypomnę Szymek pytał o podstawy obróbki, a Ty ładujesz tematy z montażami za 40 tys. banan.gif

 

Swoim skromnym postem chciałem zwrócić sprawę do meritum, ale widzę że nabierasz wiatr w żagle, to ja juz pasuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem tak, kompletnie odszedłeś od tematu i zacząłeś swój wątek autorski.

Przypomnę Szymek pytał o podstawy obróbki, a Ty ładujesz tematy z montażami za 40 tys. banan.gif

 

Swoim skromnym postem chciałem zwrócić sprawę do meritum, ale widzę że nabierasz wiatr w żagle, to ja juz pasuje.

 

Nie no, nie odchodzę od tematu. Pytanie było czemu masz takie małe gwiazdki więc zwróciłem uwagę, że obróbka wszystkiego nie załatwi i że też to zależy od sprzętu. Nie uważam też, że Twoje czy moje zdjęcia są słabe. Robimy takie na jakie pozwala nam sprzęt, pogoda i umiejętności w obróbce. Najważniejsze żeby nam to przynosiło satysfakcję i żebyśmy byli szczęśliwi :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.