Skocz do zawartości

IC342 - zakurzona galaktyka


MaPa

Rekomendowane odpowiedzi

Ja tam widzę, że gwiazdki z montaży za 30 tysięcy są bardziej punktowe od gwiazdek z montaży za 3 tysiące. Nie umniejszajmy zatem wpływu montażu na efekt końcowy.

Troszke generalizując.

Osoby z montażem za 3 tyś. zazwyczaj dopiero zaczynają swoją przygode z poważnym astrofoto.

Osoby z montażem za 30 tyś. mają już kilka lat doświadczenia zarówno w pozyskiwaniu materiału jak i jego obróbce. Więc naturalnym tego efektem są lepsze technicznie zdjęcia. Pozostaje kwestia ile udziału w tym ma sam montaż, a ile umiejętnosci użytkownika.

 

 

Wyobraź sobie że nie - wolę EQ6 zamiast NJP serio.

To bardzo dobry sposób - serio. Jak coś jest poza zasięgiem to lepiej za dużo o tym nie myśleć, bo można tylko osiwieć, tudzież wyłysieć. Ale każdy wie jak jest. Jak tylko pojawiają się odpowiednie fundusze, to się robi ten kolejny krok.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie ( nie zmieniłem swoich poglądów póki co), natomiast pokaże pojedynczą surową klatkę ( pewnie jedną z lepszych w sesji) potraktowaną DDP. Sam oceń gwiazdki po automatycznym procesie bez udziału obrabiającego.

Jeśli podeślesz mi pojedynczą klatkę z dowolnej Twojej sesji (stosunkowo dobrą) potraktuje ją w ten sam sposób i odeślę Ci do porównania i wyciągnięcia wniosków.

 

ic342-klatka-ddp.jpg

Edytowane przez MarcinPc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jest pojedyńcza klatka, w procesie obóbki uzyskuje rozlane... czyli większe :P

Stąd też moje pytanie jak na poszczególnych etapac h dopilnować by się nie rozlały /nie powiększyły...

Edytowane przez Szymek Ozimek
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz zdecydować co dla Ciebie jest ważne w obróbce. Jak wyciągasz sygnał to wyciągasz go też na gwiazdach. Sam napisałeś że wiesz jak pomniejszać (optycznie) gwiazdki, nie bardzo wiem w czym problem w takim razie.

Przy okazji podzielę się obserwacja: max przy składaniu trochę powiększa gwiazdki. Daleko mu do ideału w tym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sumie wygląda podobnie, nie licząc komy na dole zdjęcia , za to mniej pojechana niż twoja, Marcinie :szczerbaty:. Te HEQ5 to jednak dobre maszyny są....

BTW jakiego programu używasz do wykonania DDP - oczywiście jeżeli to nie jest tajemnica wagi państwowej?

DDP mozna wykonac w najbardziej znanych programach: Maksiu czy tez Pixie

 

Patrzac na zdjecie mozna powiedziec ze ten egzemplarz HEQ5 jest bardzo udany. Właściciela można spytać czy malutki ATM był po drodze. Pamietam swojego CG5GT. Nic w nim nie dłubałem a byłem w stanie robić rozsądne zdjęcia. Zapewne kwestia obciążenia i zrozumienia jak i gdzie dokręcić śrubkę. Guiding jest w stanie kompensowac stosunkowo dużo niedoskonałości przy średnich ogniskowych jeśli tylko PE jest gładkii.

Edytowane przez MarcinPc
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Markowe łożyska firmy NSK, do tego wymiana smaru i regulacja luzów.

 

Też się kiedyś zabiorę za mój montaż tylko minie gwarancja, no i muszę nabrać ochoty.

Zrobię to według tutorialu napisanego przez Sumasa bo chyba udało mu się zrobić to dobrze. Nie wiem czy poprawił fabrykę ale jak pisze, jest OK.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też się kiedyś zabiorę za mój montaż tylko minie gwarancja, no i muszę nabrać ochoty.

Zrobię to według tutorialu napisanego przez Sumasa bo chyba udało mu się zrobić to dobrze. Nie wiem czy poprawił fabrykę ale jak pisze, jest OK.

 

Jak widzisz jednak można usyskać sensowny tracking nawet za pomocą marnego HEQ5, dlatego boli mnie jak ktoś pisze różne bzdury a nowicjusze to czytają. :Salut:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widzisz jednak można usyskać sensowny tracking nawet za pomocą marnego HEQ5, dlatego boli mnie jak ktoś pisze różne bzdury a nowicjusze to czytają. :Salut:

Sensowny, na takie określenie się zgodzę ale nie można porównywać tych montaży ani tym bardziej mieć pretensję do siebie za mniej ostre gwiazdki czy aby nadzieję, że to da się wyrównać jakimś tuningiem. Tak więc z całym szacunkiem ale bzdury to raczej z Twojej strony wypływają w tej chwili. Raczej nie licz na to, że ktoś zamieni się z Tobą NJP na Twój tuningowany HEQ5

bo by musiał być lekko stuknięty :Boink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że nie chodzi o to aby się zamieniać montażem lepszym jakim jest NJP na klase EQ5; oczywiście nikt tego nie zrobi bo po co. Kwestia jest tak naprawdę co komu potrzeba. Jeśli ten montaż jest w stanie dobrze prowadzić ogniskową 600-800mm w powtarzalny sposób to młodzi adepci astrofotografii mogą mieć sensowny sprzęt na który można sobie pozwolić. I tak innych wydatków jest co niemiara.

Jeszcze kilka lat temu takie klatki to było nieosiągalne marzenie wielu. Wszystko idzie do przodu a i start z astrofotografią jest łatwiejszy obecnie jak dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz nie zapisuje sesji z guidera ale to co mogę powiedzieć to że mój przebieg mieści się w +/- 1 px, jak wahanie jest większe to praktycznie wyłączam sprzęt i idę spać. To należy przeliczyć uwzględniając pixel kamerki 2K oraz ogniskową 1000mm - pewnie jakieś +/- 1.5 arcsec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie no, ja pasuję :Boink::Boink::Boink:

Niczym się nie różni wykres +/- 1 arcsek EQ6 od NJP.

HEQ5, EQ6, czy CG5 GT są tak samo dobre jak NJP czy Paramount, wystarczy wymienić dwa łożyska i dać dobry smar w miejsce chińskiego kitu

Ci co kupili NJP czy Paramount po prostu wyrzucili kasę w błoto i chcą tylko poszpanować jak ci co jeżdżą Leksusami zamiast Uno.

Nie ma wogóle wpływu jakość sprzętu na ostrosć gwiazd nawet jak od czasu do czasu potrzepie montażem na 5 arcsek wte i wewte, wszystko da się zrobić w PS

Można zrobić tak samo dobre zdjęcie zwykłym achromatem jak FSQ

itd, itp

przyjmuję to od dzisiaj za prawdę życiową :yahoo:

Edytowane przez franz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.