Skocz do zawartości

Pożegnalne fotki z Gór Stołowych na szeroko


_Spirit_

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jestem pierwszy dzień po urlopie, który spędziłem w Górach Stołowych. Pogoda była rewelacyjna, nie spadła ani jedna kropla deszczu. W dzień chodziliśmy po górach i zwiedzaliśmy okoliczne zabytki architektury. Polecam miasto Kłodzko i Twierdzę wraz z jej podziemiami (około 40km korytarzy - dla turystów oczywiście tylko fragment ale spacer przez godzinę w zupełności wystarcza), Kudowę Zdrój i miejscowość Osówkę około 80km od Wrocławia. We wnętrzu góry faszyści wykopali 2km korytarzy i hal takiej wielkości, że spokojnie mogły pomieścić czołgi typu Tiger (była makieta wielkości 1x1) więc można wyobrazić sobie skalę. Historia miejsca jest ogromnie ciekawa i tajemnicza. Naziści przywozili tam naukowców pracujących nad wzbogacaniem uranu i ciężkiej wody (uran wydobywany z niedalekiej kopalni), rakietami V2 i innymi wynalazkami. Ciekawostką jest, że do tej pory obecne Niemcy nie chcą absolutnie ujawnić jakichkolwiek dokumentów związabych z tym miejscem.

 

Jeśli chodzi o obiekty nocne i niebo. Coś pięknego. Przez moją beznadziejną lornetkę z Lidla za 50PLN w której wieżowiec wygląda jak mocno wcięta talia baletnicy, spokojnie mogłem dostrzec wiele obiektów głebokiego nieba o których wcześniej mogłem tylko marzyć. Oprócz lornetki miałem ze sobą Celestrona 8'', mały refraktor SW 80/400 i mojego ulobionego Astro Tracka. Niestety przy obiektywie Soligor 400mm uszkodziłem gwint i musiałem bazować na obiektywach 75/300 Canona i starego Heliosa -44M przynoszącego wiele ciekawych doświadczeń nie tylko z astrofoto.

 

W noc przed wyjazdem zabawiłem się właśnie z rosyjskim obiektywem. Niestety czas na zdjęcia miałem ograniczony z dwóch powodów: zaczynały się pojawiać lekkie smugi chmur i kśiężyc który był coraz wyżej. AT miałem na tyle dobrze ustawionego, że spokojnie ciągnąlem klatki po 2minty i dłużej.

 

Zdecydowałem się kosztem większego szumu wydłużyć czasy ekspozycji ale przymknąłem przysłonę aż do połowy czyli 8 (w Heliosie zakres przysłony od 2-16). Mierzyłem w obiekty najbliżej zenitu.

 

Oto 3 pożegnalne fotki w RGB.

 

 

Łączne czasy pomiędzy 8 a 10 minut ISO 400-800

Herkules i kilka gromad

herkules.jpg, crop ze środka 100% herkules_cr.jpg

Delfin + Wieszak (widoczna Hantle)

Delfin_Wieszak_RGB.jpg

 

Poniżej linki do pełnych klatek bez skalowania 5202x3465

http://www.fileserve.com/file/eH6CJYA/Delfin_WieszakRGB_full.jpg

http://www.fileserve.com/file/nBPwHdN/HerkulesRGB_full.jpg

http://www.fileserve.com/file/23gSdXP/VegaRGB_full.jpg

Edytowane przez _Spirit_
  • Lubię 5
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.