Skocz do zawartości

Najdalszy zaobserwowany samolot


Rekomendowane odpowiedzi

Czas w aparacie (minuty)tego dnia ustawiłem zgodnie z czasem strony FR24. Czas wykonania fotki w exifie to 18:17, czyli 16:17UT, ale FL24 pokazuje historię z poślizgiem 6minut, dlatego obraz rzeczywistej pozycji samolotu to godzina 16:23. Chwilę wcześniej poniżej tego samolotu przelatywały poprzecznie dwa inne w przeciwnych kierunkach (mam je na zdjęciach) czas się zgadza. Teraz jestem poza Lublinem i nie mogę ich pokazać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odległość rzędu 300 km dla samolotów nie jest jakimś szczególnym osiągnięciem, ciekawiej by już było przy przekraczaniu bariery 400. Moje zdjęcie z przed kilku dni, B737 Malev'a przelatywał kilkanaście min wcześniej dosłownie kilka kilometrów na zachód od mojego domu, FR pokazywał jego aktualną pozycję. Bezproblemowo było go widać do Poznania, później wszedł już w cień ziemi, ale zwyczajną lornetką można było dalej go oglądać. Wg FR uchwyciłem go w okolicach Czarnkowa za Poznaniem, ale jeszcze było sporo rezerwy i gdyby nie smog myślę że można by jeszcze z 50 km pociągnąć.

samolot.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po waszych obserwacjach wszystko wskazuje na to, że moja obliczenia co do tego co wypatrzyłem z Pilska i Patryka z Radiostacji są realne. Przypomnę: moje to trochę ponad 500 km, a Patb zauważył samolot na 420 kilometrze...

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Może to nic ale przedstawiam Wam świeże obserwacje okienne samolotów. Jestem zszokowany że one tak daleko leciały, nad Brnem w odległości 223 km :) Może nie są artystyczne ale pokazują jak nisko nad horyzontem je widziałem...

1. Airline: Oman Air

Flight: WY134

From: Paris, Charles De Gaulle (CDG)

To: Muscat, Seeb (MCT)

Aircraft: Airbus A330-243 (A332)

Reg: A4O-DF

Airbus A330-243 A332 Reg A4O-DF.jpg

 

2. Airline: Oman Air

Flight: WY116

From: Frankfurt, Main (FRA)

To: Muscat, Seeb (MCT)

Aircraft: Airbus A330-343X (A333)

Reg: A4O-DD

Airbus A330-343X A333 Reg A4O-DD.jpg

 

Najbardziej jednak zastanawia mnie z jaką prędkościa one lecą. W chwili pisania wg radara przeleciały 450km w ciągu 25 min :blink: Pisze że 930kmh...

Edytowane przez merti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 lat później...

Czas trochę odświeżyć temat, wybrałem się w piątek na wieże widokową w Gliwicach, widoczność była całkiem niezła, za zachód całkiem ładnie pojawił się Pradziad i reszta szczytów w Sudetach.

Robiąc zdjęcie w stronę Góry Św. Anny oddalonej w linii prostej 40 km od Gliwic załapały się na zdjęciu smugi samolotów.

 

P1.JPG

 

S1.jpg

 

Na pierwszym zdjęciu złapały się dwa samoloty które były w czasie wykonywania zdjęcia w okolicy Wrocławia / Ślęży (odległość do drugiego samolotu (smugi) wynosiła ok. 150 km).

 

Kierując swój obiektyw przy dużym "zoomie" nad samą Górą Św. Anny złapały się bardzo daleko kolejne smugi samolotów, orientacyjnie postanowiłem sprawdzić co w tym czasie mogło lecieć gdzieś bardzo daleko w linii prostej nad Annabergiem

 

P2.JPG

 

S2.jpg

 

Samolot na zdjęciu znajdował się prawdopodobnie nad Niemcami i kierował się w stronę Zielonej Góry - odległość ok. 357 km.

 

Kilka chwil później pojawiły się kolejne dwie smugi, z czego jedna była jeszcze dalej

 

P3.JPG

 

S3.jpg

 

Po przeciągnięciu w linii prostej w GE, okazało się że dalszy samolot który prawdopodobnie złapał się na zdjęciu i jest na radarze znajdował się jakieś 445 km od Gliwic (w okolicy Berlina) na wysokości ok. 11 km nad ziemią.

 

google earth.jpg

 

Czy Waszym zdaniem takie obserwacje są możliwe, patrząc na sam fakt że samoloty latają 10/11 km nad ziemią?

 

 

 

Edytowane przez Patb
  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Czy Waszym zdaniem takie obserwacje są możliwe, patrząc na sam fakt że samoloty latają 10/11 km nad ziemią?

 

 

 

Cześć;

Moim zdaniem tak. Przed przeprowadzką mieszkałem na 7. piętrze z widokiem na horyzont zachodni - ale tak na prawdę "po horyzont" - ostatni blok z wysokiej zabudowy.

I pamiętam jak dziś, że samoloty które pojawiały się nad dachem i leciały na zachód były przeze mnie obserwowane (w sensie, że przy dobrych warunkach widać było "czubek" smugi) przez kwadrans.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 10 miesięcy temu...

Cześć. Wczoraj udało mi się zaobserwować przelot największego samolotu świata Antonov  An225 Mrija, w locie Kijów- Lipsk, ok godziny 17 w okolicach Krzanowic koło Raciborza. Obserwacja może nie najdalsza, ale obiekt na pewno największy. Samolot w chwili robienia zdjęcia był w okolicach Pradziada, odległość ok 60km. Smugę widziałem jak był jeszcze za Bystrzycą Kłodzką, jakieś 120 km. Zdjęcia z dużo bliższej odległości mam, przeleciał praktycznie nade mną:)

Mrija Pradziad.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.