Skocz do zawartości

Najgorsze praktyki i największe wpadki


gregor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich

 

W najbliższych dniach prawdopodobnie obiorę swój pierwszy teleskop (synta 200/1200),

jednak ponieważ jestem kompletnym laikiem i początkującym astroholikiem chciałbym

uniknąć jak największej liczby wpadek podczas użytkowania tegoż telepa.

Stąd moje pytanie do Szanownych Forumowiczów :D :

 

Jakich rzeczy nie należy nigdy robić ze sprzętem ( transport, składanie, rozstawianie,

czyszczenie, przechowywanie , ogólnie pojęte użytkowanie ) ?

Jeśli ktoś popełnił jakąś gafę to na czym ona polegała?

 

Czekam na wasze uwagi/porady/historie :salu:

 

Grzegorz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To proste zanim cokolwiek zrobisz lub zepsujesz to pomyśl najpierw a unikniesz wielu wpadek, masz problem pisz na forum a nie ciąg na siłę bo coś urwiesz :wink: .

O Syncie, jej recencji live i liftingu on line to tu już zużyto chyba z setkę klawiatur tak więc masz co czytać w archiwum 8)

Statystyczne rzecz biorąc żaden polak nie czyta instrukcji obsługi, bądź nie chlubnym wyjątkiem od tej reguły i powodzenia w pierwszych obserwacjach sporym, nowym teleskopem 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.
Nigdy nie używaj refraktora jako kija baseballowego!

Mówisz zapewne o szukaczu do Synty bo kolega kupuje Newtona a nie refraktor :shock:

 

ps. Gregory, z tym tytułem postu jak z "Faktu" rodem (ale przywaliłeś) to będziesz miał tu multum odwiedzin ciekawskich sensacji forumowiczów a mało meritum sprawy :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zawsze z jakim kolwiek problemem wal na forum tutaj masa życzliwych ludzi chętnie pomoże rozwiązać Ci każdy problem. Ja jak odebrałem swój pierwszy teleskop też miałem pewne obawy ale udało mi się i nic nie rozwaliłem więc i ty sobie poradzisz. Pamiętam jednak jedną wpadkę: na początku ustawiłem szukasz drugą stroną i nie mogłem zrozumieć dlaczego tak ciężko jest namierzyć jakikolwiek obiekt... :lol::oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukaczem raczej nie trafie w piłkę a tubą się nie zamachne :o

 

Moje pytanie nie wypływa z braku rozsądku a raczej z braku wiedzy.

Dla przykładu: początkujący akwaryści często popełniają taki błąd,

że czyszczą wkład od filtra akwariowego w wodzie z kranu, co wynika

z pewnej niewiedzy. Ale schodzę z tematu..

 

[ Add: Sro Mar 31, 2004 22:00 ]

Odnośnie tytułu, może mi sie zaczyna udzielać bo moja kobieta to dziennikarka :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Z pierwszym swoim paralaktykiem miałem poważną wpadkę bo zdjąłem z niego tubę w nieodpowiedniej pozycji(pręt przeciwwagi nie był nad nogą statywu) a nie cofnąłem dodatkowo przeciwwagi.

Rąbnał na trawnik jak długi a ja trzymałem w reku tubę pierwszego Alamaka i patrzyłem jak mój pierwszy jeszcze nie zmotoryzowany montaż ląduje na glebie jak długi, obyło się bez ofiar i strat w sprzęcie na szczęście ale z nauczki tej wyciągnąłem daleko idące wnioski i szybko wymieniłem w nim statyw na solidniejszy i cięższy typu Goliat o odpowiednim rozstawie nóg do masy teleskopu i montażu :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gregor, abyś nie miał żadnych wpadek z teleskopem, po prostu pamietaj, że to jest urządzenie optyczne, służące do obserwacji, a nie młotek, czy łopata, która bardzo wiele zniesie. Teleskop należy zachowywać w czystości i po prostu dbać o niego. Zanim coś wykonasz to pomyśl 2 razy, albo jeszcze lepiej 3 :wink:

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale był przypadek, że komuś wąż wlazł [przez małą nieostrożność jednego z gości w mieszkaniu] do tubusa teleskopu [mały rosyjski Alkor -teleskop, nie wąż :wink: ] i nasikał na lustro. Serio, to nie prima aprilis! Wiem o kogo chodzi, ale ujawniał nie będę, chyba że wymieniony sam przypomni jak to było... Pozdrawiam

-Jarosław

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od godzinki testuję swoję syntę. Kolimacja jest beznadziejna, widać na pierwszy rzut oka spoglądając w wyciąg bez okulara. Niestety nie znam się na tyle rzeby ją teraz kolimować (troche musze poczytać). Zastanawia mnie lustro główne, dostrzegłem na nim trzy malusieńkie kropeczki(może się oderwały od wewnętrznych ścianek tubusu), pozatym patrząc bezpośrednio na zwierciadło widze delikatne ryski (przy ustawieniu teleskopu prosto na księżyc te ryski są widoczne w jego ostrym świetle). Czy na zwierciadle głównym powinienem być w stanie zobaczyć jakiekolwiek minimalne rysy??

Teleskop może nie jest jeszcze dobrze schlodzony (choć stoi na dworze jakąś godzinę ).

Obserwacje:

Warunki są nie za dobre (gołym okiem widze tylko główne gwiazdy konstelacji, nawet nie wszystkie), chmur nie ma. Co widać:

Jowisz( dwa pasy)

Księżyc ok, no ale to o niczym nie świadczy

Saturn(pierścień) nie widać cassiniego

Obserwacje prowadze przy pomocy dołączonych do zestawu okularów 1,25'', 10 i 20mm

Fotoclassic nie wysyła już okularu 2''. Przynajmniej ja go nie dostałem.

 

Ide dalej obserwować :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Własnie :) . Zastanawiałem się czy to możliwe żeby przelatujący ptaszek (np. gołąbeczek) rozluźniając zwieracze  :mrgreen:  tak wycelował , że wpadło do tuby.

 

Możliwe i do wykonania jest wszystko, no prawie, nie da się bowiem tylko parasola w d**** rozłożyć, no chyba, że jest do d*** zrobiony :wink: :mrgreen:

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj widzę, że moim trochę prima-aprilisowym pytaniem (co może trafić w tubus) spowodowałem, że dyskusja mocno zboczyła z tematu.

 

Wczorajsze turbulencje w atmosferze i marna kolimacja zapewne popsuły obserwacje.

Jednak chwilami wydawało mi się że widze cassiniego (przy x120, na tyle mam okularów). Na Jowiszu i Saturnie nie dopatrzyłem się żadnych kolorów(jasno świeciły)

Jakbyście ocenili jakość dołączonych do synty okularów 1,25''?

Kupno jakiego okularu byłoby logicznym rozwiązaniem do obserwacji planet?

Czy warto kupować 2'' okular do DS i przy jakim seeingu pokazuje swoją wyższość

nad 1,25''

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Popełniasz kilka merytorycznych błędów już w założeniu pytania:

Rozmiar okularu nie ma nic do seeingu a widoczność DS zależy od ciemności tyła nieba a nie od oklularu w dużej czy małej oprawie, inna sprawa że w 2" okularze o tej samej ogniskowej ale z większym polem widzenia naraz obejmiesz większy kawał nieba i stosuje się je dla poprawy komfortu i wygody obserwatora a nie ze względu na Seeing tylko większe pole widzenia tak ważne przy rozległych obiektach DS 8)

 

Ps. Najpierw skolimuj poprawnie teleskop, wystudź, poczekaj na odpowieni seeing a potem wyciągaj jakie kolwiek wnioski o jego optyce :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ps. Najpierw skolimuj poprawnie teleskop, wystudź, poczekaj na odpowieni seeing a potem wyciągaj jakie kolwiek wnioski o jego optyce :roll:

 

Albo zamontuj w nim ASCT, wówczas teleskop od razu nadaje się do obserwacji, gdyż znad lustra wywiewane jest ciepłe powietrze, które psuje obrazy obserwowanych obiektów :)

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Janusz, dzięki za info o okularach :oops: , czy 2'' oprócz lepszego pola oferują również większą

odległość od źrenicy?

Odnośnie wyciągania wniosków to jeszcze żadnych nie wyciągnąłem :rr: , i nawet się

nie staram po paru godzinach obserwacji przy marnym seeingu.

W zwierciadło zajżałem , żeby sprawdzić czy jest cale :|

Z kolimacją wydaje mi się jest coś nie tak ponieważ przy looknięciu w wyciąg żadną

miarą nie widze odbicia oka na środku, jest dosyć wyraźnie z boku. Ale to nie jest

wniosek na temat optyki tylko regulacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.