Skocz do zawartości

Najgorsze praktyki i największe wpadki


gregor

Rekomendowane odpowiedzi

Własnie  . Zastanawiałem się czy to możliwe żeby przelatujący ptaszek (np. gołąbeczek) rozluźniając zwieracze  tak wycelował , że wpadło do tuby.
Oczywiście możliwe choć mało prawdopodobne

A czy planujesz Januszu jakieś dodatkowe produkty mające na celu ochronę refraktorów?? :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen: Bo w Newtonie zanim trafi w lustro to zawsze może obić się o tubę albo chlastnąć we wtórne, a w refraktorach...... :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

No wiesz ? zeszłej zimy po Wrocku biegały dziki, było o tym nawet w Dzienniku a sowa zapewne mieszka za strychu twojego domu ale jako ptak nocny jest mało widoczna i nawet zapewne nie wiesz o tym że z nią dach dzielisz :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Mam pytanie do użytkowników Synt (i nie tylko)

Jakie są parametry dołaczonych do Synty okularów,

nie chodzi mi o ogniskową :wink: !

Znajomość ich pomoże mi określić w jakie okulary inwestować

w przyszłości. Dla odświeżenia pamięci załączam zdjęcie.

Jeśli macie jakieś odczucia związane z ich jakością to

chętnie posłucham opinii.

okulary_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To proste w budowie Kellnery choć dość dziwnie opisane (zapewne w celach lepszego ale nieuczciwego marketingu :lol: ) z polem około 50 stopni i nie wolno używać ich do projekcji Słońca bo są w środku z plastikowymi, czarnymi elementami, szybko dymią i stają w płomieniach jak dobra zapalniczka :lol:

Optycznie bardzo przyzwoite jak na Kellnery oczywiście i ich prostą konstrukcję 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak to jest z nastawianiem ostrości w Syncie(newtonach)?

Z okularem 20mm nie ma problemu, przy 10mm już jest ciężko.

Aż boje się pomyśleć co by było przy np. 3.8mm.

Jaką w tym rolę odgrywa wyciąg w Syncie, a konkretnie przełożenie

pokrętła wysuwającego wyciąg?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

Wyciąg działa tam przyzwoicie a po liftingu nawet bardzo dobrze 8)

Im większe powiększenie, apertura i gorszy seeing tym trudniej zogniskować dany, duży teleskop.

Masz przyzwyczajenia z małego sprzętu i odkryjesz jeszcze sporo podobnych prawidłowości przechodzac na duży teleskop :lol:

A wtedy powiesz Małe jest piękne 8)

I albo pogodzisz się z ograniczeniami dużych teleskopów i kupisz jeszcze większy , stacjonarny albo wrócisz do małego ale jarego 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano oglądam sobie teleskop i widzę że jest pokryty pajęczyną, patrze na lustro główne... :shock: a ono też jest całe ładnie pokryte drobną siecią a z boku siedzi sobie niewielki pajączek :twisted: . Takie coś mi się jeszcze nie zdarzyło. Nie wiem jak najlepiej to usunąć bo powietrzem się nie da a pędzelkiem porysuje lustro. Proszę o jakieś porady. (pająka już usunąłem) :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj rano oglądam sobie teleskop i widzę że jest pokryty pajęczyną, patrze na lustro główne...  :shock: a ono też jest całe ładnie pokryte drobną siecią a z boku siedzi sobie niewielki pajączek  :twisted: . Takie coś mi się jeszcze nie zdarzyło. Nie wiem jak najlepiej to usunąć bo powietrzem się nie da a pędzelkiem porysuje lustro. Proszę o jakieś porady. (pająka już usunąłem)  :D

 

Jak cos zrobiłeś pajączkowi to Ci już nic nie pomoże :mrgreen:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

EMDE do tablicy, Ty już radziłeś sobie z pająkami w tubusie i to z dobrym skutkiem  

Z pająkami w tubie jest tak: broń cie Szeloba i czasami ich nie usuwaj, bo dobrze konserwują lusterko i stanowią naturalną ochronę przed muchami, a te potrafią nawet nasrać ci na menisk wklęsły i skutecznie uniemożliwić korzystanie z telepa!

Tak że z dwojga złego lepiej pająki troszkę pohodować niż muchą pozwolić na swawolę! :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Chyba pyta Koleś poważnie a Wszyscy robią sobie jaja.

Kiedy zdemontowałem Optisana żeby go skolimować nareszcie. Jedna bardzo szacowna Fabryka nic nie wie o kolimacji i jak rozkręci telepa żeby go pokolorować i okleić naklejkami (przed sprzedażą) to czasem zapomina poskręcać z powrotem. Głowne zwierciadło było pokryte kurzem - ja wiem - może warstwą 0.15 mm. Być może w skład Fabryki wchodzi też stolarnia :-) Użyłem pędzelka "optycznego" którego (z rzadka!) używam do obiektywów FOT (w oprawie jakby pióra wiecznego, z tyłu ma specjalne ustrojstwo z czymś w rodzaju aksamitnej warstwy o barwie sadzy, skutecznej w usuwaniu PALUCHA z obiektywu!), bardzo delikatne ruchy. Lustro jest teraz czyściutkie i nie widać bym je uszkodził.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.