Skocz do zawartości
Patb

Podnoszenie horyzontu

Rekomendowane odpowiedzi

No widzisz Krzysiek, jaki ze mnie naukowiec :)

Rozumiem, że to zachęta, bym wziął się do roboty - chyba, że to było do VRG ;).

Dobra, tylko naprawdę potrzebuję najpierw te górki z przodu. Przejrzałem "Tatry z Magdalenki" na DO i na opisach ich nie ma. Bardzo proszę o sprawdzenie na symulacji przynajmniej współrzędnych, bo po drodze różnych górek i góreczek jest od groma i ciut. Na mapie wcale od razu nie widać, które to są.

Edytowane przez Krzysiek_S

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

...Oczywiście mogą tu wystąpić błędy związane z odniesieniem symulacji do zdjęć. Ty nałożyłeś je według charakterystycznych obiektów, budynków, itp. Ja sugerowałem się w wyrównaniu góra-dół linią najdalszych wzniesień przed Tatrami (pasmo Krowiej Góry), a prawo-lewo na odległościach od szczytów (Sławkowski-Łomnica-Lodowy). Nałożenie dopasowałem pod masyw Łomnicy i Lodowego, w przypadku Tatr Bielańskich i Mięguszowieckiego może być trochę gorzej, choć robiłem co mogłem!

Dzieki Rymek :). Punkt obserwacji się zgadza. Ostatnia góra przed Tatrami znajduje się w odległ. ok 37 km. 1 piksel na matrycy to ok 2,5m, 30 pikseli to 7.5m a to już połowa podniesienia Tatr (65 pikseli). Przyjmując że drzewa mają 15m to daje 60 pikseli. Może niedokładna jest mapa terenu w lesie i z dlatego trudno dopasować.

Krzysiek_s: Ta góra przed Tatrami to Krowia Góra, wysokość ok 460 m, odległość 37 km. Sprawdzałem fotki z 17-go wieczorem ok 30 min po zachodzie Słońca Tatry już nieznacznie się podniosły. Najprostsze wytłumaczenie to takie że po zachodzie zaczęła się wychładzać warstwa powietrza przy powierzchni. Światło przechodząc z góry w dół było odchylane od linii prostej w kierunku "do ziemi" co dla obserwatora wyglądało jak podniesienie. obiektu. Następnego dnia rano efekt był większy bo powietrze mogło się schłodzić jeszcze bardziej w nocy i nie zdążyć nagrzać od Słońca.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra, trzeba było wreszcie to zrobić. Postanowiłem nie przejmowac się Krowią Górą, tylko nałożyć zdjęcia z 17 i 18 października i obliczyć pozycje szczytów z warunkami zarejestrowanymi w Popradzie, w południe 17 i 18 października. Pierwszy pomiar był zatem wcześniejszy, niż pierwsze zdjęcie, a drugi późniejszy od drugiego zdjęcia. Cóż, nie można mieć wszystkiego, sondowanie atmosfery przeprowadza się tylko 2 razy na dobę. Temperaturę na mniejszych wysokościach (Poprad leży wyżej, niż punkt obserwacyjny) ekstrapolowałem wg "typowej" zależności, czyli spadek o 0.65 stopnia na każde 100 m wysokości.

Wyniki obliczeń nie za dobrze zgadzają się z rzeczywistością, ale kładę to na karb poczynionych przybliżeń - pomiarów wykonanych o innej porze i nie uwzględniania różnic w rozkładzie temperatury na drodze od obserwatora do Tatr. Zresztą, sami zobaczcie - obliczone różnice pozycji szczytów są 3 razy większe, niż zaobserwowane. Sprawdzajcie widok z tego miejsca, może jeszcze Was zaskoczy :).

Tatry-horyz.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Dobra, trzeba było wreszcie to zrobić. Postanowiłem nie przejmowac się Krowią Górą, tylko nałożyć zdjęcia z 17 i 18 października i obliczyć pozycje szczytów z warunkami zarejestrowanymi w Popradzie, w południe 17 i 18 października. Pierwszy pomiar był zatem wcześniejszy, niż pierwsze zdjęcie, a drugi późniejszy od drugiego zdjęcia. Cóż, nie można mieć wszystkiego, sondowanie atmosfery przeprowadza się tylko 2 razy na dobę. Temperaturę na mniejszych wysokościach (Poprad leży wyżej, niż punkt obserwacyjny) ekstrapolowałem wg "typowej" zależności, czyli spadek o 0.65 stopnia na każde 100 m wysokości.

Wyniki obliczeń nie za dobrze zgadzają się z rzeczywistością, ale kładę to na karb poczynionych przybliżeń - pomiarów wykonanych o innej porze i nie uwzględniania różnic w rozkładzie temperatury na drodze od obserwatora do Tatr. Zresztą, sami zobaczcie - obliczone różnice pozycji szczytów są 3 razy większe, niż zaobserwowane. Sprawdzajcie widok z tego miejsca, może jeszcze Was zaskoczy :).

Ciekawe wyniki. Szczególnie interesująca wersja "górna". Może komuś uda się w praktyce to zobaczyć, kto wie? 4.11.2011 spotkałem tam rankiem miejscowego wracającego (chyba) z imprezy - był "nieco" podchmielony albo raczej podspirytusowany. Zaciekawił się co robię, a ja mu mówię - Tatry widać. On na to: "dzisiaj to gówno widać, dawniej to były widoki, jeszcze jak była tu drewniana wieża obserwacyjna. W dole chmury a tam Tatry" i wskazał palcem we właściwym kierunku!

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nałożyłem zdjęcie (różnica) z 17.10 z ostatnim z 25.11 i "podniesienie" Tatr jest jeszcze większe niż z 18.10. Dopasowanie jest na dom w lewym dolnym rogu oraz linie terenu obok niego. Widać również niewielkie przesunięcie w poziomie.

post-4963-0-17656100-1322393501_thumb.jpg

• Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

...Widać również niewielkie przesunięcie w poziomie.

To przesunięcie w poziomie jest prawdopodobnie wynikiem zmiany punktu z którego zrobione zostało zdjęcie. Przesunięcie się z aparatem w lewo o ok 1m powinno dać taki efekt. Zdjęcie z 25.11 (bardziej podniesione) wykonane było z miejsca przesuniętego o ok. 3-5 m dalej na linii Tatry-aparat, 0,2m niżej, a przesunięcie w poziomie mogło być właśnie te 1m w lewo. Gdyby był widoczny plan dalszy niż ten dom, można by wtedy wykluczyć przesunięcie w poziomie spowodowane zmiana położenia aparatu.

Edytowane przez sliski

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wczoraj tuż nad warstwą inwersji z Kolbuszowej można było zobaczyć czubki Łomnicy, Durnego i Lodowego. Były jednak znacznie zniekształcone - inaczej niż w grudniu, kiedy je pierwszy raz obserwowałem. Postanowiłem więc przykładem Sliskiego nałożyć na siebie zdjęcie z 18.12.2011:

Kolba_Tatry_20111218.jpg

oraz wczorajsze (29.01.2012):

Kolba_Tatry_20120129.jpg

Wynik mnie zszokował:

Kolba_Tatry_porownanie.jpg

i jeszcze w szarościach:

Kolba_Tatry_porownanie_szare.jpg

Wygląda to na "uniesienie" Tatr o jakieś 100m w górę, w stosunku do zdjęć z grudnia (i symulacji, która wpisuje mi się dokładnie w grudniowe fotki). Przesunięcie w poziomie spowodowałem ustawiając się kilkanaście metrów na południe niż uprzednio (wysokość ta sama - plus minus 20cm). Obiekty na pierwszym planie nałożyły się dokładnie.Wygląda na to, że jednak warstwa inwersyjna może sporo pomóc!

• Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Wczoraj zdecydowanie okazała się być bardzo pomocna. Gdyby nie ona, to wczoraj do domu wrócilibyśmy z niczym ..

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rymek bardzo ciekawe jest to co zamieściłeś. Zmienia to trochę podejście do DO, czyli to co może być niewidoczne, w pewnych warunkach może się pojawić. Nie spodziewałem się aż takiej różnicy w wysokości :szczerbaty:.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Po raz kolejny porównanie dwóch fotek, wieczorna zaraz po zachodzie Słońca 25.09.2011 i w dzień w południe z 12.02.2012. Miejsce to samo przed Chatką Puchatka z Połoniny Wetlińskiej. Zdjęcia są zmniejszone o 50%. Różnica w wysokości wzgledem pierwszego planu (góra Jasło) to ok 60 pix (na oryginale 120 pix). Przy średniej odległości 175 km daje to ok. 135 m różnicy w wysokości. 12 lutego na górze było bezwietrznie temp. ok -10C, na dole przy wyjsciu ok -17, na trasie w Cisnej -27. Sprzęt to MTO11CA i Canon 350D. Pozdrawiam

post-4963-0-38874200-1330205247_thumb.jpg

post-4963-0-73597400-1330205279_thumb.jpg

post-4963-0-94449600-1330205329_thumb.jpg

Edytowane przez sliski
  • Lubię 1

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi
Napisano (edytowane)

Po raz kolejny porównanie dwóch fotek, wieczorna zaraz po zachodzie Słońca 25.09.2011 i w dzień w południe z 12.02.2012. Miejsce to samo przed Chatką Puchatka z Połoniny Wetlińskiej. Zdjęcia są zmniejszone o 50%. Różnica w wysokości wzgledem pierwszego planu (góra Jasło) to ok 60 pix (na oryginale 120 pix). Przy średniej odległości 175 km daje to ok. 135 m różnicy w wysokości. 12 lutego na górze było bezwietrznie temp. ok -10C, na dole przy wyjsciu ok -17, na trasie w Cisnej -27. Sprzęt to MTO11CA i Canon 350D. Pozdrawiam

Przy takim zoomie to nie wiadomo, czy to okolice Popradu, czy Chatki Puchatka ;)

Edytowane przez Rymek

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Widać, widać... ;)

Podnoszenie_horyzontu.jpg

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Czyli coś jak widzenie słońca po zachodzie? Tzw. podsłońce.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

czy coś takiego obserwował ktoś kiedyś na Bieszczadach ?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Fizyczne przyczyny zjawiska są takie same.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rozumiem o co Ci chodzi, ale pod pojęciem podsłońca rozumiemy całkiem inne zjawisko atmosferyczne:

http://www.atoptics.co.uk/halo/subsun.htm

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Rozumiem o co Ci chodzi, ale pod pojęciem podsłońca rozumiemy całkiem inne zjawisko atmosferyczne:

http://www.atoptics.co.uk/halo/subsun.htm

Skoro tak, to muszę odwołać swoje słowa. "U nas" efekty optyczne biorą się nie z odbicia światła od chmur wysokich, tylko z jego ugięcia w atmosferze (refrakcji).

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Velky Krivań 1709 m w Małej Fatrze widziany z Biskupiej Kopy(165,8 km). Według symulacji podniesienie horyzontu o około 120 m.

podnoszenie_horyzontu.jpg

• Lubię 3

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Podniesiony horyzont na przykładzie zdjęcia Sudetów z Zielonej Góry. Pierwsze zdjęcie z 14.11.2010 r., ok. godz. 15.30, drugie z 18.10.2012 r. ok. 7.30 - na tym drugim widać wyraźnie podniesiony horyzont.

Zauważyłem, że podnoszenie zjawisko podnoszenia horyzontu obserwowane z miejsca, z którego wykonalem zdjęcia, ma miejsce rano (chyba 2 lub 3 razy obserwowwałem to zjawisko), kiedy słońce wschodzi. Przy okazji widać, że na drugim zdjęciu z podniesionym horyzontem jest bardziej "płasko", co najlepiej widać na przykladzie Śnieżki.

Sudety z tego miejsca w Zielonej Górze znajdują się w kierunku południowym i lekko południowo-zachodnim.

14.11.2010

2panoramasudety.jpg

18.10.2012

48103377.jpg

Edytowane przez rosim

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi