Skocz do zawartości

45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova


Rekomendowane odpowiedzi

Co prawda kometa C/2010 X1 (Elenin) rozpadła się i już jej nie zobaczymy, ale na porannym niebie mamy inną całkiem ciekawą kometę.

45P/Honda-Mrkos-Pajdusakova - jest to krótkookresowa kometa odkryta w 1948 roku. Jej okres obiegu wokół Słońca to zaledwie 5.2 roku, a odległość peryhelium to tylko 0.53 AU. Dwa dni temu (28 IX 2011) przeszła właśnie przez peryhelium, a w połowie sierpnia minęła Ziemię w odległości zaledwie 0.06 AU, jednak była w tym czasie widoczna jedynie z południowej półkuli.

Obecnie kometa świeci o świcie niewiele ponad 10 stopni nad wschodnim horyzontem, ale jest jasna (6.5 - 7.0 mag) i bardzo mocno skondensowana, przez co bez problemu widać ją w lornetce 10x50. Kilka dni temu widziałem ją zaledwie 3 stopnie od Księżyca i w lornetce nie sprawiała najmniejszego problemu. Dwa dni później już bez Księżyca można było w lornetce dostrzec również króciutki warkocz (~5'). Na zdjęciach warkocz ten jest znacznie dłuższy (sięga 3 stopni). Warunki do obserwacji będą się z dnia na dzień nieznacznie poprawiać, jednak kometa będzie dość szybko słabnąć.

Jako ciekawostkę można dodać, że kometa 45P podczas kolejnego powrotu (początkiem 2017 roku), tym razem po peryhelium, zbliży się na 0.08 AU od Ziemi o będzie widoczna z naszej szerokości geograficznej w dobrych warunkach, a jej jasność może osiągnąć wtedy około 6.5 mag.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

  • Lubię 6
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Poprzedniej nocy obserwowałem kometę 35 km na północny-wschód od centrum Krakowa w warunkach zbliżonych do idealnych. Gołym okiem widziałem gwiazdy do 7.2 mag w okolicy zenitu i do 6.1 mag w okolicy komety. Kometę dostrzegłem w lornetce 10x50 na samym początku obserwacji (4:15), choć znajdowała się wtedy zaledwie 4 stopnie nad horyzontem! Około godziny 5:00 wznosiła się ona już 11 stopni nad horyzontem i w tym czasie w jej okolicy widziałem gołym okiem gwiazdy do 6.1 mag. Kometa w lornetce 10x50 była wtedy bardzo wyraźnie widoczna. Jej jasność oceniłem na 6.9 mag, średnicę głowy na 4', a DC na 7. Dostrzegalny był również wąski, długi na około 50' prosty warkocz.

 

Pozdrawiam

Piotrek Guzik

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczęściarz ja ostatnio widziałem kometę w dzieciństwie jakieś z 15 lat temu, gołym okiem na wieczornym niebie, nie wiem jak się nazywała (Halleya?). Ale była bardzo jasna kometa 0 to był widok! może dlatego do dziś interesuję się astronomią?

Co do ostatniej (Holmes), to ja jej nie uznaję do końca za kometę :D , ja tam warkocza nie widziałem a kometa to u mnie tylko byłą widoczna przez lornetkę jako rozmyta plama :D

 

 

Juz wiem to kometa Hale'a-Boppa, :Cry: czy kiedyś będziemy mieli podobny widok ?

 

PS. nie wiem dlaczego zawsze miałem przekonanie ze to kometa Halleya, w zasadzie od dziecka... może w TV usłyszałem :)

Edytowane przez Mat
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczęściarz ja ostatnio widziałem kometę w dzieciństwie jakieś z 15 lat temu, gołym okiem na wieczornym niebie, nie wiem jak się nazywała (Halleya?)

 

o 10 lat się pomyliłeś:)

Edytowane przez tygryso
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.