Jump to content

pogoda z 31.03.2004 rewelacja - oby tak do końca roku


 Share

Recommended Posts

1. Jowisz zaliczony (pasy b. dobrze widoczne -> zdawało mi się że w okolicach biegunów też są pasy ) ?

2. Saturn zaliczony z Tytanem

3. Plejady zaliczone - boskie

4. Księżyc zaliczony (miodzio)

5. Venus - widoczne około 50% tarczy - bardzo wyraźnie

wszystkich obiektów nie pamiętam za wszystkie nie żałuje :)

6. Mizar and Alkor and Mizar B - nawet żonka powiedziała -> świeeeeeeeeetne :D

 

nie ma ktoś może tanio wiatrówki opchnąć -> przeszkadza mi latarnia

(taka ładna kulista :idea: )

Link to comment
Share on other sites

nie ma ktoś może tanio wiatrówki opchnąć -> przeszkadza mi latarnia  

(taka ładna kulista  :idea: )

 

Znam ten ból, obok mojego podwórka też taka jedna stoi, i strasznie mnie denerwuje. Ostatnimi czasy jednakże troszkę się "poprawiła", ponieważ raz świeci, raz gaśnie :lol: .

Sam często miałem ochotę wziąć procę i polepszyć sobie warunki obserwacyjne :wink:

 

PS. Gratuluje udanych obserwacji

 

Pozdrowinia:

-Paweł

Link to comment
Share on other sites

żeby było śmieszniej obok stoi druga latarnia która nigdy nie swieci

i czy to nie jest wk.........ce ?

 

No rzeczywiście jest :evil: Widząc Krzysztofie, że zanosi się na ładną, pogodną noc, którą warto spędzić na obserwacji robisz proce i po prostu strzelasz w lampe. Wówczas osoby z elektrowni nie przyjadą zaraz (w mojej miejscowości, gdy jakaś lampma przestanie świecić, to przyjeżdżają najwcześniej po tygodniu :wink: ), więc noc możesz spokojnie wykorzystać na udane obserwacje. :wink: :twisted: :wink: :twisted: :wink:

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Link to comment
Share on other sites

A ja mam inny problem z tym czymś (świetny wynalazek co się nazywa lampa) . Moi nowi (od roku) sąsiedzi chyba jako jedyni za prąd nie płacą :wink: :evil: . Świecą 2 lampy (no właściwie to 3, ale ta ostatnia jest przy ulicy). Świecą całe noce, baa w dzień też często. Nawet nie prubuję ich poprosić o zgaszenie bo to nawet z wyglądu ludzie specjalnej troski.

Kilku z ulicy jest jeszcze inteligentów, którzy na chwile po zachodzie Słońca na gwałt zapalają latarnie bo już ciemno.

 

Ale teraz już Księżyc taki miodzio nie jest. Za jasny- też na niego lukałem.

SAturn tylko z Tytanem bo Księżyc błyszczy i te słabe moony zaćmiewa.

Ale planetki mimo to są suuuper. Nawet Mars wyraźny.

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Poproś ich uprzejmie aby skierowali te halogeny z darmowym prądem na twoją posesję to zaraz je opuszczą skąpiąc Ci światła albo zrobia specjalna osłonę abyś miał ciemne podwórko, zobaczysz to zwykle tak działa :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

Ale wiesz, jak mówię. TO są ludzie nieobliczalni. Jeszcze jak ich poproszę o zgaszanie to pomyślą że jestem idiota i 4 (taką byczą) zapalą jeszcze. No wiesz Janusz...by była szansa na to, jak bym im Łysego pokazał. :shock: by im się otworzyły i może by zgaszali ale....w Polsce to raczej nie realne.

Link to comment
Share on other sites

Od kilku dni usilnie wpatruje się w saturna i wypatrując Rhei. O dziwo dwa dni temu ją zobaczyłem!!! Jest bardzo blisko planety i praktycznie niknie w jego świtle. Poza tym Tytan widoczny zawsze :D , podobnie z Japetusem. Jestem coraz bardziej zadowolny z Yukona, tylko to powiększenie mogło by być trochę większe :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

Tak... zapewne i wieksza średnica obiektywu i wyciąg 2" i montaż paralaktyczny ale do astrofoto to wszytko już nie za tą cenę niestety 8)

 

Ps. Przyszły już nasadki foto do Yukona, to niezłe cacko :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

No to wreszcie czas upolować telepem Merkurego 8) . Za godzinę na pole i jazda z nim. Lukne jak zawsze na Księżyc i planetki, zrobie szkic Wenus-Plejady, Marsa może też. Szkoda tylko, że żadnych cieni na Jowiszu nie ma, tylko Io wychodzi z pod jego tarczy.

I chyba znowu będę sam na polu- a tak bym chciał z kimś polukać :( .

Link to comment
Share on other sites

Nareszcie :D:Cheers: . Na chwilę przed 19 byłem sam na polu. Najpier lornetką 7x50 a potem 20x60 na statywie wylukałem bez większych problemów Merkurego. Oczywiście jak tylko go zauważyłem od razu składałem telepa. No więc widok no...niech będzie że ładny. Tarcza widoczna w miarę wyraźnie z fazą. Gdyby nie wiart to było by lepiej. Czyli panie Merkury :salu: zaliczony po raz 3, a w telepie po raz pierwszy.

O 20:36 zaczaiłem się telepem z okularem 25mm (36x) na ISS- przelatywała koło Rigela, pod M42 i nad Syriuszem. Baterie słoneczne zaliczone :Cheers::D . Może widok nie był za idealny ale białe błyski poprzeczne miejscami się pojawiały.

Mam tylko pytanie do min Adama z Piły. Mówiłeś Adam, że telepem lukałeś na ISS przy powiększeniu chyba 60x czy jakoś tak? To powiedz mi jak żeś prowadził ISS. Bo ja przy moim minimalnym ledwo nadążałem. Leciało jak głupie 8) :o .

Zrobiłem też szkic pięknego widoku w lornecie 20x60 Wenus z Plejadami. Wygląda to coraz piękniej. Przy odrobinie fantazji widać fazę.

Jeszcze dokłanie nie sprawdziłem ale naszkicowałem myśle że 2-3 czy nawet 4 księżyce Saturna, ale czy to nie gwiazdki to nie wiem jeszcze :? . Się okaże.

 

I na koniec siekawe "zjawiska" nad horyzontem przy Merkurym. Najpiew zabłyska mi czerwona gwiazda o jasności jakieś -2mag i się nie ruszała. Ale że akurat Mirek zadzwonił więc mi powiedział że to pewnie samolot, który leci albo do mnie albo odwrotnie i jest takie złudzenie. Lornetą 20x60 widziałem 2 lampy migające. Ale czekałem bo świetnie to wyglądało. I nagle dość wolno zaczęła jaśnieć. Aż po kilkudobrych minutach samolot przeleciał nad moją głową. Takich samolotów tyle że lecących daleko ode mnie widze sporo-no przecież lotnisko Ławica jest tuż obok :wink: .

Link to comment
Share on other sites

u mnie chmury nad horyzontem... cos chyba tego merkurego już nie upoluję :(

 

U mnie dokładnie tak samo, nad wschodnim horyzontem wysokie chmury, które skutecznie uniemożliwiają odnalezienie Merkurego. Ja jednak nie poddaje się, dzisiaj od samero rana piękna pogoda, więc zniecierpliwiony oczekuje wieczoru. W końcu musze zaliczyć Merkurego :D

 

Pozdrowienia:

-Paweł

Link to comment
Share on other sites

Ja już za chwile lece na dach łapać z lornety Merkurego (na pole nie jade bo wieje że nie będzie sensu telepem lukać). Po drugie koniunkcja Księżyca z Jowiszem i Wenus właśnie dzisiaj weszła w granice M45. A więc Wenus już jest w Plejadach. CdC przynajmniej mi tak pokazuje.

Aha mam pytanie. Czy można przestawić etykiety w CdC tak, żeby mi pokazywało wartości kąta azymutu niebieskiego a nie ziemskiego?

Link to comment
Share on other sites

Piękna koniukcja!!

Widziałem przed chwilą Ganymede!!

Xiężyc wygląda przepięknie!! Wspaniały kontrast!! Niesamowita ostrość!! Reflektory do lamusa!! Lornetki i refraktory rulezz!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.