Skocz do zawartości

Foto z TS APO 65Q na zlocie w Jodłowie


Iluvatar

Rekomendowane odpowiedzi

Chyba nie jest najgorzej, chociaż nie idealnie. Zwróć uwagę, że krążek gwiazdy nie jest idealnym okręgiem i przed ogniskiem jest pochylony w inną stronę niż za ogniskiem , co chyba odpowiada złej kolimacji teleskopu i raczej nie jest wynikiem za mocnego ucisku soczewki korekcyjnej. W moim egzemplarzu sprawa wygląda identycznie ( chociaz odrobinę bardziej wyraźnie).

Dla przykładu - oto jak to powinno wyglądać:

TLAPO906-Optiktest.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla potwierdzenia wyniku będę chciał jeszcze raz przeprowadzić test, choć nie wiem, czy dam radę go wykonać przed zimą (codzienne taka mgła, że gwiazd nie widać; dziś miałem sporo szczęścia, że coś w ogóle zdążyłem strzelić).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj testowałem Ronchi-Okularem i linie są proste i ładnie równoległe in/out focusa - czyli nie ma tam ani astygmatyzmu, ani innych problemów widocznych w teście Ronchiego. Więc albo było za ciepło by się jakiś problem pojawił, albo poluzowanie załatwiło sprawę (albo żeby było śmieszniej - problem nie wyjdzie z Ronchi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Trochę sie wątek rozwinał, zanim zdołałem ogarnąć zebrany materiał z Jodłowa :)

 

TS APO, 40D, AT 12x5min. bez darków, flatów itd.

 

M31.jpg

 

 

Niewielka obróbka. Stack, trochę kosmetycznych ruchów na ciemnych pasach galaktyki i resize.

 

Jak ktoś ma ochotę na informację która nie do końca da się odczytac na wiki, to na astroamatorze jest pewna ciekawostka.

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przypomniałem sobie o nieruszanym jeszcze materiale, a że miałem trochę wolnego czasu, to do niego wróciłem. Prezentowane już wcześniej przez Darka i Krzysztofa Płomień z Qniem w tle.

 

got.jpg

konfiguracja, jak przy poprzednich, czyli:

HEQ5 + TS APO 65Q + 400D niemodyfikowany + zestaw adapterów + EOS Clip CLS

20x300 sek., ISO 800

 

Oczywiście, gdyby nie CLS, to byłoby sporo więcej, ale tak przynajmniej uczę się obrabiać zdjęcia po użyciu tegoż filtra.Tutaj akurat mamy tylko resize, bez crop'a.

Obróbka mnie nie zachwyca, a zwłaszcza tło, ale na razie wystarczy B)

 

Zdravim

got.jpg

Edytowane przez Iluvatar
  • Lubię 4
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Póki co najlepsza jest fota wrzucona przez SancreTora :). A te ostatnie zdjęcia jak na mój gust to jednak zbyt zielone są.

 

No i mały oftop - jaki teleskop w wizualu umożliwia dostrzeżenie tej mgiełki pomiędzy gwiazdami?

Ja widziałem w teleskopie 400mm na zlocie(16").

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Gdyby się komuś nudziło, to wrzucam zestackowany materiał z Płomieniem i Łbem: http://speedy.sh/ZJnCq/Group.tiff

A i przy okazji też się trochę nim pobawiłem. Niebieskich obwódek z gwiazdek zapomniałem pościągać, teraz dopiero widzę.

Group2.jpg

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.