Skocz do zawartości

Foto z TS APO 65Q na zlocie w Jodłowie


Iluvatar

Rekomendowane odpowiedzi

TIFF, z którego obrabiałem: http://hotfile.com/d...97/m42.TIF.html

 

Ładne ale trochę zbyt kolorowe przypomina obraz olejny a nie fotkę i nie wycinaj na siłę całego szumu trochę delikatnie musi być bo fotka traci swój urok oryginalności.

Czyli widzę, że mam zupełnie inne gusta od reszty. Osobiście podobają mi się przerysowane obiekty i kolory. Spróbuję podejść do materiału jeszcze raz, ale delikatniej.

 

Iluvatar - coś jest nie tak przy składaniu zdjęć - ostatnio wrzucałeś Plejady i też ta zieleń zalała zdjęcie

Nie jestem pewien, czy słusznie, ale mimo wszystko podejrzewam o to filtr EOS Clip CLS.

 

Zdravim

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kuba, to moja wersja - tak na szybko, wiem że nad tym jeszcze trzeba posiedzieć chwilę, wyciągnąć słabizny, poprawić tło, wyostrzyć itp itd.

O co mi chodzi - coś jest bardzo rozjechane jeśli chodzi o kolory. Nienaturalnie dużo niebieskiego. Wiem, że aparat niemodyfikowany, ale mimo wszystko coś jest nie tak. Najwięcej czasu spędziłem na balansowaniu kolorów, a i tak jest nie tak jak trzeba. Spróbuj zrobić kalibracyjne zdjęcie na jakiejś białej (słońcopodobnej) gwieździe i wg niej ustawiać balans kolorów.

Trochę szkoda, że to robione na ISO 1600 - z ISO 800 byśmy wyciągnęli więcej. :)

m42-Iluvatar-bal4b.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zestackowałem materiał jeszcze raz z innym parametrem dot. kolorów i chyba jest lepiej. Jutro mogę wrzucić tiff'a, to spróbujesz to ocenić Danielu. Na dziś ostatnia próba

 

m42v4.jpg

 

Kolor wziąłem z nowego stacka, detale z wersji nr 3.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TIFF, z którego obrabiałem: http://hotfile.com/d...97/m42.TIF.html

 

Czyli widzę, że mam zupełnie inne gusta od reszty. Osobiście podobają mi się przerysowane obiekty i kolory. Spróbuję podejść do materiału jeszcze raz, ale delikatniej.......

 

Zdravim

 

Witaj

 

Z całym szacunkiem i uwagą na to ,że na temat gustów się nie dyskutuje zgadzam się z Dyodą i uważam wręcz ,iż ujawniając zakamarki naszego nieba na fotografiach powinniśmy starać się by były one jak najbardziej prawdziwe i naturalne.

Nie jestem (jeszcze) "fachowcem" w astrofoto , ale patrząc na Twoją M42 jest za niebiesko i zielono (histogram to potwierdza).

Pozwoliłem sobie na drobną edycję Twojego tiff'a i wyszło mi coś takiego:

 

m42.jpg

Trochę za mało materiału i może ISO za wysokie jak na 300s.

 

Ja kiedyś popełniłem taką M42 , 25X240s ISO400 f8 . Obiektyw zwierciadlany 500mm/f8 + Canon350D niemod.

M42Orion_resize.jpg

Pewnie też można by jeszcze coś poprawić , ale tu potrzeba doświadczenia które cały czas zbieram.

Pozdr.

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z całym szacunkiem i uwagą na to ,że na temat gustów się nie dyskutuje zgadzam się z Dyodą i uważam wręcz ,iż ujawniając zakamarki naszego nieba na fotografiach powinniśmy starać się by były one jak najbardziej prawdziwe i naturalne.

 

To też racja, choć przeglądając zdjęcia M42 w Internecie można znaleźć przeróżne wersje, od tych "bardziej naturalnych" do mocno wyciągniętych. Poza tym ciężko stwierdzić jednoznacznie, która wersja jest poprawna. Mimo wszystko chętnie wsłuchuję się w różne opinie. Dzięki nim próbuję tak podejść do materiału, żeby zadowolić jak największą grupę odbiorców. Zresztą, jak widać, z jednego stack'a każdy ma inna wersję, co też jest bardzo ciekawe. Jak znajdę wieczorem trochę czasu, to spróbuję przyjrzeć się waszym wersjom i stworzyć coś, co bardziej przypadnie do waszego gustu.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

......Jak znajdę wieczorem trochę czasu, to spróbuję przyjrzeć się waszym wersjom i stworzyć coś, co bardziej przypadnie do waszego gustu.

 

Zdravim

 

Obawiam się że będzie Ci trudno , ponieważ tylu ilu odbiorców tyle gustów .

Ja dążąc do pokazania "prawdy" na swoich foto staram się by wszystkie aspekty związane z wywołaniem materiału i jego obróbką pod kątem koloru czy nawet geometrii były choćby zbliżone do realu.

Jak już wiemy ,jednym z problemów w astrofotografii jest WB (white ballans). Niestety zbyt wiele zmiennych ma na to wpływ i trudno jest jednoznacznie to określić .Jedną z metod może być określanie WB na gwiazdach typu G2V , tylko nie zawsze są w kadrze ;-).

Pozdr.

Edytowane przez tomero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokładnie tak, jak pisze tomero,

Iluvatar zanim znowu zabierzesz się do kolejnej wersji obróbki, przyjrzyj się plikom źródłowym,

na tym surowym stacku, który załączyłeś, z tego TIFFa katastrofalnie brakuje czerwonego:

 

brak kanału czerwonego.jpg

funkcja euqualize z photoshopa pokazuje to bezdyskusyjnie

 

i żadna obróbka już nie pomoże

gdzieś coś źle ustawiłeś z balansem bieli

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyczyna braku czerwonego chyba znaleziona. Po zmianie w DSS background calibration z Per channel na RGB jest już lepiej.

TIFF: http://hotfile.com/dl/131890564/0b3410d/Autosave001.tif.html

Edytowane przez Iluvatar
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...... Po zmianie w DSS background calibration z Per channel na RGB jest już lepiej.

TIFF: http://hotfile.com/dl/131890564/0b3410d/Autosave001.tif.html

 

Witaj

 

Ten "Autosave001" jest nieczytelny. Z włas. doświadczenia wiem że DSS jakoś dziwnie zapisuje Autosave'y.

Ja zawsze korzystam z opcji -> "Save picture to file..."

 

W ostatniej wer. Twojej M42 ,saturacja prosi się o regulację (w dół) i może być całkiem nieźle.

 

Pozdr.

Edytowane przez tomero
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten "Autosave001" jest nieczytelny. Z włas. doświadczenia wiem że DSS jakoś dziwnie zapisuje Autosave'y.

Ja zawsze korzystam z opcji -> "Save picture to file..."

 

W ostatniej wer. Twojej M42 ,saturacja prosi się o regulację (w dół) i może być całkiem nieźle.

 

Pozdr.

 

Ja obrabiałem właśnie z tego pliku. Co do nasycenia, to akurat lubię mocne kolory, dlatego właśnie tak. Choć o kilka punktów można by obniżyć, nie zaprzeczam.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Iluvatar co Ty na to ?

 

Jestem jak najbardziej za. Mam jeszcze z zanadrzu 2 obiekty i potrzebuję co najmniej dnia przerwy od obróbki :Boink:, ale sądzę, że wyjdzie z tego bardzo solidny test tego refraktorka (w różnych konfiguracjach i z ludźmi o różnym doświadczeniu).

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem błędem było użycie w tych warunkach (bardzo ciemne niebo) i do tych konkretnie obiektów (zawierających mgławice refleksyjne) filtra CLS. To typowy filterek szerokopasmowy, na podmiejskie niebo, do tego kasujący w zauważalny sposób niebieską część widma mgławic refleksyjnych (z książkowymi przykładami M45 i NGC 1977). Konsekwencją używania go są również przekłamania kolorystyczne.

 

 

Ja dążąc do pokazania "prawdy" na swoich foto staram się by wszystkie aspekty związane z wywołaniem materiału i jego obróbką pod kątem koloru czy nawet geometrii były choćby zbliżone do realu.

Jak już wiemy ,jednym z problemów w astrofotografii jest WB (white ballans). Niestety zbyt wiele zmiennych ma na to wpływ i trudno jest jednoznacznie to określić .Jedną z metod może być określanie WB na gwiazdach typu G2V , tylko nie zawsze są w kadrze ;-).

W astrofotografii nie istnieje pojęcie balansu bieli, czy "prawdy" w sensie zgodności kolorystycznej z jakimś tam wzorcem. Można co najwyżej mówić o "balansie czerni", czyli braku nalotu kolorystycznego w tle. Cała reszta to już interpretacja rzeczywistości, polegająca na wyciąganiu możliwie wielu detali struktury mgławicy, unikaniu przepaleń czy zbyt głębokich czerni, plackowatych gwiazd itp.

 

Osobną kwestią jest monitor na którym dokonujemy obróbki, ale to temat na inną dyskusje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Detektor CMOS Canona 60 D, ale mam wrażenie że lepiej Krzyśku jakbyś robił na ISO 1000 lub 800, lub zrobił więcej klatek. Szumy troche "wyłażą".

Poszukam swojej jednej nietrafionej na M31, w Jodłowie zupełnie ją zaniedbałem. :)

Tak też uczynię w przyszłości. Dam kilka czasów po 5, 10, 15s na ISO 400 i 800 + reszta 1-2 min na ISO 800. Cóż na razie zbieram doświadczenie :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem błędem było użycie w tych warunkach (bardzo ciemne niebo) i do tych konkretnie obiektów (zawierających mgławice refleksyjne) filtra CLS.

 

Osobiście nie uważam tego za błąd. Dla mnie to były po prostu testy całego zestawu i zdaje sobie sprawę, że bez niego zdjęcia mogłyby być lepsze. Nie wiem, czy przypadkiem z tego powodu nie mam teraz problemu z balansem kolorów w Horsehead + Flame Nebula.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W astrofotografii nie istnieje pojęcie balansu bieli, czy "prawdy" w sensie zgodności kolorystycznej z jakimś tam wzorcem. Można co najwyżej mówić o "balansie czerni", czyli braku nalotu kolorystycznego w tle. Cała reszta to już interpretacja rzeczywistości, polegająca na wyciąganiu możliwie wielu detali struktury mgławicy, unikaniu przepaleń czy zbyt głębokich czerni, plackowatych gwiazd itp.

 

Ależ można mówić o balansie bieli, dokładnie wg tego samego kryterium, co przy zdjęciach ziemskich. Odnośnikiem wagi kolorów są gwiazdy "słoneczne" (G2). Raczej każdy zaawansowany fotograf stara się trzymać tego wzorca (ludzko-ziemskiego). Ja wyszukuję w kadrze gwiazdy, która jest najbliższa widmem do Słońca. Bez tego, to faktycznie powstaje subiektywna zabawa z kolorami ;)

 

http://astropolis.pl/topic/27162-prawdziwy-kolor-kosmosu-jak-balansowa-swoje-zdjcia/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejny obiekt złapany w Jodłowie - M27

 

TSAPO65Q + HEQ5 bez guidingu + ustawianie ostrości LiveView

10x60s, ISO1600, 1 dark

10x60s, ISO800, 1 dark

3x60s, ISO400

 

Oj wiele nauki przede mną :D - licha obróbka w DSS i CS5 (na cropie widać że ostrość trafiło :( )

M27_1_crop.jpg

M27_1a.jpg

  • Lubię 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.