Skocz do zawartości

Foto z TS APO 65Q na zlocie w Jodłowie


Iluvatar

Rekomendowane odpowiedzi

M33 wyszło fajnie, ale płomień ma jakiś dziwny gradient i konia coś niezbyt widać. Przy okazji możesz spróbować trochę lżej potraktować gwiazdki przez zrobienie na nich maski (mam na myśli głównie te "średniej jasności" wyglądające jak przepalone punkciki.

 

Zdravim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z racji inauguracji roku i godzin rektorskich postanowiłem wpaść do domu i pobawić się materiałem. Na pierwszy ogień poszły Plejady. Ważniejsze dla mnie od samych zdjęć było zebrane doświadczenie z nowym sprzętem i pierwsze próby guidingu. Zdjęcia są, można by powiedzieć, pewnym skutkiem ubocznym, który mnie akurat ucieszył.

 

Przedstawiona jest pierwsza wersja obróbki, zapewne wrócę do niej później, jak się uporam z innymi obiektami. Materiał chyba ma potencjał, w przeciwieństwie do moich umiejętności obsługi PS. Przydałyby się jakieś warsztaty obróbki. Jest to chyba moje drugie zdjęcie, na którym coś więcej widać, niż tylko szum. Pod wieczór albo jutro postaram się wrzucić surowy stack z DSS, gdyby ktoś był chętny. Na pewno muszę sporo poprawić gwiazdy, które się solidnie rozlały, no i oczywiście tło.

 

Kolejna wersja:

plejady_v0.5.jpg

HEQ5 + TS APO 65Q + 400D niemodyfikowany + zestaw adapterów + EOS Clip CLS

15x300 sek., ISO 800

 

Mile widziana krytyka lub jakiekolwiek uwagi i spostrzeżenia. Mam nadzieję, że z kolejnymi zdjęciami sobie lepiej poradzę i nie będę narażał waszych monitorów na takie placki :Boink:.

 

 

 

Zdravim

 

EDIT

 

W sumie DSS z 15 klatek wybrał 80% najlepszych, tak więc będzie to tak na prawdę 12 klatek.

 

 

Hej

 

Zastanawiałeś się dlaczego gwiazdki masz trójkątne?

Masz ściśniętą optykę na maxa! Ludzie którzy to składają w fabryce najwyraźniej nie wiedzą co robią ;)

:compress:

Edytowane przez Adamo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na początku myślałem, że to przez guiding gwiazdki się tak śmiesznie rozjechały, ale na większości surówek na jasnych gwiazdach to tak wygląda. Jak będzie pogoda, to spróbuję zrobić zdjęcie z rozogniskowaną gwiazdą i zobaczy się, co jest przyczyną.

Dzięki za zauważenie możliwego problemu.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Druga możliwość to zbyt niska rozdzielczość i pikseloza gwiazdek (wtedy z Barlowem na dłuższej ogniskowej powinny prezentować się ładnie). Moim quadem robiłem tylko jeden test na gwiazdkach i niektóre mają ładne kształty, a inne lubią prostokąty (poniżej 5x powiększenie). Gdyby to była wada optyczna to dość ciężko byłoby ją wpasować wzdłuż i wszerz pikseli :) Więcej w drugim wątku o tym kwadruplecie. Stackując poprzez Drizzle można temu zaradzić, ale metoda ta lubi dużą ilość klatek.

star1.png

star2.png

Edytowane przez riklaunim
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz co próbować, to jest znany problem w tych refraktorach. Ja miałem to samo. Ściśnięta była bardzo mocno. WinRar przy tym to betka :)

Jak by Ciebie tak ścisnęli to też byś się krzywił :szczerbaty:

Edytowane przez Adamo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie masz co próbować, to jest znany problem w tych refraktorach. Ja miałem to samo. Ściśnięta była bardzo mocno. WinRar przy tym to betka :)

Jak by Ciebie tak ścisnęli to też byś się krzywił :szczerbaty:

 

I co, poprawiło się po poluzowaniu soczewek? Można wiedzieć kto ci to naprawił?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiło.

Było źle a jest tak:

http://astropolis.pl/topic/27194-jednoklatkowce/page__view__findpost__p__437659

Oczywiście sam to zrobiłem. Trochę optyki już rozebrałem więc nie jest to dla mnie problem. Trzeba uważać na soczewkę korygującą bo od strony pierścienia mocującego jest mocno wypukła i można ją drasnąć.

Ta sytuacja z tym teleskopem (bo jest tych przypadków bardzo wiele) przypomina mi jak Rosjanie tzn ZSRR składali MTO-1000 :) Też tak było, że należało go po zakupie rozebrać i poskładać i jeszcze jakieś metalowe wióra wylatywały. Myślałem, że ten etap już mam za sobą....

A tu Chinole kręcą pierścienie bez opamiętania, bo co tam.. szkło przecie twarde :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście sam to zrobiłem. Trochę optyki już rozebrałem więc nie jest to dla mnie problem. Trzeba uważać na soczewkę korygującą bo od strony pierścienia mocującego jest mocno wypukła i można ją drasnąć.

 

Dreszczowiec ;) Oby mi trójkątów nie robił...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim będziecie rozkręcać swoje refraktory pamiętajcie tylko, że triplety mogą dawać objawy astygmatyzmu kiedy są niewychlodzone (same też chłodzą się znacząco wolniej niż dublety). Ucisk w celi bardzo łatwo zauważyć na rozogniskowanych krążkach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poprawiło.

Było źle a jest tak:

http://astropolis.pl...post__p__437659

Oczywiście sam to zrobiłem. Trochę optyki już rozebrałem więc nie jest to dla mnie problem. Trzeba uważać na soczewkę korygującą bo od strony pierścienia mocującego jest mocno wypukła i można ją drasnąć.

Ta sytuacja z tym teleskopem (bo jest tych przypadków bardzo wiele) przypomina mi jak Rosjanie tzn ZSRR składali MTO-1000 :) Też tak było, że należało go po zakupie rozebrać i poskładać i jeszcze jakieś metalowe wióra wylatywały. Myślałem, że ten etap już mam za sobą....

A tu Chinole kręcą pierścienie bez opamiętania, bo co tam.. szkło przecie twarde :)

 

Ruszałeś tylko tylną soczewkę korygującą czy także obiektyw?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie do końca olali , bo już ich nie napastowałem . Po zamontowaniu adaptera na M48 zamiast tego fatalnego clumping ringa mój sprzęt chodzi tak:

test.jpg

Zdjęcie dosłownie sprzed chwili - może ktoś zgadnie, co to za gromada?

 

Gwiazdy nie są może ideałem ale raczej mi wystarczają , a co wy myślicie? Warto zaczynać drążenie tematu?

Zauważyłem że ten refraktor jest cholernie wrażliwy na precyzyjne ustawienie ostrości. Mam z tym kłopot, gdy przełączam się między filtrami, a przefokuzowywanie (chyba jest takie słowo :szczerbaty:) nie zawsze dokładnie działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat jest warty drazenia gdyz problem jest na skale swiatowa. Na wielu forach swiatowych ludzie pisza o trojkatnych gwiazdach. Nie wiem co na to producent. Powinien zajac stanowisko bo taka gafa godzi w imie firmy. Dla mnie to jest niechlujstwo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz wkleic te linki z "całego" świata? Bo mi znany jest tylko przypadek ze stargazerslounge, gdzie zamieszany jest jeden z producentów. Gwiazdy w teleskopie Dusera są w porządku. Zaczynam odnosić wrażenie, że po tym wątku na SGL wszyscy wpadli w paranoję.

 

Co oczywiście nie znaczy, że nie może się trafić gorszy egzemplarz. To w końcu popularne Chiny za racjonalną kasę. Proponuję się przyjrzeć innym teleskopom z taką starannością, a gwarantuję, że będziecie zaskoczeni.

 

Adam - nie rozumiem jednego. Jeżeli odkryłeś wadę w swoim egzemplarzu, to czemu my nic o tym nie wiemy? Przecież dostał byś drugi!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odkryłem wadę ale ją sam usunąłem i nie zawracałem Ci głowy. Przeglądnąłem fotki tu i tam i widzę że większość sprzętu na tym forum jest ściśnięte i tyle. Nie obwiniam Ciebie bo to nie Ty produkujesz. Pokazałem jak ja to zrobiłem i tyle. Jak komuś to nie przeszkadza to nie ma problemu.

Ale z tych co widzę to sprzęt KrzysztofaZ, DarkaB, Iluvatora i Dusera jest ściśnięty.

Taka jest uroda taniego sprzętu z Chin. Cieszę się, że nie jest to wada optyki tylko ściśniecie soczewki. Dodam więcej, i Ty powinieneś się cieszyć. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie powiedz mi Adamie, czy na rozogniskowanej gwieździe będzie się dało jednoznacznie określić, czy faktycznie soczewki są zbyt mocno ściśnięte? Bo przy zwykłym zdjęciu jednak zakładam, że guider mógł mi jakoś dziwnie szaleć, a u wszystkich nas takie "trójkąty" mógł najzwyczajniej postwarzać DSS. Nie chciałbym niepotrzebnie wysyłać teleskopu do Adama(J) i narobić mu niepotrzebnego zamieszania i kłopotu.

 

Zdravim

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie powiedz mi Adamie, czy na rozogniskowanej gwieździe będzie się dało jednoznacznie określić, czy faktycznie soczewki są zbyt mocno ściśnięte? Bo przy zwykłym zdjęciu jednak zakładam, że guider mógł mi jakoś dziwnie szaleć, a u wszystkich nas takie "trójkąty" mógł najzwyczajniej postwarzać DSS. Nie chciałbym niepotrzebnie wysyłać teleskopu do Adama(J) i narobić mu niepotrzebnego zamieszania i kłopotu.

 

Zdravim

 

Tak dla pełnej jasności - ja nie używam DSS :D.

Po tym zdjęciu , które pokazał Adamo po wyluzowaniu , zaczynam głęboko wierzyc w sciśnięte soczewki - jego gwiazdki są perfekt.

Edytowane przez Duser
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie powiedz mi Adamie, czy na rozogniskowanej gwieździe będzie się dało jednoznacznie określić, czy faktycznie soczewki są zbyt mocno ściśnięte? Bo przy zwykłym zdjęciu jednak zakładam, że guider mógł mi jakoś dziwnie szaleć, a u wszystkich nas takie "trójkąty" mógł najzwyczajniej postwarzać DSS. Nie chciałbym niepotrzebnie wysyłać teleskopu do Adama(J) i narobić mu niepotrzebnego zamieszania i kłopotu.

 

Zdravim

 

Tutaj guider nic nie zepsuje. Ustaw sobie jasną gwiazdkę np Vegę i na kilku sek bez guidowania będziesz miał to samo. Nie zdążyłem zrobić rozogniskowanych fotek po poluzowaniu bo mi przylazły chmury więc nie mogę porównać.

Fotki pokazują obraz przed poluzowaniem.

Widać że nie są okrągłe.

focus1a.jpg

focus2a.jpg

Edytowane przez Adamo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie twierdzę, że masz do mnie pretensje - bynajmniej. Po prostu uważam, że sprzedawca musi brać odpowiedzialność za to co sprzedaje. Czas skończyć z prehistorią, czyli kupowaniem sprzętu i radzeniem sobie potem samemu ;) Nie po to zakładałem Astromarket.

 

Żeby coś z tego wyszło konstruktywnego, to dla wszystkich refraktorów wprowadzimy dodatkowe testy przed wysyłką. Prawdopodobnie będziemy robić analizę na rozogniskowanej sztucznej gwieździe.

 

Co do Twoich gwiazdek, to wyglądają mi bardziej na problem z kolimacją (pierwsze zdjęcie). Czy te gwiazdki są ze środka kadru?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

TS ma okular do testów Ronchiego, a jakiś Grzybowski w Niemczech robi takie wypaśne kolimatory (też do refraktorów) Multi-Grzy-Coli taki chyba ma skrót :)

 

Później wrzucę konia co się robił przez noc. W OAGu rozogniskowane gwiazdy okrągłe to nie są, mają kształt typu ()

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.