Jump to content

Foto z TS APO 65Q na zlocie w Jodłowie

Iluvatar
 Share

Recommended Posts

Nie twierdzę, że masz do mnie pretensje - bynajmniej. Po prostu uważam, że sprzedawca musi brać odpowiedzialność za to co sprzedaje. Czas skończyć z prehistorią, czyli kupowaniem sprzętu i radzeniem sobie potem samemu ;) Nie po to zakładałem Astromarket.

Żeby coś z tego wyszło konstruktywnego, to dla wszystkich refraktorów wprowadzimy dodatkowe testy przed wysyłką. Prawdopodobnie będziemy robić analizę na rozogniskowanej sztucznej gwieździe.

Co do Twoich gwiazdek, to wyglądają mi bardziej na problem z kolimacją (pierwsze zdjęcie). Czy te gwiazdki są ze środka kadru?

Jest to prawie środek. przesunięcie wynosi jakieś 15-20% całości kadru.

Może moje rozważania są mylne, jeżeli Kogoś urażę to bardzo przepraszam. Myślę, że TS APO 65Q był mocno reklamowany, aby sprzedaż rosła gwałtownie i cena też, bo był popularny. Po pierwszych negatywnych ocenach były głosy, że tylko te egzemplarze są wadliwe, które pochodzą z niewiadomego importu. Teraz pojawiają się głosy, że wiele osób zakupiło ten teleskop i ma problemy, jak jest faktycznie z jakością, sprawdzaniem przed wysłaniem z fabryki. Dla mnie osobiście niedopuszczalne jest aby Adam Jesion sprawdzał każdy egzemplarz przed sprzedażą, chyba, że jest to chwyt reklamowy. Kiedyś kupowałem monitor Eizo, zapłaciłem za selekcję i ustawienie, a monitor dostałem bezpośrednio od dystrybutora bo sprzedawca poszedł na łatwiznę i podał mój adres do bezpośredniej przesyłki. Wiem, zaraz będą głosy , że sprzęt ten jest amatorski i nie możemy się czepiać do jakości wykonania. Jednak myślę, że Firma TS powinna jak najszybciej coś z tym zrobić, bo przecież nie kupujemy sobie zestawu do samodzielnego składania w warunkach domowych, a więc oczekujemy prawidłowego złożenia teleskopu przed oddaniem go sprzedaży. Nie jestem pewien czy TS APO 65Q jest wart tej ceny, skoro po zakupie mam go sobie rozbierać i poprawiać, to co niechlujnie zrobili w fabryce, nie jestem też pewien czy w warunkach domowych jesteśmy to wykonać w sposób prawidłowy, może się mylę, niech wypowiedzą się osoby posiadające większe doświadczenie. Ja od wielu lat zajmuję się fotografią, a więc niewiele mogę powiedzieć na temat astro.

Pozdrawiam

Wojtek

niedopuszczalne jest aby Adam Jesion sprawdzał każdy egzemplarz przed sprzedażą, chyba, że jest to chwyt reklamowy.

A po co ta sugestia celowego kłamstwa? Sprawa jest prosta jak drut. Jeżeli jest jakiś cień ryzyka, że sprzęt do klienta pojedzie nie w 100% sprawny, to ja wolę poświęcić chwilę czasu i sprawdzić egzemplarz niż potem stracić sfrustrowanego klienta. W dzisiejszych czasach nic się nie ukryje - i dobrze. Są fora, więc każdy niezadowolony odbiorca szybko poinformuje innych, że coś jest nie tak, a sprzedawca wysyła "trefny" towar.

Ze sprzętem astro jest zupełnie inaczej, niż z typowo fotograficznym. Tu wszystko balansuje w okolicach prowizorek, czy niedoróbek. Dotyczy to sprzętu zarówno za 1000 zł, jak i za dziesiątki tysięcy. Wieczny ATM ;)

Co do wartości TS APO - ten teleskopik nie ma konkurenta. Zapewne ten wątek ostudzi wielu zainteresowanych, a szkoda, bo w tej chwili nie ma na rynku nic, co by sensownie pracowało z matrycami 8300, czy APS-c, w tej klasie cenowej i prosto "z pudełka". W przypadku np. 80ED trzeba sporo pracy, żeby rysował na dużej matrycy tak, jak ten mały APO 65Q. Dorzucenie flattenera w 80ED wymaga przemyślenia, jak poradzić sobie z nieosiowościami, backfocusem, etc.

TS APO65Q był pierwszym "tanim" teleskopem, który zadziałał od ręki z QHY8L, czy mega wymagającą KAF8300. Używałem 2 egzemplarzy i obydwa rysowały pięknie.

Jeżeli problemy potwierdzą się, a serwis okaże się trudny, to niestety wycofamy się z dystrybucji TS APO 65Q, co osobiście uważam, za ogromną stratę, bo po prostu brak alternatyw.

Poinformuję Was o postępie inwigilacji problemu i naszej decyzji w tej sprawie.

Trochę temu właśnie przed wyborem refraktora mailowałem z Karlem z teleskop-spezialisten.de (skąd mam C11). On specjalizuje się głównie w refraktorach i każdy sprzedawany przez niego teleskop jest kolimowany/poprawiany i testowany dość dokładnie. Napisał mi że wszystkie te teleskopy (pytałem o TS INED70, Quada 65 i 66 Omegona) "muszą być" kolimowane. Więc tanie szkiełka będą chyba wymagać małej pracowni optycznej (albo dogadać się z Karlem albo innym pogromcą chińskiej myśli tub optycznych).

Adam, pisząc o tym, że niedopuszczalne jest abyś sprawdzał każdy egzemplarz przed sprzedażą miałem na myśli to, że nie możesz brać na swoje barki odpowiedzialności za dział kontroli jakości i dodawać sobie dodatkowej pracy, zamiast skupić się na innych czynnościach bardziej przyjemnych. Powiem bardzo szczerze, że bardzo napaliłem się na ten teleskop aby kupić go Tomkowi, ale ja należę do tych osób, które mogą pracować jako brakarze na linii produkcyjnej, w 99% mój sprzęt zakupiony był zwracany jako wadliwy. Dodam jeszcze, że staram się kupować sprzęt raczej dobrych marek a zawsze wychodzi nie tak, jak bym chciał. Będę nadal obserwował ten wątek i trzymam kciuki za pomyślne rozwiązania ze strony TS. Myślę że jest to usterka tak zwanego wieku dziecięcego produktu nowego i natychmiast zostanie usunięta w następnych egzemplarzach schodzących z produkcji.

Adam, pisząc o tym, że niedopuszczalne jest abyś sprawdzał każdy egzemplarz przed sprzedażą miałem na myśli to, że nie możesz brać na swoje barki odpowiedzialności za dział kontroli jakości i dodawać sobie dodatkowej pracy, zamiast skupić się na innych czynnościach bardziej przyjemnych.

Jak niedopuszczalne? A kto odpowiada za towar sprzedany? Przecież Ciebie, jako klienta, mało interesuje, kto zawinił. Istotne jest to, od kogo go kupiłeś i kto może Ci ten problem rozwiązać. Prawda?

Mi zależy na długich relacjach, rozwiązywaniu problemów, które od lat przywarły do branży astro. Musimy wreszcie się nauczyć, że branża astro niczym nie różni się od innych sektorów konsumenckich i jak coś nas niepokoi, to należy pilnie wrócić do sprzedawcy i zażądać rozwiązania problemu, a nie samemu cierpieć na nocną bezsenność. Wiem, że tak nas przyzwyczajono w PL, ale jako Astromarket biorę wszystko na klatę i ryzyko sprzętowe jest po mojej stronie, choćbym miał zbankrutować. Sorry.

I jeszcze jedno - nie zagwarantuję nikomu, że nie trafi się czasami "trafiony" sprzęt (zarówno z chin, jak i z EU, czy USA), to się zdarza. Ale gwarantuję, że sprawa zawsze będzie rozwiązana na korzyść klienta. Inaczej mówiąc - zakup jest zawsze risk free.

Jak wyglada kwestia innych teleskopow TS, a w szczegolnosci malenstwa TS Individual ED 70/420? Rowniez sa takie problemy? Rozwazam zakup tego teleskopu.

Nic nie słyszałem, żeby były takie problemy. TS APO 65Q jest znacznie bardziej skomplikowany (w sensie optycznym), przede wszystkim dlatego, że występują 2 grupy soczewek. Ostatnia to układ 1 soczewkowy, który teoretycznie przy ściśnięciu może dawać takie objawy astygmatyzmu (to jest inwigilowane przez nas w tej chwili).

Nie rozumiem, czego się obawiasz? Jeżeli kupisz i będzie problem, to wymienimy, albo dostaniesz zwrot. Nic nie ryzykujesz.

Jak niedopuszczalne? A kto odpowiada za towar sprzedany? Przecież Ciebie, jako klienta, mało interesuje, kto zawinił. Istotne jest to, od kogo go kupiłeś i kto może Ci ten problem rozwiązać. Prawda?

Mi zależy na długich relacjach, rozwiązywaniu problemów, które od lat przywarły do branży astro. Musimy wreszcie się nauczyć, że branża astro niczym nie różni się od innych sektorów konsumenckich i jak coś nas niepokoi, to należy pilnie wrócić do sprzedawcy i zażądać rozwiązania problemu, a nie samemu cierpieć na nocną bezsenność. Wiem, że tak nas przyzwyczajono w PL, ale jako Astromarket biorę wszystko na klatę i ryzyko sprzętowe jest po mojej stronie, choćbym miał zbankrutować. Sorry.

I jeszcze jedno - nie zagwarantuję nikomu, że nie trafi się czasami "trafiony" sprzęt (zarówno z chin, jak i z EU, czy USA), to się zdarza. Ale gwarantuję, że sprawa zawsze będzie rozwiązana na korzyść klienta. Inaczej mówiąc - zakup jest zawsze risk free.

Takiego podejścia to chyba żaden sklep w PL nie ma. Z drugiej strony ty to nie ja. Nie robisz towaru własnymi rekami,więc nie odpowiadasz za jego jakość.

Jestem tak mocno przekonany o wyjątkowości TS APO 65Q i jego roli w astrofotografii, że proponuję każdemu, kto jest niezadowolony z jego jakości o natychmiastowe odesłanie do nas teleskopu, a otrzyma 100% zwrot pieniędzy + koszty przesyłki. Dotyczy to także przyszłych zamówień.

Jestem tak mocno przekonany o wyjątkowości TS APO 65Q i jego roli w astrofotografii, że proponuję każdemu, kto jest niezadowolony z jego jakości o natychmiastowe odesłanie do nas teleskopu, a otrzyma 100% zwrot pieniędzy + koszty przesyłki. Dotyczy to także przyszłych zamówień.

Adam, mała pomyłka TS APO 65Q

Przyznam szczerze ze kazdemu producentowi sie zdazyc moze gafa. Ja osobiscie sprzedalem FS-60C zeby kupic TS 65Q i nie zaluje tej decyzji bo wyciag jest lepszy korekcja pola oraz gotowe rozwiazanie na gwint do kamery. A ze byl ucisk to betka. Pamietajcie ze w czasach PRL bylismy caly czas uciskani :)

Przyznam szczerze ze kazdemu producentowi sie zdazyc moze gafa. Ja osobiscie sprzedalem FS-60C zeby kupic TS 65Q i nie zaluje tej decyzji bo wyciag jest lepszy korekcja pola oraz gotowe rozwiazanie na gwint do kamery. A ze byl ucisk to betka. Pamietajcie ze w czasach PRL bylismy caly czas uciskani :)

Tylko jakoś w obecnych czasach ludzie bardziej się krzywią ;)

A co do TS 65Q też mam i jest ok, ale ja nie robię zdjęć głębokiego Kosmosu, tylko przyroda, Księżyc i czasami Słońce

Edited by *Wojtek*

Nic nie słyszałem, żeby były takie problemy. TS APO 65Q jest znacznie bardziej skomplikowany (w sensie optycznym), przede wszystkim dlatego, że występują 2 grupy soczewek. Ostatnia to układ 1 soczewkowy, który teoretycznie przy ściśnięciu może dawać takie objawy astygmatyzmu (to jest inwigilowane przez nas w tej chwili).

Nie rozumiem, czego się obawiasz? Jeżeli kupisz i będzie problem, to wymienimy, albo dostaniesz zwrot. Nic nie ryzykujesz.

Swietnie, ciesze sie z tego podejscia. ;)

Moze to nie jest odpowiedni watek, ale czy wspomniany przeze mnie teleskop jest dobrym wyborem do fotografii?

Edited by U44

Na chwilę obecną zdrowie nie pozwala mi wyjść z teleskopem i zrobić test. Wykonałem kilka zdjęć jakiejś gwiazdki z domu prze otwarty balkon i po kilku minutach "wychładzania". Wydaje mi się, że obraz jest trochę "zjajcowany" jak na drugim zdjęciu Adamo z postu 73. Jutro spróbuję jeszcze i może się uda.

Nie, nie... broń Boże tak testować. Zjawisko o którym ty piszemy jest dokładnie takie samo, jak typowy astygmatyzm wynikający z różnic temperatury, nie ważne, czy przed wychłodzeniem, czy np. fotografując przez okno. Teleskop trzeba wychłodzić porządnie, min. 1 godzina. Pamiętajcie, że tam są 4 soczewki w 2 grupach, więc czas normalizacji termicznej będzie znacząco dłuższy, niż przy zwykłym dublecie.

Wtedy zróbcie kilka zdjęć gwiazdy jasnej w centrum kadru. Rozogniskowana na kilkadziesiąt pikseli, potem mniejsza, i taka tuż przed punktem ostrości. Ostatni w punkcie. Turbulencje będą wyginać gwiazdę w różne strony, jeżeli deformacja krążków ma charakter stały - w 1 miejscu, tzn. że możemy mieć problem z astygmatyzmem (np. opisywany ścisk).

Jeżeli zdiagnozujecie u siebie ten problem, to wysyłacie teleskop do serwisu Astromarket.

• Like 2

Pogody zapewne przez miesiąc nie będę miał (nawet, jak bezchmurnie, to mgłę mam prawie codziennie), więc na razie wróciłem do materiału z Jodłowa. Tym razem na warsztat wrzuciłem NGC 7000, czyli popularną Mgławicę Ameryka Północna.

Ameryka_v1.jpg

HEQ5 + TS APO 65Q + 400D niemodyfikowany + zestaw adapterów + EOS Clip CLS

14x300 sek. + 7x240 sek., ISO 800

I werjsa trochę ciemniejsza

Ameryka_v2.jpg

Materiał zbierany przez 2 różne noce, w dodatku podczas jednej z nich po przejściu przez meridian pogubił się guider, więc kadry były widocznie przesunięte.

Zdravim

Edited by Iluvatar
  • Like 3

Zanim chmury się zorientowały, że teleskop się chłodzi, to zdążyłem zrobić parę zdjęć. Pierwsze 2 zdjęcia są przed ogniskiem, trzecie jest za ogniskiem, a ostatnie jest mniej-więcej w punkcie ostrości. Jesteście w stanie coś z tych zdjęć wywnioskować? Zdjęci są cropami + w ostatnim lekki resize.

_MG_7513.JPG

_MG_7514.JPG

_MG_7520.JPG

_MG_7536.JPG