Jump to content

Krater Gassendi

Chojrak
 Share

Recommended Posts

Wczoraj około północy zza krawędzi bloku wychynął Księżyc. Pięknie oświetlony był Gassendi (chba tak się nazywa). Obróbka około 100 klatek w Registaksie w załączeniu.

Muszę powiedzieć, że o ile planety lepiej wychodzą mi w Astrostcku to Księżyc z Registaxa jest znacznie lepszy.

Gassendi.JPG

To i mój do pary :D

gassendi_big.jpg

Setup bardzo podobny do Maćkowego - tał 200K, 8" K/C, barlow x2 NPZ i webcam Vesta.

Maciek - jak to zrobiłeś, że Twój jesy troszkę większy? Zwiekszałeś obrazek, a może barlowa nie wkładałes do końca?

Guest Janusz_P.

A mi się wydaje że to nie problem z ostrością tylko złym nałożeniem klatek tak powiela te krawędzie i rozpadliny :?: :roll:

Teraz planetki robię już tylko z barlowem 3x. Wszystko jest większe i wyraźniejsze.

Z barlowem 2x przerwa Cassiniego rejestrowała się tylko w "uszach". Z barlowem 3x praktycznie na całym obwodzie.

Może jutro podeślę Saturnika z barlowa 3x. Wydaje mi się, że widać tam zarys Enckego ale pewnie forumowicze sporowadzą mnie na ziemię.

Pozdrawiam

Guest Janusz_P.

Hmmm... źródeł się nie wywala tylko archiwizuje, ach ta dzisiejsza młodzież w gorącej wodzie kąpana :shock:

Guest Janusz_P.

No, jeśli tego Moona z rozdwojonymi kraterkami wycisnąłeś z materiału 5 GB to też się już nei dziwię że wylądował w koszu :lol::lol::lol:

Guest Janusz_P.

Z tej klatki wynika:

Albo masz za delikatny statyw do astrofoto?

Albo Łysy był za nisko?

Albo z MTO dzieje sie coś niedobrego z uciskiem optyki?

Albo już sam nie wiem co bo materiałowi daleko do przyzwoitości

a z MTO pojedyńcze fotki kliszowe wychodzą o wiele lepiej i ostrzej :roll:

Guest Janusz_P.

Nawala Napewno alignowanie klatek, wybieraj do tego bardziej kontrastowy twór na powierzchni, czekamy na lepsze wyniki 8)

...w tym celu dzisiaj nabylem nagrywarke

i nagrałbyś sobie 900Mb źle wyostrzonego filmu z Gassendim?

Dajcie spokój, pany! Archiwizacja - tak, ale ja zostawiam sobie tylko udane rzeczy.

Dla przykładu - by powstało to zdjęcie Jowisza:

04.04.02_20h45m_ut_s.jpg

zrobilem 8 filmów 90sek przy 10/fps (ok 450Mb każdy). Przerobiłem na szybko każdy z nich i przejrzałem wyniki. Wybrałem obrazek który wydawał się najlepszy i z odpowiedniego filmu wybrałem 118 klatek z 900. I dopiero te 118 *.bmp (108MB) sobie zzipowałem. Mam teraz 4.2Mb archiwum gotowe do nagrania na płytę.

Płyty może nie sa drogie, ale jedna sesja zajmuje mi ok 5Gb - to lekka przesada marnować płyty na kiepski materiał.

:)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Share

• Recently Browsing   0 members

• No registered users viewing this page.
  • Our picks

• Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
      Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
        • Like
      • 56 replies
    • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
      Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
        • Haha
        • Like
      • 48 replies
    • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
      Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
      Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
      W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
      Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
        • Like
      • 72 replies
    • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
      Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.

W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.

Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
        • Like
      • 16 replies
    • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
      Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
      • 43 replies
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.