Skocz do zawartości

promień Schwarzschilda


Rekomendowane odpowiedzi

Nie,nie zgadzam sie calkiem tym co napisales w biografi :D -to znaczy mozna by polemizowac,bo Schwarzschild tak naprawde nie odkryl wcale ze masa " scisnieta" tak bardzo zakrzywia czasoprzestrzen ze powstaje czarna dziura-Sczwarzschild rozwiazal tylko rownanie Einsteina :wink:

Dlatego sie mowi o rozwiazaniu Schzwarzschilda, a nie o odkryciu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tia .. a ja mam wątpliwości. Promień Schwarzchilda to sfera (przy założeniu że nie ma fluktuacji) gdzie prędkość ucieczki przyjmuje wartość prędkości c. Czy tak? chyba o ile nic nie pokręciłem. A hipotetycznie (bo takie jest to zagadnienie) cząstki mogą osiągać taką prędkość. Więc wystarczy że jedna ucieknie a już matematyka mówi całemu zagadnieniu NIE.

 

Pozdrawiam

howx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem tego co napisałeś.

 

Więc wystarczy że jedna ucieknie a już matematyka mówi całemu zagadnieniu NIE.

W równaniu wyraźnie jest zaznaczone, że przy ściśnięciu obiektu do promienia Schwarzschilda NIC się z niego nie wydostanie.

 

gdzie prędkość ucieczki przyjmuje wartość prędkości c

Ta wartość to po prostu prędkość światła.

 

A hipotetycznie (bo takie jest to zagadnienie) cząstki mogą osiągać taką prędkość

O ile się nie mylę, to cząstki na pewno mogą osiągnąć prędkość światła.

:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janusz_P.

To nie jest całkiem tak bo czarne dziury też parują kwantowo poprzez akrecje czastek i antycząstek w swoim silnym polu grawitacyjnym na horyzoncie zdarzeń i część z nich ulatuje w przestrzeń zmniejszając masę czarnej dziury czyli z niej uciekają choć nie rozpędziły się do prędkości C ale przeszły transformację cząstka-energia-cząstka omijając w sprytny sposób warunki brzegowe i prędkość C, jak widać nie tylko Polak potrafi :lol::lol::lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie jest całkiem tak bo czarne dziury też parują kwantowo poprzez akrecje czastek i antycząstek w swoim silnym polu grawitacyjnym na horyzoncie zdarzeń i część z nich ulatuje w przestrzeń zmniejszając masę czarnej dziury czyli z niej uciekają choć nie rozpędziły się do prędkości C ale przeszły transformację cząstka-energia-cząstka omijając w sprytny sposób warunki brzegowe i prędkość C, jak widać nie tylko Polak potrafi  :lol:  :lol:  :lol:
Na temat promieniowania Hawkinga mozna przeczytac w nastepujacych ksiazkach wyd. Proszynski i S-ka: "Ta sila fatalna" i "Czarne dziury i wszechswiat".
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Krzyśku .. to bardzo niedobrze, że nie rozumiesz. Równanie mówi jedno a Twoje myślenie drugie.

 

Matematyka to abstrakcja, nie można zobaczyć liczby, można zobaczyć cyfrę czy ich uklad ale nie obrazującą ją liczbę, podobnie jest z figurami ale to już inna kwesta. Oddnosząc problem do rozważanego, równanie matematyczne nie może mówić o tym jak napisałeś

 

"W równaniu wyraźnie jest zaznaczone, że przy ściśnięciu obiektu do promienia Schwarzschilda NIC się z niego nie wydostanie"

 

Uwaga semantyczno-matematyczna. Koloejny raz matematyka :) promień to rzecz abstrakcyjna i nie mówimy o promieniu jako objętości, a o takiej mówimy obecnie. Wniosek nic z promienia wydostać się nie może bo nic do niego wcześniej dostać nie mogło.Ależ ja sie czepiam szczegółów ;). Ale co tam oko za oko;).

 

Wzór na promień Schwarzschilda to R = 2 M (G/c2), gdzie M to masa czarnej dziury, G - stała grawitacyjna, c - prędkość światła. I nie jest to według mnie ale wg. Prof. Włodzimierza Kluźniaka.

 

To chyba sie wzięło z rozważań drugiej prędkości kosmicznej... a co tam bede wam żałował rozważań :)

To tak: V2 jest wtedy kiedy osiągnie taką wartość (a niech będzie wektor dla bezpieczeństwa) że E kinetyczna będzie równa pracy jaką należałoby wykonać przy przenoszeniu ciała o masie m od R-promień ciała do infinitum, tak wiec ciap:

 

W=int_{R}^{inf} -GMm/r^2 jak ktoś nie wie to int_{R}^{inf} oznacza całeczkę od R do nieskończoności. To se policzcie.. liczę w pamięci wiec może być źle. GMm/R

 

nooo to teraz do E=mv^2/2 bo przecie mówiłem że E = W

GMm/R=mv^2/2 => v=sqrt(2GM/R) co jest wartością drugiej prędkości kosmicznej a jednocześnie nieoficjalne ograniczenie prędkości na niemieckich autostradach. R=2MG/v^2 to inny wynik tego samego rozważania który dowodzi mojej tezie, jak to już mówię. Schwarzschild stwierdził.. oki policzę se promień dla którego prędkość ucieczki(druga) będzie równa c. No i zrobił wzór podstawiając do tego który wyprowadziłem c zamiast v i finito... gość jest sławny. O czym to świadczy?!... a no o tym, że to jest górna wartość przedziału prędkości dozwolonych, nie wnikając w wywody Czerenkowa naturalnie. I to ostatecznie dowodzi... kupa, nie mieliście racji bo promień Schwarzschilda jest promieniem dla dozwolonej prędkości. Więc odpowiedź na główne pytanie brzmi NIE.

 

Dzieki Janusz.. Twoje odwołanie dodatkowo dodaje pewności prawdzie, oczywiście parowanie CD nie jest ograniczone tylko to osobliwego przypadku który rozważamy.

 

 

pozdrawiam

howx

 

[ Add: Sro Kwi 07, 2004 23:47 ]

Ocelocie... patrzę na Twój wiek i jestem pod wrażeniem Twojego pytania.. mam siostrę w Twoim wieku i nie wiem czy potrafi wymienić planety po kolei :) Oby tak dalej!! A Astronomia z całą pewnością na Tobie tylko zyska.

 

Pozdrawiam

howx

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.