Jump to content

promień Schwarzschilda


Recommended Posts

Nie,nie zgadzam sie calkiem tym co napisales w biografi :D -to znaczy mozna by polemizowac,bo Schwarzschild tak naprawde nie odkryl wcale ze masa " scisnieta" tak bardzo zakrzywia czasoprzestrzen ze powstaje czarna dziura-Sczwarzschild rozwiazal tylko rownanie Einsteina :wink:

Dlatego sie mowi o rozwiazaniu Schzwarzschilda, a nie o odkryciu.

Link to comment
Share on other sites

tia .. a ja mam wątpliwości. Promień Schwarzchilda to sfera (przy założeniu że nie ma fluktuacji) gdzie prędkość ucieczki przyjmuje wartość prędkości c. Czy tak? chyba o ile nic nie pokręciłem. A hipotetycznie (bo takie jest to zagadnienie) cząstki mogą osiągać taką prędkość. Więc wystarczy że jedna ucieknie a już matematyka mówi całemu zagadnieniu NIE.

 

Pozdrawiam

howx

Link to comment
Share on other sites

Nie rozumiem tego co napisałeś.

 

Więc wystarczy że jedna ucieknie a już matematyka mówi całemu zagadnieniu NIE.

W równaniu wyraźnie jest zaznaczone, że przy ściśnięciu obiektu do promienia Schwarzschilda NIC się z niego nie wydostanie.

 

gdzie prędkość ucieczki przyjmuje wartość prędkości c

Ta wartość to po prostu prędkość światła.

 

A hipotetycznie (bo takie jest to zagadnienie) cząstki mogą osiągać taką prędkość

O ile się nie mylę, to cząstki na pewno mogą osiągnąć prędkość światła.

:D

Link to comment
Share on other sites

Guest Janusz_P.

To nie jest całkiem tak bo czarne dziury też parują kwantowo poprzez akrecje czastek i antycząstek w swoim silnym polu grawitacyjnym na horyzoncie zdarzeń i część z nich ulatuje w przestrzeń zmniejszając masę czarnej dziury czyli z niej uciekają choć nie rozpędziły się do prędkości C ale przeszły transformację cząstka-energia-cząstka omijając w sprytny sposób warunki brzegowe i prędkość C, jak widać nie tylko Polak potrafi :lol::lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

To nie jest całkiem tak bo czarne dziury też parują kwantowo poprzez akrecje czastek i antycząstek w swoim silnym polu grawitacyjnym na horyzoncie zdarzeń i część z nich ulatuje w przestrzeń zmniejszając masę czarnej dziury czyli z niej uciekają choć nie rozpędziły się do prędkości C ale przeszły transformację cząstka-energia-cząstka omijając w sprytny sposób warunki brzegowe i prędkość C, jak widać nie tylko Polak potrafi  :lol:  :lol:  :lol:
Na temat promieniowania Hawkinga mozna przeczytac w nastepujacych ksiazkach wyd. Proszynski i S-ka: "Ta sila fatalna" i "Czarne dziury i wszechswiat".
Link to comment
Share on other sites

Krzyśku .. to bardzo niedobrze, że nie rozumiesz. Równanie mówi jedno a Twoje myślenie drugie.

 

Matematyka to abstrakcja, nie można zobaczyć liczby, można zobaczyć cyfrę czy ich uklad ale nie obrazującą ją liczbę, podobnie jest z figurami ale to już inna kwesta. Oddnosząc problem do rozważanego, równanie matematyczne nie może mówić o tym jak napisałeś

 

"W równaniu wyraźnie jest zaznaczone, że przy ściśnięciu obiektu do promienia Schwarzschilda NIC się z niego nie wydostanie"

 

Uwaga semantyczno-matematyczna. Koloejny raz matematyka :) promień to rzecz abstrakcyjna i nie mówimy o promieniu jako objętości, a o takiej mówimy obecnie. Wniosek nic z promienia wydostać się nie może bo nic do niego wcześniej dostać nie mogło.Ależ ja sie czepiam szczegółów ;). Ale co tam oko za oko;).

 

Wzór na promień Schwarzschilda to R = 2 M (G/c2), gdzie M to masa czarnej dziury, G - stała grawitacyjna, c - prędkość światła. I nie jest to według mnie ale wg. Prof. Włodzimierza Kluźniaka.

 

To chyba sie wzięło z rozważań drugiej prędkości kosmicznej... a co tam bede wam żałował rozważań :)

To tak: V2 jest wtedy kiedy osiągnie taką wartość (a niech będzie wektor dla bezpieczeństwa) że E kinetyczna będzie równa pracy jaką należałoby wykonać przy przenoszeniu ciała o masie m od R-promień ciała do infinitum, tak wiec ciap:

 

W=int_{R}^{inf} -GMm/r^2 jak ktoś nie wie to int_{R}^{inf} oznacza całeczkę od R do nieskończoności. To se policzcie.. liczę w pamięci wiec może być źle. GMm/R

 

nooo to teraz do E=mv^2/2 bo przecie mówiłem że E = W

GMm/R=mv^2/2 => v=sqrt(2GM/R) co jest wartością drugiej prędkości kosmicznej a jednocześnie nieoficjalne ograniczenie prędkości na niemieckich autostradach. R=2MG/v^2 to inny wynik tego samego rozważania który dowodzi mojej tezie, jak to już mówię. Schwarzschild stwierdził.. oki policzę se promień dla którego prędkość ucieczki(druga) będzie równa c. No i zrobił wzór podstawiając do tego który wyprowadziłem c zamiast v i finito... gość jest sławny. O czym to świadczy?!... a no o tym, że to jest górna wartość przedziału prędkości dozwolonych, nie wnikając w wywody Czerenkowa naturalnie. I to ostatecznie dowodzi... kupa, nie mieliście racji bo promień Schwarzschilda jest promieniem dla dozwolonej prędkości. Więc odpowiedź na główne pytanie brzmi NIE.

 

Dzieki Janusz.. Twoje odwołanie dodatkowo dodaje pewności prawdzie, oczywiście parowanie CD nie jest ograniczone tylko to osobliwego przypadku który rozważamy.

 

 

pozdrawiam

howx

 

[ Add: Sro Kwi 07, 2004 23:47 ]

Ocelocie... patrzę na Twój wiek i jestem pod wrażeniem Twojego pytania.. mam siostrę w Twoim wieku i nie wiem czy potrafi wymienić planety po kolei :) Oby tak dalej!! A Astronomia z całą pewnością na Tobie tylko zyska.

 

Pozdrawiam

howx

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
 • Our picks

  • Migracja Astropolis na nowy serwer - opinie
   Kilka dni temu mogliście przeczytać komunikat o wyłączeniu forum na dobę, co miało związek z migracją na nowy serwer. Tym razem nie przenosiłem Astropolis na większy i szybszy serwer - celem była redukcja dosyć wysokich kosztów (ok 17 tys rocznie za dedykowany serwer z administracją). Biorąc pod uwagę fakt, że płacę z własnej kieszeni, a forum jest organizacją w 100% non profit (nie przynosi żadnego dochodu), nie znalazłem w sobie uzasadnienia na dalsze akceptowanie tych kosztów.
    • Thanks
    • Like
   • 56 replies
  • Droga Mleczna w dwóch gigapikselach
   Zdjęcie jest mozaiką 110 kadrów, każdy po 4 minuty ekspozycji na ISO 400. Wykorzystałem dwa teleskopy Takahashi Epsilon 130D i dwa aparaty Nikon D810A zamocowane na montażu Losmandy G11 wynajętym na miejscu. Teleskopy były ustawione względem siebie pod lekkim kątem, aby umożliwić fotografowanie dwóch fragmentów mozaiki za jednym razem.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 48 replies
  • Przelot ISS z ogniskowej 2350 mm
   Cześć, po kilku podejściach w końcu udało mi się odpowiednio przygotować cały sprzęt i nadążyć za ISS bez stracenia jej ani razu z pola widzenia. Wykorzystałem do tego montaż Rainbow RST-135, który posiada sprzętową możliwość śledzenia satelitów.
   Celestron Edge 9,25" + ZWO ASI183MM. Czas ekspozycji 6 ms na klatkę, końcowy film składa się z grup 40 klatek stackowanych, wyostrzanych i powiększonych 250%.
   W przyszłości chciałbym wrócić do tematu z kamerką ASI174MM, która z barlowem 2x da mi podobną skalę, ale 5-6 razy większą liczbę klatek na sekundę.
   Poniżej film z przelotu, na dole najlepsza klatka.
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 72 replies
  • Big Bang remnant - Ursa Major Arc or UMa Arc
   Tytuł nieco przekorny bo nie chodzi tu oczywiście o Wielki Wybuch ale ... zacznijmy od początku.
    
   W roku 1997 Peter McCullough używając eksperymentalnej kamery nagrał w paśmie Ha długą na 2 stopnie prostą linie przecinajacą niebo.
    
   Peter McCullough na konferencji pokazał fotografię Robertowi Benjamin i obaj byli pod wrażeniem - padło nawet stwierdzenie: “In astronomy, you never see perfectly straight lines in the sky,”
    • Love
    • Thanks
    • Like
   • 16 replies
  • Jeśli coś jest głupie, ale działa, to nie jest głupie - o nietypowych rozwiązaniach sprzętowych
   Sformułowanie, które można znaleźć w internetach jako jedno z "praw Murphy'ego" przyszło mi na myśl, gdy kolejny raz przeglądałem zdjęcia na telefonie z ostatniego zlotu, mając z tyłu głowy najgłośniejszy marsjański temat na forum. Do rzeczy - jakie macie (bardzo) nietypowe patenty na usprawnienie sprzętu astronomicznego bądź jakieś kreatywne improwizacje w razie awarii czy niezabrania jakiegoś elementu sprzętu  Obstawiam, że @HAMAL mógłby samodzielnie wypełnić treścią taki wątek.
    • Haha
    • Like
   • 43 replies
×
×
 • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.