Skocz do zawartości

Dobry teleskop niewielkich rozmiarów


Voyager

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

 

Poszukuje teleskopu w cenie do 3000 zł o dobrych osiągach ale w miarę zwartego, bo przeważnie wykorzystywałbym do obserwacji duży balkon (montaż paralaktyczny się zmieści ale dobsony odpadają) jako, że mieszkam w mieście. Nie mam na razie preferencji co do typu teleskopu więc po przejrzeniu ofert sklepów internetowych w oko wpadły mi takie oto teleskopy trzech typów:

 

- refraktory:

 

Sky-Watcher R-120/600 na montażu EQ-3-2 - 1945 zł

Blesser MESSIER R-127L 127/1200 na montażu EQ5 - 2600 zł

 

- reflektory:

 

GSO N-150/750mm 6" F/5 CRF na montażu Sky-Watcher EQ5 - 2145 zł

Sky-Watcher BK2001PEQ5 200/1000 na montażu EQ5 - 2200 zł

Bresser MESSIER NT-150L/S na montażu EXOS1 - 2500 zł

GSO N-203/1000 M-CRF na montażu Sky-Watcher EQ5 - 2700 zł

tuba optyczna Sky-Watcher (Synta) BKP250/1200 OTAW - 1900 zł

Celestron C6-NGT 6'/750 na montażu CG5 - 2850 zł

 

- katadioptryki:

 

Sky-Watcher MAK 127 na montażu EQ-3-2 - 1945 zł

Celestron Omni 127 XLT 127/1250 na montażu CG4 - 2525 zł

tuba optyczna Celestron C6-S XLT OTA - 2100 zł

tuba optyczna Sky-Watcher BKMAK127 OTAW Black Diamond - 1520 zł

tuba optyczna Sky-Watcher BKMAK150 OTAW PRO - 2700 zł

 

Część z nich to same tuby optyczne ale mógłbym też do nich dokupić osobno montaż. Ponadto teleskop ma służyć głównie od obserwacji ale nie wykluczam a-foto. Nadmieniam, że do tego ostatniego mam już lustrzankę i laptopa.

 

W związku z tym który teleskop z powyższych byłby optymalny?

Edytowane przez Voyager
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z light pollution to jest tak...średnio-dobrze, to znaczy balkon wychodzi mi właściwie dokładnie na południu a tam ogólnie nie ma zbyt wielu świateł, bo na przeciwko jest niska zabudowa no ale oczywiście światła się tam w nocy świecą. Tak wiec chyba obserwacja obiektów nisko nad horyzontem byłaby bardziej utrudniona niż tych leżących wyżej.

 

Co do tego co chciałbym obserwować to właśnie nie jestem do końca zdecydowany. Szukałbym czegoś kompromisowego pomiędzy planetami i gwiazdami a obiektami DS...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie chciałem się zapytać o różnice pomiędzy montażami AZ i EQ w takich zastosowaniach, bo może AZ by wystarczył a jest tańszy. Poza tym to nie wiem jak mają się do siebie osiągi różnych typów teleskopów o tej samej średnicy (refraktor 120-130 mm do reflektorów 150-200 mm i katadioptryków 127-150 mm).

Edytowane przez Voyager
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomiędzy planetami i gwiazdami a obiektami DS...

Pomiedzy tymi obiektami jest przeważnie pustka kosmiczna... :szczerbaty: Z jasnego miasta można ustrzelić niezbyt wiele "mgiełek". Nastawiaj się na planety i gromady otwarte. To bez problemu uda Ci się zobaczyć. Co do sprzętu - ja nie jestem ekspertem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AZ to montaż azymutalny do obserwacjo wizualnych. EQ to montaże paralaktyczne do a-foto i obserwacji wizualnych. Na montażu azymutalnym możesz jedynie zrobić fotki Księżyca, nic więcej, bo nie ma prowadzenia tuby po osi rektascensji i nie można ustawić w aparacie dłuższego czasu otwarcia migawki, co jest oczywiście główną różnicą między fotografią zwykłą a a-foto. Na montażu AZ4 spokojnie powiesisz MAK127 i będzie zajmowało to mało miejsca, do tego jeszcze kątówka i masz wygodę obserwacji na balkonie. Tylko zapomnij całkowicie o DS'ach z balkonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze musze sprawdzić po ile można kupić montaże do tych tub optycznych katadioptryków 127 mm i 150 mm. W sumie nie wiem teraz czy się zdecydować na AZ czy na EQ, bo może darować sobie a-foto...

 

Czyli tak: dla katadioptryków 127 mm montaż minimum to AZ4 a w EQ3-2/CG4 a dla 150 mm to odpowiednio AZ5 i EQ5/CG5?

 

Poza tym jak rozumiem nawet na większy balkon w mieście nie ma się co pchać z reflektorami (newtonami)?

Edytowane przez Voyager
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko, że za 3000 zł kupi jedynie używanego Maka oraz używany montaż. (150 na EQ5) I to pewnie wyjdzie mu w dużym odstępie czasu. (bo raczej nie będzie okazji 2 w jednym) Poza tym nie wiadomo czy mu się EQ-5 zmieści na tym balkonie. A dodatkowo jeśli ma zanieczyszczone niebo to mu nie zrobi raczej dużej różnicy te 2,3 cm na średnicy w stosunku do Maka 127. Zaświetlenie nieba jest niezwykle ważnym czynnikiem i tak naprawdę to ono decyduje w większości o udanych obserwacjach, a sprzęt w mniejszości.

 

Voyager, najlepiej poczytaj na czym polega astrofotografia, czym się różni od zwykłej itd.

Edytowane przez Alice
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia radzę kupić coś z napędem i GOTO. Zaczynałem swoją zabawę z obserwacjami nieba od małych teleskopów za kilka stówek :) Dopiero poczułem przepaść, kiedy kupiłem montaż z prowadzeniem i automatycznym naprowadzaniem.

Zobacz na coś takiego:

propozycja 1

propozycja 2

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aaa..."samonaprowadzające" się telepy. No tak, to ciekawa propozycja. Słyszałem o takowych Meadach ETX ale one podobno kiepskie osiągi posiadają w relacji do ceny. Dużo płaci się właśnie za tą automatyzację naprowadzania.

 

Propozycja nr 1 byłaby OK ale nr 2 za droga.

Edytowane przez Voyager
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jaki masz ten balkon? Tuby metrowe i dłuższe raczej na balkon się nie nadają, chyba, że to naprawdę duży (szeroki) balkon. Na normalnej wielkości balkon (szerokość około metra) nadaje się raczej tylko krótki refraktor, lub Mak.

 

GOTO to zabawka za którą się sporo płaci - kosztem gorszej optyki. Ja bym ci to odradzał i pewnie większość forumowiczów tez ci to odradzi. Poza tym GOTO na balkonie może oznaczac dodatkowe kłopoty. Na balkonie możesz mieć problemy z właściwym ustawieniem montażu, bo np gwiazda polarna będzie z balkonu niewidoczna.

Edytowane przez adam_k27
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No niestety, mam balkon o rozmiarach 3x1 metra. Z tego wniosek, że newtony definitywnie odpadają. Pozostają chyba tylko Maki i SCT no ale to zależy na jakich montażach.

 

Jakiś newton o ogniskowej lekko ponad pół metra spokojnie by ci się zmieścił. Mam podobny balkon, a 130/650 mieści się bez problemu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Celestron Omni 127 XLT 127/1250 na montażu CG4 - 2525 zł

tuba optyczna Celestron C6-S XLT OTA - 2100 zł

 

W związku z tym który teleskop z powyższych byłby optymalny?

zdecydowanie te. oczywiscie wiekszy lepszy.

 

montaz np AZ4 jeżeli chesz miec mikroruchy to musisz cos poszukać za granicą raczej. nie wpapraj sie na paralaktyka

 

wogóle natrzepali tu ludzie tyle postów a odpowiedz jest prosta jasna i klarowna.

 

nie zapomnij tez że potrzebujesz ze trzech okularów. powiedzmy SWA plossl

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- słyszałem, że newtony to się opłaca mieć od 150 mm wzwyż, ja celowałem w 200 mm newtona no ale miejsca brak...

 

- to muszę poszukać jakiejś tuby katadioptryka pod montaż AZ4. Czy katadioptryk 150 mm wejdzie na AZ4?

 

- a czy jest jakaś różnica pomiędzy maksutowami a schmidtami o średnicach 127-150 mm?

 

- okulary i pozostałe gadżety pozostawiam sobie na później! :)

Edytowane przez Voyager
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SC 6" jest stworzony do AZ4.(ale niema mikroruchów więc musisz zdecydować czy to przeżyjesz) Maksutowa nie kupuj, bo jest cięższy i mniej uniwersalny.

 

przewaga światła i rozdzielczości no korzyść 150mm jest istotna. nie kupuj 127 jak nie musisz.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-- okulary i pozostałe gadżety pozostawiam sobie na później! :)

Dobre okulary sa niestety tak samo wazne (i drogie) jak sam teleskop. Np. kitowe okulary 10mm dodawane do teleskopow SkyWatchera nie nadaja sie do uzytku. Nie traktuj okularow jako dodatkowych gadzetow, sa naprawde niezbedne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A żeby mieć te mikroruchy to co bym musiał kupić?

 

żeby mieć AZ i mikroruchy DO 5-6 kg nośnosci to nie wiem co byś musiał kupić. taka jakby pustka na rynku jest.

 

są skomputeryzowane drogie montaże widłowe lub ramieniowe a manualnych niema. (może ktoś coś znajdzie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.