Skocz do zawartości

Dobry teleskop niewielkich rozmiarów


Voyager

Rekomendowane odpowiedzi

Oj, ale zacięta dyskusja się tutaj zrobiła!

 

Z tego co widzę są trzy problemy komplikujące mój wybór:

 

- w mieście z każdego telepa wyciągnie się mniej z powodu LP choć to zależy też i od typu telepa

- każdy typ telepa ma jakieś wady i już, przyznam, mi się pokręciło czytając ten wątek, które z tych wad są istotniejsze i jakie mają nasilenie w miejskich warunkach

- kwestia wielkości mojego balkonu to widać kolejny poważny problem - trudniej orzec co się nań zmieści a co nie i jak wyglądałoby korzystanie z telepa (dyskusja vmisiu vs inni) no a to ma bezpośredni wpływ na powyższe sprawy

 

Na moje wyczucie, to chyba optymalny byłby jakiś ciemniejszy refraktor rozsądnych rozmiarów na AZ-3 lub AZ-4 ale z grupy "apochormatopodobnych". Takie są jednak raczej drogie ale się zorientuje po ile można coś takiego sensownie zakupić.

 

Voyager, mnóstwo osób zapewne nie zgodzi się ze mną, ale IMHO od konstrukcji teleskopu czy jego ogniskowej znacznie ważniejsze jest miejsce obserwacji. Jeśli kupisz sobie Newtona (nie daj Boże na Dobsonie), to z balkonu 3x1 sobie nie poobserwujesz. Znajdź jakieś zdjęcie takiego telepa obok człowieka, zobacz jak duże to bydle, i popracuj nieco wyobraźnią: 1) jak nisko taki telep będzie w stanie opuścić tubę (wysokość rantu wokół balkonu), 2) wymierz podstawę - zastanów się czy będziesz wygodnie wokół niego przechodził, 3) masz może balkon sąsiada na górze ? Nie jestem pewien czy uda się Tobie w ogóle ruszyć tubę takiego zestawu na małym balkonie, tak aby cokolwiek zaobserwować.

 

Pomysł z SCT lub MAKiem na AZ4 jest IMHO dobry, ale tylko teoretycznie. Głównym problemem jest cena takiego zestawu, a jego pełne możliwości wykorzystasz dopiero poza miastem, z dala od silnego LP. Jeśli zamierzasz często jeździć, może to nie jest zły pomysł. Jeśli nie, to pomyśl o krótkim refraktorze 120/600.

 

Jest lekki więc w pelni mobilny, bezobsługowy (nie będziesz musiał nic kolimować), zajmuje niewiele miejsca zarowno, zmieści się na balkonie. Jedyne problemy to chromatyzm i sferyczna. Jeśli masz 35 - 40 lat lub więcej to chromatyzm raczej nie będzie Cię kłuć po oczach, jeśli masz mniej, jest duża szansa niestety, że będziesz go widział, testowałem na sobie, dzieciach i znajomych w różnym wieku :). Zawsze też pozostaje semi-apo. Jeśli chodzi o sferyczną, to możesz spróbować ją istotnie zminimalizować korzystają z ... barlowa. Poczytaj sobie posty Wariaga na Astromaniaku mniej więcej sprzed roku. Człowiek dość dobrze tłumaczy, jak i dlaczego. Poczytaj też konieczne post adama_k27 o 120/600, najlepiej cały wątek, IMHO to najlepszy opis tego sprzętu jaki znalazłem na sieci.

 

Chromatyzm i sferyczna opisywane przez posiadaczy długoogniskowych MAKów to straszne potwory uniemożliwiające obserwacje. Też tak myślałem dopóki nie stałem się posiadaczem SW 102/500, nie tylko na balkoniku sprawuje się rewelacyjnie. Bezsensowne uprzedzenia, to straszne kalectwo :)

 

Pozdrawiam,

V

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiem, dlaczego mamy polecać mu zdecydowanie droższy sprzęt, którego pełnych możliwości nie pozna obserwując w mieście na balkonie, skoro może sobie kupić znacznie tańszy, znacznie bardziej mobilny i który zapewni mu niemal takie same widoki.

 

Albo wiecie co? Chyba jednak się przemogę i wyjdę na pole, bo tutaj jednak na tym balkonie jestem zbyt ograniczony sprzętowo i widokowo.

 

jak kupisz SC 6" to nie bedziesz ograniczony sprzetowo i widokowo. zarówno na balkonie jak i przy wyjściu na pole ani pod czarnym niebem. w przeciwieństwie do szukacza 100/500. poza tym każdy dobrze wyczerniony okular bedzie z SC ostry i przydatny.

Edytowane przez McArti
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.