Skocz do zawartości

M 42 i wieczorny Jowisz


PanBekon

Rekomendowane odpowiedzi

Korzystając z pogody, postanowiłem spróbować swoich sił w szkicowaniu. Szkic Jowisza nie bardzo mi się podoba , jednak z mgławicy jestem w miarę zadowolony :D Wydaje mi się, że zbyt kontrastowe, a mgławica za jasna (nie wiem jak to naprawić, aby nie zepsuć całości) .

Liczę na Waszą krytykę.

 

Jowiszjpg_rphahae.jpg

 

M-42jpg_rphahqq.jpg

Edytowane przez PanBekon
  • Lubię 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wśród osób szkicujących ;)

Szkice ładne. Nie wiem skąd pojawiły się te różne inne pojaśnienia na pracy. Musisz uważać żeby takie nie powstawały. Małe techniczne pytanie. Z jakich narzędzi korzystałeś? Ołówki jakiej twardości, rodzaj papieru i inne narzędzia. Co do Jowisza to mnie osobiście nie do końca podoba się ta "łuna". Orion jest jednak trochę za jasny. Chyba że masz wyśmienite niebo ale nie masz w takim razie jego "ramion". :) Jakie masz LP? Jaki był seeing. Czy okular 10 mm to kitowy?

Szkice jeszcze raz powtarzam ładne, ale można je jeszcze dopracować.

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Pojaśnienia pojawiły się prawdopodobnie z powodu rozcierania przeze mnie szkicu. Chciałem zrobić mgiełkę, ale przekombinowałem.

Używałem ołówka 4B, kartka z drukarki i tyle, nic więcej.

LP szacuję na jakieś 30-40%, seeing był dobry, choć widywałem już piękniejsze niebo u siebie. Do standardowego okularu 10mm zaczynam się przekonywać, przy dobrych warunkach daje naprawdę ładne obrazy. Porównywałem obraz z 25mm i 10mm, ale ku mojemu zdziwieniu ten wypadł lepiej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinieneś kupić takie narzędzie, które nazywa się wiszer, fiszer, fiszor. Różnie się go nazywa ale służy do jednej rzeczy. Ma zastępować ci gumkę w rozcieraniu ołówka. Posiadam to narzędzie i uważam za bardzo pomocne. Ołówek do mgławic i do najjaśniejszych gwiazd ( ok. 1 mag. i jaśniejszych) masz odpowiedni. Ja do słabszych gwiazdek używam 2H. Zależy to od upodobania. Musisz znaleźć własny styl szkicowania, technikę. W kontekście LP miałem na myśli zasięg w twojej miejscówce ;). Teraz ja też poczekam na komentarze innych specjalistów od szkiców z tego forum.

 

Pozdrawiam

Tomek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na pierwsze szkice, to wypadły całkiem fajnie!

Rzeczywiście widać straszne cienie, zagięcia, pojaśnienia. Zgaduję, że to wynikło przy skanowaniu. Spróbuj pogrzebać w opcjach skanowania (może kontrast i gamma są za duże).

W M42 dziwny kontrast i jasność. Oczywiście mówię zza mojego monitora, bo na każdym monitorze może to wyglądać inaczej. Możesz bardzo łatwo dopasować jasność i kontrast w jakimkolwiek programie graficznym. GIMP, Photoshop, czy nawet Irfanview. Jak zjedziesz trochę jasnością i gammą to z pewnością zniknie część tych pojaśnień. W ten sposób dostosujesz też jasność mgławicy do tego, co widziałeś i będziesz zadowolony :)

Jowisz też całkiem niezły. Rzeczywiście jak załatwisz wiszer, czy coś podobnego, zdecydowanie będzie Ci łatwiej. A póki nie masz, a bardzo potrzebujesz wystarczy tępy ołówek owinięty na czubku szmatką :) Daje radę.

Co mi się podoba w M42 to "zewnętrzne" rejony mgiełki, miękkie, naturalne.

 

A wszelkie artefakty, plamki, ciapki, przypadkowe kreski od ołówka też usuniesz w programach graficznych.

 

Pozwoliłem sobie tylko zademonstrować Ci, jak suwakiem "jasności gamma" można wyeliminować niepotrzebne cienie i zmniejszyć ogólną jasność. Nie jestem pewien, czy nie "wygasiłem" Ci za dużo mgławicy, więc nie traktuj tego jako wyznacznik.

 

M-42jpg_rphahqq0.png

 

pozdrawiam i kibicuję!

Edytowane przez wimmer
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.